GNOME Shell w bardziej tradycyjnej obsłudze

Wstęp

GNOME 3 zostało wydane w 2011 roku jako następca środowiska GNOME 2. Nie zostało jednak przyjęte zbyt ciepło. Powodem była całkowita rewolucja w interfejsie użytkownika, która uznała tradycyjną metaforę pulpitu za przestarzałą i niepasującą do XXI wieku i zaproponowano coś zupełnie nowego. Pomimo, że minęło już kilka lat, to jednak rewolucja pozostała – deweloperzy GNOME nie ugięli się pod falą krytyki (swego czasu nawet ojciec Linuksa, czyli Linus Torvalds mocno je krytykował) i do dzisiaj środowisko pozostało w takim samym kształcie jak podczas swojej premiery.

X.Org a Wayland — czyli stary król i młody następca tronu

System okien - co to jest?

System okien jest to komponent graficznego interfejsu użytkownika (GUI) odpowiadający nie tylko za obsługę grafiki, ale też za obsługę myszki, klawiatury i innych urządzeń wejściowych. Udostępnia on menedżerom okien prostokątne obszary (zwane oknami), w których następnie rysowane są elementy interfejsu, takie jak przyciski, menu, scrolle itd.

System okien zajmuje się jednak najbardziej niskopoziomowymi rzeczami.

ReactOS – ważny projekt czy strata czasu?

Głosy o tym systemie są podzielone. Jedni twierdzą, że jest to strata czasu, inni, że jest to ważny projekt i chwalą jego deweloperów za ambitność i wytrwałość. Deweloperów na pewno należy pochwalić za wytrwałość – ten projekt jest z nami od 1998 roku i do dzisiaj jest w ciągłym rozwoju. Pomimo, iż ciągle jest to Alpha, to jednak efekty prac są widoczne i ciągle osiągane są kolejne cele.

Czym jest ReactOS i skąd się wziął?

ReactOS jest to system operacyjny, który za cel obiera sobie 100% zgodność binarną z Windowsem.

Windows NT 4 — lepszy brat Windows 95

Starszy użytkownik komputera zapytany o historię Windowsów zapewne przytoczy nam ją w ten sposób:95 – 98 – ME – XP – Vista – 7 itd.

Czasem też w tym spisie znajdzie się Windows 2000. Rzadziej znajdą się też Windowsy od 1.0 do 3.11. Naprawdę rzadko można usłyszeć, że istniało coś takiego jak Windows NT 3.1, Windows NT 3.51 itd. Nie ma się czemu dziwić, linia NT, praktycznie do XP (NT 5.1), była kierowana na rynek profesjonalny i słabo nadawała się do typowych zastosowań domowych. Pierwszym krokiem poczynionym w kierunku wprowadzenia NT pod strzechy był Windows 2000.

Vista — niechciane dziecko Microsoftu

Po napisaniu wpisu o systemach BSD, który zdobył ogromną, jak dla mnie, ilość komentarzy (za co dziękuję komentującym) zastanawiałem się nad tematem kolejnego wpisu. Dość szybko po nim wrzucam kolejny, gdyż mam jeszcze coś, o czym chciałbym napisać. Myślałem, żeby jeszcze napisać coś na temat BSD, jednak po ostatnim wpisie uznałem, że warto na chwilę odstawić Uniksy (do których zapewne jeszcze wrócę) i zająć się innym tematem. Chciałbym zachować różnorodność tematyczną bloga i nie pisać tylko o jednym.

Systemy z rodziny BSD i ich miejsce na rynku

Do napisania jakiegoś wpisu o systemach z rodziny BSD przymierzałem się już jakiś czas. Jest to wpis ogólny traktujący o aktualnej sytuacji systemów BSD na rynku oraz moich przemyśleń na ich temat. Nie obędzie się też bez ociupiny historii – bowiem pewnie mało kto wie skąd się w ogóle wzięły systemy z rodziny BSD i ogólnie sporo tzw. uniksów? Zatem zaczynajmy.

Historia

Unix powstał w 1969 roku w Bell Labs(należących wtedy do AT&T). Jego autorami byli Dennis Ritchie, będący także twórcą języka programowania zwanego C i Ken Thompson.

Moja migracja na Linuksa — jak się to toczyło?

Wstęp

Na starcie chciałbym się przywitać i przeprosić za długą przerwę. Po napisaniu pierwszego wpisu jakoś straciłem wenę do blogowania, sam nie wiem dlaczego. Widząc jednak sporo ciekawych wpisów na nowo uzyskałem wenę i chęci do pisania, dlatego właśnie z racji niedawnej premiery Ubuntu 16.04 chciałbym poruszyć pewien temat – mianowicie moją migracje z Windowsa na Linuksa. Chciałbym się tym podzielić i pokazać jak przyjął mnie pingwin oraz jak sam się dopasowywałem.

Historia

Moje początki podchodów do Linuksa sięgają 2009 roku.

Moje przygody z downgrade Win8 do Win7

Windows 8.x jaki jest, to wie niemalże każdy, kto używa komputera z systemami Microsoft. Następca Windows 7 nie miał zbyt przyjemnego i łatwego startu, jak jego poprzednik, głównie ze względu na poczynione zmiany, które nie spodobały się wielu użytkownikom. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Nie będę się opowiadał za żadną z tych stron, bo to nie o tym jest ten wpis. Ten wpis ma dokumentować moją zmianę z Windows 8 na 7 na komputerze UEFI z oryginalną „ósemką”.

Pora wkońcu się ujawnić

Na początek...

Na początek chciałbym bardzo serdecznie powitać wszystkich użytkowników, redaktorów, blogerów, pracowników i innych, których nie wymieniłem, którzy komentują, piszą i dbają o dobro tego jakże świetnego serwisu. Jest to mój pierwszy wpis na blogu i jest to wstęp do tego, co chciałbym osiągnąć.

O mnie

Komputerami interesuję się od małego, pierwsza maszyna, z jaką miałem do czynienia, to IBM PS/2.