Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Samsung Smart TV sterowany Windows Phone i Androidem - nieoficjalne aplikacje

We wcześniejszym tekście omówiłem dwie najciekawsze aplikacje,dostarczone przez Samsunga, do obsługi Smart TV z poziomu Androida. W tym wpisie skupię się na nieoficjalnych aplikacjach na Androida i Windows Phone. Zapraszam.

Android

Android posiada wiele aplikacji do sterowania Smart TV. Warto uważać co się wybiera, gdyż czasem pod przykrywką programu do sterowania TV, otrzymamy dodatkowo kilka natarczywych reklam i powiadomień z ofertami produktów. Z wielu aplikacji wybrałem dwie, które są najciekawsze. Każdy z nich jest inna i mogą się nawzajem uzupełniać.

Smart TV Remote

Smart TV Remote to bodajże najlepsza aplikacja do sterowania w Google Play. Wiele obsługiwanych modeli TV, brak problemów z instalacją na smartfonach (co jest piętą achillesową w aplikacjach od Samsunga) to sprawia, że stała się ona najpopularniejszą aplikacją w swoim segmencie.

Okno główne wita nas na początku dużym pustym obszarem. W tym miejscu można przypinać szybkie skróty do kanałów. Każdy z nich ma własny opis i ikonę. Oczywiście aplikacja posiada wszystkie funkcje jakie znajdziemy na pilocie do telewizora. Tutaj nie ma zaskoczenia.

Miłym i niezmiernie przydatnym dodatkiem jest wysyłanie tekstu ze smartfona do Smart TV. Dzięki temu nie musimy się męczyć wpisując np. adres www za pomocą pilota (a każdy kto próbował to robić, wie jak bardzo jest to męczące i nieefektywne). Smart TV Remote zachwyci każdego i prócz braku touchpada, nie można mu nic zarzucić. Aż dziw bierze, że ta aplikacja jest darmowa :) Warto zainstalować i spróbować.

Remote (Zdalne Gesty)

Remote (Zdalne Gesty) to aplikacja nie wyróżniająca się funkcjami, jakie można wykonać przy jej pomocy. Zmiana kanału, operacje w menu Smart Huba. Standard. To co jednak świadczy o jej unikalności, to sposób obsługi.

Otóż sterowanie funkcjami w Remote odbywa się za pomocą gestów! Wybieramy interesującą opcję, a następnie na ekranie rysujemy gest jaki będzie ją uruchamiał. Po skonfigurowaniu, przechodzimy do głównego menu. Małe zaskoczenie, otóż nic w nim nie ma! Ale już wiemy, dlaczego tak jest. Teraz wystarczy narysować, któryś z wcześniej przygotowanych gestów, aby uruchomić funkcję przypisaną do niego.

Cieszy to, że gesty rozpoznawane są razem z kierunkiem ich rysowania. Stąd kreska rysowana od dołu ku górze może oznaczać zmianę kanału na następny. Ta sama kreska rysowana od góry w dół, może być zaś odczytana jako zmiana na kanał wcześniejszy. Aplikacja jest oczywiście darmowa i warto się nią zainteresować. Szczególnie, że takie sterowanie Smart TV jest bardzo szybkie. Mam nadzieję, że w kolejnych wersjach, autorzy dodadzą np. obsługę multitouch.

Windows Phone

Windows Phone to dość świeży system na rynku smartfonów. Ma on jednak w swoim Windows Phone Store kilka aplikacji do obsługi Smart TV. Nie są one jednak tak rozbudowane jak wersje na Androida, czy to te od Samsunga lub nieoficjalne, wymienione wyżej. Warto jednak wiedzieć, co można zainstalować na urządzeniach z mobilnymi okienkami od Microsoftu.

Unofficial Samsung Remote

Unofficial Samsung Remote jest aplikacją, która zachęca do siebie dobrze przemyślanym i ładnym interfejsem. Przypomina on pilota do Smart TV i łatwo, bez żadnych trudności, zorientować się do czego poszczególne opcje służą.

Dodatkowo otrzymujemy również suchą listę funkcji, które nie zostały przydzielone do poszczególnych przycisków i uruchamia się je poprzez dotknięcie elementu na liście. Szkoda, że nie została ona poda w bardziej strawnej formie. Brakuje także czegoś więcej, niż tylko przeniesienie funkcjonalności ze standardowego pilota (wprowadzanie tekstu z smartfona, czy touchpad).

Aplikacja jest płatana. Posiada ona jednak wersję demo, która nie ma żadnych ograniczeń :)

Oscar Remote

Oscar Remote to ostatnia aplikacja w tym zestawieniu. Posiada podobne funkcje jak poprzedni Unofficial Samsung Remote, czyli przeniesienie tego co oferuje standardowy pilot do Smart TV na ekran urządzenia z Windows Phone.

Miło, że autor aplikacji dodał również możliwość wpisywania tekstu wprost ze smartfona na ekran Smart TV. Ta funkcja powinna być implementowana przez wszystkie aplikacje, jakie oferują połączenie z TV.

Oscar Remote jest w pełni darmowy. Pomimo przewagi funkcjonalniej nad Unofficial Samsung Remote, ma też wady. Jak dla mnie interfejs jest bardzo siermiężny, a użycie w przyciskach kolorów, które są wybrane jako aktualny akcent to nie jest dobry pomysł (nie zawsze wygląda to dobrze). Jednakże jeśli zostanie dodana funkcja touchpada, to funkcjonalnie już będzie niemalże idealnie.

Podsumowanie

Do sterowania Smart TV dostajemy bardzo wiele aplikacji na smartfony, które pozwalają korzystać z wielu funkcji w nowych TV, bez szukania pilota (można nawet wyłączyć TV!). Samsung dostarcza wiele swoich programów na Androida, z których dwie, wcześniej przedstawione są świetne (streaming obrazu z TV na smartfon jest bardzo przydatny). Chociaż pamiętać należy, że są problemy z instalacją na niektórych nowszych smartfonach.

Jednakże nawet nieoficjalne aplikacje mogą zachwycić. Szczególnie duży wybór jest w Google Play i tam też są najciekawsze pozycje. Oczywiście Windows Phone, powoli dogania urządzenia z Androidem w kwestii aplikacji dla Smart TV. Każdy dla swojego urządzenia znajdzie coś ciekawego i co ważne darmowego!

(Warto zajrzeć również do wpisu poświęconego grom na Smart TV, które sterujemy w często nietypowy sposób, za pomocą smartfona: Gry na Samsung Smart TV sterowane smartfonem (Android).) 

sprzęt porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
arlid   16 #1 20.02.2013 08:35

Remote (Zdalne Gesty) jest dość ciekawy :P Taki inny pilot i o to chodzi :) A jak jest zrobione np. zwiększanie głośności. Załóżmy, że narysujemy "+" dla zwiększenia,. O ile następuje zwiększenie? :P

djfoxer   19 #2 20.02.2013 09:29

@arlid
A widzisz, dobrze, że o to zapytałeś, bo zapomniałem dodać. Otóż oderwanie palca/rysika od ekranu kończy tworzenie gestu. Jeden element będący gestem musi być ciągłą linią. Więc "+" nie narysujesz, ale możesz narysować go, bez odrywania palca/rysika od ekranu. Zapewne zostało to wprowadzone, aby analiza gestów była szybsza (inaczej trzeba byłoby albo odczekać jakiś czas po zakończeniu rysowania, albo potwierdzać gesty przyciskiem).

Pod gesty można wybrać różne funkcje dostępne z menu.

arlid   16 #3 20.02.2013 13:28

@djfoxer
tak, zapewne właśnie po to by było szybciej, tak jak mówisz. Bo rysowanie gestu, a następna jego akceptacja przyciskiem byłaby ironią i mijałoby się to z celem.

  #4 25.02.2013 03:43

Bardzo fajne rozwiazanie z tymi gestami ;] tylko ciekawe jaka jest czulosc na ten gest tzn jak dokladny musi byc wykonany gest wzgledem orginalu

djfoxer   19 #5 25.02.2013 17:21

@Anonim
Trzeba przyznać, że wykrywanie gestów jest dość elastyczne i całkiem nieźle zrobione. Nie ma problemów z detekcją narysowanych gestów z wcześniej ustalonymi wzorcami.

wojtekadams   19 #6 08.04.2013 18:59

Developer Zdalnych Gestów, nie miał może innowacyjnego pomysłu, ale zastosowanie miodne :)

  #7 25.06.2013 09:33

A co z telewizorami, które nie posiadają wi-fi? Może system IRek (irek.info.pl). Jest to program i nadajnik podłączony pod komputer w którym można zgromadzić wszystkie domowe urządzenia RTV. Dzięki wbudowanemu webserwerowi można sterować wszystkimi rtv z urządzeń mobilnych będących w sieci lokalnej (wi-fi), a nawet z Internetu. Nie ma wtym momencie żadnej aplikacji na konkretny system operacyjny smartfonów, ponieważ sterowanie odbywa się z użyciem dowolnej przeglądarki internetowej. Oprogramowanie jest darmowe a nadajnik jest stosunkowo tani w porównaniu z zaawansowanymi pilotami uniwersalnymi. Jest jednak jeden minus. Komputer z programem, do którego jest podłączony nadajnik podczerwieni musi być cały czas uruchomiony. Dla jednych jest to uciążliwe, inni powiedzą, że i tak komputer mają cały czas włączony :] Program mimo swojej prostoty wyglądu, umożliwia zaawansowane opcje makr - czyli zapamiętywania i późniejszego odtwarzania sekwencji klikanych klawiszy. Dzięki tej opcji można jednym kliknięciem przekonfigurować swoje centrum multimedialne np. z oglądania telewizji na słuchanie muzyki.

  #8 27.12.2015 16:15

W mojej 1320 to nie działa...