Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ujednolicanie = zamykanie?

Po dłuższej przerwie postanowiłem napisać wpis, który zupełnie będzie odmienny od moich poprzednich. Chciałbym w tym wpisie wyrazić swoją opinię i moją wizję na ostatnie wydarzenia w świecie Microsoftu. Z góry przepraszam jeśli moja opinia w jakiś sposób kogoś urazi lub będzie odmienna od Waszej. Przedstawiam jedynie swój pogląd i swoje zdanie nie mając na celu wywoływania wojny.

Każdego dnia w ostatnich tygodniach można spotkać wciąż nowe komentarze osób ze świata głównie gier, które wyrażają się negatywnie o najnowszym produkcie MS - Windows 8. Ich głównym podłożem zdania jest (nie wiem kompletnie skąd takie info) informacja o tym, że Windows 8 będzie bardziej zamkniętą platformą od poprzednich wersji systemu. I tu wg mnie pojawia się pewien konflikt. Nigdzie dotąd nie spotkałem się z informacją o tym, ze Windows 8 będzie zamknięty i, że developerzy nie będą już mieli takich możliwości jak dotąd. Jedynie opinia ta może odnosić się do interfejsu "Metro", który bądź co bądź nie jest przeznaczony do gier typu CoD, Battlefield, Doom itp. itd. On jest przeznaczony do aplikacji, które mają mieć jedynie uproszczoną funkcjonalność w stosunku do wielkich aplikacji desktopowych. Na nich mamy mieć możliwość wykonywania prostych zadań dnia codziennego: Przeglądanie Internetu, przeglądania zdjęć, słuchania muzyki, oglądania filmów, czytania wiadomości, pisania maili, czatowania, szybkiego wyszukiwania, szybkiego dostępu do elementów, sprawdzania pogody i wielu czynności, które wykonujemy na co dzień. Tutaj nie ma miejsca dla aplikacji typu Photoshop, który wymaga zupełnie innych zasobów i jest zupełnie do czego innego przydatny.

"Metro" jest też czymś w rodzaju podręcznej tablicy skrótów do aplikacji. Oraz szybkim dostępem do folderów. Zarzut typu, że chce ktoś wejść w menu i szybko znaleźć coś na dysku jest też tutaj nieodpowiedni bo wyszukiwarka w Win8 jest jeszcze bardziej rozszerzona.

Dlaczego metro jest pierwszym widokiem? Bo takim być powinno. Wchodzisz i automatycznie włączasz co Ci potrzebne. Szybko wyszukujesz informacje i szybko zamykasz kompa. Niejednokrotnie nawet nie potrzebujesz włączać desktopa.

UJEDNOLICENIE = integracja

System Windows 8 jest tylko pierwszym krokiem do jedności, unifikacji systemów na sprzęcie. Kolejne kroki to Windows Phone 8 oraz najnowsza wersja oprogramowania (systemu) na Xbox. To wszystko ma być integralne, zbliżone do siebie, zachowujące się podobnie w każdej sytuacji i na każdym sprzęcie.

System Windows 8 z pewnością nie jest ostatnim systemem z rodziny Windows. Może już nie będzie się tak nazywać a może będzie. Nikt z nas tego nie wie. Ale na pewno zmieni i zrewolucjonizuje podejście użytkownika do standardowego PC. Czas na zmiany. Nie można żyć wciąż w zatrważającym wiecie okienek. Systemy z rodziny Linux żyły kiedyś po swojemu i wciąż próbowały latami dorównać do Windowsa (zapewne dorównały) i wciąż upodobniały swój interfejs dodając jakieś różne, własne funkcjonalności. Teraz Microsoft z nowym systemem chce wyjść ponad przeciętność i przedstawić nowe spojrzenie, które ma swój cel. Szkoda tylko jak czasami niektórzy potrafią go dostrzec przykrywając się przyzwyczajeniami.

Dziękuję za wytrwałość :)

Od czasu do czasu dopiszę na końcu kilka moich spostrzeżeń:

  • Microsoft nie walczy z Linuxem, czy MacOS X ale walczy sam ze sobą i z przyzwyczajeniami ludzi. Stąd nie boi się rewolucji. Bo on na tym nie straci. To nie jest monopol wg mnie. To jest przyzwyczajenie ludzi. Dobra polityka MS od samego początku istnienia Windows.
 

windows oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
  #1 08.08.2012 20:21

Witam Duszku przeczytałem Twój artykuł i jako człowiek pracujący w innym środowisku muszę powiedzieć, że windows 8 to totalna porażka i nie chodzi mi o sam wygląd - moim zdaniem to indywidualna sprawa gusty, jak i również nie chodzi mi o kwestię grywalności czy co, bo wiadomo że developerzy nie przestaną tworzyć gier pod windowsa bo po prostu im się to nie opłaca, jednak fakt "zamykania systemu" który dotyczy braku możliwości instalacji innego systemu jest kompletnie nie do przełknięcia. Może dla ludzi którym to nie jest potrzebne jest to mała wada ale można to porównać do tego jakoby Microsoft zabroniłby korzystać z google "bo nie jest ich" :)

  #2 08.08.2012 21:15

" Dobra polityka MS od samego początku istnienia Windows."
Wyrzynanie konkurencji jest dobrą polityką?
http://www.youtube.com/watch?v=cbjCZv_yHn8

"Teraz Microsoft z nowym systemem chce wyjść ponad przeciętność i przedstawić nowe spojrzenie, które ma swój cel. Szkoda tylko jak czasami niektórzy potrafią go dostrzec przykrywając się przyzwyczajeniami."

Zakładasz, że Metro (ups, Win8 style) powinno się podobać każdemu, a jedynym problemem jest przezwyciężenie przyzwyczajeń.
Korzystam z różnych środowisk graficznych - KDE, GNOME, XFCE, LXDE, E17,[..],Aero... Spróbowałem Metro (ups x2). Uważam, że jest po prostu ohydne. To nie kwestia przyzwyczajeń, a gustu. W teorii ciekawe, a w praktyce nieergonomiczne i nieintuicyjne. Przy nim Aero jest jak balsam...
W dodatku Microsoft nie pozwala go w żaden sposób "wywalić", więc oburzenie jest zrozumiałe.

"Szybko wyszukujesz informacje i szybko zamykasz kompa. "
Nie popisałeś się, bo zamykanie kompa przy użyciu Metro z pewnością nie jest szybkie.

Mogłoby się dobrze spisać z ekranem dotykowym, ale wraz z myszką i klawiaturą mi nie podchodzi.

Autor edytował komentarz.
duszek.mestre   3 #3 08.08.2012 21:59

u mnie zamykanie kompa, laptopa i tym podobne wygląda raczej tak, ze zamykam pokrywę lub naciskam w(y)łącznik na obudowie - takie naturalne uśpienie komputera by móc szybko do niego powrócić.

Metro (W8 style UI)- tak, kwestia przyzwyczajeń do dotychczasowej formy gra tu kluczową rolę. Mówisz o wielu środowiskach ale tych znaczących jest niewiele. Załóżmy, ze pozostałbym przy Aero (dominator) + KDE, Gnome. I te 3 środowiska opierają się na tym samym schemacie. Metro ten schemat łamie.

Mówisz o wycinaniu konkurencji tak jakby tylko MS to robił. Tak wygląda świat biznesu - standardem jest walka z konkurencją na wszelkie sposoby.

Z ekranem dotykowym jest najlepiej ale z klawierką i myszką też jest ok. Najgorzej chyba wypadł touchpad w tym wszystkim ale na prywatnym lapku nie narzekam a używam W8 od pół roku...

budda86   9 #4 08.08.2012 22:26

"standardem jest walka z konkurencją na wszelkie sposoby"

Hmm, na pewno chciałbyś żyć w świecie, w którym dosłownie *wszystkie* sposoby są dozwolone?

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 09.08.2012 08:25

Im dłużej korzystam z Win8 tym bardziej mi się on podoba. Uważam też że pomysł ujednolicenia wszystkich produktów MS to strzał w 10-tkę. Proste - nauczysz się obsługi jednego urządzenia, potrafisz obsługiwać całą gamę produktów z systemem Microsoft.
Co do komentarzy powyżej (dwa pierwsze komentarze) - panowie nie podoba wam się polityka Microsoftu? To dlaczego korzystacie z systemu tego producenta.

  #6 09.08.2012 10:11

Bardzo fajny wpis - ja właśnie też zauważam tą próbę ujednolicenia interfejsów i sposobu poruszania się po nich. I tak jak już mówiłem, jakby Apple wymyśliło Metro to wszyscy piali by z zachwytu... zrobił to jednak MS i wielu się to z tego powodu nie podoba.

Ostatnio wpadłem na artykuł, że nowy xbox też może mieć interfejs identyczny jak w Win8... ciekawe, ciekawe jak to się rozwinie :)

djfoxer   19 #7 09.08.2012 10:35

Zgadzam się z Tobą. MS ujednolica wszystkie swoje produkty do stylu New User Interface (słowo "Metro" to już przeszłość, z wiadomych względów) , nawet loga produktów (http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/08/Microsoft-logos-620x108.jpg). Jeśli przejście pomiędzy W8, WP8, czy XB ma być jeszcze prostsze dzięki jednolitemu interfejsowi. to ja jestem za.

Co do Windows Store, to formy boją się konkurencji. Nie oszukujmy się Steam może stracić część klientów, jeśli bardziej znani producenci (nawet gier dla "niedzielnych" graczy) zaczną udostępniać gry poprzez Windows Store. Wejście Steama na Linuxa, to nie przypadek, tylko próba utrzymania się na rynku.

duszek.mestre   3 #8 10.08.2012 19:13

Nie twierdzę, że na wszelkie sposoby ale sposoby bywają gorsze.

#djfoxer: Najbardziej podoba mi się logo Office oraz VS :)

Autor edytował komentarz.
  #9 13.08.2012 14:07

To jest zachwalanie Microsoftu i Windowsa jaki on naj prawda jest taka, że wielu ludzi go skrytykowała ja też zaliczam się do tego grona Windows 8 jest przygotowany bardziej pod tablety niż pod komputery stacjonarne i się zgadzam z rozmówcami iż będzie to klapa dla komputerów stacjonarnych oraz laptopów czy netboków nie wyobrażam sobie pracy z kafelkami na pulpicie to jest system stworzony pod dotyk a nie na tradycyjny komputer po za tym nie widzę sensu przesiadania się na nowy desktop skoro siudemka ma wsparcie aż do 2020 roku to samo było z XP jaki jest tego sens ? chyba, że tylko dla Szpanu i własnej głupoty co fakt jeśli posiadasz komputer to musisz być z informacjami do przodu bo może się okazać, że po porażce ósemki Linux ponownie zyska następną część rynku.

przemor25   14 #10 15.08.2012 19:50

Ja właśnie przy okazji dyskusji na temat najnowszego Windowsa ze zgrozą dowiedziałem się, że jeszcze spora grupa doświadczonych userów używa systemowego przycisku zamykania systemu zamiast najzwyczajniej w świecie zamknąć klapę lub nacisnąć włącznik/wyłącznik. Od paru lat tylko usypiam system. Restartuję tylko wtedy gdy aktualizacje systemu lub niektórych programów takich jak Office czy Windows Live tego wymagają.