Umieszczamy własną wtyczkę do Visual Studio w Markecie

Nareszcie udało mi się znaleźć chwilę wolnego po tym całym ślubnym zamieszaniu ;) Wtyczka do Visual Studio monitorująca czas i zdrowie dewelopera już coś zaczyna sobą reprezentować. Postanowiłem zatem dodać rozszerzenie do marketu, aby każdy mógł zainstalować ją w swoim IDE i zgłosić wszelakie błędy i uwagi. W tym poradniku przedstawię sposób na umieszczenie wtyczki do Visual Studio w Markecie.

Przygotowanie pliku manifest

Przygodę zaczynamy od otworzenia pliku source.extension.vsixmanifest. To w nim znajdują się szczegóły, które będą wyświetlane na ekranie dodatku w markecie. Na pierwszej zakładce Metadata można uzupełnić opis, domyślną ikonę czy tagi.

Kolejna, Install Targets, opisuje jakie wersję Visual Studio będą wspierane. Podajemy tutaj nie tylko wersję numeryczną, ale również wersję funkcjonalną. W moim przypadku są to wydania Visual Studio Community, Pro i Enterprise w wersjach 2015 i wyższe.

W oknie Dependencies można określić jakie zależności i w jakich wersjach są wymagane do zainstalowania wtyczki.

Ostatnia zakładka określa jakie elementy i w jakich wersjach powinny znajdować się w zainstalowanej wersji IDE, do której będzie instalowany dodatek.

Po uzupełnieniu pól buildujemy projekt w trybie Release i w folderze \bin\Release otrzymamy gotowy instalator VSIX z naszą wtyczką.

Dodanie wtyczki do Marketu

Mając już plik VSIX możemy przystąpić do umieszczenia dodatku w Markecie Visual Studio. W tym celu przechodzimy na stronę Visual Studio Gallery i klikamy na Upload.

Cały proces trwa bardzo szybko i jest on przeprowadzany za pomocą kreatora. W pierwszej kolejności wybieramy typ naszej wtyczki:

Następnie zaznaczmy chęć wrzucenia dodatku z dysku, po czym wybieramy stworzony przed chwilą plik VSIX z rozszerzeniem. Po zaczytaniu dodatku ujrzymy okienko z informacjami o naszym pluginie.

Są tutaj informacje o nazwie, wersji, opisie, ikonie, a także tagach i kategoriach.

Z pliku odczytane są również wspierane wersje IDE i język. To tutaj umieścimy informację o tym czy wtyczka jest płatna, a także link do kodu źródłowego.

Na samym dole umieszczono prosty edytor WYSIWYG do stworzenia szczegółowego opisu naszej wtyczki.

Po uzupełnieniu pól zapisujemy nasze dane. W tym momencie zostaniemy przekierowani na stronę z podsumowaniem dotychczasowych prac. Wystarczy już tylko kliknąć na przycisk Publish, aby umieścić rozszerzenie w Markecie.

Po chwili będzie ono dostępne dla każdego użytkownika Visual Studio.

Healthy With VS w Markecie

Wraz z tym tutorialem umieściłem bardzo wczesną wersję dodatku w Markecie. Jak pamiętacie Healthy With VS jest pluginem tworzonym na konkurs Daj Się Poznać 2017. Zachęcam do instalacji i zgłaszania uwag. Obecnie dodatek wyświetla Timer Pomodoro na pasku statusu, a na koniec odliczania uruchamia dźwięk i 20 sekundowe slajdy przedstawiające ćwiczenia rozciągające.

Dodatek dostępny jest w markecie pod adresem: Healthy With VS


.

Zachęcam do pobierania i testowania pierwszej wersji. Liczę również na feedback z waszej strony.

Źródła dostępne są na GitHubie (branch master i POC):

https://github.com/djfoxer/healthyWithVS/