Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows Phone: pierwsze uruchomienie, wstępna konfiguracja oraz garść porad

Dostałeś urządzenie z Windows Phone pod choinkę, ale nie miałeś nigdy styczności z systemem mobilnym od Microsoftu? Chcesz dowiedzieć się jak skonfigurować smartfon, co warto zainstalować oraz przeczytać garść porad? Jeśli odpowiedziałeś choć raz "TAK", to ten wpis jest właśnie dla Ciebie :) Zapraszam :)

Każdy z nas po pierwszym uruchomieniu telefonu zastanawia się jak szybko i optymalnie skonfigurować urządzenie. Dodatkowo dochodzi aktualizacja najważniejszych składników systemu oraz instalacja niezbędnych aplikacji. W tym poradniku przedstawię jak poprawnie przejść przez te zagadnienia i jak szybko skonfigurować urządzenie z Windows Phone.

Używany smartfon = reset ustawień

Jeśli kupiliśmy używany telefon warto zrobić reset ustawień. Nie ma sensu cofania zmian wprowadzonych przez kogoś, co więcej nie zmienimy konta Microsoft na własne. Wyczyszczenie smartfonu dokonamy przez menu Ustawienia => zakładka aplikacje=> informacje i klikając na przycisk zresetuj telefon. W ten sposób wyczyścimy dane prywatne (ustawienia, zdjęcia, aplikacje itd.) i skonfigurujemy wszystko sami od początku.

Wyłączenie danych komórkowych

Pierwszą rzeczą po uruchomieniu telefonu jest wyłączenie danych komórkowych. Oczywiście jeśli ktoś ma pakiet internetowy, to jest to krok zbędny. Jednakże osoby, które nie posiadają wykupionych MB u operatora komórkowego, powinny wyłączyć tę funkcję i uruchamiać ją tylko gdy zajdzie taka potrzeba.

W celu wyłączenia danych komórkowych: Ustawienia => zakładka system => sieć komórkowa, w tym miejscu w opcji Transmisja danych ustawiamy wyłączona. Przy okazji można pokusić się o wybranie połączenia 2G (Największa prędkość połączenia), w przypadku gdy zechcemy zaoszczędzić na baterii.

W ten sposób system oraz aplikację w Windows Phone nie będą miały dostępu do transmisji danych (miesięczne limity i statystyki zużycia danych znajdziemy w aplikacji Data Sense, dostępnej tylko na Windows Phone 8).

Wybór języka polskiego

Krok niezbędny dla osób, które kupiły urządzenie z Windows Phone pochodzące z zagranicy. Ustawienia językowe zmieniamy w menu Ustawienia => zakładka system => język + region (lub odpowiednie nazwy dla innego języka systemu). Wybieramy ustawienia jak na załączonym poniżej screenie.

Warto także sprawdzić czy klawiatura posiada ustawienia dla języka polskiego. W menu Ustawienia => zakładka system => klawiatura sprawdzamy co jest wybrane. W razie potrzeby dodajemy klawiaturę dla naszego języka (+ dodaj klawiatury) i/lub usuwamy zbędne pozycje (przytrzymujemy palcem na wybranym języku i klikamy na Usuń).

Na koniec opcja dodatkowa. Jeśli myślimy o sterowaniu głosem, to warto dodać (jeśli nie ma) mowę dla naszego ojczystego języka. Dokonujemy tego w menu Ustawienia => zakładka system => mowa. W tym miejscu w Język Mowy wybieramy Polski (Polska) (może się to wiązać z pobraniem danych z serwera Microsoftu i ponownym uruchomieniem urządzenia).

Dodanie konta Microsoft

Windows Phone opiera się na koncie Microsoft i bez podpięcia go do urządzenia nie skorzystamy z marketu, nie przerzucimy zdjęć na SkyDrive, a nawet nie synchronizujemy notatek w OneNote. Jest to również sposób na zrobienie kopii listy kontaktów. Zatem jeśli już mamy dostęp do sieci, trzeba pamiętać aby dodać (lub założyć) konto Microsoft. Jeśli nie zrobiliśmy tego na początku, można zawsze dokonać tego z menu Ustawienia => zakładka system => poczta + konta, poprzez + dodaj konto wybieramy opcję Konto Microsoft. W ten sposób połączymy również Windows Phone z kontem na Facebooku. Mała uwaga. Można tylko raz ustawić konto Microsoft w urządzeniu, jedyną opcją aby je zmienić to wyczyszczenie danych i reset smartfonu.

Aktualizacja systemu

Kiedy podłączymy się poprzez WiFi do sieci, warto sprawdzić aktualizacje Windows Phone. Wjedźmy w Ustawienia => zakładka system => aktualizacje i poprzez przycisk sprawdź aktualizacje zobaczmy czy Microsoft nie wydał aktualizacji dla naszego systemu.

Aktualizacja aplikacji od producentów urządzeń (OEM: Nokia, Samsung, HTC)

Prócz aktualizacji Windows Phone, warto (a nawet powinno się) sprawdzić czy posiadamy najnowsze wersje składników od producentów urządzeń. Automatyczne sprawdzenie nie odbędzie się natychmiast i może trochę potrwać. Oczywiście nie mamy na to czasu i chcemy przyspieszyć ten proces. W tym przypadku pomoże nam aplikacja SysApp Pusher (dostępna za darmo na Windows Phone 8). Dzięki niej szybko przejrzymy składniki od producenta smartfonu. Z racji tego, że jest to pierwsze uruchomienie SysApp Pusher, na liście u wybranej firmy OEM, należy po kolei sprawdzić każdą z aplikacji (szczególnie zakładkę System) w celu sprawdzenia czy nie ma aktualizacji. Warto także sprawdzić inne wbudowane oprogramowanie (np. Here Map i Here Drive dla Nokii), więcej o SysApp Pusher w krótkim newsie. Tutaj mała uwaga, w Lumiach posiadających Here Drive bez plusa (np. Nokia Lumia 520, 720) aktualizację tej aplikacji dokonamy poprawnie tylko z marketu (Sklep => Nokia collection).

Przenoszenie kontaktów i danych ze starego urządzenia

Jeśli do tej pory używany stary telefon miał Bluetooth, to w prosty sposób można przenieść listę kontaktów, wiadomości, a nawet zdjęcia na nowy smartfon z Windows Phone. Wystarczy pobrać z marketu aplikację Przekaż moje dane (tylko Lumie) i połączyć się ze starym urządzeniem za pomocą Bluetootha. W ten sposób skopiujemy z Symbiana, Androida, iOSa, BlackBerry, Windows Phone i innych systemów kontakty na nowy smartfon oraz inne dane. Operacja jest szybka i prosta.

Kontakty możemy również przenieść w tradycyjny sposób poprzez import z karty SIM (Ustawienia => zakładka aplikacje=> kontakty i klikamy na importuj kontakty z karty SIM).

Zalecane aplikacje

Każdy z nas ma listę aplikacji, które instaluje na świeżym systemie. W przypadku Windows Phone jest podobnie. Wybrałem tylko takie, które faktycznie na dzień dzisiejszy wydają się najbardziej potrzebnymi do codziennej pracy i zabawy. Oto lista:

 • Kafelki łączności - szybkie skróty, w postaci kafelków, do najważniejszych ustawień systemu (tryb samolotowy, Wi-Fi, Bluetooth, sieć komórkowa). Pozycja darmowa, dla WP7 i WP8 - link
 • Adobe Reader - otwieranie plików pdf. Pozycja darmowa dla WP7 i WP8.
 • Facebook - oficjalny, odświeżony klient Facebooka. Pozycja darmowa, dla WP7 i WP8 - link.
 • Instagram - oficjalny klient Instagrama. Darmowa pozycja dla WP8.
 • IM+ - świetny multikomunikator (Facebook, Skype, MSN/Live Messenger, GTalk, Yahoo!, AIM/iChat, ICQ, Sina, Mig33, RenRen, Jabber, VKontakte, Yandex IM, Odnoklassniki.Ru, Mamba, Fetion, Mail.Ru Agent, MeinVZ oraz Gadu-Gadu). Pozycja darmowa, dla WP7 i WP8 - link.
 • Skype - klient Skype integrujący się mocno z systemem Windows Phone. Pozycja darmowa, dla WP7 i WP8 - link.
 • Latarka Pro+ - latarka :) Pozycja darmowa, dla WP7 i WP8 - link.
 • YouTube HD - klient YouTube, obsługuje pobieranie, różne jakości obrazu itp. Pozycja darmowa, dla WP7 i WP8 - link.
 • Pogoda Bing - pogoda na szerokim kafelku. Pozycja darmowa, dla WP8 - link.

Przedłużenie życia na baterii

Z racji tego, że obecnie smartfony mają coraz większe ekrany, często są prawie 24h na dobę online, sprawia to, że bateria nie wytrzymuje nawet całego dnia bez doładowania. W celu wydłużenia życia na baterii, przedstawiam kilka najważniejszych rad:

 • zmniejsz jasność ekranu (Ustawienia => zakładka system => jasność - zaznaczenie opcji niska)
 • włącz ekran blokady po 30 sekundach (Ustawienia => zakładka system => ekran blokady)

 • wyłączenie zbędnych zadań w tle (Ustawienia => zakładka aplikacje=> zadania w tle)
 • wydłużenie czasu pomiędzy synchronizacją poczty (Ustawienia => zakładka system => poczta + konta, po wybraniu konta należy wybrać dłuższy czas w menu Pobierz nową zawartość).
 • wyłączenie usługi Xbox Live (Ustawienia => zakładka aplikacje=> gry, wyłączenie Połącz z usługa Xbox)
 • wyłączenie większej czułości (obsługa za pomocą rękawiczek) w nowych Nokiach (Ustawienia => zakładka system => dotknij, ustawiamy czułość wyświetlacza na Normalna)
 • zmniejszenie prędkości połączenia na 2G (Ustawienia => zakładka system => sieć komórkowa, w tym miejscu wybieramy połączenia 2G (Największa prędkość połączenia))
 • wyłączenie nieużywanych połączeń WiFi (również wyłączenie po zablokowaniu ekranu), transmisji danych, NFC oraz lokalizacji GPS
 • można również "na szybkiego" włączyć oszczędzanie baterii (Ustawienia => zakładka system => oszczędzanie baterii)
 • odpiąć nieużywane kafelki
 • wyłączyć live tiles w ustawieniach poszczególnych aplikacji
 • używaj ciemnego motywu tła (szczególnie ekrany AMOLED)
 • wyłączenie przesyłania zdjęć na SkyDrive (Ustawienia => zakładka aplikacje=> zdjęcia + aparat)
 • warto sprawdzić w Data Sense, które aplikacje najwięcej wykorzystują transmisję danych komórkowych, może lepiej używać ich wówczas gdy jest sieć WiFi

Ogólnie

Z racji tego, że smartfony są coraz częściej elementem naszego portfela, warto zabezpieczyć dostęp do systemu. Na pewno w przyszłości pokusimy się o pobranie aplikacji bankowej, a nawet już teraz część z nas otrzymuje potwierdzenia operacji na koncie poprzez SMS. W celu zabezpieczenia smartfonu przed niepowoływanymi osobami ustawmy blokowanie ekranu na hasło (Ustawienia => zakładka system => ekran blokady, w tym miejscu aktywujemy przełącznik Hasło i ustawiamy opcje Wymagaj hasło po - za każdym razem).

Jeśli w kalendarzu wyświetlają się zdarzenia zarówno te, na których potwierdziliśmy naszą obecność oraz propozycje, a nie chcemy widzieć tych ostatnich, to możemy to wyłączyć w opcjach kalendarza (otwieramy kalendarz wybieramy "..." => Ustawienia i zaznaczamy Pokazuj tylko z darzenia z moją odpowiedzią...).

Wybranie domyślnego wyszukiwania w Internet Explorerze na Google/Bing dokonamy w Ustawienia => zakładka aplikacje=> Internet Explorer, klikamy na ustawienia zaawansowane i wybieramy wyszukiwarkę w menu Domyślny dostawca wyszukania.

Jeśli zechcemy pobrać mapy offline (np. do nawigacji) zrobimy to w Ustawienia => zakładka aplikacje=> mapy w menu klikamy pobierz mapy i wybieramy interesujący nas kraj. Mała uwaga.

Własny dzwonek skomponujemy przez aplikację Twórca dzwonków (WP7)/Zrób dzwonek (WP8) [Nokia].

Co jeszcze?

Oczywiście to nie wszystkie wskazówki/porady. Jeśli macie jakieś pytania lub propozycje związane z uzupełnieniem tematu to śmiało piszcie.  

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
ktośtam   6 #1 25.12.2013 15:35

Ad pkt. 1.
Nie rozumiem jednej rzeczy. Decydując się na smartfona trzeba liczyć się z tym, że są to urządzenia, które pełnię swoich możliwości pokazują dopiero, kiedy są na stałe podłączone do Internetu: synchronizacja poczty, kontaktów, zdjęć itd.
Wyłączając dane pakietowe "kastrujemy" urządzenie, więc wchodząc w posiadanie takiej zabawki albo decydujemy się na wykupienie pakietu internetowego albo powinniśmy jeszcze raz przemyśleć sens posiadania smartfona.
To oczywiście moje zdanie.
Wesołych Świąt.

Harnas94   4 #2 25.12.2013 15:48

Mam lumie 820 od 3 miesięcy i od początku mam wyłączone dane pakietowe. Praktycznie wszędzie mam dostęp do wifi.

Zamiast kafelków łączności polecam http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/bateria/5dceaa39-8477-43f2-8499-91e8...
Jedna aplikacja i mamy kafelek z % naładowania baterii i możliwość przypięcia kafelek do przydatnych skrótów (rozszerzone kafelki łączności).

troiP   4 #3 25.12.2013 15:49

Przełączenie na 2G ma jeszcze jedną wielką zaletę. Większy zasięg operatora.
Posiadam 920 i bateria trzyma mi około 3-4 dni. Rozmowy, zero smsów, aplikacje tylko od Nokia, internet ale to rzadziej. Włączone przesyłanie do skydrive, często odpalany here+. Więc nie jest tak źle.

djfoxer   19 #4 25.12.2013 15:50

@ktośtam
Dziękuję, życzę spokojnych Świąt :)

Co do komentarza. Zgadzam się z Tobą, ale niestety wiele osób kupując smartfon nie myśli zupełnie o wykupieniu dodatkowych MB (stąd zaznaczyłem, że jest to krok zbędny dla osób z zakupionym pakietem danych). Ostatnio konfigurowałem dla kilku osób Lumię i trzeba było transmisję danych wyłączyć. Jedna z nich miała złe wspomnienia z Androida 2.x, gdzie w tle ciągle procesy systemowe "zjadały" nawet do kilkudziesięciu MB miesięcznie. Dla osób, które nie maja pakietu MB, jest to problem. Może warto będzie w przyszłości stworzyć wpis, który będzie wskazywał na co zwracać uwagę w planie taryfowym mając smartfon. Z drugiej strony mamy wiele aplikacji offline, których powstanie świadczy o zapotrzebowaniu rynku na tego typu pozycje.

troiP   4 #5 25.12.2013 15:51

Harnas94
jedyny problem to znalezienie apki, która w czasie rzeczywistym pokazuje % stan baterii. Testowałem 3 apki i we wszystkie trzeba kliknąć aby odświeżyła własnie stan baterii. Teraz używam tej nokiowej.

direct39   6 #6 25.12.2013 16:01

Informację o resetowaniu do ustawień fabrycznych zamieściłbym na początku tekstu, a nie na końcu ;).

p.dulska   4 #7 25.12.2013 16:10

Uzywam tylko 2G (3G to jest horror dla baterii) w domu wifi bateria do 40 godz. wytrzymuje. Jak poszaleje na 3G 1 dzień.

@troiP 3-4 dni i często korzystasz z nawigacji (dobre) .Aplikacje do stanu baterii odswiezają się wszystkie a przetestowałem tego sporo.

  #8 25.12.2013 16:17

tak się zastanawiam... "Pierwszą rzeczą po uruchomieniu telefonu jest wyłączenie danych komórkowych." jaki jest sens kupowania smartfona jeśli nie zamierzamy korzystać z internetu wszędzie, tylko tam, gdzie jest wi-fi?

troiP   4 #9 25.12.2013 16:22

p.dulska
ja nie mam problemu, navi działa bez internetu więc tym bardziej nie mam z tym problemu, i często to nie znaczy, że po mieście jeżdżę z navi jak niemyślący człowiek, mowa u dojazdu z pkt do pkt jeżeli nie znam drogi.
Bardzo chętnie Tobie pokaże nawet na filmiku jak źle jest odświeżana informacja o baterii. Na kafelku żadna mi się automatycznie nie odświeża.

p.dulska   4 #10 25.12.2013 16:32

@troiP
Masz zainstalowane gdr3?

troiP   4 #11 25.12.2013 16:49

Nie, jadę cały czas na oficjalnych aktualizacjach.

  #12 25.12.2013 16:51

Jak się kupuje telefon z kiepską baterią, to nie wytrzyma nawet dnia na 3G. Dlaczego zrzucamy winę na urządzenie? Posiadając kiepski smartphone, trzeba się liczyć z tym, że nie będzie to działało tak, jak powinno.

  #13 25.12.2013 17:05

Wyłączamy dane pakietowe = nie pobieramy MMSów. Więc. A niestety WP nie ma możliwości zablokowania samego APN Internet a pozostawienia APN MMS.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #14 25.12.2013 17:14

Do baterii polecam Insider :)

msnet   22 #15 25.12.2013 17:43

Jako użytkownik telefonu z Windows Phone 8 (już trzeciego) polecam:
- zamiast Kafelków Łączności i Latarki Pro + (i paru innych jeszcze aplikacji) - wspomniany przez @Pangrysa Insider (pokazuje stan baterii na kafelku bez konieczności klikania, no chyba, ze zabroniliśmy aplikacji działać w tle albo włączony jest tryb oszczędzania baterii), Insider to prawdziwy kombajn, wart żeby wydać kilka złociszczy na wersję pro,
- zamiast Adobe Readera - PDF Reader, wg mnie lepszy od produktu Adobe,
- zamiast niedorobionego Instagram Beta - 6Tag, szybki, wygodny i często aktualizowany nieoficjalny klient serwisu Instagram.

p.dulska   4 #16 25.12.2013 18:04

Za Insidera nie musimy płacić wersja darmowa wyświetla tylko reklamy, program oprócz statusu trochę więcej pożera energii niż inne aplikacje tego typu. Odnośnie odświeżania kafla stanu baterii (program status baterii ver płatna) nie aktualizuje się kiedy automatycznie nie mamy połączenia z internetem.

  #17 25.12.2013 18:06

Artykuł całkiem ciekawy i pomocny, choć autor pisząc go założył, że domniemany czytelnik odbierając swój pierwszy telefon z WP ma już jakieś doświadczenie ze smartfonami. Ciekawie byłoby przeczytać ten sam artykuł z poprawkami na czytelnika niemającego doświadczenia ze smartfonem.

olmeca   13 #18 25.12.2013 18:36

"[...]miesięczne limity i statystyki zużycia danych znajdziemy w aplikacji Data Sense, dostępnej tylko na Windows Phone 8"

Niestety nie jest to udostępnione na każdej słuchawce z WP8, na swoim HTC 8X musiałem robic kombinacje ze zmianą ustawien operatora na Austaralijskiego, aby ta aplikacja się pojawiła. Wiele jest takich myków w tym systemie, że coś trzeba przestawiać aby pojawiło sie na naszej liście posiadanych aplikacji.

Voltar   9 #19 25.12.2013 19:24

"zmniejszenie prędkości połączenia na 2G"

szkoda tylko, że w Play mamy 4G i możemy zmniejszyć co najwyżej do 3G! ;)

  #20 25.12.2013 19:37

@Voltar. 4G w play to w innych sieciach 3G. Przy tej samej predkosci

Szadzio   7 #21 25.12.2013 20:21

Polecam aplikacje Insider, bo integruje wiele aplikacji w sobie (stoper, minutnik, latarka, skroty lacznosci) ale przede wszystkim służy do diagnostyki systemu i śledzenia statystyk baterii najlepiej spośród dostępnego repertuaru w Windows Store

Shinjiru   4 #22 25.12.2013 20:29

Lumie oraz applefony to są najlepiej zaprojektowane telefony na rynku jeszcze seria nexus od google jest świetna <3

wajdzik   6 #23 25.12.2013 20:37

@Voltar, ale o czym Ty piszesz? Ja mam Play i telefon z Play, a w istawieniach wybór pomiędzy 2g, 3g i 4g. Telefon to Lumia 920. Aktualizacja która to umożliwia pojawila się w połowie listopada. Jeśli masz telefon od innego operatora możesz wgrać soft z Playa samodzielnie.

djDziadek   17 #24 25.12.2013 20:39

@Voltar, z tym 4G to cię trochę fantazja poniosła, gdzie masz to 4G, w pięciu punktach w trzech miastach ? Bez jaj, a telefon mozesz ustawić w 2G...

rgabrysiak   14 #25 25.12.2013 20:44

Dodam coś od siebie :)

Aktualizacje aplikacji od producentów urządzeń, możemy również przeprowadzić skanując kody QR.
To taka opcja dla osób które nie chcą instalować aplikacji firm trzecich do aktualizacji aplikacji.

Wybór języka polskiego - opcjonalnie, ja preferuję anglojęzyczny interfejs :)

Zalecane aplikacje - jak wiadomo każdy z nas ma swoją listę ulubionych aplikacji i chyba najlepsze rozwiązanie dla początkującego użytkownika, to samodzielne sprawdzenie co będzie mu potrzebne.
Polecanie aplikacji może spowodować instalację mnóstwa programów z których taka osoba nigdy nie skorzysta.

Co do punktu - Przedłużenie życia na baterii, mam dwie uwagi:

1. Ustawienie jasności ekranu na niski, może i wydłuży czas pracy na baterii, ale w niektórych warunkach oświetleniowych korzystanie z urządzenia jest wtedy mocno uciążliwe.

2. Nie wszystkie zadania w tle możemy wyłączyć.

Na koniec jeszcze dwie sprawy, Data Sense czasami pokazuje nam zupełnie inne wartości "wykorzystanego internetu" niż to jest faktycznie.

Dwa, w kalendarzu wydarzenia które nie są cykliczne znikają po dwóch tygodniach, mimo iż dalej są widoczne np. z poziomu Outlooka czy też webowego kalendarza. Niby nic, ale na poczatku można się zdziwić gdzie podziały się nasze dawne wydarzenia w kalendarzu.

Severus   4 #26 25.12.2013 20:48

spróbowałem wp8 - wytrzymałem z nim tylko 2 tygodnie. to niestety rekord w "długosci" posiadanie jednego modelu.

  #27 25.12.2013 21:14

Ten system jest tak prosty i intuicyjny, a wy jeszcze poradnik piszecie, jakby rzeczywiście dziadki wchodziły na stronę dobrych programów szukając porad. Normalnie czasami boki zrywać

djDziadek   17 #28 25.12.2013 22:23

@Severus i co, odszedł nagle i bez pożegnania? Może o niego nie dbałeś? ;)

  #29 25.12.2013 23:32

Bardzo podoba mi się WP8, ale jedna rzecz mnie denerwuje. Kilka razy miałem taką sytuację, że po zainstalowaniu jakiejś aplikacji stan baterii zmniejszał się w zastraszającym tempie, mimo, że wyłączona była transmisja komórkowa, wi-fi, lokalizacja itp. Jednym słowem wyłączone było wszystkoco się da, telefon leżał zablokowany na półce lub w kieszeni, a ubywało nawet około 20% baterii na godzinę. Kilka godzin i koniec. Dlatego nigdy nie instaluję wielu aplikacji na raz, bo jak ostatnio to mi się stało, nie wiedziałem, która to wywołała, ponieważ zainstalowałem na raz 7 aplikacji i aby wyczaić, która to powoduje, musiałem odinstalowywać po kolei po jednej i sprawdzać ile mi ubywa po tym i po usunięciu trzeciej wszystko wróciło do normy. Zdarzyło mi się coś takiego z 5 razy i za każdym razem wszystko co możliwe było wyłączone, a ginęło 15-20% baterii na godzinę. Co do transmisji komórkowej, prawie zawsze mam wyłączoną, bo wszędzie mam wi-fi - w domu, na uczelni, w hotelu, w barach i restauracjach, w autokarze... Mam wykupiony gigabajt transferu miesięcznie, a zużywam maksimum 100MB przez dane komórkowe, a tak to z 90% pobranych danych przypada u mnie na wi-fi.

djfoxer   19 #30 26.12.2013 00:12

@troiP
Kafelki odświeżają się min. co 30 minut, podobnie jest w przypadku kafelka z baterią. Trzeba poczekać :)

@direct39
Trafne spostrzeżenie, dzięki :)

@olmeca
Data Sense nawet na Nokii jest dostępny dopiero od GDR2.

@Rafcio171
Uwierz, że dużo osób może mieć i z tym problem.


Co do Insidera. Sam go używam, ale jest to dość rozbudowana apka i na początek może przytłoczyć trochę opcjami mniej doświadczonych użytkowników. Jednakże jestem jak najbardziej na tak ;)

p.dulska   4 #31 26.12.2013 00:42

@djfoxer
"Kafelki odświeżają się min. co 30 minut, podobnie jest w przypadku kafelka z baterią. Trzeba poczekać :) "

Oczywiście jeżeli mamy włączony internet -:(, ja rozumiem że jest to uzasadnione w przypadku RSS.pogody ,aplikacji darmowych z reklamami ale zapłaciłem za program pokazujący stan baterii i bez włączonego internetu kafel jest nie odświeżany.

P.S Odnosnie resetu do ustawień fabrycznych kto przy zdrowych zmysłach sprzedaje telefon bez uprzedniego go zresetowania :)

djfoxer   19 #32 26.12.2013 00:51

@p.dulska
Ależ skąd, nie ma to nic wspólnego z internetem. Co 30 min system odpala event apki, który odświeża kafelek jeśli autor apki nic nie namotał, to brak połączenia nie ma znaczenia w tym przypadku. Do samej baterii polecam Battery: http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/bateria/5dceaa39-8477-43f2-8499-91e8...

siggma   8 #33 26.12.2013 02:03

"Wyłączenie danych komórkowych"? Jeeezu, takie rzeczy tylko w Polsce...

mrtrymer   4 #34 26.12.2013 09:36

Niedawno,10 dni temu,przesiadłem się z androida na WP8.Co za ulga.Z obecnego systemu jestem bardzo zadowolony.Djfoxter-bardzo dobry i trafiony tekst,szczególnie dla byłych "androidowców".Jedynie czego mi brakuje to apki z możliwością cogodzinnego kurantu,gongu w zegarze.Czy coś takiego istnieje w sklepie z apkami na WP8?.

  #35 26.12.2013 10:07

"zmniejsz jasność ekranu (Ustawienia => zakładka system => jasność - zaznaczenie opcji niska)

włącz ekran blokady po 30 sekundach (Ustawienia => zakładka system => ekran blokady)

wyłączenie zbędnych zadań w tle (Ustawienia => zakładka aplikacje=> zadania w tle)
wydłużenie czasu pomiędzy synchronizacją poczty (Ustawienia => zakładka system => poczta + konta, po wybraniu konta należy wybrać dłuższy czas w menu Pobierz nową zawartość).
wyłączenie usługi Xbox Live (Ustawienia => zakładka aplikacje=> gry, wyłączenie Połącz z usługa Xbox)
wyłączenie większej czułości (obsługa za pomocą rękawiczek) w nowych Nokiach (Ustawienia => zakładka system => dotknij, ustawiamy czułość wyświetlacza na Normalna)
zmniejszenie prędkości połączenia na 2G (Ustawienia => zakładka system => sieć komórkowa, w tym miejscu wybieramy połączenia 2G (Największa prędkość połączenia))

wyłączenie nieużywanych połączeń WiFi (również wyłączenie po zablokowaniu ekranu), transmisji danych, NFC oraz lokalizacji GPS

można również "na szybkiego" włączyć oszczędzanie baterii (Ustawienia => zakładka system => oszczędzanie baterii)

odpiąć nieużywane kafelki

wyłączyć live tiles w ustawieniach poszczególnych aplikacji

używaj ciemnego motywu tła (szczególnie ekrany AMOLED)

wyłączenie przesyłania zdjęć na SkyDrive (Ustawienia => zakładka aplikacje=> zdjęcia + aparat)

warto sprawdzić w Data Sense, które aplikacje najwięcej wykorzystują transmisję danych komórkowych, może lepiej używać ich wówczas gdy jest sieć WiFi ,,
kup żeby było co wyłanczać

AndrzejG   10 #36 26.12.2013 11:00

Co do Latarka Pro+, to warto zauważyć, że aplikacje od Wunderman Polska (czyli także ta latarka) wymagają zawsze znacznie więcej uprawnień, niż potrzebują.

W tym przypadku jest to:
-identyfikacja właściciela,
-identyfikacja telefonu,
-nagrywanie obrazu i dźwięku,
-usługi lokalizacyjne,
-mikrofon,
-usługi dotyczące danych.

Po co latarce dostęp do mikrofonu, skoro już ma uprawnienie do nagrywania obrazu i dźwięku?

Ja na lumii 920 używam >>>>Flashlight XT>>>Wordament<<<<, obsługuje już nasz język. Uwaga, uzależnia jak żadna inna gra!

AndrzejG   10 #37 26.12.2013 11:04

Ojoj, ucięło mi komentarz przez te nawiasy :(
Flashlight XT używa tylko nagrywania obrazu i dźwięku, jest to jedyne wymagane uprawnienie, by móc uruchomić diodę. Poza tym dioda nie gaśnie po zablokowaniu telefonu.

Wordament to chyba najlepsza gra słowna w markecie.

  #38 26.12.2013 11:53

@djfoxer
Fajny wpis, właśnie takiego szukałem. Dzięki.
Pytanko. Widzę, że fon z Orange. Czy w ustawieniach sieci komórkowej są oddzielne ustawienia dla APN do mms i APN do internetu? Widziałem, że WP ma takie ustawienia, ale słyszałem również, że poszczególne sieci mogą je wycinać.
Inaczej mówiąc, można ustawić tak, żeby dostawać mmsy, a nie łączyć się z siecią przez Orange (tylko przez wifi)?

djfoxer   19 #39 26.12.2013 12:00

@mrtrymer
Z tego co wiem, nie ma takiej aplikacji na WP.

p.dulska   4 #40 26.12.2013 13:09

@djfoxer

Odśwież aplikacje ręcznie wyłącz internet(wifi,dane pakietowe) poczekaj 35 minut kafel odświeży się w momencie połączenia z internetem.Sprawdzone na kilku aplikacjach łącznie z tą którą podałeś,telefony na których testowałem to L820 z gdr3 oraz L520 z amber.

squzeezebox   7 #41 26.12.2013 13:23

@Rafcio171 (niezalogowany): Może i prosty i intuicyjny, ale nie wszyscy potrafią się obsługiwać nowym systemem. Ja pół roku temu jak pierwszy raz dostałem telefon z WP8 to się dziwiłem na początku dlaczego tracę pieniądze z konta, a później przeglądając ustawienia zobaczyłem, że miałem włączoną transmisje danych, więc takie poradniki dla początkujących są jak najbardziej dobre.

troiP   4 #42 26.12.2013 14:32

A mam do was pytanie, Bo cały czas korzystając z navi mam here drive+beta. Jest już appka bez beta, i drugie pytanie, żeby zobaczyć ruch uliczny to muszę włączyć here maps ale jak juz mam cel i nawiguje to włącza się here drive+ i automatycznie brak ruchu ulicznego.

xomo_pl   24 #43 26.12.2013 14:34

@djfoxer co do transmisji danych to: mając tel w play (przykładowo) warto włączyć transmisję danych w roamingu- rzecz w tym, że nie wszędzie są nadajniki własne operatora i wtedy tel korzysta z partnerskich anten orange/plus/tmobile co oczywiście nie kosztuje użytkownika extra.
Co do wyłączania transmisji danych to nie wiem jak w WP ale na androidzie mam pod ręką przycisk od tejże i sobie włączam transmisję danych tylko gdy jej potrzebuję choć bym tego nie musiał robić bo xperia z1 z włączonym LTE i tak 2 dni potrafi wytrzymać ale nie widzę potrzeby działającego LTE jak tel jest na szafce czy w kieszeni...

AikoMizuno ;)   3 #44 26.12.2013 16:36

Super poradnik :)

olmeca   13 #45 26.12.2013 16:59

@djfoxer
Nie mówię, że jest nie dostępny, ale u mnie był na przykład schowany mimo posiadanego GDR2

Saracen   7 #46 26.12.2013 17:50

Ja długo szukałem latarki, która by mi odpowiadała. Wybrałem Flashlight 10 od BlueFish - prosta i estetyczna aplikacja, która robi właściwie tylko to co powinna (dodatkowo pokazuje jeszcze stan baterii w procentach).

ktośtam   6 #47 26.12.2013 18:52

Trochę śmiać mi się chce jak sobie czytam o tych dylematach, jaką aplikację"latarkową" wybrać.
W CyanogenMod mam latarkę bez zbędnych kombinacji.
Sam próbowałem przesiąść się na WP z Androida i niestety, pomimo tego sam system jest niesamowicie szybki, responsywny i stabilny, to zabija go jego "hermetyczność" i wiatr hulający po markecie z aplikacjami. Jeżeli już znajdziemy appkę, której szukamy, to okazuje się, że nie działa ona tak jak powinna (vide WhatsApp) albo jest zwykłą protezą (oficjalny YouTube).
Kółko wzajemnej adoracji użytkowników WP pewnie mnie zlinczuje ale takie są fakty.
BTW - tak, jestem fanbojem Androida oraz aplikacji i usług Google :)

p.dulska   4 #48 26.12.2013 20:26

@ktośtam

Po co cię linczować też się cieszymy twoim szczęściem

  #49 26.12.2013 22:19

Co do uprawnień. Kwestia ustawienia tego w Visual studio. Na blogu benchmark.pl było o tym.

siggma   8 #50 26.12.2013 22:19

"Trochę śmiać mi się chce jak sobie czytam o tych dylematach, jaką aplikację"latarkową" wybrać. "

mnie śmieszą płatne latarki w sklepie

  #51 26.12.2013 22:58

Polecam wyłączenie w wiadomościach SMS ąęśćłż... - SMSy będą krótsze, nie wiem na ile wydłuży to czas pracy baterii, ale jak ktoś płaci za każdego SMSa to może warto ;)

Pozdrowienia

rgabrysiak   14 #52 26.12.2013 23:16

@ktośtam
Nikt linczować cię nie będzie, po prostu śmiesznie wyglada opinia fanboja Androida, który korzysta z CyanogenMod, oryginał zamula :P

VEN   6 #53 27.12.2013 00:51

@djfoxer (redakcja) - ciekawi mnie ja można odebrać lub wysłać pod WP mms-a - bo ostatnio usiłowałem ustawić to i okazało się że aby wysłać lub odebrać mms-a to w WP NIEZBĘDNE jest połączenie z internetem - no powiem szczerze że takich jaj to nie widziałem .

VEN   6 #54 27.12.2013 00:57

zapomniałem nadmienić że robiłem to znajomej na jej telefonie (lumia 520) - sam mam Androida , a poprzednio posiadałem Badę i czegoś takiego w tych systemach nie ma i nie było aby normalna funkcja telefoniczna wymagała połączenia z internetem - chociaż tyle dobrze że sms-a się da wysłać normalnie

ktośtam   6 #55 27.12.2013 08:43

@rgabrysiak:
Nic nie jest bliżej oryginału, niż custom rom oparty na AOSP. To nie Android zamula, tylko słabo zoptymalizowane nakładki producentów sprzętu, stąd właśnie biorą się modyfikacje pozbawione zamulaczy w postaci TouchWiz czy Sense.

command-dos   18 #56 27.12.2013 11:07

powoli zaczynam się przyzwyczajać, że przy recenzjach, opisach smartfonów, zapomina się o (wydaje mi się) podstawowej funkcji tego urządzenia, jaką jest... telefon ;) Brakuje mi tu opisu importu kontaktów z innego telefonu, która akurat w WP działa świetnie. Ta informacja może być dla świeżych posiadaczy phone'a z WP dosyć kluczowa, bo przecież skoro to czytają, to znaczy że jest to ich pierwszy kontakt z tym systemem i na 99% korzystali oni wcześniej z telefonu z innym softem. Jakoś te kontakty będą chcieli przenieść...
Przy recenzjach natomiast notorycznie pomijane są takie właściwości smartphone'ów jak: jakość rozmów w różnych warunkach otoczenia, stabilność połączenia, ewentualne problemy z "łapaniem" zasięgu podczas, np. przemieszczania się i przy 2 kartach sim sprawdzenie poprawności funkcjonowania/współpracy pomiędzy tymi kartami. Zauważyłem, że telefony/smartphone'y traktowane są jak tablety i to na dodatek bez 3G: najważniejsze są gry, latarka, aparat i połączenie z internetem, czyli FB :) sam korzystam z internetu w telefonie i śmiem twierdzić, że za niedługo nic więcej nie będzie potrzeba, bo wystarczy internet i jakieś wideo-komunikatory, ale póki co jest jeszcze taka opcja, jak "połączenie głosowe GSM" ;) i kontakty, to nie tylko maile, czy loginy do komunikatorów, ale także i numery telefonów... Poza tym wszystko elegancko :P

  #57 27.12.2013 11:37

Dziękuję, świetny wpis! Właśnie zakupiłem telefon z WP. Ten wpis to cud-miód. Wielkie dzięki.

p.dulska   4 #58 27.12.2013 12:03

Poradniki video o WP8 dla poczatkujących http://www.youtube.com/user/wpworldpl

rgabrysiak   14 #59 27.12.2013 12:16

@ktośtam ja wiem, że problemem Androida są nakładki, ty to wiesz, ale więkoszość osób niebędących "w temacie" nie ma różnicy między nakładką a systemem, stąd właśnie przyjęło się, że to Android zamula.

Świetnie rozumiem idee powstawania custom romów dla Androida, jest tylko jedno ale. Są to w większości rozwiązania nie dla zwykłego użytkownika, który nie ma czasu, umiejętności ani chęci na zabawy w rootowanie telefonu i wgrywanie innego oprogramowania.

Windows Phone jest systemem działającym szybko i stabilne, ale na pewno nie przeznaczonym dla każdego. Ma on swoje zalety, jak i irytujące braki czy też wady. I zdaję sobie z tego świetnie sprawę.
Nie ma systemu idealnego.

To, że ja wybrałem telefon nie oznacza, że każdy musi uczynić tak samo, to że ty wybrałeś telefon z Androidem nie oznacza, że każdy musi zrobić to samo.

I jeszcze jedna rzecz, nie rozumiem ciągłego czepiania się braku aplikacji w markecie, czy naprawdę potrzebujemy tony aplikacji? Może ja jestem "wyjątkowy", ale zainstalowane aplikacji moge policzyć na palcach jednej ręki.

ktośtam   6 #60 27.12.2013 13:09

@rgabrysiak:
"...nie rozumiem ciągłego czepiania się braku aplikacji w markecie, czy naprawdę potrzebujemy tony aplikacji?"
Oczywiście, że nie potrzebujemy ale dla osób zmieniających platformy mobilne to dość istotne.
Prosty przykład, to ja sam. Jakiś czas temu stałem się posiadaczem Lumii 925 i postanowiłem przesiąść się z Androida. O ile sam WP 8 to super szybki i stabilny system a Lumia strzelała nieziemskie fotki, to otrzeźwienie przyszło w momencie próby korzystania z aplikacji, które znałem z Androida.
WhatssApp - porażka, wiadomości albo nie dochodziły albo dochodziły ze sporym opóźnieniem
Google Maps - brak oficjalnej aplikacji
YouTube - patrz wyżej
Jakiś odpowiednik SwiftKey - brak
Gmail - nie działa w trybie push
Menadżer plików - ???
itd.
Ja wiem, że MS nie lubi się z Google stąd brak wsparcia dla aplikacji G na mobilnej wersji okienek ale tak na prawdę, jako użytkownika końcowego g... mnie to obchodzi - ja chcę korzystać z aplikacji, które znam, lubię i potrzebuję.
Jedno jest pewne: dla osoby, która do tej pory nie miała smartfona poleciłbym właśnie Lumię, bo faktycznie, nie ma potrzeby zabawy w customy w celu zapewnienia sobie komfortu użytkowania.
Obecnym użytkownikom Androida polecam jednak pozostanie na tej platformie, chyba że potrafią zacisnąć zęby i przeboleć brak świetnych, bądź co bądź, usług Gugla.

djfoxer   19 #61 27.12.2013 13:58

@mechaniczek
Jest to idealny sposób jeśli masz mało baterii, a nie masz jak w danej chwili podłączyć smartfon pod ładowarkę.

@troiP
Here Drive dawno już wyszedł z wersji beta, zaktualizuj sobie nawigację do najnowszej wersji.

@zomo_prl
Oczywiście też jest taki przełącznik (1. screen po lewej, 1. opcja od góry)

@VEN
Domyślnie APN jest dostępny zarówno dla MMS jak i internetu. Wystarczy rozdzielić dwa APN oddzielnie dla MMS oddzielnie dla internetu (menu punkt dostępu w Ustawieniach[Nokia]). Będzie działać :)

@command-dos
Dobry pomysł, uzupełniłem, dzięki.

rgabrysiak   14 #62 27.12.2013 14:02

@ktośtam
Jak dobrze zauważasz w najtrudniejszej sytuacji są osoby migrujące z jednego systemu na drugi, tzw. świeżaki w zasadzie niczym na starcie nie muszą się przejmować.
Niestety żyjemy w takich czasach, że duże firmy zrobią wszystko, aby utrudnić nam przejście do konkurecji.
Z moje strony EOT :)

ktośtam   6 #63 27.12.2013 15:06

@rgabrysiak:
Z mojej również ;)

xomo_pl   24 #64 27.12.2013 18:39

@djfoxer "Oczywiście też jest taki przełącznik (1. screen po lewej, 1. opcja od góry)"

akurat miałem na myśli przycisk na home screen a nie w ustawieniach- nie chciałoby mi się przekopywać do ustawień za każdym razem :)

arlid   16 #65 27.12.2013 18:50

Dałeś czadu :D Fajny wpis. Nigdy tez nie spytałem - czy wszystkie aplikacje na WP są takie kafelkowe?

  #66 27.12.2013 18:58

A da się odinstalować zbędne apki ? (W Androidzie trzeba roota + program do deinstalacji)

rgabrysiak   14 #67 27.12.2013 22:29

@Adamek890 (niezalogowany)
Zależy jakie aplikacje masz na myśli, typowo systemowych jak np. kalendarz, Office czy IE nie da się odinstalować.
Z pozostałymi nie ma problemu.

Dimatheus   23 #68 30.12.2013 16:03

Hej,

Całkiem przyjemny w czytaniu przewodnik. Może kiedyś się przyda, gdy zmienię telefon na Smartphone'a z systemem MS.

Pozdrawiam,
Dimatheus

troiP   4 #69 31.12.2013 11:44

A czy jest jakaś aplikacja lub miejsce gdzie dostanę powiadomienie, że wyszła aktualizacja danej aplikacji. Przykładu daleko nie trzeba szukać. Sieć+ doczekało się aktualizacji, W sklepie wyszukiwarka pod tą nazwą niestety nic nie znalazła jakkolwiek bym to pisał. Dopiero zeskanowany kod QR doprowadził mnie do aplikacji. BTW aktualizacja Sieć+ ma przede wszystkim licznik połączeń mało rozbudowany ale od czegoś trzeba zacząć.

djfoxer   19 #70 31.12.2013 11:58

@troiP
Tą rolę idealnie spełnia SysApp Pusher

TsuChi   2 #71 31.12.2013 13:50

Jestem bardzo zadowolony z Lumii 925
dzięki za poradnik :)

Polecam smartfona z WP8 wszystkim chcącym przesiąść się ze zwykłego telefonu
np Lumia 520 to całkiem niezły sprzęt i osoba której poleciłem ten telefon jest bardzo zadowolona.

Nie mam doświadczeń z Androidem czy IOS, ale mnie (jako użytkownika pierwszego smartfona) przekonała łatwość użytkowania systemu plus dobrej jakości aparat i opinie o tym jak sprawnie działa system.
Jeśli chodzi o aplikacje to wcześniej czy później się pojawią, a że ja jestem świeży w temacie to moje zapotrzebowanie jest na razie niewielkie (po za tym nie wiem i pewnie nie dowiem się co mnie omija :D )

  #72 04.01.2014 14:29

@arlid: Powinny być kafelkowe, ale nie zawsze są.

@ktostam:
"WhatssApp - porażka, wiadomości albo nie dochodziły albo dochodziły ze sporym opóźnieniem"

Nie wiem - nie korzystam, pewnie masz racje. Komunikatory na WP8 niestety słabo sobie radzą. Mi wystarczają SMSy i facebook.

"Google Maps - brak oficjalnej aplikacji "

IHMO mapy HERE lepsze. Przynajmniej w miejscach w których porównywałem. Nieoficjalne appki też całkiem dobrze sobie radzą. Świetna jest robiona przez polaka do obsługi StreetView

"YouTube - patrz wyżej"

TubePro wiele osób uznaje za lepszą appke do YT niż aplikacja od googla na Adroida

"Jakiś odpowiednik SwiftKey - brak"

Mi brakuje SWYPE, ale na klawiature od MS nie narzekam. Bardzo wygodnie się na niej pisze. Czasem tylko zamiast spacji naciskam przecinek.

"Gmail - nie działa w trybie push"

Ja korzystam z przekierowania poczty z Gmail na Hotmail. Opóźnienie w dostarczeniu poczty w ten sposób raczej nigdy nie przekracza u mnie 1 minuty. Tylko gdy pilnie potrzebuje coś odebrać z Gmaila (tokeny do Steama :P) to loguje się bezpośrednio przez stronę

"Menadżer plików - ??? "

Na WP system plików jest tak przygotowany że do niczego menadżer by Ci się nie przydał, ale z tego co pamiętam to są jakieś pseudomenadżery do obsługi kart SD. Jeśli się pojawi oficjalny to z niego skorzystam, ale teraz mi go nie brakuje.

"itd. "

Mnie bardziej boli brak Play24, MBank i NC+GO. Podobno mają się pojawić, ale jakoś kiepsko im to idzie.

  #73 05.01.2014 19:26

mam telefon htc w plusie i nie mogę odbierać i wysyłać mms, może wiecie jak należy skonfigurować telefon

djfoxer   19 #74 06.01.2014 11:24

@z.dorota
https://www.orange.ch/en/residential/help/more/device-help/#/htc/windows-phone-8.../

Na czas odbierania/wysłania mms należy włączyć transmisję danych.

  #75 25.04.2014 01:39

Przydatna notka :) Mam pytanie czy żeby mieć internet w lumi wystatczy domowe wifi czy trzeba miec wykupiony internet ? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź

djfoxer   19 #76 25.04.2014 08:12

@bble
Tutaj jest tak jak wszędzie. Można łączyć się poprzez WiFi albo poprzez dane komórkowe operatora. Pełna dowolność :)

  #77 05.05.2014 17:50

podczas rozmowy przez skaypa nie widzi mnie tylko to co pokazuje kamerka z tyłu telefonu.można to zmienić?

djfoxer   19 #78 06.05.2014 08:04

@mikołaj123456
Jaki to model telefonu? W skype jest możliwość przełączenia kamerki poprzez dodatkowe menu na dole (po kliknięciu na trzy kropki ...)

roobal   16 #79 13.06.2014 02:13

"Facebook - oficjalny, odświeżony klient Facebooka. Pozycja darmowa, dla WP7 i WP8 - link."

To nie jest oficjalna aplikacja. To jest aplikacja wydana przez Microsoft, a nie Facebook Inc., tak więc nie można jej nazwać oficjalną aplikacją. Oficjalny w WP, to jest co najwyżej FB Messanger.

  #80 24.07.2014 23:13

Witam

Mam pytanie odnośnie początków z WP8. Kupiłem telefon z zagranicy, jednak w swoich ustawieniach brakuje mu języka polskiego dla interfejsu. Czy istnieje możliwość doinstalowania języka polskiego w systemie WP8? Jeżeli nie to co proponujecie?

djfoxer   19 #81 26.07.2014 11:20

@Anonim (niezalogowany): Rozumiem, że w settings, language, po naciśnięciu na (+) nie ma j.polskiego? Jaki masz dokładne model urządzenia?

  #82 28.09.2014 20:09

Witam
Proszę o pomoc. Nie potrafię uruchomić odbierania i wysyłania mmsów. Wiem tylko że muszę zrobić to ręcznie:)
Zagubiona kobietka:)

djfoxer   19 #83 04.10.2014 18:06

@Anonim (niezalogowany): Witam.

Proszę na czas pobierania MMSa włączyć transmisje danych (w menu karty SIM)

  #84 08.11.2014 15:32

Potrzebuję pomocy. Mam HTS 8s i zniknęły mi kontakty. Gdy wybieram numei i dzwonię to jest identyfikowany, ale w kontaktach nie ma nic. jak mogę dozyskać kontakty. Na 100% sa w telefonie, bo nawet gdy dzwoni ktoś znajomy to go identyfikuje.

djfoxer   19 #85 09.12.2014 17:49

@Anonim (niezalogowany): Proszę wejść w Ustawienia->Kontakty i wybrać "filtruj listę kontaktów" zapewne tam zostały odznaczone kontakty z Hotmaila/Live.

  #86 30.01.2015 11:30

Stałem się posiadaczem lumi920 niestety nie nowej. Mam pytanie odnośnie zresetowania telefonu (pkt1)- niestety u mnie nie ma w ustawieniach > zakładka aplikacje nie ma czegoś takiego jak informacje a tym bardziej "zresetuj telefon". Proszę o pomoc jak go zresetować ewentualnie jak zmienić konto Microsoft.

djfoxer   19 #87 30.01.2015 18:46

@Anonim (niezalogowany): Musi być taka opcja. Proszę wejść jeszcze raz w:
opcje -> informacje i przycisk "zresetuj telefon".

  #88 12.03.2015 14:20

chciałabym ustawic konfiguracje APN(mms i internet) w samsung atv s w sieci play ale w ustawieniach APN nie otwiera sie !!!

  #89 12.03.2015 14:25

witam, musze skonfigurowac APN (mms i internet) w samsung ativ s w sieci play, dusze w ustawieniach na APN ale nie otwiera sie co mam zrobic bardzo prosze o pomoc.

djfoxer   19 #90 28.03.2015 17:46

@Anonim (niezalogowany): Wygląda na, to że jest to jakiś błąd po stronie oprogramowana Samsunga. https://www.windowsphone.com/en-us/store/app/apn/d6ed0f16-898c-4579-b140-9942869... Może warto zainstalować Windows Preview For Developers?

  #91 06.05.2015 11:17

Witam,mam galaxy ace GT-S5830i,nie moge wysylac mms,prosze o pomoc mieszkam za granica i chcialabym wyslac zdjecia,telef.kupilam uzywany i byl w sieci Orange,teraz mam siec Vectone UK

djfoxer   19 #92 22.05.2015 12:29

@Aliyah (niezalogowany): To nie jest telefon na Windows Phone, a na Androidzie.

  #93 01.10.2015 17:33

mam problem , zrobiłe reset telefonu i wszystko jest ok oprócz tegoż że nie mam Here Drive-a . Aktualizacje są aktualne ... Nie mam pojęcia jak i skąd ściągnąć navigację, zależy mi na niej bo naprawdę ogarniała pozytywnie.

Poradzisz coś ?
Pozdrawiam!!

djfoxer   19 #94 11.11.2015 15:50

@Marcin000 (niezalogowany): Witam wejdź z poziomu telefonu w te linki:
https://www.microsoft.com/pl-pl/store/apps/here-drive/9wzdncrfhwjp (poza tym jaki masz telefon, jaki system?)

  #95 26.05.2016 21:01

Witam, co można zrobić (np.co zainstalować) by móc odtwarzać np. Gry na telefonie (mam Nokie lumie 820 z WP 8.1.) bo wyświetla mi się pobierz Adobe Flash Player a nie ma tego w sklepie:( proszę o radę
Pozdrawiam
Martyna K.

djfoxer   19 #96 27.05.2016 09:06

@Martyna303 (niezalogowany): Adobe Flash nie jest już wspierany przez większość urządzeń mobilnych, a i sama technologia jest już na wymarciu.

  #97 27.05.2016 14:19

@djfoxer: To co mam zrobić by mi to odtwarzało?
Jakiś zamiennik czy coś?

  #98 27.05.2016 14:21

@djfoxer: To co zrobić? Jakieś zamienniki czy coś?

djfoxer   19 #99 28.05.2016 12:18

@Martyna303 (niezalogowany): Wystarczy poszukać odpowiedników gier stworzonych pod HTML5 :)

  #100 06.09.2016 22:48

@martin60775 (niezalogowany): Np. Do korzystania z nawigacji (GPS), zdjęcia filmy, gry. Zaraz i tak pewnie znajdzie się taki co napisze, że ma nawigację, lustrzankę i PSP..