Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Systemy z rodziny BSD i ich miejsce na rynku

Do napisania jakiegoś wpisu o systemach z rodziny BSD przymierzałem się już jakiś czas. Jest to wpis ogólny traktujący o aktualnej sytuacji systemów BSD na rynku oraz moich przemyśleń na ich temat. Nie obędzie się też bez ociupiny historii – bowiem pewnie mało kto wie skąd się w ogóle wzięły systemy z rodziny BSD i ogólnie sporo tzw. uniksów? Zatem zaczynajmy.

Historia

Unix powstał w 1969 roku w Bell Labs(należących wtedy do AT&T). Jego autorami byli Dennis Ritchie, będący także twórcą języka programowania zwanego C i Ken Thompson. Tworząc Uniksa autorzy wykorzystali wiele nowatorskich pomysłów. Unix został w późniejszym czasie przepisany na język C, wbrew panującemu przekonaniu, że coś takiego jak system operacyjny powinno być pisane w asemblerze, co ułatwiło jego przenoszenie na inne platformy. Twórcy Uniksa przy jego tworzeniu wykorzystali regułe KISS (ang. Keep It Simple Stupid), stworzoną przez amerykańskich inżynierów wojskowych w latach 60. XX wieku. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zdobył dużą popularność, co przyczyniło się do powstania wielu odmian i implementacji. Jedną z nich jest właśnie BSD.

Odmiana Uniksa zwana BSD (ang. Berkeley Software Distribution), zwany też czasem Berkeley Unix) wywodzi się ze stworzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley rozszerzeń dla systemu rozwijanego przez firmę AT&T. Jest to też nazwa dla licencji systemów z rodziny BSD. Niedługo po powstaniu pierwszych wersji Uniksa dr Bob Fabry z Berkeley starał się pozyskać nowy system dla uniwersyteckiego laboratorium i dzięki jego staraniom Unix został zainstalowany na komputerach PDP-11, które w tym czasie były w Berkeley. Niedługo po tym, Ken Thompson zainstalował na uczelnianym komputerze PDP-11 i napisał kompilator języka Pascal. W latach 1975-76 Bill Joy i Chuck Haley doskonalili kompilator, a także jądro systemu operacyjnego, a swoje poprawki odsyłali do Bell Labs. Te i inne poprawki stały się podstawą do wypuszczenia 1st Berkeley Software Distribution. Prace były kontynuowane nadal i niedługo później powstałą ostateczna wersja 2.11BSD dla PDP-11. W tym czasie Uniwersytet otrzymał komputer VAX-11/780, na którym został zainstalowany system AT&T 32/V. System ten jednak miał na tyle mankamentów, że Bill Joy podjął decyzje o przeniesieniu na niego BSD.

W roku 1979 powstał VAX/BSD, który oprócz dodatków z systemu BSD zawierał także zarządzanie pamięcią wirtualną, czego brakowało w systemie AT&T, a także kilka narzędzi z tego systemu. Wkrótce po tym Unix stał się produktem komercyjnym. BSD rozwijał się dalej, a zainteresowanie nim rosło i rosło. W 1980 roku dostał grant na dodanie wymaganych przez DARPA rozszerzeń, gdyż agencja zaczęła się interesować BSD. Wersja 4.1 zawierała ulepszoną obsługę poczty, ulepszone jądro, Pascala, Lispa oraz nowych VAX-ów. Agencja była usatysfakcjonowana i sfinansowała dalsze prace, co zaowocowało dodanie Berkeley Fast File System, obsługi TCP/IP oraz IPC. BSD był jednym z pierwszych systemów obsługujących TCP/IP, a jego implementacja bywała przenoszona do wielu innych systemów(swego czasu korzystał z niej nawet Microsoft). Wersja 4.2 okazała się sporym sukcesem, gdyż na podstawie jej kodu AT&T włączyła obsługę sieci i pamięci wirtualnej do słynnego System V. BSD leciał dalej z każdą wersją wprowadzając nowe rzeczy – wersja 4.3 jako pierwsza zawierała daemona nazw świeżo zainicjowanego systemu DNS. Jak grzyby po deszczu wyrastały też komercyjne i wolne systemy bazujące na BSD. Jednym z najważniejszych jest 386BSD, który był pierwszą próbą przeniesienia Uniksa z Berkeley na coraz popularniejszą platformę IA-32. Niestety dynamiczny rozwój BSD został brutalnie przerwany po wydaniu wersji 4.4, która to padła ofiarą pozwów o wykorzystanie kodu zastrzeżonego przez AT&T, a potem(po sprzedaniu USL) – Novella.

Proces na długi czas zahamował rozwój uniksów BSD. Niektóre z nich(jak np. słynny 386BSD) upadły. Proces spowodował także wydanie wersji 4.4BSD Lite, która była uboższą wersją 4.4 pozbawioną większości spornego kodu, która ostatecznie została uznana za wolną od roszczeń. Później ukazała się ostatnia wersja 4.4BSD Lite2, której kod stał się podstawą nowszych wersji pokrewnych systemów(FreeBSD 3.0, NetBSD 1.3 czy OpenBSD 2.3) oraz nigdy nie ukończonego Rhapsody firmy Apple Computer. Oto niektórzy członkowie rodziny BSD, którzy istnieją do dzisiaj i są w ciągłym rozwoju:
FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Darwin(czyli OS X, który niedawno zmienił nazwę na macOS), FreeNAS itd. Systemy z rodziny BSD nie są jednak jedynymi uniksami jakie są dzisiaj dostępne. Popularność Uniksa przyczyniła się do powstania wielu odmian – jedną z nich jest Minix, na wzór którego Linus Torvalds stworzył Linuksa – najpowszechniej stosowany dzisiaj system uniksopodobny.

Sytuacja obecna

Obecnie najpopularniejsze systemy z rodziny BSD to: OS X(macOS), FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, FreeNAS oraz DragonFlyBSD. Same systemy BSD bywają niepoprawnie nazywane Linuksami, bądź dystrybucjami Linuksa, pomimo że nie mają z nim wiele wspólnego. Na bazie FreeBSD powstały takie systemy jak DesktopBSD, PC-BSD czy ubuntuBSD, które celują w desktop, w nieobeznanych użytkowników. Systemy z rodziny BSD(nie licząc OS X) w wielu sprawach zostały wyparte głównie przez Linuksa. Najpopularniejszym wolnym przedstawicielem tej rodziny wydaje się FreeBSD. FreeBSD, który w latach 90 był znacznie górą nad sporo słabszym Linuksem, obecnie jest do tyłu. Jednakże FreeBSD i inne systemu z tej rodziny ciągle się rozwijają i są wierne tradycji Uniksowej, którą Linux w ostatnich latach coraz częściej ośmielał się łamać. Chodzi tu głównie o zasadę KISS, która w Linuksie coraz częściej odpada na rzecz bardziej monolitycznych rozwiązań(jak np. systemd). Linux i większość systemów BSD różnią się nie tylko pochodzeniem(można je uznać za dalekich kuzynów), ale także licencją – wspomniana na początku poprzedniego punktu licencja BSD daje sporo więcej swobody, niż licencja GPL Linuksa. Pozwala bowiem nie tylko na modyfikowanie kodu, ale także na rozprowadzanie go w formie binarnej, a także włączanie do zamkniętego kodu pod warunkiem zachowania informacji o autorach oryginalnego kodu. Wolność ta bywa niestety bardzo często nadużywana – np. firma Sony wykorzystała FreeBSD jako podstawę do stworzenia systemu na swoje konsole PlayStation, dając w zamian projektowi bardzo niewiele. Licencja GPL Linuksa pomimo że mniej wolna, to jednak chroni jądro przed takimi praktykami – bowiem GPL jest licencją wirusową i przechodzi na pokrewne projekty, które wykorzystują kod GPL. Linux posiada dość spore wsparcie komercyjne, którego tak brak wolnym systemom BSD.

Osoby chcące dzisiaj zainstalować wolnego uniksa BSD spotkają się z problemami ze sterownikami oraz z oprogramowaniem. Choćby karta graficzna – jedyny producent, który wydaje swoje sterowniki na ten system to nVidia, w przypadku AMD i Intela jesteśmy skazani na sterowniki przeportowane z Linuksa, które są sporo do tyłu względem tych w Linuksie, który ciągle przecież pędzi naprzód. Sytuacja jest trochę lepsza w systemie DragonFlyBSD, który zawiera nowsze wersje linuksowych sterowników. Nawet po bezproblemowym zainstalowaniu spotkamy się z brakami oprogramowania, bowiem masę jest oprogramowania dostępnego dla Linuksa, którego nie ma dla FreeBSD. Wprawdzie ten ma wbudowaną zgodność z ABI Linuksa i pozwala użyć jego aplikacji, to jednak wymaga to pewnej wiedzy oraz kombinacji. Oprogramowania natywnego dla FreeBSD jest niewiele. Nie bez powodu mówi się, że FreeBSD się nie nadaje na desktop, gdyż jest to system serwerowy, bądź do zastosowań specjalnych. I faktycznie, bowiem system ten jest świetnie skalowany, lekki oraz bezpieczny. W odpowiednich rękach jest to twierdza niemalże nie do przejścia. Składają się na ten fakt czynniki takie jak wysoka jakość kodu źródłowego i niska popularność. Bardzo popularny jest FreeNAS, który bazuje na FreeBSD. Warto wspomnieć, że systemy BSD nie posiadają problemu fragmentacji – FreeBSD(a także OpenBSD, NetBSD itd.) to jest pełny system operacyjny, a nie tylko jądro, jak Linux. Bardzo ważnym faktem jest to, że FreeBSD obsługuje system ZFS. Nie bez znaczenia też jest bardzo dobra dokumentacja systemów z rodziny BSD, na bieżąco uaktualniania(np. OpenBSD). Można więc się śmiało pokusić o stwierdzenie, że wolne systemy BSD to profesjonalne systemy operacyjne, nie przeznaczone dla Kowalskich. Sporym nadużyciem jest stwierdzenie, że BSD nic nie wniósł do rynku IT. Stos TCP/IP używany przez wiele projektów później, a także ogólna popularyzacja Uniksa.

Podsumowanie i spojrzenie na przyszłość

Systemom BSD bardzo często był przepowiadany upadek. Jednakże ich społeczność nadal je rozwija i małymi krokami idzie naprzód. Systemy BSD raczej nie zawojują desktopu – tutaj liczy się tylko Windows, w sporo mniejszym stopniu OS X, a jeszcze w mniejszym Linux. Te systemy ze względu na swoje cechy mają jednak szanse na serwerach, bądź w zastosowaniach specjalistycznych – nie są tak dużymi projektami jak Linux, są więc lżejsze, łatwiej skalowane i mają bardziej liberalną licencje. Obsługa dojrzałego systemu ZFS daje możliwość zastosowania FreeBSD w serwerach gdzie wymagana jest spora niezawodność i bezpieczeństwo danych. NetBSD posiada ogrom portów na różne architektury sprzętowe – ten system łatwo przenosić na nowe architektury. OpenBSD ma opinie bezpiecznego, gdyż jego deweloperzy bardzo duży nacisk kładą na bezpieczeństwo. Dzisiaj jednak sytuacja systemów BSD jest dość ciężka, podobna do sytuacji Linuksa na desktopie. Większy i silniejszy monopolista zagarnął większą część rynku i raczej szybko nie padnie. Można się śmiało pokusić o stwierdzenie, że Linux to taki Windows w open source – zagarnął większość tortu i nie daje się nikomu przebić. Historia Linuksa i BSD pokazuje jednak, że rynek zawsze może się drastycznie zmienić – wkońcu w latach dziewięćdziesiątych nikt nie uważał Linuksa za jakąkolwiek konkurencje dla innych uniksów. Ba, sam Torvalds stwierdził:

„If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened.” - Gdyby 386BSD był dostępny kiedy zaczynałem pracę nad Linuksem, prawdopodobnie Linux nigdy by nie powstał.
To, do czego przywyknęliśmy dzisiaj wcale nie musi być identyczne za 10, bądź 20 lat. Kto wie co się wydarzy za te 20 lat? Któż potrafi odgadnąć sytuacje na rynku IT w 2036 roku? Historia BSD świetnie też pokazuje jak wpływ na rozwój danych technologii mają korporacje i różne instytucje. To właśnie korporacje oraz instytucje pomogły BSD rozwinąć skrzydła, by ostatecznie zakończyć jego szybki postęp poprzez procesy. Kto wie jak dzisiaj prezentowałby się rynek, gdyby nie pozwy o kod 4.4BSD?

Źródła

Diagram historii Uniksów

Maskotka BSD

Zrzut ekranu PC-BSD

Źródło wiedzy

Jedna z zalet BSD, mianowicie bardzo dobra dokumentacja została przytoczona przez użytkownika parranoya, za co mu dziękuje. Sam zapomniałem o tym napomknąć. 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Anonim (niezaIogowany)   5 #1 02.07.2016 02:44

Jak dla mnie blog miesiąca.

Rodzina BSD na obecnym etapie jest dobra dla pasjonatów. Zbyt wiele trzeba pokombinować, żeby móc korzystać z niego w miarę wygodnie. A profesjonalistom zależy jednak na czasie.

Edit: Tenzing zagłosuje na ten wpis :)

Autor edytował komentarz w dniu: 04.07.2016 01:02
xomo_pl   24 #2 02.07.2016 10:51

"Systemy BSD raczej nie zawojują desktopu – tutaj liczy się tylko Windows, w sporo mniejszym stopniu OS X, "

tego to akurat nie byłbym taki pewny biorąc pod uwagę kolejne decyzje Microsoftu odnośnie rozwoju Windows, które sprawiają, że coraz więcej osób z uwagą zwraca się ku alternatywom i w tym miejscu do gry wchodzi właśnie OS X zwany od niedawna niestety MacOS....

bachus   23 #3 02.07.2016 11:24

@xomo_pl: "wraca się ku alternatywom i w tym miejscu do gry wchodzi właśnie OS X "
Dużo osób chętnie by zwróciło uwagę, tylko dla niektórych rynków cena jest zaporowa.

  #4 02.07.2016 11:43

Moim ulubionym był zawsze NetBSD z PekWM, Fluxbox lub Openbox. Jest na serwer, ale ja go używałem na Desktope. Wersja 7.0 NetBSD wprowadza nawet KDE 4. http://www.pkgsrc.se/
Pkgin fajne narzędzie instalacji pakietów.

aope   7 #5 02.07.2016 11:44

Ah, BSD. Eleganckie, szybkie, stabilne, bezpieczne, niezawodne. Nie ma haseł o "roku BSD na desktopie", nie ma tysiąca dystrybucji, a całość z racji podejścia do budowania systemu jest bardzo spójna. Na co dzień mam kontakt z Free/Open BSD (no i oczywiście z OSX, tyle, że na desktopie) działających w krytycznych obszarach narażonych na ataki i nie zamieniłbym ich na nic innego, nigdy nie zawiodły, w przeciwieństwie do np. takiego Debiana.

Autor edytował komentarz w dniu: 02.07.2016 11:48
pocolog   13 #6 02.07.2016 11:57

Dobry wpis, w pełni zasłużona główna portalu - w przeciwieństwie do tego co ostatnio wypływa na tematy uniksowe.

Maciej_S   10 #7 02.07.2016 13:08

@xomo_pl: Dlaczego niestety MacOS?

Przemo78   8 #8 02.07.2016 13:52

@xomo_pl: Jeśli ktoś z domowych użytkowników miałby zastąpić Windowsa raczej wybrałby Linuksa, tak ja zrobiłem to ja. Chodzi o koszty.

10 lat temu Linuks był dla tzw. geeków, dziś interfejs graficzny pozwala korzystać z Linuksa bez terminalu. Oczywiście to jeszcze nie poziom Windows, Linuks dalej nie jest tak łatwy w obsłudze - choćby instalacja czegoś (np. sterowników drukarki), dalej czasem wymaga terminalu i dziwnych komend typu sudo apt itp i tak naprawdę bez dostępu do porad z Internetu, zielony użytkownik Linuksa nic nie zrobi.

Z jednego się za to cieszę niezmiernie - do domu są sensowne alternatywy dla mułowatego Windowsa.

xomo_pl   24 #9 02.07.2016 14:19

@Maciej_S: Niestety bo OS X brzmiało ładniej niż macOS ale co poradzić na to, że nagle im się odwidziało i kolejny raz zmienili nazwę ;)
Oczywiście w żaden sposób nie ujmuje to systemowi jako takiemu żeby było jasne.
@bachus Niekoniecznie ta cena jest zaporowa - owszem, za wersję PRO z 15" ekranem Apple chce niebotycznie dużo (8k za model z zintegrowaną grafiką Iris i 10k za Radeona), ale już modele 13" (szczególnie, że seria AIR jest ok pod względem konfiguracji) są oferowane w atrakcyjnej całkiem cenie, a jeśli porównamy specyfikację, jakość wykonania to w zasadzie na rynku laptopów ciężko coś znaleźć równie dobrego i kosztującego mniej.

@Przemo78 to zależy już od konkretnej osoby, kupując teraz laptop wiele osób decyduje się nie na te najtańsze modele więc wcale koszt tak bardzo nie rośnie a kupując komputer od Apple dostajemy kompletny zestaw, system który nie wymaga jakiejś dogłębnej wiedzy jak wciąż jednak Linux. Kupując komputer wiele osób jednak oczekuje tego by go włączyli i działał. Z linuxami jest loteria...

dragon321   12 #10 02.07.2016 14:30

@xomo_pl: Windows nie padnie tak szybko. Zbyt dużo pieniędzy, patentów itd. ma Microsoft. macOS byłby alternatywą, ale jego cena odstrasza w naszym kraju. Komputer z Windowsem można mieć dużo taniej.

@aope: Dokładnie. BSD zawsze mnie fascynował ze względu ma to swoje poukładanie i porządek w przeciwieństwie do chaosu Linuksa. No i sam fakt powiązania kodu z oryginalnym BSD jest bardzo ciekawy, bo to sprawia, że *BSD jest sporo bliżej Uniksa niż Linux.

@pocolog: Dzięki za opinie.

@NieGooglujMnie: Sam ostatnio ręcznie kroiłem FreeBSD żeby się zmieścił na terminal z 512MB HDD. Nie dość, że sporo miejsca zostało, to i system RAMu "pochłaniał" bardzo niewiele. Wydaje mi się, że FreeBSD można okroić znacznie bardziej niż Linuksa zostawiając jego możliwości. Nie jest aż tak przerośnięty. FreeBSD na RPi to też jest coś, zapewne szybszy byłby od Linuksa i lżejszy, co na takim sprzęcie ma znaczenie niemałe.

pocolog   13 #11 02.07.2016 14:33

@xomo_pl: "Kupując komputer wiele osób jednak oczekuje tego by go włączyli i działał. Z linuxami jest loteria..."
Raz piszesz o komputerze, a raz o systemie. Apple dostarcza system ze swoim sprzętem i tam działa, ale spróbuj go zainstalować na innym sprzęcie... Zresztą wszystkie komputery sprzedawane z systemem po prostu włączasz i działają, bez znaczenia czy preinstalowany był Windows, Linuks, czy OSX

  #12 02.07.2016 14:48

Cóż to za udziwnienie: "System ten jednak miał na tyle mankamentów, że Bill Joy..." "Na tyle? a na przedzie? Wystarczy: system miał tyle błędów, że Bill Joy...." To w latach 70 wprawadzono do jezyka polskiego "I to by było na tyle." ale to był KABARET - żarty językowe! Forma koszmarna ale jako drwina w kabarecie było to OK. W KABARECIE!!!

Jarek Palikot   13 #13 02.07.2016 14:52

@Przemo78: "10 lat temu Linuks był dla tzw. geeków, dziś interfejs graficzny pozwala korzystać z Linuksa bez terminalu."

w 2006 roku Linuks nie był żadnym systemem dla geeków.
Juz wtedy był tak okienkowy i klikalny ze nawet pani Halinka z księgowości ogarniała go na swoim desktopie.
W 2006r (10 lat temu) wydane zostało min Ubuntu 6.06. To już były czasy beryla, przezroczystości, filmy można było oglądać po 1 kliknięciu, system rozpoznawał modemy do neo...

https://www.youtube.com/watch?v=T2kRIdixEtY

masz chyba stara wersje definicji "geek". proponuje zaktualizuj ja ;>)
uzyj: apt-get update && apt-get install --reinstall geek

Autor edytował komentarz w dniu: 02.07.2016 14:53
KoczurekK   10 #14 02.07.2016 15:02

@Przemo78: "dziwnych komend typu sudo apt"
Co?

Maciej_S   10 #15 02.07.2016 15:03

@xomo_pl: Już myślałem, że to "niestety" kryje w sobie coś głębszego ;-)

Przemo78   8 #16 02.07.2016 15:21

@Jarek Palikot: wyobraź sobie, że ktoś nagle napisze ci po chińsku, bo dla człoweika który pierwszy raz korzysta z linuksa i widzi sudo apt i temu podobne tak to wygląda. Film może i odtwarzał się jednym kliknięciem, co jeszcze nie czyni systemu łatwym w obsłudze.

dragon321   12 #17 02.07.2016 15:22

@Jarek Palikot: Racja, niestety BSD to nadal system dla obeznanych. W sumie może to i lepiej, bo gdyby był popularny, to także straciłby swoje Uniksowe piękno :)

  #18 02.07.2016 15:44

@KoczurekK: Prawdopodobnie chodzi o to, że na windowsach nie ma odpowiednika apt, więc przeciętny Kowalski nie będzie przyzwyczajony do czegoś takiego.

Red_Shoehart   9 #19 02.07.2016 15:49

Kurka, właśnie widzę, że podebrałeś mi temat, którym miałem sie zamiar zająć w czasie wakacji. No nic, zajmę się swoimi Linuxami.

  #20 02.07.2016 15:59

Jak już piszecie o kemrycyjnych zamkniętych odmianach rodziny bsd to gdzie jest mowa o konsoli ps4 ?

dragon321   12 #21 02.07.2016 16:04

@Red_Shoehart: No cóż, obaj jesteśmy fanami uniksów, a więc robimy sobie konkurencje :p

Ja póki co może i potem wyskrobie coś kolejnego na temat BSD, jak tylko znajdę jakiś pomysł. Może zrobię jakiś opis stawiania FreeBSD na desktopie? Bo czemu nie? :D

Dobrze Ci Linuksy wychodzą, dobrze mi się czyta Twoje wpisy :p

Red_Shoehart   9 #22 02.07.2016 16:10

@dragon321: Slamazarnie pobieram PC-BSD, bo mają jakieś słabiutkie łącza.

dragon321   12 #23 02.07.2016 16:12

@Red_Shoehart: Racja, też kiedyś pobierałem to dość długo. Serwery FreeBSD są sporo szybsze, bo mi pobiera z nich z pełną prędkością łącza(1MB/s).

Najlepiej chyba używać torrenta w takim wypadku.

  #24 02.07.2016 16:13

nowe systemy na pewno beda pisane w jezykach skryptowych lub prawie skryptowych jak java
prawdopodobnie najpierw dopracujemy kompilatory (llvm to swiatelko w tunelu) i potem przeprojektujemy procesory

niestety systemy operacyjne w zwiazku z ta zmiana przestana zarzadzac calym komputerem... wiec przestana byc takimi systemami o jakich dzis myslimy

  #25 02.07.2016 16:32

To nie w tym OpenBSD z USA FBI miało ukrytego programistę który pisał tylne furtki do tego najbezpieczniejszego systemu?

Azi   12 #26 02.07.2016 16:42

@pocolog: Na te tematy wciągnąłbym AIX-a - ale to system typowo serwerowy...
Dopiero ciężki temat! Pracowało się na tym. Ale to głównie konsola i nikt tego nie lubi :P

Aldaris   5 #27 02.07.2016 17:05

Co do Microsoftu, to widze ze coraz bardziej go ciagnie w strone Linuksa. No a mowiac o linuksie: - Slackware 14.2 is released!
http://www.slackware.com/

Arakin   2 #28 02.07.2016 17:17

99.99% osób nie rozumie różnic zasadnicznych pomiędzy linuxem i unixem więc temat opisany poprawnie dla laika (+ dla autora)

Zabrakło dla pozostałego 0.01% osób które coś ogarniają i umieją.
@Azi
Temat AIX`a poruszyłem na forum FEDORY
http://forum.fedora.pl/topic/27381-unix-y-czy-jest-jeszcze-dla-nich-miejsce/

Jeżeli chodzi o skalowalność, niezawodność, stabilność itd. to unix jest bardziej wygrzany, bazuje często na przestarzałych rozwiązaniach które wiadomo iż działają (więcej lepiej nie ruszać) oraz na dużo bardziej skomplikowanych strukturach gdyż osoby które go pisały miały dużo bardziej ograniczone zasoby niż w przypadku linuxa

Podsumowując: nie ten poziom zaawansowania na to forum.

dragon321   12 #29 02.07.2016 17:34

@Aldaris: Ano ciągnie. Niestety nie na desktopie, bo tutaj Windows nadal wiedzie prym i długo tak będzie :p

@Arakin: Masz racje, ale na tym przecież polega sztuka dziennikarska, czyli pisać tak, by dotarło do jak największej ilości osób. Mógłbym wprawdzie napisać w tym wpisie zawiłości dotyczące różnych spraw, powtykać kawałki kodu, napisać o technologiach, o których mało osób ma pojęcie, ale ile osób to zrozumie? Wspomniany przez Ciebie laik po przeczytaniu tego będzie wiedział, czym jest BSD, czym się różni Linux od Uniksa itd., a zaawansowany, jeżeli tego nie wie(chociaż zaawansowany powinien wiedzieć, tak mi się przynajmniej wydaje) będzie sobie potrafił znaleźć więcej informacji na ten temat.

Może i faktycznie zabrakło jakiegoś kącika dla zaawansowanych. Ale nie chciałem zbytnio tego komplikować. To ma być tylko ogólny wpis, mający uświadomić czym wogóle jest to całe BSD i jego role w rynku.

Autor edytował komentarz w dniu: 02.07.2016 17:37
Azi   12 #30 02.07.2016 17:47

@dragon321: " wpis, mający uświadomić czym wogóle jest to całe BSD i jego role w rynku."

I za to Cię chwalę! Tak naprawdę to niewielu nas...

dragon321   12 #31 02.07.2016 17:49

@Azi: Dzięki. Ano szkoda, fanów BSD, lub tych co wogóle go kojarzą jest naprawde nie wielu. Nie zmienia to jednak faktu, że są to bardzo dobre systemy operacyjnie. Nie na desktop, jak pisałem we wpisie, ale gdzie indziej już tak.

AntyHaker   23 #32 02.07.2016 17:49

@xomo_pl: Nie powiedziałbym, że cena w jakiej Apple oferuje swoje laptopki jest choćby w najmniejszym stopniu atrakcyjna :P

dragon321   12 #33 02.07.2016 17:51

@AntyHaker: I tu masz pełną racje. Bywa, że sprzęt Apple o danej specyfikacji jest droższy 2x od laptopa z Windowsem z identyczną specyfikacją.

Apple nie ma szans przełamać monopolu Windowsa poza USA, bo Windows jest po prostu atrakcyjniejszy cenowo.

Azi   12 #34 02.07.2016 18:00

@dragon321: U mnie BSD miało kłopoty (i nadal ma) z obsługą HDD (a raczej kontrolerem). Natywnie nie obsługuje - sprawdzone :(
Można się sesr...ć ;-) Trudno, oprócz "wingrozy" mam jeszcze w razie "W" minta.
Choć rzadko ostatnio korzystam. Tak to jest, jak się na cudzych llapkach pracuje ;-)

dr.boczek   9 #35 02.07.2016 18:05

@xomo_pl: za to pewne jest ze OS X w obecnej formie niewiele ma wspólnego z systemami z rodziny *BSD

Autor edytował komentarz w dniu: 02.07.2016 18:12
Arakin   2 #36 02.07.2016 18:23

@dragon321 Mogłeś wspomieć o systemie AIX (ten od IBM), HP-UX (ten od Hjułert Pakart) oraz SOLARIS (ten od SANA, Orakla czy jak go tam zwą)

Jakieś systemy od SGI (silicon graphics internacjonal) pomijam gdyż to za bardzo zaawansowane zastosowania których raczej nie uraczymy.

Swoją drogą jeżeli chodzi o unixa to perfekcyjnie sprawdza się na procesorach z rodziny z naciskiem na słowo rodziny RISC

Licencje na windowsa i ich bazy w porównaniu do rozwiązań faktycznie enterprice na unix`ach to śmieszne pieniądze

AntyHaker   23 #37 02.07.2016 18:24

@dragon321: No cóż - obecnie NIKT nie ma szans na przełamanie monopolu Microsoftu. Zobaczymy co będzie w przyszłości ^^

  #38 02.07.2016 18:36

Ja używam od 2007 roku tylko Linuksów na komputerach domowych, ale raz zainstalowałem na próbę PC-BSD i muszę powiedzieć, że system fajny, ale ma za mało oprogramowania. Gdyby jednak przybyło aplikacji, to rozważałbym przesiadkę na stałe.

muska96   9 #39 02.07.2016 18:46

Cieszę się, że wspomniałeś o tych systemach. Mi udało się postawić OpenBSD na zaszyfrowanej partycji obok Windowsa 7 i Fedory 24 - naprawdę długo zajęło mi poszukiwanie, jak to poprawnie skonfigurować i zainstalować. Może zrobię o tym wpis. *BSD są świetnie zorganizowane - DragonFly ma HAMMER, OpenBSD ma Pledge (wprowadzony w 5.9), FreeBSD ma jail, a NetBSD ma wsparcie dla prawie wszystkich architektur sprzętowych. Warto pobawić się tymi systemami nawet na maszynie wirtualnej - dla OpenBSD polecam: http://www.openbsdjumpstart.org
A wsparcie sterowników jest niezłe, jeśli mamy sprzęt sprzed kilku lat - są starsze sterowniki z Nvidii i praktycznie każde dla grafiki od Intela. AMD o ile się nie mylę jest dobre dla grafik starszych niż te z architekturą CGM. Jedyne czego BARDZO brakuje, to aktualne porty programów, bo poza tym te systemy rozwijają się dość szybko (jak na taką niszę)

Azerty2   8 #40 02.07.2016 18:50

@AntyHaker: "No cóż - obecnie NIKT nie ma szans na przełamanie monopolu Microsoftu. Zobaczymy co będzie w przyszłości"

Racja. Ich monopolu nic nie zachwieje, są za mocno uzbrojeni w patenty, dolary, układy z politykami... Jedynie co ich zmiecie, to nowa kategoria produktu jak to było z Kodaklem.

dthlfwp   7 #41 02.07.2016 18:52

@AntyHaker: jeśliby Apple udostępniło macOS na zasadach zbliżonych do Windowsa (czy chociaż na szereg wspieranych konfiguracji płyta główna/ procesor/ grafika), to podejrzewam że w niedługim czasie system ten mógłby przebić Windowsa w udziałach. Tyle, że Apple tego nie zrobi :) Ludzie raczej nie lubią Windowsa, chętnie by spróbowali czegoś innego, ale: Apple tylko na applowym sprzęcie (chociażby dla mnie odpada za lanserski wygląd), brak tanich modeli; Linux - gdy ludzi słyszą to słowo to od razu kojarzy im się terminal z latającymi cyferkami rodem z filmów szpiegowskich :) A Chrome OS może kiedyś, na razie jest bardzo ograniczony i przyspawany do sprzętu jak Apple.

aope   7 #42 02.07.2016 18:54

@dr.boczek: Ma bardzo wiele wspólnego, to Unix pełną gębą.
http://www.opengroup.org/openbrand/certificates/1202p.pdf

dragon321   12 #43 02.07.2016 19:06

@Arakin: Mogłem w istocie, ale to jednak wpis traktujący o historii tej konkretnej odmiany Uniksa zwaną BSD, a nie ogólnie o Uniksie. Musiałem jednak wspomnieć o początkach Uniksa, bo jak miałbym inaczej opisać pochodzenie BSD?

@AntyHaker: Też bym nie powiedział, że nikt. W dzisiejszym świecie, który coraz bardziej dominują usługi Google ma jakieś szanse na powalenie Microsoftu. Też ma kupę pieniędzy i zdominowany rynek mobilny. Google ma szanse i jakby dobrze ją wykorzystał, to by pewnie dał radę obalić Microsoft.

Apple w sumie, gdyby zmienił swój sposób dystrybucji, ceny itd., to też miałby szanse.

Przemo78   8 #44 02.07.2016 19:08

@xomo_pl: Macbook z SSD 256GB to ponad 5000 zł z alledrogo.

Sensowny laptop z 17 cali z AMD A8, który zastąpi kompa stacjonarnego (oczywiście nie tego do gier) to ok 1600. Z Prockiem AMD A10 i ekranem FullHD to ok 2100 zł.

Trudno porównywać te dwa komputery, ale zaoszczędzone ponad 3000 zł wolałbym wydać na coś innego niż komputer.

AntyHaker   23 #45 02.07.2016 19:10

@Azerty2: Raczej miałem na myśli to, że nie ma godnej alternatywy na desktopach - no ale niech będzie :P

@dthlfwp Aha, czyli gdyby Apple zrobiło z macOS drugiego Windowsa, to ten pierwszy byłby lepszy od pierwowzoru? Gdzie sens i logika?

@dragon321 Google? Niby czym? Androidem? Proszę Cię :P

Autor edytował komentarz w dniu: 02.07.2016 19:11
dragon321   12 #46 02.07.2016 19:14

@AntyHaker: A i owszem, Androidem. Myślisz, że ludzie nie używaliby odpowiednio dostosowanego pod desktop Androida? Zwłaszcza, gdyby był tańszy niż Windows? A Google ma dość pieniędzy na umowy z producentami itd.

AntyHaker   23 #47 02.07.2016 19:19

@dragon321: Ludzie czegokolwiek mogą używać - problem w tym, że jak zetkną się z oprogramowaniem na niego pisanym to szybko wrócą do "złego Windows". Już nawet pominę fakt, że Google samo w sobie sprzętu nie tworzy, a jakby się za to wzięli zewnętrzni producenci, to mielibyśmy przerośnięte smartphony bez dostępu do aktualizacji.

dragon321   12 #48 02.07.2016 19:23

@AntyHaker: Android ma bazę aplikacji, która dla zwykłego zjadacza chleba jest wystarczająca. Niby dlaczego uważasz, że po zetknięciu się z oprogramowaniem ktoś by szybko uciekł? Co jest takiego złego w aplikacjach Androida?

Microsoft sprzętu za dużo też nie tworzy. Ile urządzeń pracujących pod Windowsem jest ich?

Azerty2   8 #49 02.07.2016 19:26

@AntyHaker: "Google? Niby czym? Androidem?"

Na wrzesień/październik ma być gotowy hybrydowy system ChromeOS/Android, który działa na różnych architekturach, który ma hybrydowy interfejs do ekranów dotykowych i wreszcie który ma potężną bazę aplikacji. Tylko czekać na wysyp różnego rodzaju tanich netbooków, tabletów powyżej 10" lub hybryd jak robiący furorę w USA Asus Flip 100.

Azerty2   8 #50 02.07.2016 19:32

@dragon321: "Niby dlaczego uważasz, że po zetknięciu się z oprogramowaniem ktoś by szybko uciekł? Co jest takiego złego w aplikacjach Androida? "

Oczywiście, a czym takim różnią się one od tych desktopowych? Że są przerośnięte w funkcje, których mało kto używa? Adobe na przykład już zapowiedział rozbudowanie swoich aplikacji androidowych pod większy ekran.

dragon321   12 #51 02.07.2016 19:34

@Azerty2: Wydaje mi się, że może chodzić o ich dostosowanie do typowego peceta, czyli nie pod dotyk. Ale pisałem przecież, że odpowiednio dostosowany Android, nie taki żywcem wzięty ze smartfonów. :p

Ogólnie aplikacje, które nie robią użytku z multitouch da się spokojnie używać za pomocą myszki.

parranoya   9 #52 02.07.2016 19:49

@dragon321: Szkoda, że nie wspomniałeś o OGROMNEJ zalecie systemów BSD jaką jest zawsze aktualna dokumentacja. W tej materii to Linux jest daleko w tyle :-)

Wiecie, że OpenBSD wraz z każdym nowym wydaniem (co 6 miesięcy) dostarcza w 100% aktualną dokumentację? Nawet strony "man" są uaktualniane na bieżąco! Co 6 miesięcy!!! Proszę, niech mi ktoś pokaże coś podobnego w świecie Linuksa...

Azerty2   8 #53 02.07.2016 19:49

@dragon321: Już niedługo zobaczymy czy deweloperzy podejmą rękawice Google i przystosują apki pod ich chromebookowy ekran? Wszystko na to wskazuje, że czekają oni na nowy impuls w związku z klapą W10 i umierającego klasycznego desktopa.

tenzing   5 #54 02.07.2016 19:52

Jeśli takiego Photoshopa wsadzą do chmury (i inne zaawansowane programy), a resztę opakują multiplatformowymi kontenerami, wtedy Winda straci na znaczeniu. A patrząc co się dzieje na rynku i czytając powyższe komenty widać, że już długo nie będziemy musieli czekać na zmierzch M$...

dragon321   12 #55 02.07.2016 20:05

@parranoya: Hmm, żaden problem. Dodam odpowiednie zdanie na temat dokumentacji we wpisie. :)

Edit: Już dodana wzmianka o dokumentacji. Napisałem też w źródłach, że to Ty mi o tym wspomniałeś.

@Azerty2: Zobaczymy. Mam nadzieję, że coś się ruszy. Zwłaszcza, że teraz nastaje moda na aplikacje w chmurze. A do ich używania starczy każdy system z przeglądarką. Zwłaszcza taki ChromeOS.

Autor edytował komentarz w dniu: 02.07.2016 20:10
tylko_prawda   11 #56 02.07.2016 20:16

Świetny artykuł.
*BSD są świetne, ale, niestety, nadal nie nadają się na komputery domowe tak, jak Linuxy.
Podobno są świetne na serwery, nie wiem, ja na serwerach mam Debiana.

dawidd6   8 #57 02.07.2016 20:17

@dragon321: no bracie wpis jak najbardziej świetny. Chętnie czytam twoje wypociny i czekam na więcej o BSD. :)

Swoją drogą, także jestem fanem BSD, chociaż w ogóle go nie używam w żadnej postaci, poza bawieniem się w VM i używaniem PS4.

dragon321   12 #58 02.07.2016 20:18

@tylko_prawda: Dzięki za opinie.

W istocie, są bardzo dobre na serwery i różne specjalistyczne urządzenia wbudowane(łatwo się skalują i są lekkie), na desktopy nijak się nie nadają. Zbyt duże braki w sterownikach i oprogramowaniu. A szkoda jak diabli.

No i sporą zaletą jest fakt, że taki FreeBSD jest tylko jeden i jest to pełny system operacyjny, a nie tylko jądro. No i BSD są dość fajnie poukładane pod względem konfiguracji itd. Przyjemnie się je konfiguruje.

@dawidd6: Dziękuje za ocenę :)

Cóż, z BSD doczynienia miałem, aktualnie jednak poza jednym urządzeniem, które śmiga na skrojonym przeze mnie FreeBSD, wszędzie mam Linuksy i/albo Windowsy.

O BSD chciałbym też jeszcze coś napisać. Świetne systemy, w pełni zasługują na jakąś uwagę. Może na kolejnym wpisie skupie się na jakimś konkretnym przedstawicielu tej rodziny(np. FreeBSD). Planuje też zakup jakiegoś starego komputera do zabawy, na którym mógłbym postawić FreeBSD i z tego też byłaby relacja. Czas pokaże :)

Autor edytował komentarz w dniu: 02.07.2016 20:24
  #59 02.07.2016 20:45

@parranoya: Trojana od NSA czy tam od FBI też przez 10 lat aktualnie dostarczał, aż twórca trojana się zlitował i poinformował Theo. A otwarta społeczność nic nie zauważyła haha. Nie mam zaufania do systemów z USA, Debian chyba z Finlandii.

Azerty2   8 #60 02.07.2016 20:46

@dragon321: Czy jest jakaś odmiana ...BSD live, żeby odpalić ją z klucza USB?

dawidd6   8 #61 02.07.2016 20:49

@Azerty2: GhostBSD albo PC-BSD, oba bazowane na FreeBSD, który również można odpalić live

  #62 02.07.2016 21:02

O pfsense nic nie ma a to jest najlepszyyyyyyy przykład zaufania do bsd. Używam go już 3 lata i 0 problemów na linuksach jako brama uptime się nigdy do 6 miechów nawet nie zbliżył...

sir_lucjan   9 #63 02.07.2016 21:10

Dobry wpis, w odróżnieniu od ostatnich dotyczących OpenSource. Systemy BSD mogą w przyszłości stać się ciekawą alternatywą. Bardzo dobrze, przynajmniej będzie w czym wybierać.

AntyHaker   23 #64 02.07.2016 21:36

@dragon321: Ujmę to tak - jeśli oprogramowanie jest jedynym kryterium, to jednak Windowsa z podium nie zdejmie. Jeśli zaś chodzi o pytanie - dostosowanie do obsługi myszką.

Może mi się wydaje, ale ile by Microsoft nie tworzył, to dalej jest to więcej niż ZERO od Google :P Robienie na zlecenie danej firmy to nie to samo, co robienie przez firmę ^^

@Azerty2 Podrzuć link, bo nie bardzo wiem o czym Ty w ogóle piszesz :P

aope   7 #65 02.07.2016 21:43

@Przemo78: przecież MacBooki to ultrabooki. Ultrabooki - a nie zwykle laptopy - z tymi samymi podzespolami co MacBooki i zbliżonej jakości wykonania w tej klasie u konkurencji kosztują albo podobnie albo drożej.

Autor edytował komentarz w dniu: 02.07.2016 21:46
aope   7 #66 02.07.2016 21:44

@dragon321: to co jest złego w aplikacjach na androidzie? Oparcie wszystkiego o Jave.

Autor edytował komentarz w dniu: 02.07.2016 21:46
dr.boczek   9 #67 02.07.2016 21:51

@aope: to zastąp sobie OS X... UNIXEM

Azerty2   8 #68 02.07.2016 21:55

@AntyHaker: google.pl

Azerty2   8 #69 02.07.2016 22:00

@aope: "Oparcie wszystkiego o Jave."

A co złego jest w Javie?

TestamenT   13 #70 02.07.2016 22:16

@Azerty2: "A co złego jest w Javie?"
Oracle i wydajność.

aope   7 #71 02.07.2016 22:16

@dr.boczek: nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz pojęcia i poćwicz.

@Azerty2: nie myślałem ze kiedyś coś takiego przeczytam :O

Autor edytował komentarz w dniu: 02.07.2016 22:17
muska96   9 #72 02.07.2016 22:19

@dragon321 Jeśli masz zamiar kupować coś na *BSD to poszukaj laptopa z grafiką intela. Jedyne, co poza grafiką może być niewspierane to karta WiFi, którą idzie dokupić za mniej niż 20 zł - kwestia wymiany, która jest banalna. Jeśli się za to zabierzesz to życzę miłej zabawy! W *BSD grunt to dokumentacja - tam są odpowiedzi na prawie wszystkie pytania.

Azerty2   8 #73 02.07.2016 22:40

@aope: to masz jeszcze małą wyobraźnię ;)

Azerty2   8 #74 02.07.2016 22:42

@TestamenT: Oracle, to troll patentowy, ale z tego co gdzieś czytałem, to Google ma jakiś nowy język programowania?

aope   7 #75 02.07.2016 22:55

@Azerty2: nie chodzi o wyobraźnię, tylko o to, że przez lata Java jest uznawana za największe zło, oprogramowanie dziurawe, powolne, a Ty zadajesz pytanie, co jest złego w Javie. Wszystko jest złe w Javie, a cegiełkę do tego dokłada Oracle. Nie rozumiem, czemu oparli o to coś androbiedę. Google i nowy język programowania? Chyba Ci się pomyliło ze Swift od Apple.

Autor edytował komentarz w dniu: 02.07.2016 22:59
  #76 02.07.2016 22:57

@Azerty2: Java powinna zdechnąć nawet intel i NSA, FBI, CIA korzysta z niej aby szpiegować.

sgj   12 #77 02.07.2016 23:07

@aope:
Java w androidze to calkiem inne oprogramowanie niż twór oracle. Wspólny jest tylko język programowania i biblioteki, których po prostu inaczej napisać się nie da.

aope   7 #78 02.07.2016 23:10

@sgj: ale to wciąż te same biblioteki i ten sam język.

Azerty2   8 #79 02.07.2016 23:11

@aope: Windows też jest uznawany za najbardziej dziurawy system, za zło, powolne i co?

http://www.dobreprogramy.pl/Sky-is-the-limit.-Dosc-juz-Javy-superszybkie-aplikac...

aope   7 #80 02.07.2016 23:16

@Azerty2: no właśnie nic, ot "zalety" monopolu. Co do linka - najwyższa pora. Następny punkt - zmiana sposobu aktualizacji, aby z tych nowych ficzerów mogli skorzystać wszyscy.

sgj   12 #81 02.07.2016 23:18

@aope:
Język ten sam, biblioteki częsciowo, za to maszyna wirtualna nie ma nic wspólnego z tworem oracle a to własnie w tym miejscu występują problemy z javą.

AntyHaker   23 #82 02.07.2016 23:41

@Azerty2: Aha, czyli banialuki jak zwykle.

TestamenT   13 #83 02.07.2016 23:58

@Azerty2: Może chodzi ci o Go. Można w Go tworzyć programy dla Androida które używają OpenGL. Bo GUI jest tylko dostępne z poziomu Java.

kop524   5 #84 03.07.2016 00:28

@aope: A on przypadkiem o DART nie mówił???(Popraw mnie jeśli się mylę ;) Albo o GO.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.07.2016 00:30
  #85 03.07.2016 00:39

@aope: opisz problem z tak zwanym debianem

Azerty2   8 #86 03.07.2016 08:26

@AntyHaker: Banialuki, to ty piszesz. Wystarczy trochę chęci i wyszukiwarka pomoże wszystko znaleźć.
http://www.dobreprogramy.pl/To-juz-pewne-aplikacje-z-Androida-uruchomimy-na-Chro...

dr.boczek   9 #88 03.07.2016 11:03

@aope: chyba Ty.

Bulo82   9 #89 03.07.2016 11:10

@dragon321: MS ma duże układy z rządem. więc tak łatwo nie padnie. Rząd dostaje możliwość odczytania każdego kliknięcia w komputerze szarego Smitha, itd (win 10) a Ms tez raczej coś z tego ma ...

Bulo82   9 #90 03.07.2016 11:17

@aope: niby co jest złego w Javie? Chcesz wszystko napisane w asemblerze? a moze lepiej nawet pominąć kompilator asemblera ... ;p To już nie te czasy ...

Bulo82   9 #91 03.07.2016 11:25

@aope: "jest uznawana" ta, opinie jakiś pseudo znawców internetowych jakich jest na pęczki.
mozna napisac gów***ny kod w jave oraz w każdym innym języku.
java sama w sobie nie jest zła. Jedynie mozna by sie doczepic do oracla. no ale wszystko mozna by poprawic, dostosowac ...
krytyczne elementy i tak sie pisze w językach niższego poziomu.
też hejty sie pojawiały jaki to Perl jest straszny, nieczytelny i w ogóle. ale w perlu mozna napiasc czytelny kod. Ale jak ktoś się uprze to mozna i trzasnąć jedno-linijkowca. Ale ponownie to nie wina języka ale programisty

Ernest Magnus   9 #92 03.07.2016 11:27

Nareszcie wiem co to jest BSD. Dobrze napisane, zgodnie z regułą KISS :-))

Bulo82   9 #93 03.07.2016 11:33

Artykulik uważam za dobry.
ten win 10 - system szpiegujący - to trzeba bojkotować gdzie się da i jak się da.
wpływać na ludzi i tłumaczyć ludziom, którzy w firmach decydują o zakupach sprzętu i licencji. Kropla drąży skałę ;p
FreeBSD w przyszłości moze być dobrym systemem desktopowym. Sterowniki przecież można wypuścić, oprogramowanie też wydać na dany system. Technicznie wykonalne, lecz firmy muszą zobaczyć tutaj rynek zbyt. Uważam, że wszystko jest możliwe ;-)
a co do monopolu winzgrozy, to cóż... używa go masa ludzików, za których trzeba myśleć. takich są miliony. setki milionów na całym globie.
w polskim bagienku to tacy ludzie w przedostatnich wyborach głosowali na PO, a teraz maszerują w wiecach poparcia dla KODu. Od takich ludzi wymagać żeby wybrali i nauczyli się jakiegoś innego systemu operacyjnego? Żeby zrobili cokolwiek innego niż powie pan A. Szechter? Wolne żarty

  #94 03.07.2016 11:38

@xomo_pl: Systemy Uniksowe nie przebiją się ze względu na brak gier pod nie.Dzieciaki chcą Need For Speed,GTA V.A tego pod nie albo nie ma,albo trzeba kombinować z emulatorami.

sokoleokopr   8 #95 03.07.2016 11:44

Jak was czytam jaki przyjazdny jest linux to mam wrażenie że nikt nawet się nim dobrze nie pobawił. Linux nie jest prosty a gui ma nieprzejrzysty a ustawienia są mierne w win 3.1 było ich więcej. Każdą konkretną rzecz robi się w konsoli i tu ubuntu czy now mint 18 nie jest wyjątkiem. Na dzisiaj nie ma startu do jabłka czy windy.

moh3r   11 #96 03.07.2016 12:04

@Bulo82: 1. "[...] kompilator asemblera [...]" - wystarczy samo assembler.
2. Po co ta polityka, w dodatku zaczepka na żenująco niskim poziomie?

@sokoleokopr: Może dlatego, że większość się nim nie bawi, tylko na nim pracuje i raz poprawnie skonfigurowany, nie wchodzi użytkownikowi w drogę latami.

Jarek Palikot   13 #97 03.07.2016 12:37

@Bulo82: Co Ty tu trollisz ?
Życzliwie radze w okresie letnim jednak pozostawiać trochę włosów na głowie bo słonce jest bez litosne i gdy pala wygolona to takie małe ilości mózgu szybko spala na popiół.

(Panie specjalisto, twój user agent wskazuje na Windowsa x64)

Berion   16 #98 03.07.2016 12:40

@xomo_pl: A ja widzę w tym sens. Był "Mac OS", później "Mac OS X", później zostało samo "OS X", a teraz ma być/już jest "macOS", który jasno sugeruje z jakim systemem mamy do czynienia i z jakiej, umownie nazwijmy, rodziny (i(phone?)OS, watchOS, więc pasuje do tego macOS).

@sokoleokopr: Wygląda na to, że używaliśmy dwóch różnych Linux Mint 18. ;) Który jak który, ale ten moim zdaniem szczególnie jest przyjazny, a momentami nawet bardziej od Windowsa...

Autor edytował komentarz w dniu: 03.07.2016 12:43
AntyHaker   23 #99 03.07.2016 13:02

@Azerty2: To ja wiem, ale Ty pisałeś coś innego ...
Jakbyś już zapomniał to podrzucam Ci cytat:
"Na wrzesień/październik ma być gotowy hybrydowy system ChromeOS/Android, który działa na różnych architekturach, który ma hybrydowy interfejs do ekranów dotykowych i wreszcie który ma potężną bazę aplikacji".

Autor edytował komentarz w dniu: 03.07.2016 13:03
Bulo82   9 #100 03.07.2016 13:59

@Jarek Palikot: raczej Ty trollisz.
a nie przyszło do głowy, że mogę pracować na kilku różnych maszynach? ;p

dragon321   12 #101 03.07.2016 14:46

@Berion: Możesz mi przypomnieć jak wywalałeś komentarze wielebnego ze swojego bloga? Chciałbym się pozbyć tego trolla sokoleokopr. :p

Edit: Ah dobra, muszę mieć 500 komentarzy na blogu, by móc moderować komentarze. W takim razie wybaczcie mi, ale musicie znosić tego osobnika o niskiej wiedzy.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.07.2016 15:01
dragon321   12 #102 03.07.2016 14:54

@AntyHaker: Pisałem przecież, że Google powinien dostosować aplikacje do komputera. Zresztą nie wiem co przeszkadza Ci obsługiwanie myszką aplikacji Androida. O ile nie używa ona multitouch to nie jest źle. Aplikacje Modern też są dostosowane do dotyku i fani Windowsa jakoś nie robią problemów i je chwalą :p

@Azerty2: Widzę, że odpowiedź już dostałeś, tak więc nie będę się powtarzał. FreeBSD też ma live, ale tam masz tylko konsole, więc raczej nic ciekawego.

@muska96: Dzięki za radę. Myślałem bardziej nad jakimś Pecetem, ale w sumie laptop to jest bardzo dobry pomysł, bo nie zawali mi tyle miejsca. Co do dokumentacji, to już nie raz stawiałem *BSD i zawsze co najważniejsze znajdowałem w dokumentacji albo na oficjalnych forach. Wiedzy tam nie brakuje, lepiej niż w wielu distrach Linuksa(z tych co znam, to Arch może konkurować jakoś swoim wiki). :p

@sokoleokopr: Fajnie, ale po kiego gadasz o Linuksie w temacie o BSD? Weź idź gdzie indziej prawić swoje brednie, bo mi tu śmietnik robisz.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.07.2016 15:05
AntyHaker   23 #103 03.07.2016 15:23

@dragon321: UWP to inna liga, bo na desktopie masz inne UI niż na dotyku - co tutaj porównywać? Odpalasz apkę z Androida i masz rozciągnięty interfejs i nic poza tym ^^

dragon321   12 #104 03.07.2016 15:50

@AntyHaker: Ciągle powtarzam o dostosowaniu do desktopu, czyli mam na myśli aplikacje w oknie. UWP to na serio inna liga? Bo dla mnie one wyglądają jak żywcem wyciągnięte ze smartfona, tylko, że odpalane w okienku od Win10 :)

davidns   7 #105 03.07.2016 16:22

Komercyjne systemy Uniksowe takie jak AIX, UIX czy Solaris są nawet całkiem popularne w profesjonalnych zastosowaniach serwerowych. Są też niesamowicie wręcz stabilne, czego Linux może tylko pozazdrościć.

Berion   16 #106 03.07.2016 17:37

@dragon321: A tego to nie wiedziałem. Myślałem, że każdy ma taki przycisk przy każdym poście od początku.

sokoleokopr   8 #107 03.07.2016 17:52

@Berion

Jak jest taki przyjazdy to czemu wszędzie jest windows ?

  #108 03.07.2016 18:09

Ogromny szacun że Ci się chciało.Proponuję dużą budę , 8gb Ram-u i i może Gtx-a , załóż PcBSD , powalcz i jeśli można prosić opisz tak czytelnie jak ten wpis o w gruncie rzeczy Unixie.To jest desktop , czysty desktop FreeBSD , krok za nimi idą.Na dodatek przy kontakcie masz pełny i czytelny odzew z pełną dokumentacją.W przeciwieństwie do fanów Minix-a.Nawet tutaj lekka agresja w stosunku do siebie...Poczułem przez chwilę dawne dobreprogramy..O to właśnie chodzi żeby Jaś Kowalski też zrozumiał.Sorry , rozmarzyłem się.W ostateczności jest Wine w PcBSD..Szacunek jeszcze raz.

tenzing   5 #109 03.07.2016 18:28

@sokoleokopr: Winszit otrzymał premię za pierwszeństwo. Był on wciskany wszędzie, nawet za dopłatą. Z UNIXami i Linuksami było tak, że nie miały wsparcia w bogatej firmie, ale rozwijane były przez pasjonatów. A ci nie mieli hajsu na marketing i nie posiadali działów PR. Na szczęście to się już kończy. Winda niedawno spadła pierwszy raz w historii poniżej 90 procent udziałów rynkowych i to o kilka procent od razu...

dragon321   12 #110 03.07.2016 19:26

@Berion: Też tak myślałem, ale poszperałem w Google i wymagana jest odznaka Poczytny bloger, którą się dostaje za 500 komentarzy. Cóż, jak kiedyś je uzbieram(o ile liczą się też moje własne, to z nimi brakuje mi jakieś 260 około), to wtedy będę usuwał takie kwiatki. A niech sobie pisze. Szybciej nabije mi te 500 komentarzy, to szybciej będę miał możliwość wyrzucenia go. :p

@sokoleokopr: Tak, Windows jest wszędzie. Zwłaszcza na smartfonach, routerach, superkomputerach, specjalistycznych urządzeniach, komputerach naukowych itd.
Nie znudziło Ci się kłamać?

@tenzing: Przecież on kłamie. Windows poza desktopem i na upartego serwerem, nikogo nie obchodzi. Pojęcia nie ma na temat czegoś innego niż Windows(nawet Windowsa zresztą nie ogarnia) i się wypowiada.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.07.2016 19:28
Virtus   7 #111 03.07.2016 20:49

Dodaję komentarz tylko po to byś szybciej uzbierał ich 500 :+)

Virtus   7 #112 03.07.2016 20:51

Może jeszcze dodam, iż chętnie przeczytam artykuł o instalacji tego OS na desktopie.

Jarek Palikot   13 #113 03.07.2016 21:27

To i ja dodam komenta. mój powinien być 100 pod tym wpisem :)

Pado   6 #114 03.07.2016 21:36

Świetny artykuł o bardzo dobrej serii systemów :)
Bawiłem się kiedyś freeBSD, coś tam nie działało to dałem sobie spokój. Potem wróciłem, ale już do PC-BSD, i... za ciężki dla mojego thinkpada.
Zastanawiam się czy postawić na nim nowego Slackware (ile można było czekać <3) czy może openBSD. Nie wiem tylko, czy w BSD wifi będzie działać out of the box.
@@dragon321 ale Windowsa Serwer proszę mi tu nie szkalować, do zarządzania w korpo/większej firmie jest dużo przyjemniejszy niż jakiekolwiek distro Linuxa.
A tak poza tym o świetności BSD świadczy fakt, że Kylin (chiński system operacyjny, nie Ubuntu) bazuje na tejże rodzinie systemów.
Kolejka komentarzy rozpędzona, przyłączam się ^^

Autor edytował komentarz w dniu: 03.07.2016 21:41
irokiee   9 #115 03.07.2016 22:11

@xomo_pl: pamiętaj jeszcze o mac mini... owszem rozbudowa średnia (może tylko ram i dysk)... ale na i5 i i7 - i cena bardziej przystępna... no i jak ktoś się uprze może spróbować Hackintosha na PC (oczywiście licencja Apple nie to nie zezwala, ale jak wiadomo zakazy są po to by je łamać, co widać na forach tematycznych)...

Autor edytował komentarz w dniu: 03.07.2016 22:13
artur9010   4 #116 03.07.2016 22:24

@xomo_pl: jak się dobrze postarasz to możesz tanio wyrwać jakiegoś starszego macbooka na allegro, ja w poniedziałek wylicytowałem macbooka z 2010 za lekko ponad 500zł i po włożeniu ssd używa się go całkiem przyjemnie

xomo_pl   24 #117 03.07.2016 23:06

@irokiee: pamiętam, nie mniej jednak ostatnio najwięcej sprzedaje się laptopów i to one są w centrum uwagi ;)
@artur9010 ja uznaję tylko fabrycznie nowy sprzęt.

@dragon321 jasne, Windows szybko nie umrze ale jego rola będzie maleć jeśli MS dalej będzie kontynuował swoją politykę a i tendencje rynkowe (spadek sprzedaży pc/lapków) też im nie służy.

@Przemo78 jeśli kogoś zadowala byle jaki sprzęt to tak, MacBook nie ma szans ale jak ktoś sobie ceni coś więcej niż cena zakupu to ceny lapków są porównywalne, a nawet większe od równoważnych maców

Berion   16 #118 03.07.2016 23:07

@sokoleokopr: "Jak jest taki przyjazdy to czemu wszędzie jest windows ?"

A temu (>> Bariera ostateczna):
http://www.dobreprogramy.pl/Berion/Impregnacja-mozgu,69495.html

@dragon321: Zleci. :) Zaraz ktoś się wda w kłótnię z "Sokolim Okiem PR" i achievement unlocked. ;)

Autor edytował komentarz w dniu: 03.07.2016 23:08
AntyHaker   23 #119 03.07.2016 23:46

@dragon321: Nie mogą być żywcem wyciągnięte ze smartphonu choćby dlatego, że mają całkowicie inny interfejs ^^ By to zobaczyć wystarczy wziąć tego typu aplikację na Win10 i zacząć zmniejszać i zwiększać jej okno - rozmieszczenie elementów będzie się zmieniać dynamicznie.

A co do Androida - Google genialnie zablokowało ten tryb na swoim Pixelu C. Mistrzostwo :s

  #120 03.07.2016 23:53

@Przemo78: nie jestem fanbojem apple'a, ale warto zdawać sobie sprawę z tak zwanego całościowego kosztu posiadania (angielski termin TCO). Po 2-3 latach Macbooka kupionego za 5k sprzedasz za 4k, a z tego "sensownego laptopa 17 cali z AMD" odłożysz na półkę, bo nikt go nie odkupi. Nie tylko nie oszczędzasz, ale przez te 2-3 lata używałeś sprzętu o generalnie słabszej stabilności, być może wydajności, prawdopodobnie o niższym komforcie użytkowania.

dragon321   12 #121 04.07.2016 00:11

@Virtus: Dzięki :) Co do instalacji OS na desktopie, to sam chętnie bym coś takiego wymłócił, jakbym dostał maszynę, na której ten system będzie działać bez problemów. Mój laptop niestety się do tego nie nadaje, reszta maszyn też zbytnio nie. Pozostaje kupić coś starego :p

To co mógłbym zrobić, to opis instalacji na maszynie wirtualnej, ale takowy byłby sporo mniej ciekawy, niż na prawdziwej maszynie.

@Jarek Palikot: Dzięki :)

@Pado: Dzięki.
Ależ ja nic nie mam do Windows Servera. Uważam go za dobre rozwiązanie w sieciach LAN, ze względu na np. Active Directory. Poprostu uświadamiam pana sokoleokopr, że się myli, nic więcej :p

@xomo_pl: A no nie padnie szybko. Zbyt duże zasoby ma Microsoft by tak sobie paść. Nawet gdyby utracili wszystko(co jest mało prawdopodobne) to i tak by się długo trzymali. Upadek Windowsa jest/będzie wieloletnim procesem. Kto wie, czy wcześniej sam Microsoft go nie ubije.

@Berion: Byłoby miło, szybciej można by ogarnąć śmieciowe komentarze. Chcę, iść w jakość, a nie w ilość, więc wolę mało mądrych komentarzy niż dużo wiadomo jakich. Na szczęście zdecydowana większość, jak nie prawie wszystkie komentarze są w porządku. Dobrze, że Proboszcza nie ma, bo już by pewnie wpadł z tym swoim błędem statystycznym i firmą zaufania publicznego. Chociaż pewnie nie rozróżnił by BSD od Linuksa. Zwykli ludzie mają z tym czasami problem, a co dopiero boty. :D

@AntyHaker: Nie powiedziałem, że są żywcem wyciągnięte ze smartfona. Ale mają interfejs JAK żywcem wyciągnięte ze smartfona. Słowo jak jednak zmienia sens zdania :)

No, razem z moimi komentarzami jest już ponad 100. Dziękuje wszystkim, którzy się wypowiedzieli pod tym wpisem, oczywiście wyłączając z podziękowań autorów śmieciowych komentarzy. Stówka to dla mnie całkiem niezła ilość i sprawia, że mogę być dumny z poświęconego czasu na smarowanie tego wpisu. :)

Autor edytował komentarz w dniu: 04.07.2016 00:13
AntyHaker   23 #122 04.07.2016 00:14

@dragon321: Niby zmienia, ale w takim razie trzeba zdefiniować jedno - co oznacza "UI JAK żywcem wyciągnięte ze smartphona" :P

dragon321   12 #123 04.07.2016 00:15

@AntyHaker: Proste. Takie dostosowane pod dotyk. Porównaj sobie stary kalkulator Windows, a ten UWP. Widzisz różnicę? :p

AntyHaker   23 #124 04.07.2016 00:28

@dragon321: Szczerze? Średnio :P
No poza tym, że ten drugi jest bardziej rozbudowany.

Autor edytował komentarz w dniu: 04.07.2016 00:28
moh3r   11 #125 04.07.2016 00:30

@AntyHaker: s/bardziej rozbudowany/okaleczony/

artur9010   4 #126 04.07.2016 00:36

@xomo_pl: "@artur9010 ja uznaję tylko fabrycznie nowy sprzęt. " dlatego przepłacasz, naprawdę nie trudno o sprzęt w stanie prawie-idealnym za połowę ceny ;)

kop524   5 #127 04.07.2016 00:36

W sumie to i ja dodam ponownie komenta ;)

Jeśli chodzi o mnie to jedye co mnie trzyma przy W10/RHEL to to, że na 8BSD nie mogę wogóle uruchomić NetFlix, a mi na tym zależy bo czesto oglądam czy to Film czy Serial :( Ale życzę tym systemom najlepszego i mam nadzieję, że to się zmieni :)

Pozdro i miłego.

xomo_pl   24 #128 04.07.2016 00:50

@artur9010: jasne, że można mieć szczęście i coś takiego upolować. Ja jednak nie lubię używanego sprzętu bo zakup tego to jest loteria niestety. Wolę zapłacić i mieć nowy sprzęt co do którego mam pewność, że nikt wcześniej nie korzystał z niego w sposób skracający jego żywot.

Przemo78   8 #129 04.07.2016 10:21

@xomo_pl: to chyba nie widziałeś tych byle jakich laptopów - kiedyś też tak myślałem.

Berion   16 #130 04.07.2016 11:34

Używany sprzęt nigdy nie jest idealny. Zawsze coś jest zniszczone (a to drobne rysy, a to brud itd.). Nie wiadomo też jak był traktowany. Ja też nie lubię rzeczy używanych, wręcz w jakiś sposób brzydzę się z nimi.

Autor edytował komentarz w dniu: 04.07.2016 11:35
dragon321   12 #131 04.07.2016 13:39

@AntyHaker: No to skoro nie dostrzegasz różnicy, to nie dyskutujmy dalej, bo i tak się nie dogadamy. :p

Ten drugi jest bardziej wykastrowany i brzydszy. Tyle.

@kop524: Też bym używał, ale wcale nie mogę go zainstalować. Hybrydowa grafika, UEFI itd. nie pozwalają :p

@Berion: To zależy co używane. Używanych ubrań itd. faktycznie nie cierpię, ale komputer to jeszcze komputer. Zawsze można go odpowiednio wyczyścić itd. i jest w porządku. A jak padnie, to cóż, te max. 100zł, jakie mógłbym przeznaczyć, to nie ogromny wydatek. Używam też obecnie iPhone z drugiej ręki. Poza drobnymi ryskami na tyle i trochę słabą baterią jest wporządku - działa świetnie, bez problemu się aktualizuje(sprzęty Apple mają problem z aktualizacją, jak coś jest nieoryginalne) i śmiga. :p

Może dziwnie teraz zabrzmię, ale brakuje mi trochę Proboszcza. Brakuje mi nieco jego postów w stylu:
"Najlepszy system operacyjny jaki istnieje to Windows 10! Tak, właśnie tak i tylko tak. Nie warto tracić czasu na systemy z udziałem w granicach błędu statystycznego, jak za darmo jest świetny Windows 10 od firmy zaufania publicznego. Nie warto być malkontentem. Trzeba się spieszyć, bo jest tylko do 29 lipca. 300 milionów użytkowników już wybrało i ciągle przybywają kolejni. Dzisiaj przeprowadziłem kolejne aktualizacje u znajomych i na kolejne się umówiłem. Trzeba iść z postępem! Ja idę, idziesz ze mną?"
Śmieszne były. :p

PS: Proboszcz chyba dostał bana na miesiąc. Nie powinien już minąć? Nie żebym tęsknił, z ciekawości się pytam :p

Autor edytował komentarz w dniu: 04.07.2016 13:46
kop524   5 #132 04.07.2016 14:21

@dragon321: No a ja za to moge zainstalowac bo mam stary sprzęt(lga775) ale chcę go zmienić na cosik lepszego(najlepiej 4c/4t lub chociaż 2c/4t) ale 500 zł lub mniej cioężko coś na prawdę dobrego chćby z używek :(

Przemo78   8 #133 04.07.2016 14:29

@Anonim (niezalogowany): Wszystko zależy do czego używasz kompa, oglądanie filmów na 13 calach w porównaniu z 17 ... nie ma co porównywać.Nie ma co porównywać Fiata Tipo do Mercedesa AMG - to dwie inne półki cenowe, choć oba auta spełniają to samo zadanie.

dragon321   12 #134 04.07.2016 16:08

@kop524: Wiesz, za max. 100 zł mogę już złapać chociażby tego laptopa z przynajmniej 512MB RAM, kilkadziesiąt GB HDD i jakimś Pentiumem czy nawet Celeronem. Dla takiego lekkiego OS'a jak FreeBSD to wystarczający sprzęt.

Zainstalowany na maszynie wirtualnej ze środowiskiem MATE i cairo-dock pobiera niecałe 300MB RAM. Oczywiście w wersji 64bitowej. 512MB by mu starczyło, a 1024MB to byłby spory zapas. A procesor jak to procesor - może na oglądanie YT w 720p nie starczy, ale na sam system i jakieś mało wymagające programy to masa mocy :p

Autor edytował komentarz w dniu: 04.07.2016 16:09
  #135 04.07.2016 16:43

Stek bzdur... Widać, że autor nie zna w ogóle *BSD i napisał byle pisać. Takie wodolejstwo... Ble

dragon321   12 #136 04.07.2016 17:21

@Anonim (niezalogowany)(#136): "Stek bzdur... Widać, że autor nie zna w ogóle *BSD i napisał byle pisać. Takie wodolejstwo... Ble"
Wow, pierwszy komentarz zarzucający mi pisanie bzdur i brak wiedzy. I to jeszcze od anonima :D

Drogi Anonimie, będę bardzo wdzięczny, jak pokażesz mi w którym miejscu napisałem bzdurę i dlaczego uważasz wpis za wodolejstwo. Krytykę wypada uargumentować, w przeciwnym razie jest nic nie warta ;)

muska96   9 #137 04.07.2016 17:41

@Pado W OpenBSD jest chyba najwięcej sterowników od WiFi i jest duża szansa, że zadziała out of the box. Sprawdź za pomocą inxi czy masz kartę na liście: http://man.openbsd.org/?query=wireless&apropos=1 Przy instalacji OpenBSD można się połączyć z WiFi, a jeśli poprosi o firmware do karty, to wystarczy smartfon i tethering USB - wystarczy komenda fw_update i doinstaluje Ci je automatycznie. W mojej opinii nie ma bardziej przyjaznego BSD niż właśnie OpenBSD - choć większość rzeczy trzeba sobie skonfigurować samemu, to jest to łatwiejsze niż gdziekolwiek indziej.

Autor edytował komentarz w dniu: 09.07.2016 13:35
AntyHaker   23 #138 04.07.2016 18:58

@dragon321: Ten drugi, w sensie klasyczny, ta? ^^ Bo o ile wygląd to jeszcze kwestia gustu, o tyle w czym jest taki wykastrowany?

  #139 04.07.2016 19:53

@Berion: " Zawsze coś jest zniszczone (a to drobne rysy, a to brud itd."

a w czym przeszkadzają rysy na obudowie czy inne ślady użytkowania maszynie? ja wiem, że teraz to komputer nie dość, że musi mieć dobre bebechy to jeszcze musi wyglądać i to jak
https://www.youtube.com/watch?v=bgPU3KwcHUc
mnie to akurat śmieszy bo maszyna ma chodzić a nie wyglądać, równie dobrze mogę wrzucić gołe bebechy w akwarium i zalać olejem jeżeli miałoby to poprawić sprawność pracy:) oczywiście żartuję, jeszcze nie zwariowałem na tyle aby mieć akwarium jełczejącego oleju z kompem w środku..:)

  #140 04.07.2016 20:09

@Anonim (niezalogowany): można wiedzieć co tam jest stekiem bzdur? gościu napisał luźno i dosyć ogólnikowo o bsd, w czym problem?

Berion   16 #141 04.07.2016 20:31

@dragon321: Ale ja się biologicznie brzydzę. :) Tylko gry używane kupuję/wymieniam.

Napisz do redakcji o reaktywację, na 80% to ich bot. ;p

@Anonim (niezalogowany): Po prostu nie znoszę bylejakości. Maszyna ma działać i wyglądać, kompromisów też nienawidzę.

Autor edytował komentarz w dniu: 04.07.2016 21:12
dragon321   12 #142 05.07.2016 10:25

@AntyHaker: Ten drugi, czyli UWP rzecz jasna :)

Nie wiem czy zdołam Ci wytłumaczyć czemu uważam go za wykastrowanego, skoro dla Ciebie nie ma miedzy nimi różnicy :p

@Berion: Aż tak to nie tęsknie :D

Autor edytował komentarz w dniu: 05.07.2016 10:25
AntyHaker   23 #143 05.07.2016 13:30

dragon321: Napisz mi jak Ty to widzisz - nie muszę się zgodzić, ale warto próbować, nie? ^^

Jakoś zabójczo nie wykorzystywałem kalkulatora, więc mogę się mylić. Skoro tak, to chyba warto mnie naprostować :D

Virtus   7 #144 05.07.2016 15:11

@dragon321: Kupowanie starego sprzętu byłoby mało praktyczne dla większości czytelników, jak sądzę. Skoro na w miarę nowym sprzęcie nie da się zainstalować tego OS-a, to pozostaje tylko maszyna wirtualna. Przynajmniej będzie można cieszyć się wydajnością :+)

dragon321   12 #145 05.07.2016 16:09

@AntyHaker: Kalkulator to tylko przykład w jakim kierunku podążają aplikacje UWP.

Ten normalny był aplikacją PC'tową, ten UWP ma mniej funkcji i jest mocno dostosowany pod dotyk. Niby można używać aplikacji dotykowych na desktopie, ale równie dobrze można też używać takiego Androida za pomocą myszki i klawiatury. Sens dokładnie ten sam :p

@Virtus: To nie tyle dla czytelników, co sam o tym myślałem już wcześniej. Ot, takie hobby. A że akurat zbiegło się z pomysłem na ten wpis, to i tak pomyślałem :p

A maszyna wirtualna mocno wydajna też nie jest. Nie wiem jak VMWare, ale w takim VirtualBox wydajność graficzna jest dość średnia by nie powiedzieć słaba - GUI jest dość ociężałe i sporo mniej responsywne niż na normalnym systemie. Właściwie to problem dotyczy głównie mniej popularnych systemów gościów, bo w takim Windowsie wydaje mi się, że lepiej jest. W Qemu KVM jest jeszcze gorzej. VMWare nie próbowałem, chociaż tam może być lepiej.

Nie przepadam jednak za tym programem zbytnio. Ogólnie sporą bolączką maszyn wirtualnych jest wydajność graficzna.

Autor edytował komentarz w dniu: 05.07.2016 16:12
Virtus   7 #146 05.07.2016 16:35

@dragon321: A to wielka szkoda. Gdyż miałem nadzieję, że gdy już nie będzie innego wyjścia, to zainstaluję W10 na maszynie wirtualnej. No ale jeśli ma wolno chodzić, to bez sensu.
P.S. A byłbyś w stanie opracować procedurę jak maszynę wirtualną umieścić na RAM dysku, a następnie na niej zainstalować W10, i żeby to wszystko samo "wstawało" po włączeniu komputera? Wtedy powinno wszystko działać szybciej - nie sądzisz?

Autor edytował komentarz w dniu: 05.07.2016 16:36
dragon321   12 #147 05.07.2016 17:44

@Virtus: Windowsa jeszcze możesz instalować na VirtualBOX, bo odnoszę wrażenie, że szybszy jest jak Linux czy BSD. Demon prędkości może to nie jest, ale da się pracować bez bólu. Sam musiałem kiedyś zrobić coś w programie tylko dla Windowsa, to całkiem sprawnie zrobiłem to w VirtualBox z Windowsem gościem.

Co do twojego pytania - musiałbyś przenieść obraz dysku wirtualnego na RAM dysk po uruchomieniu komputera i przenosić go spowrotem na normalny, zanim go wyłączysz. Albo znaleźć program, który to automatyzuje.

Przyspieszyć to powinno przyspieszyć uruchamianie i ogólną responsywność, ale wydajności graficznej to nie poprawi, bo ta wynika ze słabości emulowanej grafiki. Ale, jak wspomniałem wyżej, Windows czy jeszcze jakiś Linux aż tak źle nie chodzą na tym VirtualBox. Mało popularne systemy jak własnie FreeBSD mają największe problemy. Chociaż też nie jest tak, że nie są używalne, bo są, tylko GUI sprawia wrażenie mułowatego, jakby odpalonego na starym sprzęcie.

Bulo82   9 #148 05.07.2016 18:23

jak sieciówka nie działa to kup coś z firmy tajwańskiej.
oni podobno wspierają otwarte rozwiązania

dragon321   12 #149 05.07.2016 18:41

@Bulo82: Sieciówka to najmniejszy problem. Mam też wifi TpLinka pod USB i on ma chipset Ralinka, który odpalić pod BSD się da bez problemu. Właściwie to działa OOTB.

Problem w tym, że nie mogę używać FreeBSD leży w innych rzeczach. Po pierwsze - UEFI powoduje, że instalator zamiast normalnych napisów ma jakieś zniszczone i rozciągnięte krzaki. Cała konsola tak wygląda. Po drugie, to hybrydowa grafika, która nie jest dobra dla BSD. Jest to hybryda typu muxless, czyli nie mam możliwości ustawić w BIOS jakiej karty chcę używać.

O ile grafike może i dałoby się jakoś odpalić, o ile UEFI to problem, z którym poradzić sobie nie mogę. Oba moje systemy są zainstalowane w trybie UEFI i nie mogę trzeciego zainstalować w trybie Legacy. To raczej nie wina grafiki, że konsola się sypie, bo przykładowo w trybie Legacy działa bez problemów.

AntyHaker   23 #150 06.07.2016 01:03

@dragon321: To już pisałeś wcześniej i wałkujesz cały czas - ja pytam o konkret. W czym objawia się ta jego "mniejsza ilość funkcji", bo ja naprawdę jej nie dostrzegam. Baa, w mojej opinii ten UWP ma ich więcej, ale też niekoniecznie mogę się na tym znać.

Co do interfejsu - mają prawie indentyczny, więc o co biega?

dragon321   12 #151 06.07.2016 16:04

@AntyHaker: Nie widzę sensu Ci tłumaczyć różnicy pomiędzy gwiazdą a planetą, jak dla ciebie to jedno i to samo, bo tak samo wyglądają na niebie.

Identyczny interfejs? Na pewno używamy tych samych Windowsów?

PS: Mam wirtualke z Vistą i Win10 na drugiej partycji, więc pokusiłem się o porównanie:

Kalkulator(Vista):
http://imgur.com/FWvpWMN

Kalkulator(Win10):
http://imgur.com/lHO8tu5

Przeglądarka zdjęć(Vista):
http://imgur.com/ZPYvzAA

Przeglądarka zdjęć(Win10):
http://imgur.com/AUrg4Wa

Jak naprawdę oba dla Ciebie są identyczne, to nie mamy o czym rozmawiać, bo nie mam już pomysłów. Nie wiem co tu jest w nich identycznego. Jedno wygląda jak normalna aplikacja desktopowa, drugie jak żywcem wyciągnięte ze smartfona/tableta i wsadzone na siłę w okienku na PC.

Tak BTW to chyba kolejny wpis poświęcę Viście. W końcu to mój ulubiony Windows pod względem wyglądu i jeden z ulubionych pod względem obsługi.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.07.2016 16:19
kop524   5 #152 06.07.2016 17:30

@dragon321: W sumie nie widziałem tego komenta ale próbowałe wyłączyć samo Secure Boot?? Moze to coś da ;)

dragon321   12 #153 06.07.2016 19:57

@kop524: Tak, próbowałem i nic to nie dało. Ale chyba znalazłem potencjalne rozwiązanie niedawno. A może raczej zamiast "rozwiązanie" powinienem rzec "nadzieje".

GhostBSD, który jest podpicowanym FreeBSD 10, nie miał tego problemu odpalony w trybie UEFI. Konsola wyglądała normalnie, więc to nie wina implementacji UEFI, a jakiejś konfiguracji we FreeBSD. Serwer iksów też udało mi się odpalić pomimo posiadania hybrydowej grafiki. Problem stanowi karta Radeon, której system nie potrafi wyłączyć(przez co sprzęt się grzeje i krótko działa na baterii), ale to być może da się rozwiązać za pomocą odpowiedniego odwołania do funkcji ACPI, by ją wyłączyć. Jak tylko odkryje co jest problemem z tym UEFI, to nie będę miał już przeszkód do postawienia FreeBSD na dysku. Będę miał jakiś wolny czas, to zajmę sie tym. :)

Autor edytował komentarz w dniu: 06.07.2016 19:58
AntyHaker   23 #154 07.07.2016 02:04

@dragon321: To teraz zdradzę Ci sekret - pobaw się rozmiarem okna, a znajdziesz podobieństwo ^^ Jeśli nie, to cóż - mogę podrzucić zrzut :s

dragon321   12 #155 07.07.2016 02:08

@AntyHaker: Hmm zmniejszą się elementy? To za mało. Ale jeżeli chcesz, to możesz podrzucić zrzut, może i się myle, bo z Windows 10 często nie korzystam :p

AntyHaker   23 #156 07.07.2016 02:13

@dragon321: Nie, nie zmniejszą.

https://zapodaj.net/284ebaa2f795c.png.html nie wygląda znajomo? ^^ Baa, nawet jest lepszy, bo daje szybki wgląd do historii wykonywanych działań. Zapewniam, że dobra aplikacja UWP się super dostosowuje do rozmiaru ekranu - bo chyba nie napiszesz mi, że taki sam masz na smartphonie (nie ma o tym mowy nawet w horyzontalnym ułożeniu).

Autor edytował komentarz w dniu: 07.07.2016 02:15
dragon321   12 #157 07.07.2016 12:53

@AntyHaker: Wygląda znajomo, bo podobny widziałem na Windows Phone, Android czy iOS :)

Nadal wygląda jak aplikacja smartfonowa, tylko bardziej przerośnięta i z dodatkowym panelem. I nadal średnio przypomina aplikacje desktopową.

Popatrz jak to wygląda na takim Ubuntu(też mam tutaj historie itd.). Porównaj sobie te aplikacje.
http://imgur.com/Oe9DjVZ

AntyHaker   23 #158 07.07.2016 13:36

@dragon321: Jak tak patrzę na ten zrzut z Visty i Ubuntu (nie musisz wysyłać, znam oba) to dochodzę do wniosku, że jedynym wyznacznikiem "desktopowego kalkulatora" są odstępy pomiędzy przyciskami :P

A co do pierwszego zdania - podobny =/= identyczny, a o to w tym chodzi.

christ0   3 #159 07.07.2016 13:43

@Przemo78: Myślę że nie tyle o koszty ale komfort używania kompa jest całkowicie inny.Wystarczy porównać czas startu minta 17.3 z KDE ( a to przecież mułowate środowisko ) ze startem 8.1 albo 10 ( od początku a nie z uspienia ) nie mówiąc już o 7-ce.

dragon321   12 #160 07.07.2016 13:50

@AntyHaker: Odstępy pomiędzy przyciskami, obecność menu zamiast tzw. hamburgera, i parę innych bzdetów :p

AntyHaker   23 #161 07.07.2016 18:07

@dragon321: Dla mnie to żaden wyznacznik - w Google Chrome też masz hamburger menu (tam pojawił się na długo przed obecnością w aplikacjach mobilnych), więc nie jest to aplikacja desktopowa? Kalkulator z Windows 8 nie miał hamburger menu, więc to była aplikacja desktopowa? Łoo Panie :P

dragon321   12 #162 07.07.2016 19:44

@AntyHaker: Nigdzie nie pisałem, że chodzi tylko o hamburger menu.

Zakończmy to, bo to nie ma sensu. I tak do niczego to nie prowadzi. Jak już mówiłem wcześniej - nie jestem w stanie Ci wytłumaczyć różnicy miedzy gwiazdą a planetą, gdyż dla Ciebie to to samo, bo tak samo wyglądają na niebie. Po co to ciągnąć, jak żaden z nas się nie da przekonać? :p

  #163 07.07.2016 21:13

@Przemo78: "Jeśli ktoś z domowych użytkowników miałby zastąpić Windowsa raczej wybrałby Linuksa, tak ja zrobiłem to ja. Chodzi o koszty.
"
Dla wielu osób windows jest bardziej darmowy niż darmowy bo dostają go z komputerem albo ktoś im załatwia jakąś kopię ze...sklepiku. Przede wszystkim, jednak, go znają.
Linux'a musieliby poznać, poświecić na niego czas, który kosztuje. Często więc ludzie kupią rozwiazanie zamiast marnować czas na teorytecznie darmowe.

AntyHaker   23 #164 08.07.2016 01:16

@dragon321: Dlaczego wychodzisz z dziwnego założenia, że to moje poglądy są co najmniej dziwne? W moich oczach jest zupełnie odwrotnie, a niczego Ci usilnie nie narzucam :P

dragon321   12 #165 08.07.2016 12:40

@AntyHaker: Nie uważam, że Twoje poglądy są dziwne. Przykład z gwiazdami nie miał pokazać "bezsensowności" Twojego myślenia, a sens tej dyskusji - bo żaden z nas nie da się przekonać. Przecież też Ci niczego nie narzucam, po prostu dyskutujemy i wymieniamy poglądy. :p

AntyHaker   23 #166 08.07.2016 13:32

@dragon321: No ja tam nie wiem :P

Btw, masz plusa za dawanie przykładów z Visty, a nie Win7 - nigdy nie rozumiałem tej pseudowyższości tego drugiego ^^

dragon321   12 #167 08.07.2016 19:34

@AntyHaker: Też nie rozumiem wyższości Win7, jak to praktycznie to samo co Vista z paroma bajerami(np. DX11) i nieco innym wyglądem(to na minus, bo Vista sprawia mi wrażenie eleganckiej, w przeciwieństwie do cukierkowatego Win7).

A co do przykładów, to akurat Viste miałem pod ręką, więc poleciały z niej przykłady. 7 aktualnie nie mam żadnego pod ręką. :p

AntyHaker   23 #168 08.07.2016 23:40

@dragon321: Fakt, mnie też Vista dużo bardziej się podoba - nie ma tak ordynarnej przezroczystości, która doprowadzała mnie do bólu głowy :D

Tym optymistycznym akcentem zakończmy tę karuzelę spamu, miłej nocy / dnia / itp :P

dragon321   12 #169 09.07.2016 16:07

@AntyHaker: Ano miłej :p

scribe   3 #170 10.07.2016 13:25

@bachus: o ile OSX Kowalski zainstaluje na swoim PC z darmo - tak jak Linux'a
- bez tego nadal królem będzie Windows!

Problem jednak z OSX jest jeden poprawnie działa na 10 może 15 konfiguracjach sprzętowych jednego producenta - Linux potrzebuje umiejętności użytkownika pro - windows działa na wszystkim i wszędzie (dlatego jest tak dobrym systemem)

dragon321   12 #171 10.07.2016 15:17

@scribe: Brednie. Dzisiejszy Linux nie wymaga żadnych umiejętności, o ile masz popularny sprzęt. Wystarczy tylko umiejętność czytania ze zrozumieniem, z którą wielu ma niestety dziś problem.

scribe   3 #172 11.07.2016 13:12

@dragon321: ok, mam biznesowego t420s (sprzęt masowy i wiekowy)...BT nie działa, modem gsm też nie - chcesz więcej...smart card itp itd

debian, fedora i mint - szkoda czasu i życia na utopię

Autor edytował komentarz w dniu: 11.07.2016 13:12
dragon321   12 #173 11.07.2016 20:48

@scribe: Mam Paviliona g6. Poza bluetoothem (którego nie używam, bo po co) cały sprzęt działa od kopa. Nie mam z niczym problemów, poprostu instaluje i już działa.

debian, arch, ubuntu, fedora i masę innych - na żadnej z nich nie zauważyłem problemów.

Szkoda czasu i życia na użeranie się z wymysłami Microsoftu.

  #174 19.07.2016 08:48

Czy "BSD" w kontekście nazwy rodziny systemów operacyjnych nie jest poprawnie skrótem od "Berkeley System Division" (w tekście wystąpiło "Berkeley Software Distribution")?

dragon321   12 #175 19.07.2016 15:03

@dekerad (niezalogowany): Opierałem się tutaj na Wikipedii, a ona jasno rozwija skrót BSD jako Berkeley Software Distribution. Opierałem się sporo na angielskiej wiki (bo polska często ma mniej danych, starszych lub nieaktualnych, zwłaszcza o takich mało popularnych rzeczach), a angielska rozwija go właśnie tak, jak napisałem we wpisie.

No i Berkeley Software Distribution ma tu większy sens jakby nie patrzeć. BSD zaczynał jako dopakowana wersja Uniksa tworzona w Uniwersytecie w Berkeley, więc nazwa Berkeley Software Distribution (co można tłumaczyć jako Dystrybucja oprogramowania Berkeley) bardziej tu pasuje.

Autor edytował komentarz w dniu: 19.07.2016 15:03
  #176 23.12.2016 20:03

PC-BSD to 64-bitowy bezpakietowy system operacyjny bazujący na FreeBSD, przeznaczony dla użytkowników domowych oraz biurowych. Jego ostatnia bezpakietowa wersja to 8.2. PC-BSD jest darmowym i wolnym uniksowym systemem operacyjnym, dostępnym na licencji BSD. System obsługuje wiele języków, w tym polski. Autorem systemu jest Kris Moore. Cechy systemu w większości pokrywają się z cechami FreeBSD, który jest zachowany bez wprowadzania większych zmian. PC-BSD dodaje jedynie swój bezpakietowy instalator i menedżer programów, pozostając w pełni kompatybilny z macierzystym systemem. Menedżer programów PC-BSD używa jednoplikowych instalatorów PBI i prezentuje podejście odmienne od FreeBSD czy systemów pakietów w dystrybucjach Linuksa. Zamiast kontrolowania przez system zarządzania pakietami zależności między pakietami i instalacji powiązanych ze sobą pakietów, instalatory PBI zawierają w sobie wszystkie potrzebne do uruchomienia programów w nich zawartych pakiety składowe, więc menedżer programów instaluje każdy program osobno, bez współdzielenia pakietów składowych. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość instalowania i usuwania oprogramowania nawet przez początkujących użytkowników, oraz samowystarczalność instalatorów PBI. System korzysta z woluminów UFS i ZFS. W systemie PC-BSD jest bezpakietowy graficzny instalator systemu, menedżer instalatorów PBI oraz środowisko graficzne KDE uruchamiane domyślnie zaraz po instalacji. System zapewnia też możliwość autologowania.

  #177 26.12.2016 15:43

PC-BSD to 64-bitowy bezpakietowy system operacyjny bazujący na FreeBSD, przeznaczony dla użytkowników domowych oraz biurowych. Jego ostatnia bezpakietowa wersja to 8.2. PC-BSD jest darmowym i wolnym uniksowym systemem operacyjnym, dostępnym na licencji BSD. System obsługuje wiele języków, w tym polski. Autorem systemu jest Kris Moore. Cechy systemu w większości pokrywają się z cechami FreeBSD, który jest zachowany bez wprowadzania większych zmian. PC-BSD dodaje jedynie swój bezpakietowy instalator i menedżer programów, pozostając w pełni kompatybilny z macierzystym systemem. Menedżer programów PC-BSD używa jednoplikowych instalatorów PBI i prezentuje podejście odmienne od FreeBSD czy systemów pakietów w dystrybucjach Linuksa. Zamiast kontrolowania przez system zarządzania pakietami zależności między pakietami i instalacji powiązanych ze sobą pakietów, instalatory PBI zawierają w sobie wszystkie potrzebne do uruchomienia programów w nich zawartych pakiety składowe, więc menedżer programów instaluje każdy program osobno, bez współdzielenia pakietów składowych. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość instalowania i usuwania oprogramowania nawet przez początkujących użytkowników, oraz samowystarczalność instalatorów PBI. System korzysta z woluminów UFS i ZFS. W systemie PC-BSD jest bezpakietowy graficzny instalator systemu, menedżer instalatorów PBI oraz środowisko graficzne KDE uruchamiane domyślnie zaraz po instalacji. System zapewnia też możliwość autologowania.

dragon321   12 #178 28.12.2016 16:30

@systems (niezalogowany): PC-BSD obecnie ewoluowało w TrueOS. Język polski to akurat jest obsługiwany w każdym szanującym się uniksie, we FreeBSD wystarczy odpowiednio ustawić locale, by mieć wszystko po polsku. I z tego co się orientuje, to porzucono KDE na rzecz autorskiego środowiska zwanego Lumina Desktop. Możliwość autologowania jest trochę dziwną "zaletą", bo nie znam współczesnego systemu, który by jej nie zapewniał.

  #179 28.12.2016 17:42

@dragon321: ten system w najlepszej wersji 8.2 oraz jego wszystkie PBI, to razem 4 GB system i 39 GB programy, nowsze wersje 9.0 i 10.0 to odejscie od PBI najpierw w systemie a potem w programach czyli porazka.

  #180 11.05.2017 21:12

miejsce mac os X i B$D i darwin jest w piekle

dragon321   12 #181 12.05.2017 15:08

@Pingwinojad (niezalogowany): "miejsce mac os X i B$D i darwin jest w piekle

"

Wiadomo, wkońcu, patrząc po maskotce, FreeBSD to diabelski system.