Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

dobreprogramy.pl w liczbach 2012 - 2013

Na lightning talks na HotZloie 2013, prezentowałem m.in. statystyki dotyczące portalu w przeciągu roku. Kilka osób prosiło mnie o wysłanie prezentacji na @, stąd też pomyślałem, że zamiast uszczęśliwiać tylko garstkę użytkowników, mogę uszczęśliwić znacznie większą ich liczbę ;) Tak na podstawie prezentacji, powstał ten wpis, życzę miłego czytania (oglądania).

Co było zbierane?

Malutki kawałek kodu w c# zebrał za okres od 26.06.2012 do 26.06.2013 wszystkie:
 • aktualności na stronie głównej z komentarzami
 • wpisy blogowe (główna + pozostałe) z komentarzami

Krótkie wprowadzenie

W danym okresie powstało:
 • Komentarze
  • 128 637 komentarzy (352 dziennie)
  • średni komentarz ma 316 znaków (2-3 zdania)
 • Wpisy
  • 5 122 wpisów
  • 2 590 newsów (7 dziennie)
  • 2 532 wpisów na blogu (6 dziennie, max 2013-03-08 - 29!!)
   • 1 457 na głównej (3 dziennie, max 2012-08-13 – 12!)
   • 1 075 w pozostałych (2 dziennie, max 2013-03-08 - 28!!!)

Ciekawe wygląda sprawa z wpisami. Otóż liczna aktualności i tekstów na blogu jest prawie identyczna (oczywiście blogi na głównej mają znacznie większą objętość, średnio 10x więcej znaków niż aktualności), co świadczy o dużej sile napędowej ludzi tworzących blog.

W 2013-03-08 powstało najwięcej wpisów z CeBITu stąd te powyższe maksymalne wyniki.

Komentarze

Komentarze dotyczą zarówno wpisów na blogu jak i tych pod aktualnościami.

Zalogowani najczęściej komentują (w sumie prawie 80%), a tych niezalogowanych jest tylko (a może aż?) 1/4. Może jakoś dałoby się przekonać osoby bez konta, do rejestracji (konkursy, akcje na blogu)? Ciekawe, że moderatorzy bloga, wytworzyli, aż 3% komentarzy, a jest ich (nas) tylko czwórka... :)

Łatwy dostęp do newsów, powoduje, że są one najczęściej komentowane. Cieszy, że pomimo tego, iż blogi są delikatnie ukryte z poziomu strony głównej, wiele dyskusji toczy się właśnie tam (aczkolwiek w nowej odsłonie zostało to już zaprezentowane przejrzyściej). Warto przypomnieć, że wpis blogowy pozostawiony w pozostałych (kategoria, o której nie wszyscy wiedzą), powoduje najczęściej zupełne zapomnienie o tekście tam zostawionym.

Komentarze podzieliłem na cztery pory, co 6 godzin (ranek 6-12, popołudnie 12-18, wieczór 18-24, noc 24-6). Najchętniej komentujemy, jak to określono na zlocie, tuż po pracy, czyli popołudniu. Kolejne komentarze dodajemy już wieczorem. Ranek i noc to najmniej atrakcyjne pory na dodawanie komentarzy.

Najczęściej komentują użytkownicy niezalogowani, którzy nie wpisują nawet własnej xywki (szybki komentarz, bez liczenia na odpowiedź?). Następne miejsca zajmują znani nam użytkownicy. Shaki81, który wiedzie prym, dodał aż 1,8% wszystkich komentarzy na portalu w badanym okresie! To robi wrażenie. Za nim długo nic, aż dochodzimy do miejsca trzeciego, gowaina, również lubiącego barwne dyskusje na portalu ;) Kolejne miejsca to Scropions.B i chrome_9. Ten ostatni zapewne byłby wyżej, ale niestety, jak wszyscy wiemy, lubi kasować swoje wpisy blogowe.

Nocny "Marek", to tytuł przyznawany dla osoby, która posiada najwięcej komentarzy dodanych pomiędzy 23, a 6 z rana. Tu również osoby niezalogowane prowadzą. Jednak można powiedzieć, że w tej kategorii mamy jednego nocnego gowaina, który wygrał o włos z DjLeo. Na dalszych pozycjach, KyRol i tskr. Nocne życie na portalu kwitnie, m.in. dzięki powyższym użytkownikom. Niektórzy w nocy zaglądają do lodówki, inni na portal dobreprogramy.pl :)

Jak komentuje redakcja? Tutaj wyróżnia się eimi, który zostawił w tle całą załogę portalową. Lubi pisać kontrowersyjnie i dyskutować pod swoimi wpisami. Nowy nabytek redakcji, szybko zdobył ten ranking. Kolejne miejsca to Xyrcon, już nie walcząca tak zaciekle pod newsami, jak eimi, dalej Krogulec zachęcający do N9, Docent - serwery, Netfix i dioda oraz TomisH - gry i nie tylko.

Wpisy blogowe

Kategoria Kogo WITAM, kogo goszczę?! opisuje osoby, które wrzucają przywitalny wpis na blog (cześć, witam) z dosłownie kilkoma zdaniami. Z racji tego, iż swego czasu było sporo tego typów treści na blogu, szybko zebrałem potrzebne mi dane. Otóż tego typu wpisów jest tylko 158 w danym okresie. Jeśli zawęzimy wpisy do najkrótszych i do autorów, którzy już nic więcej nie napisali to liczba takich wpisów wyniesie 33.

Dodatkowo mordzio wykonał dobrą robotę, gdyż policzył ręcznie witaczy i ich wpisy, które były dosłownie zlepkiem kilku zdań, a zdołały zebrać wiele komentarzy (dłuższych niż sam wpis), jest tego tylko 16!

Czy temat witaczy jest problemem na blogu? Wychodzi na to, że nie.

Na drugim krańcu wpisów są najbardziej aktywni userzy. Tutaj zastosowałem filtr, który wyłonił tylko tych blogerów, którzy mieli średnio jeden wpis na miesiąc (sumarycznie, 12 wpisów w ciąg badanego okresu). Liczba zaskakuje. To tylko 26 blogerów (bez redakcji, która też ma swoje blogi). Jeśli zaostrzymy kryteria do 24 wpisów w ciągu tego czasu, to liczba zmniejszy się do 11. Można powiedzieć, że to trzon blogów. Ludzie, którzy tworzą daną społeczność. Warto o nich zadbać :P

Lista osób, które najczęściej tworzą wpisy na głównej - nie zaskakuje. Prowadzi lukasamd, który obecnie dużo pisze o testach antywirusów i o sprzęcie (szczególne o smartfonach, a miał ich sporo, oj sporo... :P). Kolejna osoba to Shaki81, znany wszystkich z wywiadów, a przede wszystkim z opisem swoich zmagań z służbą zdrowia. Macminik to oczywiście iOS, a MaxDemage to poważne tematy ukryte pod kucykami (nie dajcie się zwieść!). A na końcu moja skromna osoba, czyli Windows Phone i inne diamenty.

Wykres przedstawiający blogerów, którzy publikują najwięcej wpisów blogowych łącznie z pozostałymi jest niezmiernie ciekawy. Na początku jest CeBIT, czyli wrażenia z konferencji na targach. W ciągu kilku dni powstało sporo ciekawych wpisów, a z drugiej strony blogerzy nie publikowali w tych dniach zbyt wiele (z obawy przed ogromną ilością treści z CeBITu?). Druga niespodzianka to Krogulec, który stworzył odrębny podportal dla N9, skupiający fanów tego smartfona. Następne miejsca już nie powinny być zaskoczeniem.

Tytuł nocnego "Marka" w kategorii wpisy, przyznajemy dla Krogulca. Za dnia szefuje redakcji, przy przykrywką nocy działa jako bloger, edukujący o N9. Drugie miejsce zajął lucas_, który tworzy o KDE (wtedy środowisko się nie zawiesza? :P). Ostatni na podium to DjLeo, znany z dłuuugich wpisów, których stworzenie, jak widać, zajmuję sporo czasu. Dalej jest Banan (ucz się, a nie piszesz po nocach!:P), gowain (w nocy komentuje i pisze własne wpisy), The_Game (gry), wszyscy na czwartek pozycji. Cabis (sprzęt) zamyka ranking nocnych blogerów.

Blogi: Główna VS Pozostałe

Wiele razy, jako moderatorzy blogów, dostawaliśmy krzepiące słowa za to, że coś nie wpadło na główną lub odwrotnie - zostało niepotrzebnie wyróżnione. Wiadomo, że się mylimy i dziękujmy za wszelkie sugestie i pomoc.

Poniższe wykresy zaprezentują różnice jakie są pomiędzy wpisami z głównej, a tymi leżącymi w pozostałych. Statystycznie rzecz ujmując, wygląda na to, że daliśmy rade i wyselekcjonowane wpisy na głównej, są faktycznie tymi najbardziej wyróżniającymi się pod kątem treści.

Rożnica pomiędzy ilością wpisów na głównej, a w pozostałych nie jest duża. Szczególnie wynik dla pozostałych podbiła akcja Windows 8.

Rożnica w komentarzach już jest bardzo odczuwalna. Nie ma się co dziwić, wpisy z głównej są łatwiej dostępne, a TOP 5 w nowe wersji portalu, promowane jest obecnie w jeszcze bardziej przyjaznej formie. Co nie zmienia faktu, że ilość komentarzy nie jest wyznacznikiem jakości. Wiadomo, łatwo napisać cokolwiek kontrowersyjnego, aby stworzyć mała wojenkę w komentarzach. Często wpisy wyczerpujące temat, będące unikalne, nie pozwalają na żaden inny komentarz, jak: Super, nic dodać, nic ująć :)

Średnia długość wpisu dobitnie pokazuje, że treść przekazywana przez teksty na głównej jest znacznie obszerniejsza. Wiadomo, że nie ilość, a jakość, ale w tym przypadku, wpisy z pozostałych są, często śmiesznie krótkie i bez treści.

Ciekawy wykres, pokazujący w jakie dni powstają wpisy z głównej i pozostałych. Zaskoczeniem nie będzie zapewne to, iż poniedziałek jest dniem, kiedy powstaje najwięcej tekstów (po niedzieli, w którą nie publikujemy chętnie - często wpisy powstałe w niedzielę nie załapują się na podsumowanie tygodnia). Czwartek to kolejny dzień, w którym wpada dużo wpisów, tu jednak najwięcej jest wpisów zostających w pozostałych (moderatorzy bloga mają gorszy dzień w każdy czwartek, uważajcie! :P ). Wg mnie piątek jest całkiem dobrym dniem na publikację na blogu, powstaje wówczas całkiem niewiele wpisów, a na weekend lektura takiego wpisu może zachęcić do wielu komentarzy.
W tym podpunkcie to już ostatni wykres: w jakich godzinach dodajemy wpisy. Najczęściej publikujemy teksty o 14 (przed wyjściem z pracy?), a także o 17, 18, 21 i 23. Czyli już w godzinach południowych i wieczornych. O godzinie 20, powstaje najwięcej wpisów, które nie klasyfikują się na główną.

Linux VS Windows

Ostatnie dane porównawcze to odwieczna wojenka Linux VS Windows. Postanowiłem sprawdzić wszystkie komentarze i wpisy na blogu i w nowościach pod kątem użycia słów kluczowych. Oto wyniki.

Wykres może zaskakiwać. Windows oczywiście dominuje ale Linux, ma całkiem sporo wpisów/komentarzy, mimo tego, iż użytkowników portalu z pingwinkiem jest ok 3-5%. O czym to świadczy? Myślę, że łatwo nakręcić wpisem temat odnośnie wojen systemowych, aby prosto uzbierać setki komentarzy. Czy wnoszą one coś do tematu, czy ktoś później do nich zajrzy... wątpię.

Ciekawie wyglądają dane odnośnie wpisów dla Androida i Linuxa. Pomimo większej ilości tekstów o Androidzie, to Linux jest tematem generującym komentarze.

Mnie niezmiernie cieszy jednak to, iż Windows Phone powoli zaczyna wojować rynek (obecnie jest trzeci, za Androidem i iOS), co przekłada się na rosnącą ilość wpisów i komentarzy.

Na koniec

Komentarze pod wykresami to już moja, luźna interpretacja danych. Proszę się nie obrażać :) Nie zmienia to jednak faktu, że zebrane dane bez dodatkowego opisu, mówią bardzo wiele. Jeśli ktoś ma własny pomysł na interpretację danych, to zapraszam do komentowania. Również z chęcią dorobię nowe wykresy, jeśli ktoś będzie miał ciekawy pomysł. Zapraszam. 

inne

Komentarze

0 nowych
bachus   23 #1 01.08.2013 15:21

ładniucho opracowane, nieźle się napracowałeś!

llindelou   7 #2 01.08.2013 15:30

Dzięki za wrzucenie tego wpisu. Bardzo ciekawe informacje można znaleźć w takim wpisie. Nieźle się napracowałeś nad zebraniem i obróbką tych danych. Powodzenia przy zbieraniu następnych danych.

Banan   10 #3 01.08.2013 15:31

Nawet nie wiedziałem, że tyle nocnych wpisów mi wyszło. Niektórych danych używam w podsumowaniach roku w styczniu i widzę, że teraz do nich sięgnąłeś. Mam na myśli godziny dodawania wpisów czy tygodnie. Tyle, że u Ciebie jest brany pod uwagę inny okres czasu. Moje jubileuszowe podsumowanie miesiąca będzie pewnie dzisiaj w nocy albo jutro =P, a dlatego jubileuszowe, bo już od 2 lat opracowuje i przedstawiam Wam dane z blogów. Wykonałeś niezłą robotę!

mordzio   15 #4 01.08.2013 15:33

Już to mówiłem, ale powtórzę to jeszcze raz. Świetna robota!

  #5 01.08.2013 15:43

Ciekawe podsumowanie, dużo czasu nad tym poświęciłeś pewnie ;) +
Ten malutki kawałek kodu w C# jak mniej więcej działał? Program chodził non stop, czy pod koniec dnia zbierałeś informacje? W jakim programie tworzyłeś wykresy?

djfoxer   19 #6 01.08.2013 15:46

@bachus
To i jeszcze więcej było na HZ, szkoda, że nie zostałeś :)

@llindelou
Dzięki :)

@Banan
Akurat ten typ danych już kiedyś prezentowałem na początku 2012 roku - http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Mega-statystyki-dobreprogramy-w-liczbach-r,2... (Mega statystyki - dobreprogramy w liczbach (2011 r.)) :D
Czekamy na Twój wpis.

@mordzio
Na Ciebie można zawsze liczyć ;)

  #7 01.08.2013 15:49

Kawał świetnej roboty. Niby tylko dane statystyczne, ale jednak jak się przegląda to widać ile tutaj się dzieje. Sporo, naprawdę sporo.

A z tymi telefonami to już daj spokój, w końcu nie było tego aż tak wiele :D

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #8 01.08.2013 15:49

Ja ciebie nie będę chwalił. Jeszcze nam wpadniesz w samouwielbienie czy coś :PGoood job :)

szymek48   4 #9 01.08.2013 16:17

Wydaje mi się, że najwięcej wpisów, które nie dostają się na główną powstaje o 17:00, a nie jak napisałeś, o 20:00. Wnioskuję to po tym, że wpisów pozostałych, powstałych o 17:00 jest 84, a o 20:00 jest ich 81.

Ave5   8 #10 01.08.2013 16:27

Super robota, kudos!

Komentarz Pangrysa aż się prosi o doklejenie jakiejś reklamy kontekstowej jak AdWords :P

  #11 01.08.2013 16:32

@Ave5:
Wypluj to co napisałeś, bo edytować już nie możesz!
Jeszcze ktoś wpadnie na serio na taki pomysł, aby w wolne akapity wrzucać banner w komentarzach :D

zoso71   10 #12 01.08.2013 16:39

Łooooomaaaatko! :-DD

djfoxer   19 #13 01.08.2013 16:41

@anonim_kolejny
W apce użyłem parsera Html Agility Pack (http://htmlagilitypack.codeplex.com/), który uruchomiłem na początku lipca. W ciągu ok. 1h (a może więcej, nie bardzo już pamiętam, wyszedłem z domu jak zaczął mielić strony :P) zebrał wszystkie potrzebne dane. Dane wrzucone były do MSQL za pomocą Simple.Data (http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/SimpleData-rewelacyjna-biblioteka-NET-ORM-be...), na kodzie zaoszczędziłem, dzięki tym dwóm bibliotekom :) Wykresy zrobiłem w Excelu.


@lukasamd
Ok, już nie wnikam ;) (jaki teraz model masz na oku, polecam Lumię 925)

@Pangrys
Ahhh przestań, jeszcze trochę mi brakuje ;)

@szymek48
Masz rację, chodziło mi jednak o 20:00, ze względu na to, iż wpisów w pozostałych jest wówczas więcej niż na stronie głównej.

@Ave5
Stąd nie ma edytowania pewnie :P

djDziadek   17 #14 01.08.2013 16:50

Świetna robota, naprawdę świetna... :)

arlid   16 #15 01.08.2013 17:27

Super wpis. Ciekawy, to trzeba przyznać. Co trwało dłużej zebranie danych, czy sama obróbka? Da się tak zrobić z forum? xD Ciekawe ile pobierałby dane z Forum :) Ale gratuluję ciekawego pomysłu na wpis. I samego wykonania.

Songokuu   15 #16 01.08.2013 17:38

Cześć, witam.

denesmet   4 #17 01.08.2013 17:53

Albo coś pomyliłeś przy tworzeniu wykresów, albo masz jakiś błąd w programie.
Ilość komentarzy i Średnia długość wpisu mają takie same dane.

cabis   13 #18 01.08.2013 18:05

O! nawet ja się załapałem ;D

SebaZ   18 #19 01.08.2013 18:39

Świetna robota. Dzięki temu wpisowi wiem co było na pierwszej części lightning talks (w drugiej już aktywnie uczestniczyłem) :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #20 01.08.2013 18:52

Fajnie, że to wrzuciłeś na blog. Moim zdaniem najlepszy lighting talks w tym roku.

luqass   13 #21 01.08.2013 19:00

świetna robota, co miesięczne statystyki to jednak nie to samo.
Ps. a gdzie w tym wszystkim jest banan? :D

djfoxer   19 #22 01.08.2013 19:30

@djDziadek
Thx, szkoda, że nie byłeś na HZ, było ciekawiej :)

@arlid
Zbieranie danych było zautomatyzowane, najwięcej czasu zajmowało tworzenie wykresów :) (samo wyciągnięcie z bazy danych, to jakiś w miarę prosty select sql)

@Songokuu
159 :P

@denesmet
Dzięki, pliki graficzne mi się pomieszały, poprawione :)

@cabis
Jak widać:)

@SebaZ
Spałeś na 1. części? ;)

@DjLeo
Dziękować:)

@luqass
Śpi może? Bo zaglądając do danych, to w nocy pewnie tworzył wpis :)

  #23 01.08.2013 20:03

A gdzie nagrody? No dobra, może chociaż hostessy? Ehh też nie ma? :P Jak widać jest kategoria, w której jestem najlepszy :D Trzeba się poprawić w przyszłym roku, bo DjLeo jest blisko :)

Axles   18 #24 01.08.2013 20:06

Fajnie żeś to wrzucił bo jednak kilka rzeczy na LT mi umknęło, Mordzio strasznie zakłócał twój występ :P nie no taki żart.

  #25 01.08.2013 20:15

Mordzio chyba nie zakłócał. Do djfoxer miał chyba jakieś problemy z mówieniem po nocnym karaoke (z którego nic nie pamięta xD).

msnet   22 #26 01.08.2013 20:22

Ciekawy tekst :)

No ja się w statystykach nie załapałem, ze swoimi całymi dwoma wpisami na blogu (w ciągu 2 lat). Ale za to oba trafiły na stronę główną, czyli w tym przypadku sukces 100 %-owy :) Przy tylu twórczych blogerach ciężko jest znaleźć coś, o czym nikt jeszcze nie napisał... A może to tylko ja tak nie potrafię :P

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #27 01.08.2013 20:33

@msnet

Każdą sprawę można opisać całkowicie różnymi słowami i zaprezentować inne stanowisko.

Wystarczy chcieć :P

  #28 01.08.2013 20:34

Jeszcze powinno być, kto i ile miał najwięcej wpisów na głównej w danym miesiącu :) Też bym może coś wygrał :P

  #29 01.08.2013 20:35

No nie Pangrys, a tak narzekałeś, że wyczerpałem Ci temat NUCa - Buhahah - zapiszę sobie Twoje słowa, jakbyś jeszcze mnie kiedyś terroryzował :)

msnet   22 #30 01.08.2013 20:40

@Pangrys - i tu pojawia się pewien problem... Ogromny ze mnie leń :D Całymi dniami mógłbym się wylegiwać na tym "Twoim" fotelu :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #31 01.08.2013 20:54

Jest! Jestem w zestawieniu :P

Spodziewałem się takiego podsumowanie, ale raczej w wykonaniu Banana, a tutaj autorem okazał się djfocer. Kawał świetnej roboty ;)

Axles   18 #32 01.08.2013 21:18

Właśnie, co do fotelu to gdzie tyś go Pangrys dorwał? To było na zamku gdzieś?

Viperoo   8 #33 01.08.2013 21:38

Wojny systemowe są zawsze spoko :P

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #34 01.08.2013 21:40

@Axles

Nie byłeś na fotelu w apartamencie Loży ?? To wiele straciłeś :D

Banan   10 #35 01.08.2013 22:22

Dobra wstałem i wpis napisałem http://www.dobreprogramy.pl/Banan/Blogi-na-dobrychprogramach-Lipiec,44350.html

@gowain

"kto i ile miał najwięcej wpisów na głównej w danym miesiącu"

Zanotowane, podsumowanie roku w styczniu zawsze jest wyjątkowo obszerne ale i pracochłonne =)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #36 01.08.2013 22:41

Można powiedzieć, że kawał dobrej roboty.
Zadziwiło mnie, że najaktywniejszych blogerów jest tak mało. Wydawałoby się, że jednak jest nas więcej, ale co tam, zawsze można to zmienić.

Krogulec REDAKCJA  22 #37 02.08.2013 00:10

Świetny wpis i kawał dobrej roboty - gratulacje!

(BTW, uśmiałem się po pachy z tym BSOD podczas LT na Zlocie ;)

  #38 02.08.2013 00:32

No, numer z BSoD był niezły i jeszcze ta gra aktorska :) HotZlotowy Oskar wędruje do... djfoxteriera :P

SebaZ   18 #39 02.08.2013 09:18

@djfoxer
Szczerze mówiąc to już nie pamiętam, ale są dwie opcje: spałem lub byłem na basenie :P

FaUst   13 #40 02.08.2013 13:06

Dobrze że wrzuciłeś na bloga podsumowanie - niektórzy byli w tym czasie żywo zainteresowaniu wewnętrzna stroną swoich powiek ;)

djfoxer   19 #41 02.08.2013 15:32

@gowain
To Intel powinien dać Ci nagrodę, żebyś już więcej nie spamował bloga :)

@Axles
Moderator, cóż począć :P

@lukasamd
To tak bywa po występach, a jak jeszcze publika dopisuje :)

@msnet
Wystarczy podłapać jakiś fajny temat i można ciągnąc latami. A nawet jak ktoś coś już opisywał, nic nie szkodzi, aby dodać własne zdanie.

@Scorpions.B
djfocer taaa, słyszałem już ciekawsze przekręcenia tek xywki :P
Szkoda, że nie byłeś na HZ, może za rok?

@Axles
Ale mieli fotelik, taki masaż, że buty z nóg spadały....

@Shaki81
Już nie chciałem wymieniać z "imienia i nazwiska", ale kilka nowych twarzy jest w tej 26. najaktywniejszych.

@Krogulec
Dzięki (a najlepsze było to, że jak pojawił się BSoD to Docent nawet nie drgnął, stalowe nerwy :D)

@gowain
W domu ćwiczyłem przed lustrem :P (to jest gorsze od foxita....)

@SebaZ
Albo jedno i drugie :P

@FaUst
Wiem, mi też było ciężko :P

Scorpions.B REDAKCJA  23 #42 02.08.2013 16:12

@djfoxer
hahahhaha, nie zauważyłem jak napisałem twój nick :D
W tym roku nie mogłem, praca, trzeba na studia zarobić. Za rok będę na pewno ;)

dzikiwiepsz   13 #43 02.08.2013 20:56

pracujesz w jakimś wywiadzie czy co bo te dane wyglądają bardzo ciekawie normalnie robota analityka dp :D

wojtekadams   19 #44 04.08.2013 22:18

no jak to prezentacja zmieniła się na wpis ;) niezłe podsumowanie :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #45 06.08.2013 01:03

""@Krogulec
Dzięki (a najlepsze było to, że jak pojawił się BSoD to Docent nawet nie drgnął, stalowe nerwy :D) ""

i właśnie w tym momencie Docent już wiedział, że to fake :D :D :D