Ankieta na pierwszy wpis.

Przypadkiem buszując po serwisie DobreProgramy.pl trafiłem na opcję jaką jest prowadzenia bloga. Sam jestem ciekaw czy to w moim przypadku wypali, ponieważ już kiedyś zaczynałem lub próbowałem przygody z blogowaniem, ale nie wyszło. Dlaczego? Brakowało pomysłu lub jakiejś ogólnej koncepcji.

Jaka więc jest koncepcja? Programowanie i porady albo porady i programowanie. Głównie związane z czymś co wiele osób zna, niektórzy korzystają mniej lub więcej, a niektórzy w ogóle, ponieważ uważają, że pewne narzędzia są zbędne. O jakie narzędzia, narzędzie chodzi? Arkusz kalkulacyjny. Opcji jest kilka i pierwsze pytanie jest takie:

"Z czego częściej korzystacie (lub z czego w ogóle korzystacie, lub ewentualnie chcielibyście korzystać)?"

1. MS Excel

2. Open Office Arkusz kalkulacyjny

3. Google Sheets

4. Libre Office Calc

Osobiście korzystałem dotychczas z tych trzech rozwiązań. Pierwsze wymaga oczywiście licencji MS'a, ale teraz są dostępne dość tanio licencje na Office 2010 (najczęściej w pakiecie jest Word, Excel). Takie licencje można znaleźć na popularnym serwisie aukcyjnym lub G2A. Sam taką licencję nabyłem na serwisie aukcyjnym, ale trzeba uważać od kogo się kupuje. Warto znaleźć sprzedawców z wieloma opiniami (pozytywnymi). Tylko wtedy mamy pewność, że nie jest to jednorazowy sprzedawca, który zniknie z gotówką setek osób.

Open Office używałem podczas studiów, ale nie korzystałem wtedy z makr (nie widziałem potrzeby i brakowało umiejętności - a dokładniej: BRAKOWAŁO UMIEJĘTNOŚCI, bo nie było potrzeby). Trzecie rozwiązanie to również darmowe, działające w chmurze, więc również ma swoje zalety. Obecnie najczęściej używam MS Excel, który z makrami ma bardzo duże możliwości. Makra tworzy się w VBA (Visual Basic for Applications). W Open Office kiedyś czytałem o planach wdrożenia wtyczki, która pozwoli wykorzystywać makra w VBA. Wadą Open Offica jest też niezbyt duża baza gotowych funkcji. Microsoft jednak poszedł tu bardzo do przodu i każda kolejna edycja dodaje nowe, przydatne funkcje. Poza tym sam VBA daje wiele możliwości (makra napisane są w języku VBA, a o nim można wygooglować, ale na pewno też o tym coś jeszcze napiszę).

Na czym więc skupi się blog? Porady jak korzystać ze skoroszytów i w czym mogą być przydatne i drobne przykłady lub gotowe skoroszyty pozwalające na obliczenia.

Pewne "narzędzia" będą oparte na samych formułach, a inne z makrami.

Oczywiście jestem otwarty na propozycje. 

UPDATE 28.05.2018

Dodany Libre Office do opcji.

+ jeszcze poza poradami związanymi z samymi skoroszytami i makrami, pojawią się od czasu do czasu tipsy i prostsze zagadnienia związane z bazami danych/łączeniem z zewnętrznymi danymi itp. (np. korzystanie z MS Query dla MS Excela) albo dostępnych w alternatywnych darmowych programach jak Libre Office Base.