Windows Template Studio — szybki start w programowaniu aplikacji Universal Windows Platform

Osoby programujące z Universal Windows Platform dostały właśnie świetny dodatek do Visual Studio 2017 - Windows Template Studio. Prosty kreator od Microsoftu, który stworzy podstawy projektu UWP z wybranym funkcjonalnościami, zgodnie z dobrymi praktykami programowania.

Windows Template Studio

Dodatek do VS2017 jest prostym kreatorem, bardzo pomocnym przy rozpoczynaniu tworzenia nowej aplikacji UWP. Kreator pozwoli deweloperom na wybranie typu projektu, frameworku MVVM, stowrzeniu podstawowych stron i ficzerów. W ten sposób stworzony zostanie gotowy szablon dla dewelopera, który zawiera wybrane elementy, z zainicjalizowanymi strukturami zgodnie z dobrymi praktykami. Programista na starcie otrzyma zatem bazę do rozwoju własnej aplikacji. Wystarczy już tylko usiąść i zacząć pracę.

Windows Template Studio jest rozwinięciem pomysłu Windows App Studio, które pozwalało na "wyklikanie" aplikacji UWP online. Windows Template Studio jest zaś kreatorem, który tworzy dla dewelopera bazę do późniejszej pracy nad aplikacją.

Kreator

Kreator dostępny jest z menu File-New-Project, znajdziemy go szablonach Windows Universal:

Po wybraniu projektu Windows Template Studio ukazuje się okno kreatora. Wybieramy na początku typ projektu i framework (MVVM, klasyczny Code behind):

Do każdego z elementów dostępny jest opis, więc osoby początkujące nie powinny czuć się zagubione.

W kolejnym kroku wybieramy jakie typy stron mają pojawić się w projekcie (www, mapa, master/detail itd.). Tu również decydujemy o ficzerach jakie powinny zostać dodanie (np. zapisywanie ustawień, Live Tiles czy zadania w tle):

Po zakończeniu wygenerowany zostanie projekt z naszą bazą do programowania:

Możemy liczyć na uporządkowaną solucję z logicznym podziałem na serwisy, widoki, modele, helpery itd. Naprawdę wygląda to ciekawie i zacnie. Jest to świetna propozycja, gdy chcemy zacząć programować w dobrze zaprojektowanej solucji, gdzie wszytko zostało logicznie i prawilnie porozmieszczane.

Po uruchomieniu widzimy gotowe okna, czekające tylko na zagospodarowanie ich przez programistów:

Warto zainstalować!

Taki kreator przyda się każdemu, kto tworzy w UWP. Dodatek jest darmowy i można zainstalować go w każdej wersji Visual Studio 2017 (również Community): link. Co ważne Microsoft obiecuje, iż kolejne wersje (wydawane co 6 tygodni) będą zawierać jeszcze więcej szablonów, frameworków i gotowych elementów do dodania do projektu. W sieci umieszczona jest roadmapa, a sam dodatek ma otwarte źródła dostępne na GitHubie. Można już zgłaszać własne propozycje odnośnie kolejnych wydań, tego co poprawić lub co nowego dodać.

Gorąco polecam. Z Windows Template Studio z chęcią będą korzystać osoby dopiero zaczynające przygodę z UWP, ale także zaawansowani deweloperzy.