Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

WP7.5 - "złe" aplikacje (część 2.)

Kolejny wpis poświęcony aplikacjom na Windows Phone, które są poza oficjalnym źródłem, jakim jest Marketplace.

Ten wpis różni się trochę od poprzedniego. Nadal będzie o programach typu homebrew (dla osób z odblokowanym smarftonem), ale nie do końca. Jedną z aplikacji będzie soft, który był w Marketplace, lecz został z niego zdjęty (wyrzucony), zaś na koniec ciekawy program do zarządzania Windows Phone z poziomu PC dla zaawansowanych użytkowników. Czyżby zamiennik ZUNE?

Aplikacje opisywane w tym wpisie:

 • Folders - grupowanie aplikacji
 • Supreme Shortcuts - skróty na oknie głównym
 • MetroTube - YouTube w wydaniu Metro
 • TouchXplorer - eksplorator plików na WP7
 • TouchXperience - "nakładka" na standardowy kafelkowaty interface
 • Windows Phone Device Manager - zamiennik (rozszerzenie) Zune na PC

Zachęcam do przejrzenia opisywanych programów, gdyż każdy z nich jest wart uwagi i przetestowania.

Folders

Pierwszą aplikacją jest Folders, który umożliwia grupowanie zainstalowanych programów (i/lub składników systemu jak np. Office itp.) w foldery. Dzięki czemu, w menu głównym możemy dodać kafelek reprezentujący zebrane aplikacje. Grafika kafelka jest zbiorem ikon, które składają się na dany folder. Dla folderu możemy wybrać kolor, a także nazwę.

Dodawanie aplikacji do folderów jest proste. Wystarczy wpisać nazwę aplikacji i wyszukać. Program znajdzie ją i pozwoli dodać program do listy.

W tej wersji są jednak pewne ograniczenia i niedogodności. Po pierwsze, należy mieć połączenie z internetem, gdyż program nie szuka aplikacji na naszym urządzeniu, lecz w Marketplace (skąd musi pobrać GUID przypisany do aplikacji). Możemy zatem znaleźć coś, czego fizycznie nie mamy na smartfonie. Kolejny problem to samo szukanie. Obecnie Folders szuka jedynie w amerykańskim Marketplace, zatem nie znajdziecie Allegro, Ceneo lub aplikacji zależnych od marki smartfonu.

Jak widać program ma ciekawe możliwości. Jest to pierwsza wersja do testów, w całości działająca na urządzeniu (wcześniejsze wersje musiały mieć oddzielny program na komputerze, do wybierania aplikacji do folderu). Mimo niedogodności, warto zapoznać się z Fodlers, gdyż oferuje on funkcje nie dostępne nigdzie indziej, zaś kolejne wersje z pewnością będą coraz bardziej dopracowane.

Supreme Shortcuts

Mogłoby się wydawać, że to kolejny program do dodania skrótów w postaci kafelków, do głównego menu. Jest on jednak dużym (!) rozwinięciem tego pomysłu.

Aplikacja może dodać jeden z 71 skrótów: About, Account Setup, Airplane Mode, Alarms, Albums, All Photos, Background Services, Battery Saver, Bluetooth, Brightness, Calculator, Calendar, Calling, Camera, Camera Settings, Cellular, Compose Message, Date & Time, Documents, Ease Of Access, Email & Accounts, Email Compose, Excel, Feedback, Find My Phone, Gamer Profile, Games, Games control Panel, Help and How To, IE settings, Internet Explorer, Internet Sharing, Keyboard, Live ID Setup, Local Documents, Location, Lock & Wallpaper, Maps, Maps Settings, Marketplace, Me, Messaging, Nearby Places, New SMS, New Tab, Office, Office Settings, OneNote, People Settings, Phone Settings, Phone Update, Photo Picker, Photo Viewer, Photos, Picture Favorites, Post a Message, PowerPoint, Presence Picker, Region & Language, Ringtones & Sounds, Search Settings, Search Home, Settings, SMS Settings, Speech, Tabs Center, Themes, Video Picker, Watson, Wi-Fi, Word, Zune.
Autor pracuje nad kolejnymi. Ilość robi wrażenie, ale pewnie z większości nie będziemy i tak korzystać ;)

Dodatkowo, każdy kafelek możemy dostosować do własnych potrzeb. Program oferuje zmianę: tła, ikony i nazwy. Jako tło może posłużyć zdjęcie/obraz z smartfonu. Aplikacja sama potrafi pociąć obraz tak, aby za pomocą kilku kafelków w menu głównym, utworzyć większą całość. Tło może być także ściągnięte z sieci. Wystarczy podać adres docelowy z plikiem graficznym lub zip.

Wyniki pracy cieszą oko. Program działa stabilnie i nie zawiesza się (co w przypadku aplikacji homebrew nie jest takie oczywiste). W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych aktualizacji, które rozszerzą program o nowe możliwości.

MetroTube

MetroTube to aplikacja do wyświetlania filmów z YouTuba. Jest to kolejny program od twórców LazyTuba.

Aplikacja dostarczona przez Microsoft, do wyświetlania zawartości YouTuba, jedynie odtwarza obraz z dźwiękiem, nic więcej. MetroTube to rozszerzona wersja LazyTuba, czyli wcześniejszej aplikacji twórców. To co rzuca się w oczy na początku uruchomienia aplikacji to piękny interface Metro. Pierwsze uruchomienie zachwyca. Piękny i szybki interface, wszystko zrobione ze smakiem, bez przepełnienia opcjami, ale i też nie będąca zwykłą lista z polem na wpisanie tekstu. Screeny mówią same za siebie.

MetroTube umożliwia oglądanie filmów w wielu dostępnych rozmiarach, zarówno standardowych jak i HQ, czy HD. Program pozwala na przypięcie konkretnego filmu, do ekranu głównego w postaci kafelka. Jeśli mamy konto no YouTube, będziemy mogli dodawać do ulubionych, przeglądać playlsity, subskrypcje i wiele innych opcji. Do każdego filmu wyświetlane są informacje o autorze, komentarze oraz podobne treści z YouTuba.

Aplikacja od 1 stycznia nie jest już niestety dostępna na Marketplace. Ze względu na to, w jaki sposób MetroTube wykorzystawał API YouTuba, Google zmusiło do usunięcia tego świetnego programu z Marketplace. Jedyną opcją zdobycia go jest wejście na znane forum dla użytkowników smartfonu, gdzie póki co Twórcy nie mają nic przeciw umieszczeniu ich aplikacji w formie pliku XAP. Gorąco polecam, MetroTube to program wręcz idealny.

TouchXplorer

TouchXplorer to systemowy Eksplorator Windows przeniesiony na urządzenia z Windows Phone. Ma on możliwość przeglądani zasobów smartfonu i wyszukiwania. Dodatkowo posiada opcję edycji, usuwania, przenoszenia, zmieniania nazw dla plików. Niestety, aktualnie, ostatnie funkcje działają tylko na urządzeniach od HTC (takie pewnie tylko posiada twórca TouchXplorera). Autor już pracuje nad rozszerzeniem funkcjonalności na pozostałe urządzenia.

Warto zaznaczyć, iż należy ostrożnie obchodzić się z tą aplikacją, gdyż można "wypatroszyć" Windows Phone, gdyż działamy na plikach systemowych.

TouchXperience

Jeśli nie podoba się komuś standardowy wygląd Windows Phone i/lub na widok kafelków robi mu się niedobrze, warto zainteresować się projektem TouchXperience.

Jest to aplikacja, która pełni rolę nakładki na standardowy interface. Przypomina on raczej klasyczne smartfony z Windows Moblie, czy Androidem, niż urządzenie z Windows Phone. TouchXperience posiada możliwość tworzenia skrótów do aplikacji/miejsc w systemie, tworzenie własnych "folderów graficznych", skrótów do www, zarządzania dokumentami, dodawanie własnych kontaktów. TouchXperience wspiera multitasking, posiada eksplorator plików (TouchXplorer), personalizację wyglądu.

Oczywiście nie jest to całkowita nakładka na system, a jedynie HUB, coś na wzór HTC HUB. Mimo wszystko wygląda dość ciekawie. Warto zapoznać się z TouchXperience. Program jest we wczesnej fazie beta.

Windows Phone Device Manager

Ostatni program nie jest aplikacją na Windows Phone. Jest to zaś soft, który instalujemy na komputerze i dzięki niemu zarządzamy smartfonem. Windows Phone Device Manager jest rozszerzeniem funkcjonalności Zune dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Program do połączenia korzysta z TouchXperience (Windows Phone Device Manager, TouchXperience i TouchXplorer zostały stworzone przez tą samą osobę). Zatem przed uruchomieniem aplikacji, musimy mieć na Windows Phone zainstalowany już TouchXperience.

Windows Phone Device Manager oferuje wiele ciekawych opcji:

 • zarządzanie zainstalowanymi aplikacjamiDostajemy możliwość usunięcia i zainstalowania aplikacji poprzez pliki XAP (z informacją z jakich funkcji systemu korzysta). Znalazła się również opcja do sprawdzenia, czy nie są dostępne aktualizacje dla programów (homebrew). Dzięki możliwości zrobienia kopii zapasowej, można odtworzyć prywatne dane aplikacji.
 • eksplorator plikówAplikacja posiada wbudowaną przeglądarkę plików smartfonu. Mamy dostęp do całego urządzenia. Możemy usuwać, kopiować, zmieniać nazwy, przenosić pliki pomiędzy Windows Phone, a komputerem.
 • szczegóły synchronizacji
 • zmiana dzwonków
 • wyświetlenie szczegółów urządzenia (CPU, BIOS, RAM, itp.)
 • robienie screenów
 • wysyłanie smsów
 • wysyłanie emaili
 • wysyłanie notek
 • współdzielony schowek
 • otwierania w IE Windows Phone podanego adresu www
 • dodawanie do ulubionych w IE Windows Phone
 • backup samrtfonu (w przyszłości)
 • reboot

Windows Phone Device Manager obecnie jest w fazie beta i został udostępniony publicznie dość niedawno. Nie wszystko czasem działa, mogą zdarzyć się przywieszenia, a w ostateczności program "pójdzie się kochać" i wywali pięknym błędem (ale to się zdarza baaardzo rzadko). Mimo wszystko, jest to obecnie jeden z ciekawszych projektów, o którym z pewnością niedługo będzie głośno.

 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 16.01.2012 19:53

TouchXperience jest świetne, testowałem na htc diamond pod wm 6.5.3 i wygląda naprawdę extra, ale niestety nie na mój procek, animowane tapety czasami trochę ścinały.

socialkaos   3 #2 16.01.2012 21:17

Aplikacje spoczko, aczkolwiek kolorowanie ślicznego designu metro
w pokazanych przykładach kojarzy mi się z przysłowiowym
"wiejskim tuningiem"

Chromowane kołpaki z pcv, pioneer na szybe i sportowa koncówka wydechu

: )

djfoxer   19 #3 17.01.2012 12:55

@jakis_wolny
Na WP7 to narzazie wczesna wersja, ale pomysł ciekawy. Warto obserwować jak to się dalej potoczy.

@socialkaos
"klient nasz pan" ;)

  #4 17.01.2012 14:50

Mam nieodblokowany system i naszczęscie załapałem się na MetroTube jeszcze wtedy, kiedy było dostępne w Marketplace ;-)

djfoxer   19 #5 17.01.2012 21:53

@bartek46op
Może sprawdzałeś czy działa Windows Phone Device Manager na Twoim Samsungu?

  #6 17.01.2012 23:55

Nie sprawdzałem ale jutro sprawdzę i dam znać ;-)

  #7 18.01.2012 08:41

Tylko po co urzerać sie z Windowsem, skoro w Androidzie jest to wszystko dostępne z założenia?

  #8 18.01.2012 14:43

@Krzys777 (niezalogowany):
Tylko po co użerać się z wolnym działaniem i koszmarną baterią w Androidzie? :)

  #9 18.01.2012 14:52

@Krzys777 (niezalogowany)
Uzeranie sie to ja mialem z Samsungiem Galaxy S - ciagle szperanie na forum androida w oczekiwaniu na nowy rom poprawiajacy mankamenty poprzedniego (lagi, wykrzaczanie phone.apk, slaby zasieg WiFi, battery drain) a przy Windows Phone nie musze sie tym martwic. Biore do reki, odblokowuje ekran, klikam w poczte, smsy, internet, aplikacje do rozkladu jazdy - i wszystko pojawia sie od razu wraz z minimalistycznym intefejsem, ktory nie odciaga niepotrzebnie uwagi od tego co najwazniejsze ;-)

djfoxer   19 #10 18.01.2012 18:59

@Krzys777
WP to zupełnie inne podejście do smartfonów. Jak dla mnie Android to taki mały komputerek, wszystko mający. Tylko, że użytkownik pozostał gdzieś obok. WP to prawdziwe urządzenie przenośnie, nie mini komputer, w którym na pół dnia starcza baterii. Nie udaje czegoś, czym nie jest.

Z resztą, ile ludzi tyle zdań o sprzęcie (i wiadomo, każdy chwali swoje :P).

RubasznyRumcajs   6 #11 19.01.2012 14:18

moze to byc glupie pytanie, ale czy po "odblokowaniu" takiego telefonu z win7.5 nadal bedzie mozna korzystac z marketplace bezproblemowo /tj. tak jak przed odblokowaniem/?
ile wam bateria trzyma w telefonach z wp? takiego normalnego uzytkowania oczywiscie

djfoxer   19 #12 19.01.2012 14:25

@RubasznyRumcajs
Oczywiście, Marketplace będzie działał bez żadnych problemów po odblokowaniu. Działanie Marketpalce zależy od tego jak masz ustawione konto LiveID (region). Ja mam obecnie firmware z niemieckiego Vodafone, język systemu ustawiony na polski, LiveID na region Polska, oczywiście z odblokowanym systemem i w tym przypadku Marketplace (polski) działa wzorowo.

Normalne użytkowanie to ok 3 dni na baterii. Jeśli używam jak zwykły telefon to do 5-6 dni.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.