Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows Template Studio — szybki start w programowaniu aplikacji Universal Windows Platform

Osoby programujące z Universal Windows Platform dostały właśnie świetny dodatek do Visual Studio 2017 - Windows Template Studio. Prosty kreator od Microsoftu, który stworzy podstawy projektu UWP z wybranym funkcjonalnościami, zgodnie z dobrymi praktykami programowania.

Windows Template Studio

Dodatek do VS2017 jest prostym kreatorem, bardzo pomocnym przy rozpoczynaniu tworzenia nowej aplikacji UWP. Kreator pozwoli deweloperom na wybranie typu projektu, frameworku MVVM, stowrzeniu podstawowych stron i ficzerów. W ten sposób stworzony zostanie gotowy szablon dla dewelopera, który zawiera wybrane elementy, z zainicjalizowanymi strukturami zgodnie z dobrymi praktykami. Programista na starcie otrzyma zatem bazę do rozwoju własnej aplikacji. Wystarczy już tylko usiąść i zacząć pracę.

Windows Template Studio jest rozwinięciem pomysłu Windows App Studio, które pozwalało na "wyklikanie" aplikacji UWP online. Windows Template Studio jest zaś kreatorem, który tworzy dla dewelopera bazę do późniejszej pracy nad aplikacją.

Kreator

Kreator dostępny jest z menu File-New-Project, znajdziemy go szablonach Windows Universal:

Po wybraniu projektu Windows Template Studio ukazuje się okno kreatora. Wybieramy na początku typ projektu i framework (MVVM, klasyczny Code behind):

Do każdego z elementów dostępny jest opis, więc osoby początkujące nie powinny czuć się zagubione.

W kolejnym kroku wybieramy jakie typy stron mają pojawić się w projekcie (www, mapa, master/detail itd.). Tu również decydujemy o ficzerach jakie powinny zostać dodanie (np. zapisywanie ustawień, Live Tiles czy zadania w tle):

Po zakończeniu wygenerowany zostanie projekt z naszą bazą do programowania:

Możemy liczyć na uporządkowaną solucję z logicznym podziałem na serwisy, widoki, modele, helpery itd. Naprawdę wygląda to ciekawie i zacnie. Jest to świetna propozycja, gdy chcemy zacząć programować w dobrze zaprojektowanej solucji, gdzie wszytko zostało logicznie i prawilnie porozmieszczane.

Po uruchomieniu widzimy gotowe okna, czekające tylko na zagospodarowanie ich przez programistów:

Warto zainstalować!

Taki kreator przyda się każdemu, kto tworzy w UWP. Dodatek jest darmowy i można zainstalować go w każdej wersji Visual Studio 2017 (również Community): link. Co ważne Microsoft obiecuje, iż kolejne wersje (wydawane co 6 tygodni) będą zawierać jeszcze więcej szablonów, frameworków i gotowych elementów do dodania do projektu. W sieci umieszczona jest roadmapa, a sam dodatek ma otwarte źródła dostępne na GitHubie. Można już zgłaszać własne propozycje odnośnie kolejnych wydań, tego co poprawić lub co nowego dodać.

Gorąco polecam. Z Windows Template Studio z chęcią będą korzystać osoby dopiero zaczynające przygodę z UWP, ale także zaawansowani deweloperzy.  

windows oprogramowanie programowanie

Komentarze

0 nowych
foreste   16 #1 20.05.2017 18:28

MHM aplikjacje UWP są nie warte uwagi na zbyt proste i szpetny wygląd :)

  #2 20.05.2017 18:52

@foreste: i kto to mówi...

kowgli   9 #3 21.05.2017 16:21

@foreste: Moim zdaniem nie są warte uwagi ponieważ pomimo nazwy wcale nie są "Universal". Zdecydowanie bardziej uniwersalne są zwykłe aplikacje Win32, w tym te .NET. Z kolei platformą do robienia aplikacji chodzących na "wsystkim" jest Xamarin. Prawdę mówiąc, biorąc pod uwagę to że nabyli Xamarina, zupełnie nie rozumiem sensu tych UWP. Po co komu wybrakowane aplikacje, które chodzą tylko na Win10 (Windows Mobile i Xbox One pomijam, bo to margines).

Nie chcę bawić się w proroka, ale moim zdaniem skończy to jak Silverlight.

A domyślny wygląd faktycznie jest zupełnie koszmarny. Przejdzie to może na 4'' telefonie, na PC kompletnie się nie nadaje.

dj@djfoxerSłuchałeś ostatniego Coding Blocks? ;)

Autor edytował komentarz w dniu: 21.05.2017 16:25
djfoxer   19 #4 21.05.2017 23:30

@kowgli: Ale właśnie powstał XAML Standard i.NET Standard 2.0, który m.in. ujednolica XAML dla Xamarina i UWP. A co do wyglądu to kwestia gustu, może te nowe Fluent Design będzie miało lepsze opinie :)

Coding Blocks? Nie, warto?

kowgli   9 #5 21.05.2017 23:46

@djfoxer: Warto. Po prostu w ostatniej audycji (swoją droga słabej) mówili o tym samym, o czym jest ten wpis. Byłem ciekaw, czy się tym inspirowałeś.

Co do UWP, to ja ciągle nie rozumiem czemu ta platforma ma służyć, z wyjątkiem przepisywania starych aplikacji w wersjach z 10% funkcjonalności (np. OneNote). Telefonów z Windowsem praktycznie nie ma, jest to umierająca technologia (o ile zakładamy, że kiedykolwiek żyła). Szansę na przebicie się na rynku mają praktyczne zerowe (z różnych względów). Na Xboxie One moga chodzić (przynajmniej technicznie), zwykłe aplikacji Win32. To po co ten cały UWP?

Gdyby to chodziło przynajmniej powiedzmy na Windows 7 wzwyż... byłaby jakaś tam alternatywa dla Windows Forms i WPF. Tak jak jest teraz nie widzę żadnego sensu w tworzeniu aplikacji, akurat w tej technologii. Nic się nie zyskuje, a traci się 70% rynku komputerów PC.

Mogę się mylić, ale moim zdaniem to kolejna ślepa uliczka, jak Silverlight. Za rok/dwa stwierdzą, że już nie będą rozwijać.

W ogóle MS ostatnio strasznie się miota od sasa do lasa. Kiedyś zaletą "Microsoft stack", było to, że konkretną rzecz robiło się w jeden konkretny sposób. Nie trzeba się było zastanawiać nad wyborem jednej z 20 dostępnych metod implementacji. Tracą moim zdaniem w ten sposób ogromną zaletę, w postaci jasno określonej ścieżki problem->rozwiązanie. Jak ludzie zaczynają się zastanawiać, to mogą dojść do wniosku, że można użyć technologii spoza świata MS.

Autor edytował komentarz w dniu: 21.05.2017 23:52
djfoxer   19 #6 22.05.2017 12:08

@kowgli: A nie słuchałem nigdy, z dodam do listy rzeczy do przejrzenia. Thx :)

UWP, jak nazwa wskazuje, miało być uniwersalne. Desktop, telefon, tablet, konsola, IoT, Hololens i tak niby nadal jest. Win32 nie uruchomisz na tak szerokiej gamie urządzeń, ale... teraz pokazali zalążki tego, aby Win32 działało na ARM, więc... zaczyna się to im trochę rozmywać, ta uniwersalność przestaje być unikatowa dla tej technologii. W sumie .net core nadal jest w powijakach i używanie na produkcji go jest ryzykowne jeszcze.

Zaś multum rozwiązań to plus dla MS. Teraz można do tych samych efektów dojść w różny sposób na różnych platformach. Trudniej jest tylko ogarnąć to wszystko i mieć na pulsie wszelakie zmiany.

kowgli   9 #7 22.05.2017 12:50

@djfoxer: Co do założeń masz rację, tyle że Windows poza PC (bez znaczenia w jakiej obudowie, chodzi o x86) praktycznie nie istnieje. Jaki sens ma tworzenie aplikacji pod Windows, która nie zadziała na Win7 i Win8.x?
Tak jak pisałem wcześniej, gdyby te aplikacje działały na Win7 wzwyż byłaby zupełnie inna historia. Jeśli jednak działają tylko na Win10 (i to często w tylko w najnowszej wersji), to z wyjątkiem bardzo specyficznych przypadków (typu partner opłacony przez MS aby zademonstrować technologię) nie mają one sensu biznesowego.

https://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&q... - to mówi samo za siebie

Autor edytował komentarz w dniu: 22.05.2017 12:51
mktos   11 #8 22.05.2017 15:14

@@kowgli:

Według mnie UWP ma być docelowym zastępstwem dla Win32. Posiada parę cech, które dla użytkowników są dobre (np. instalacja/deinstalacja, brak możliwości robienia "złych rzeczy", capabilities itp.), posiada parę cech, które dla Microsoftu są dobre (dystrybucja poprzez sklep). Raczej nie w przeciągu roku, dwóch, kiedy Windows 10 jeszcze nie ma przewagi, ale docelowo - czemu nie? Oczywiście Win32 nie umrze, jak i nie umarł VB6, MFC czy Windows Forms, ale może, kiedyś...

A jeżeli skrzyżują UWP z Xamarinem i będę w stanie jedną aplikacją obskoczyć Windows (na wszystkich urządzeniach), Androida i iOS...

A, że Xamarin coś przebąkuje o Xamarin.Forms działającym także na Linuksie i macOS...

@@djfoxer: Używam Template10, warto przesiadać się na Windows Template Studio?

kowgli   9 #9 22.05.2017 15:42

@mktos: Być może kiedyś będzie miało to większy sens. Moim zdaniem jednak dopóki nie będzie wspierane przez zdecydowaną większość PC na rynku, nie ma sensu się w to wgryzać. Rozumiem, że można się z tym nie zgadać.
Szczególnie, że do czasu kiedy MS osiągnie odpowiedni poziom nasycenia rynku kompatybilnymi urządzeniami samo UWP przejdzie pewnie kilka, niekompatybilnych wstecz, całkowitych transformacji. O ile nie wyskoczą nagle z czymś zupełnie nowym.
Na tę chwilę nie widzę żadnych biznesowych zalet w tworzeniu aplikacji UWP. Chyba, że jako 10 z kolei wersja dedykowana na konkretne urządzenia.

djfoxer   19 #10 23.05.2017 08:23

@kowgli: Platforma UWP nie jest teraz dominująca, ale kto wie jak będzie dalej. Nie można zarzucić MS, że nie rozwija i nie rozszerza możliwości UWP. Wydaje mi się, że MS szuka rozwiązań na przyszłość, gdzie nawet niewielkie urządzenia pracujące na ARM będą w stanie udźwignąć uniwersalną platformę do programowania. Czy będzie to UWP, czy może emulacja x86 na ARM, kto wie, ale nie można stać w miejscu i czekać na to co będzie jutro, gdyż konkrecja może wejść w te teren. Sam zaś klasyczny .net jest dość ciężki i platforma taka jak .net core próbuje zrobić z tym porządek.

djfoxer   19 #11 23.05.2017 08:31

@mktos: Nie używałem Template 10, ale widzę, że na ten moment jest to paczka z szerszymi funkcjonalnościami. Z drugiej strony Windows Template Studio jest bardzo młode i rozwijane przez MS, więc można liczyć zapewne na ciągły rozwój i kolejne ficzery.