Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows NT 4 — lepszy brat Windows 95

Starszy użytkownik komputera zapytany o historię Windowsów zapewne przytoczy nam ją w ten sposób:
95 – 98 – ME – XP – Vista – 7 itd.

Czasem też w tym spisie znajdzie się Windows 2000. Rzadziej znajdą się też Windowsy od 1.0 do 3.11. Naprawdę rzadko można usłyszeć, że istniało coś takiego jak Windows NT 3.1, Windows NT 3.51 itd. Nie ma się czemu dziwić, linia NT, praktycznie do XP (NT 5.1), była kierowana na rynek profesjonalny i słabo nadawała się do typowych zastosowań domowych. Pierwszym krokiem poczynionym w kierunku wprowadzenia NT pod strzechy był Windows 2000. Ostateczny i udany krok poczyniono w czasie premiery XP, gdzie opisywano go jako połączenie Windows NT i Windows 9x. Obecnie każdy Windows spotykany w domu, na serwerze czy w smartfonie bazuje na jądrze NT rozwijanym od 1993 roku, gdzie miała miejsce premiera pierwszego systemu opartego na tym jądrze, czyli Windows NT 3.51. W tym wpisie skupimy się na NT 4.0.

Skąd się wziął Windows NT?

Pierwszy system z nazwą „Windows” miał premierę w 1985 roku, był to Windows 1.01. Ciężko było nazwać go systemem, gdyż była to nakładka na inny system operacyjny rozwijany przez Microsoft, mianowicie MS-DOS. Wprowadzał on jednak graficzny interfejs obsługiwany myszką oraz pracę w tzw. oknach („windows” - ang. okna). Windows 1.01, pomimo wielu ograniczeń narzuconych przez MS-DOS, zapewniał ograniczoną wielozadaniowość oraz udostępniał stabilne API dla aplikacji. Kolejne jego wersje były kompatybilne wstecz. Microsoft w tym okresie współpracował z firmą IBM. Windows NT jest mocno związany z systemem OS/2 tworzonym wspólnie przez Microsoft i IBM. Wersja 1.0 tego systemu została wydana w 1987 roku. Pomimo, że oferowała tylko interfejs tekstowy (graficzny dodano nieco później, w wersji 1.1 w 1988 roku), to zawierała bogate API służące do wielu rzeczy, jak np.: kontrola grafiki czy obsługa myszy. W roku 1990 współpraca pomiędzy korporacjami się rozluźniła, rosnąca popularność Windowsa skłoniła Microsoft do skupienia się na nim. Ostatecznie zdecydowano się o podziale prac. IBM miał samodzielnie opracować wersję 2.0 OS/2, a Microsoft miał się zająć wersją 3.0, która miała się nazywać NT OS/2. Wydany w tym samym roku Windows 3.0 zyskał dość sporą popularność i był często preinstalowany na nowych komputerach. Ostatecznie pomiędzy korporacjami nastąpił rozłam, a powodem były m.in. odmienne zdania w kwestii wspólnego systemu – IBM chciał użyć OS/2 wraz ze swoim sprzętem, by zwiększyć jego sprzedaż (włączając platformy, na których nie mogły pracować funkcje, których chciała korporacja Bill'a Gates'a), podczas gdy Microsoft wolał podejście wolności sprzętowej. Programiści obu firm także nie mogli się porozumieć w kwestii pisania kodu. Ostatecznie współpraca pomiędzy firmami została rozwiązana i każdy poszedł we własnym kierunku. IBM dokończył wersję 2.0 OS/2 i sam się wziął za jego dalszy rozwój, a Microsoft wersję 3.0 opracował od początku i wydał jako Windows NT 3.1 (w roku 1993) z identycznym interfejsem, jaki miał Windows 3.x.

System Windows NT 3.1 był sporym krokiem naprzód w stosunku do Windowsa 3.x i poprzednich. Przede wszystkim nie był ograniczony w żaden sposób DOS'em, bo po prostu nie miał z nim nic wspólnego. Jądro NT było w pełni 32 bitowe i potrafiło należycie wykorzystać zalety takiego procesora. Plikami na dysku zarządzał nowoczesny system plików NTFS, o wiele bardziej zaawansowany niż stosowany w wersjach domowych FAT. Nie posiadał aż takich limitów, był znacznie bardziej odporny na awarie oraz miał więcej funkcji. Wspierał też aplikacje z domowych wersji Windows, a także aplikacje DOS, za pomocą NTVDM (NT Virtual DOS Machine). Kolejna wersja systemu to NT 3.5, który posiadał identyczny interfejs. NT 3.5 posiadał pełną implementacje Winsock oraz TCP/IP (jego poprzednik ten drugi wspierał w ograniczonym stopniu), pozwalał także dzielić pliki poprzez FTP i drukarki przez LPR. Dodatek Windows NT 3.5 Resource Kit zawierał pierwszą implementacje Microsoft DNS. Był także szybszy i mniej pamięciożerny niż jego poprzednik. Ostatnim Windowsem NT z linii 3.x był NT 3.51, wydany w 1995 roku. Poza wsparciem dla architektury PowerPC warto dodać, że to właśnie w nim ujrzeliśmy pierwszą próbę przeportowania interfejsu wydanego w tym samym roku Windowsa 95 na Windows NT w postaci Shell Technology Preview (w postaci instalowanego osobno dodatku, gdyż domyślny interfejs nadal był zapożyczony z Windows 3.x). Niestety, nigdy nie zostało to skończone i stabilny interfejs 95 ujrzeliśmy dopiero w Windows NT 4.0 wydanym rok później.

Windows NT 4.0 - Menu Start na jądrze NT

Oczywiście najbardziej widoczną zmianą nowego NT był interfejs. Był on niemalże żywcem ściągnięty z wydanego rok wcześniej Windows 95. Poza interfejsem wniósł on też większość aplikacji znanych z 95. Dołączono także niektóre z ulepszeń Windows Plus!, mianowicie grę Pinball 3D, wygładzanie fontów, przenoszenie całych okien, ikony w wysokiej rozdzielczości oraz rozciąganie tapety na cały ekran. Był też ostatnim systemem z rodziny NT wspierającym architektury MIPS, Alpha i PowerPC. Poza ulepszeniami samej podstawy systemu, wniósł on też sporo nowości, a także Edytor Zasad Systemowych – przodek znanego do dzisiaj Edytora zasad grup lokalnych (gpedit.msc), wprowadzonego w Windows 2000. Wniósł też nowy Menedżer zadań.

Nie bez znaczenia jest wprowadzenie Microsoft CryptoAPI, Telephone API 2.0, oraz poprawki w TCP/IP i obsługę defragmentacji systemu plików. Wersja serwerowa wniosła Internet Information Services w wersji 2.0, Microsoft FrontPage 1.1, usługi NetShow, oraz usługę zdalnego dostępu. Wersja Enterprise zaprezentowała Microsoft Cluster Server.

Jedną z większych zmian systemu było przeniesienie GDI (Graphics Device Interface) do przestrzeni jądra. Spowodowało to wzrost wydajności wydajności graficznej względem poprzedniej wersji, niestety kosztem stabilności, gdyż awaria systemu graficznego z dużym prawdopodobieństwem mogła też zatrzymać cały system. Warto też napomknąć, że NT 4.0 to pierwszy Windows NT, który został oficjalnie przetłumaczony na nasz język.

Nie dla "Kowalskiego"?

Pomimo, że interfejs bardzo przypominał ten z Windows 95, oraz zdecydowana większość aplikacji dla 95 pracowała bez problemu, to NT4 nigdy nie upowszechnił się w domach. Przyczyn tego stanu rzeczy było kilka. Jedną z nich są wyższe wymagania Windows NT4 względem Windows 95, wymagał dużo więcej RAM (zalecane 32 MB do desktopowych zastosowań, względem zalecanych 8 MB dla Windows 95). Kolejną jest brak obsługi coraz popularniejszego USB oraz Plug and Play (ang. Podłącz i używaj). Warto dodać, że Plug and Play zaprezentowane w Windows 95 było dość mocno niedopracowane – było żartobliwie nazywane Plug and Pray (ang. Podłącz i módl się). Jeszcze inną jest limitowana obsługa DirectX. Pomimo, że NT4 jako pierwszy Windows domyślnie dostarczał biblioteki DirectX (początkowo wersje 2, w Service Pack 3 dołączono także wersję 3), to jednak nie obsługiwał Direct3D nowszego niż 3.0, co powodowało niemożność działania wielu gier. Nadal jednak obsługiwał akceleracje za pomocą OpenGL, więc dało się odpalić gry takie jak Quake 3 czy Unreal Tournament i inne. Namiastkę brakujących funkcji można uzyskać za pomocą nieoficjalnych łatek. Nie posiadał też Menedżera urządzeń.

Pomimo słabej popularności w domach, NT4 był popularny w zastosowaniach profesjonalnych, z powodu znacznie większej stabilności niż Windowsy z linii 9x. Stosowany był na serwerach i stacjach roboczych, a także w serwerach terminali (wraz z premierą wersji NT 4.0 Terminal Server Edition w roku 1998). Wersja NT4 Embedded była długo stosowana w urządzeniach wbudowanych, jak np. bankomaty. Zastąpił ją dopiero Windows XP Embedded.

Zakończenie

Windows NT 4.0 Workstation swój żywot zakończył 30 czerwca 2004 roku. Wsparcie dla wersji Server skończyło się 31 grudnia tego samego roku. Wersja Embedded, wspierana najdłużej, zakończyła żywot 11 lipca 2006 roku. Następcą NT4 stał się system Windows NT 5.0, który został nazwany Windows 2000. Ostatecznie, wraz z premierą (2001 rok) Windows XP (NT 5.1) linie 9x i NT zostały ostatecznie zjednoczone i pod strzechy trafił prawdziwy Windows NT, który nadawał się zarówno do domu, jak i do zastosowań profesjonalnych. Elementy Windows NT 4 zapewne do dzisiaj istnieją nawet w Windows 10, ewentualnie zostały ulepszone bądź ewoluowały. Dźwięk startowy i końcowy tego systemu (możecie je posłuchać tutaj) zapewne na długo pozostaną w pamięci jego użytkowników.

Źródła

wikipedia.org - czerpałem głównie informacje z angielskiej wersji językowej

microsoft.com

Zrzut ekranu z Windows 1.01

Zrzut ekranu z Windows NT 3.1

Zrzut ekranu z NT 3.51 Shell Technology Preview (NewShell)

Zrzut ekranu z Windows NT 4.0

Zrzut ekranu z Windows 95

Tapeta Windows NT 4.0 

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Rafel2703   6 #1 03.08.2016 20:28

Czekam na wypowiedzi Bill Gates, na temat Windows. Może nim zawita w inne światy, pozostawi tu na Ziemi ciekawe info, dla następnych pokoleń.

  #2 03.08.2016 20:28

I powiem tak to były wspaniałe czasy. Pamięta ktoś windowsa 3.11 instalacja z dyskietek i dos 6.22 . Ciekawe ja osobiście zakupiłem windowsa 95 na dyskietkach w takiej brązowej kopercie coś około 40 dyskietek 1,44 m. Ale fajnie było. Cieszyliśmy się.

  #3 03.08.2016 20:38

Warto by wspomnieć, że jądro systemu pierwotnie zostało napisane przez programistów z firmy Digital dla ich procesorów Alpha.

T_K   5 #4 03.08.2016 20:40

NT nic się nie zmienił od lat :D Tylko dopisują kolejne linijki kodu.
Ciekawe czy dalej ten potwór będzie rósł na dysku, czy w końcu zaczną usuwać pozostałości z lat 2000-2004 i zastąpią narzędziami UWP.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.08.2016 20:45
  #5 03.08.2016 20:44

NT4.0 najlepszy system Windows na jakim pracowalem. Teraz dopiero 10-tka jako tako moze sie z nim rownac. eNTek byl MEGA stabilny, komputer restartowalo sie raz w roku... do tego VS 6.0 i C++ w standardzie 98. W programie kazdy bajt mial znaczenie bo pamieci bylo malo.... nie to co teraz... program nic nie robi a allokuje 3GB... ale co tam.... pamiec jest tania, garbage collector wszystko posprzata..... szkoda tylko, ze majac 100 razy szybsze komputery mamy 5 razy wolniej dzialajace programy... !

wielkipiec   16 #6 03.08.2016 20:52

@T_K: bzdura, o ile między NT 3 i 4 nie ma potężnej różnicy, to NT5 jest niemalże zrównany z ziemią i postawiony na nowo (dlatego tyle trzeba było na niego czekać), NT6 to z kolei gigantyczny remont, a nie tylko "dopisanie" ;)

dragon321   12 #7 03.08.2016 20:58

@Rafel2703: Przydały by się :)

@T_K: Zmienił się, zmienił. Dzisiejszy NT to już nie to samo, co NT w XX wieku. :)

@wielkipiec: Chyba największą różnicą pomiędzy NT 3 i 4 jest przeniesienie GDI z przestrzeni użytkownika, do przestrzeni jądra. Pomysł dość durny, ale czego się nie robiło dla wydajności.

pdbq   8 #8 03.08.2016 21:02

stary poczciwy Windows NT... dzięki za ten wpis! :) nie dalej jak ok. 4 lata temu natknąłem się podczas wizyty serwisowej na jednej z platform olejowych na dwa wciąż działające komputery przemysłowe (SCADA) z tym systemem... udało mi się nawet zrobić obrazy ich dysków :)

Anonim (niezarejestrowany)   5 #9 03.08.2016 21:03

Szkoda czasu na tego śmiecia (czytanie, komentowanie, a zwłaszcza pisanie o nim) ;) NT jest kulą g, którego nikt się nie chce tykać. Zaorać i wstawić jajo Pingwinka :D

Choć i tutaj znajdzie się wyjątek, chodzi mianowicie o Windows 2k. Tylko raz robiłem formata z nim na kompie. Ten system był super i wątpię, żeby kiedykolwiek udało się powtórzyć sukces 2k.

Darthnorbe   13 #10 03.08.2016 21:05

O wreszcie coś zgodnego z prawdą.
Gdyby nie linia NT to windows dalej był by niestabilnym szrotem

wielkipiec   16 #11 03.08.2016 21:09

@dragon321: systemowo tak, GDI poszło do win32k. Na wierzchu największą różnicą był NewShell. Nie dało się tego sprzedać inaczej, zresztą pisałem o tym ;)

victordeleco2   1 #12 03.08.2016 21:20

Windows NT rządzi

  #13 03.08.2016 21:28

na 3.11 jeszcze pracuje :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #14 03.08.2016 21:53

O jak miło Komputery z podstawówki mi się przypominają:).

mmm777   6 #15 03.08.2016 21:57

Brakuje, brakuje...
Dave Cutler...
.
Sargent i Weise - którzy całkiem prywatnie przepisali Windows do pracy w trybie chronionym, sprawiając że nie używamy teraz OS/2 :)

T_K   5 #16 03.08.2016 22:05

@wielkipiec: "bzdura, o ile między NT 3 i 4 nie ma potężnej różnicy, to NT5 jest niemalże zrównany z ziemią i postawiony na nowo (dlatego tyle trzeba było na niego czekać), NT6 to z kolei gigantyczny remont, a nie tylko "dopisanie" ;)"

Tylko zauważ, że nie które narzędzia systemowe są jeszcze z czasów windows 2000 :) Czekam aż na przykład taki menedżer dysków, będzie zrobiony w UWP.

tI3r   9 #17 03.08.2016 22:13

Jak dobrze, że mam ten luksus odrzucania wszystkich ofert z win poniżej 2008R2. Jak słyszę pojękiwania kolegów związujących na sznurki domen 2000 legacy to przypomina mi się mem: "but why?". Na szczęście na hasła "windows nt rządzi" załącza mi się automatyczny "scroll down" i w moim odczuciu świat staje się lepszy.

Co takiego w czasach "post 2016-tp5" (bo jest już wersja full dla mvp [może dla innych też]) jest fajnego w gloryfikowaniu entka 4.0 (w domyśle "nt")? Dzięki refs2 wreszcie można olać ntfs, kerberos hardening z certami i dns sec "nieco" rozwiązują problem z ntlm a wymieniać to można by tak dłużej. To, że nt4 nadal żyje choćby w komputerach obsługujących kasy w marketach to nie powód do radości, choćby to był śmiech przez łzy :). W przypadku pełnego 2016 z "nt" nadal coś zostało ale umówmy się, że nie jest tego zbyt wiele.

Kpc21   10 #18 04.08.2016 01:52

" Ostatecznie, wraz z premierą (2001 rok) Windows XP (NT 5.1) linie 9x i NT zostały ostatecznie zjednoczone i pod strzechy trafił prawdziwy Windows NT, który nadawał się zarówno do domu, jak i do zastosowań profesjonalnych. "

Nie tyle zjednoczone, co rozwój linii 9x został zakończony wraz z premierą Windowsa Millenium, i skupiono się na rozwoju linii NT, której target został rozszerzony o użytkoników domowych. W zasadzie już przy okazji wersji 2000, ale ta wśród użytkowników domowych się nie przyjęła. XP zresztą też przyjmował się bardzo powoli, zdaje się że nie działało na nim wiele popularnych w tamtych czasach gier.

  #19 04.08.2016 05:16

"... inny system operacyjny rozwijany przez Microsoft, mianowicie MS-DOS." Microsoft tak naprawdę to kupił DOS-a i jedyne co z nim zrobił to przemianował na MS-DOS

japycz1   2 #20 04.08.2016 07:46

jest literówka, powinno byc LPT zamiast LPR

  #21 04.08.2016 08:51
wielkipiec   16 #23 04.08.2016 09:28

@T_K: to, że powierzchowny aplet na samej górze UI jest z 1999 roku (a nie dość, że działa ok, to jeszcze rozszerzono go mocno 2006 - nie zauważyłeś, bo dalej jest brzydki) nijak nie dowodzi, że w systemie nie zachodzą zmiany. Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że Fedora 24 "prawie się nie różni" od Red Hata 6.2 z 1998, bo w obu jest xterm i oczka xeyes.

djgrzenio   9 #24 04.08.2016 09:57

@mirek54 (niezalogowany): ja instalowalem z 17 dyskietek 2.88, masakra na 386 dx 16 instalacja trwala jakies 4h

djgrzenio   9 #25 04.08.2016 09:59

Chetnie bym przeczytal cos o os2 jego historii :) jak i o novellu :P

dragon321   12 #26 04.08.2016 11:13

@wielkipiec: Racja. Wiem, że pisałeś, czytałem Twój wpis o tym. :)

@pdbq: Dzięki za komentarz. Cóż, 4.0 razem z 2000 to moje ulubione Windowsy oparte na kernelu NT.

@Anonim (niezarejestrowany): 4.0 akurat też nie miał sobie nic do zarzucenia w kwestii stabilności. Ba, stawiając go obok 95 czy 98 to był istną skałą. :)

@Shaki81: Ano przypominają. To było tak dawno. :)

@mmm777: Nie rozwodziłem się zbytnio nad historią NT, to prawda. No, ale wpis nie nosi nazwy: "Historia Windows NT" :)

@Kpc21: Zauważ jednak, że do XP trafiło sporo rzeczy nieobecnych wcześniej w Windows NT. Chociażby, dla przykładu, przywracanie systemu, które pierwszy raz dostaliśmy w ME.

@japycz1: Dobrze jest. To się właśnie nazywa LPR, nie LPT.

@djgrzenio: Może i o OS/2 coś się pojawi. Dzięki za pomysł. :)

djgrzenio   9 #27 04.08.2016 11:15

@dragon321: os2 fajny system, sporo uzywalem wersji 3.0 swego czasu :)

dragon321   12 #28 04.08.2016 11:45

@djgrzenio: Nie miałem z nim wiele doczynienia, ale słyszałem dobre opinie o nim :)

niebieskiogorek   4 #29 04.08.2016 12:02

Wspominam bardzo dobrze Windows 2000 Professional ...4 lata intensywnej pracy bez reinstalki a w zasadzie to... poprawiono Windows Xp czyli wyszedł Service Pack 2 i dopiero Windows 2000 został uśmiercony na mojej stacji roboczej.

vbruder   7 #30 04.08.2016 16:21

@Anonim (niezalogowany): Owszem, Microsoft kupił DOS-a, ale potem rozwijał go całe lata.

dragon321   12 #31 04.08.2016 20:34

@Anonim (niezalogowany): ""... inny system operacyjny rozwijany przez Microsoft, mianowicie MS-DOS." Microsoft tak naprawdę to kupił DOS-a i jedyne co z nim zrobił to przemianował na MS-DOS"
Dlatego we wpisie jest "rozwijany", a nie "stworzony" ;)

  #32 05.08.2016 10:53

@Anonim (niezalogowany): "Teraz dopiero 10-tka jako tako moze sie z nim rownac. "

Buhahahahahaha! Normalnie leje. Ci platni klakierzy juz nie maja chyba pomyslow. :D

kop524   5 #33 06.08.2016 10:26

ja osobiście nie używałem NT nie licząc W2K i XP w tym SP2 i 3 później 7-10 włączając w to W8/8.1. niestety ale prze kompy, które mieliśmy w szkole W2K mam niechęć do tego Wina bo kompy nawet nie ulepszone na nagranie ubu 8.x na CD trwało tyle,że połowę cześci harrego potter'a można by wciągu nagrywania obejrzeć, a kompy wolne na tyle, że Mario się zacinał O_O

Radek68   21 #34 06.08.2016 13:03

Używałem, a jakże. Tam gdzie pracuję Windowsów NT 4.0 było niewiele, z tego co pamiętam chyba tylko 4 komputery miały ten system. Z tego co pamiętam nie było możliwości defragmentacji dysku systemowymi narzędziami. Ówcześnie Microsoft nawet się wypowiadał, że NTFS nie wymaga defragmentacji i dlatego nie ma narzędzia za to odpowiedzialnego w NT 4.0.

Z ciekawostek: udało mi się zmusić Windows NT4.0 do obsługi USB i pendrajwów, oraz uczyniłem go trochę ładniejszym i przyjaźniejszym w obsłudze instalując mu IE 4.01 z aktywnym pulpitem.

  #35 06.08.2016 13:55

Dlaczego Autor nie wspomniał o rzeczy najważniejszej jeśli chodzi OS/2 - NT. Dziwne że autor nie wspomniał o słynnym procesie IBM kontra Microsoft który się skończył ugodą i 1.7 miliarda odszkodowania dla IBM. Wiem że MS i IBM starają się jak mogą żeby informacje te znikły z sieci, ale da się je znaleźć w wiarygodnych źródłach. A sprawa dotyczyła kradzieży kodu OS/2 wykorzystanego w całości w NT. Tak tak NT to tak naprawdę OS/2. Dziwnie Autor opisuje też udział MS w tworzeniu OS/2. Otóż w samym systemie miał zerowy udział. IBM zlecił MS jedynie napisanie interfejsu graficznego. To co stworzył MS nie spodobało się IBM i zażądało innego. MS puścił focha i dalej było jak opisuje Autor. Autorowi radził bym korzystać ze źródeł bardziej wiarygodnych. W wikipedii każdy może napisać bzdury. Tym bardziej że na mocy umowy ugodowej podczas procesu (o którym wyżej napisałem) w interesie IBM i MS jest ukrycie prawdy.

dragon321   12 #36 06.08.2016 23:07

@asz/2 (niezalogowany): Może dlatego, że to nie jest historia OS/2 tylko Windows NT? Angielska wikipedia akurat jest całkiem dobra, więc nie ma co na nią narzekać. Będę pisał wpis o OS/2, to dokładniej opiszę jego historię, tutaj tylko napomknąłem, no bo musiałem.

@Radek68: Dało się, a jakże, społeczność zawsze na chodzie :)

Tylko, że niestety wszystkiego mieć nie można było. Obsługa USB była ograniczona i najczęściej wspierała tylko pamięci masowe. Masę urządzeń nie działały nadal.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.08.2016 23:07
  #37 08.08.2016 19:26

Pamiętam Windows 3.1, podobnie wyglądały pierwsze wersje Macintosha (dziś Mac OS) ;)

  #38 09.08.2016 02:32

Dobre, stare czasy...

  #39 15.08.2016 23:27

@dragon321: kontrakty od IBM też 'kupili' a dokładnie tatuś B.G. pomógł, polecam prześledzić historię tej rodzinki, niezłe powiązania z amerykańską 'banksterką' i 'korpo-gangsterami' . Gnojki zrobiły kawał gówna i wybiły się na monopolu, gdyby nie układy dzisiaj windows byłby tym czym jest jakiś niszowy React OS..