Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

WebAdministration - moduł PowerShell do zarządzania IIS w Windows Server

Nadal będzie o alternatywnej (bez użycia GUI) konfiguracji IIS w Windows Server. Wcześniejszy wpis poświęciłem narzędziu AppCmd (AppCmd - zarządzanie IIS z wiersza poleceń w Windows Server). Bardzo poręczny i bogaty w możliwości program do nadzorowania IIS z systemowej konsoli. Ten wpis przedstawia zaś moduł WebAdministration w PowerShellu. Dzięki niemu można również kontrolować działanie IISa, ale z jeszcze większymi możliwościami konfiguracji dzięki temu co oferuje PS.

Przygotowanie do pracy

Aby móc zacząć pracę należy uruchomić PowerShella na prawach administratora. Aby załadować omawiany moduł wpisujemy:

Import-Module WebAdministration

Jeśli nie chcemy za każdym razem ładować modułu w PowerShellu, wystarczy, iż utworzymy następujący skrót (oczywiście uruchamiany z prawami administratora):

%SystemRoot%\system32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe -noexit -command "import-module webadministration"

Podczas tworzenia skryptów warto jednak używać Windows PowerShell ISE (Integrated Scripting Environment). Uprzyjemnia pracę w pisaniu dzięki zakładkom, debugowaniu, czy dynamicznemu intellisense. Znajdziemy go w : %SystemRoot%\system32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell_ise.exe

Dostępne polecenia znajdziemy szybko poprzez:

Get-Command -Module WebAdministration

Pomoc do każdego polecenia dostajemy wpisując:Get-Help [polecenie cmdlet]

Hierarchia

WebAdministration posiada hierarchę na wzór tego jak jest w IIS:
 • IIS

  • AppPools
   • [MyAppPool]
    • WorkerProcess
  • Sites
   • [MySite]
  • SslBindings

Każdy z elementów drzewa jest wirtualnym folderem. Działają zatem polecenia dir czy cd.

Poleceń modułu jest dokładnie 79 i w połączeniu ze składnią PowerShella dają one duże pole do popisu dla osób tworzących skrypty. Moduł WebAdministration pozwala na zarządzanie każdym elementem IIS. Tworzenie witryn, aplikacji, puli aplikacji, wirtualnych folderów, backupu, konfiguracji i wszelkie manipulacje nimi. Pokazanie wszystkich możliwości modułu zajęłoby zapewne potężny rozdział w grubej książce. W tym wpisie przedstawię kilka prostych przykładów i na końcu skrypt, który będzie korzystał z omawianych poleceń.

Przykłady

 • nowa witryna
 • New-Item IIS:\Sites\Test -bindings @{protocol="http";bindingInformation=":80:Test"} -id 6 -physicalPath c:\PUB\d1Wyjaśnienia wymaga zapewne użycie hash tabeli. Otóż ze względu na to, iż powiązania są w formie Klucz - Wartość, taki sposób tworzenia jest bardziej uniwersalny i przyszłościowy (np. rozszerzenie poddrzewa binding o dodatkowe elementy).

 • tworzenie aplikacji
 • New-Item 'IIS:\Sites\Test\a1' -physicalPath c:\PUB\d\a1 -type Application

 • puli aplikacji
 • New-Item AppPools\apool

 • przypisanie pula aplikacji
 • Set-ItemProperty IIS:\Sites\Test\a1 -name applicationPool -value apool
 • skrypt do zatrzymywania/uruchamiania witryn dostępnych w IIS
 • Aby pokazać jak dużo, w miarę niewielkim nakładem pracy, można zrobić w PowerShellu używając modułu do zarządzania IIS, stworzę przykładowy skrypt. Jego zadaniem będzie listowanie dostępnych witryn na IIS. Użytkownik będzie mógł podać, która witryna ma zostać zatrzymana/uruchomiona (skrypt sam zatrzyma uruchomioną witrynę i uruchomi już działającą). Poniżej zamieszczam skrypt z komentarzami:

  Import-Module WebAdministration do { #Pobranie listy dostępnych witryn. #Dzięki temu, iż moduł do IIS tworzy wirtualny katalog IIS, #można użyć standardowej metody Get-ChildItem - listowanie zawartości folderu. $values = Get-ChildItem("IIS:\Sites\") $no = 0 $sites = @{} Write-Host "" Write-Host "Dostępne witryny:" Write-Host "" Write-Host "--------------------" foreach ($item in $values){ #W pętli wypisujemy na ekran zawartość folderu IIS. #Dodatkowo zapamiętujemy w zmiennej słownikowej id witryny i jej nazwę. $no++ $sites.Add($no.ToString(),$item.Name) Write-Host "$($no) - $($item.Name) ($($item.State),$($item.PhysicalPath))" } Write-Host "--------------------" Write-Host "" $input = ""; #Kręcimy się w pętli, aż użytkownik nie poda pasującego ID #lub zechce wyjść ze skryptu ("koniec"). do { $input = Read-Host 'wybierz ID aplikacji do zmiany ("koniec" zamyka skrypt)' }while ($input -ne "koniec" -band $sites.ContainsKey($input) -eq $false) if($input -eq "koniec"){ exit } #Pobieramy wybraną witrynę po ID, a następnie uruchamiamy lub zatrzymujemy ją. $selected = $sites[$input] if((Get-WebSite -name $selected).State -eq "Stopped"){ Start-Website -name $selected Write-Host "uruchomiono $($selected)" } else{ Stop-Website -name $selected Write-Host "zatrzymano $($selected)" } } while (1)

Podsumowanie

Moduł WebAdministration do PowerShella, to kolejny po AppCmd sposób na zarządzanie IIS bez użycia GUI. Duże możliwości jakie oferuje PS sprawiają, iż jest to wyśmienite narzędzie do tworzenia zarówno prostych jak i zaawansowanych skryptów z modułem WebAdministration. 

windows porady serwery

Komentarze

0 nowych
tfl   8 #1 21.01.2013 20:59

A jakis perfmonitor dla iis z poziomu powershell ?

btw - super seria wpisow. Ciekawym odpowiednika po stronie bash :)

wojtekadams   19 #2 21.01.2013 20:59

Kiedy ty masz czas "wytwarzać" takie cudowianki??? ja po 8 godzinach pracy padam na twarz i nie mam ochoty już na nic...

alucosoftware   7 #3 21.01.2013 21:22

@djfoxer
Świetny wpis.

@wojtekadams
Przecież to jasne, djfoxer wytworzył to w trakcie pracy ;)

PS. Sam mam podobnie...

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #4 21.01.2013 22:28

@alucosoftware
Fakt najlepsze pomysły rodzą się w trakcie pracy :)

djfoxer   19 #5 21.01.2013 23:52

@tfl
Tak. Masz pełen dostęp do danych perfmona za pomocą polecenia Get-Counter.

@wojtekadams @alucosoftware
Faktycznie najlepsze pomysły przychodzą podczas pracy, szczególnie jak człowiek korzysta z tych narzędzi. Akurat nie używam dużo PS, ale bywa, że trzeba pomęczyć się z IIS podczas wystawiania nowej strony. Chociażby konfiguracja url rewriting na asp.net (nie mvc) - odpowiednia zmiana web.configu za pomocą ps jest najszybsza i najefektowniejsza.

Wpis powstał w sobotę (moja lepsza połówka była na zajęciach :P ).

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #6 22.01.2013 10:43

@djfoxer
no jak jeszcze przy tym pracujesz to w ogóle jesteś obyty z tematem :)

djfoxer   19 #7 22.01.2013 11:58

@wojtekadams
Akurat kontakt z PS mam od konkursu z diodą. IIS używam w pracy, ale i tak najlepsze polecenie to iisreset :P

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #8 22.01.2013 14:16

Lepsze to niż żaden kontakt, ja Windowsa w swojej pracy jeszcze nigdy nie widziałem :(