draw.io, mistrz diagramów, teraz także w formie aplikacji desktopowych

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeśli chcecie zobrazować swoją myśl lub ubrać skomplikowany problem w łatwy do zrozumienia diagram, jednym z bardzo popularnych narzędzi jest webowy draw.io. To bezpłatna, otwarta i nowoczesna aplikacja webowa, która nadaje się zarówno do prostych, jak i bardzo złożonych problemów. Pozwala pracować zespołowo, współpracuje z Google Drive, Dropboxem oraz wieloma innych usługami. Jej twórcy w typowo minimalistyczny dla siebie sposób ogłosili właśnie na Facebooku świetną wiadomość - draw.io doczekał się swoich desktopowych wersji dla Windows, MacOS oraz Linuksa. Co więcej, kod źródłowy desktopowych aplikacji dostępny jest na GitHubie. Aplikacje są oczywiście bezpłatne.

Jeśli interesuje Was, co można zrobić przy pomocy draw.io, wystarczy spojrzeć na przykłady. Możliwości tego narzędzia są bardzo imponujące i pod tym względem przypomina ono trochę Excela - powierzchownie wydaje się bardzo proste, możemy sobie wpisać coś w komórki i tabele, jednak z każdym kolejnym krokiem wgłąb okazuje się, jak potężne możliwości drzemią pod spodem. I tak, w przypadku draw.io, proste formularze mogą stać się interaktywne i mogą mieć postać widżetu do osadzenia na dowolnej stronie...

Desktopowe aplikacje draw.io są ciekawe pod jeszcze jednym względem. Powstały przy pomocy interesującej technologii Electron, która pozwala budować wieloplatformowe aplikacje w oparciu o JavaScript, HTML i CSS. To właśnie w Electronie powstał między innymi popularny Slack lub narzędzia deweloperskie typu edytor atom.io lub desktopowy klient GitHub. Jeśli nie widzieliście jeszcze, jak to działa, sięgnijcie po draw.io.

© dobreprogramy