Dysk SSD — jak wybrać?

Dysk SSD — jak wybrać?01.12.2021 11:48
Dysk SSD — jak wybrać?
Dysk SSD — jak wybrać?
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Dysk SSD to półprzewodnikowy model oparty na pamięci flash, który pozwala na uzyskanie dużej szybkości zapisu i odczytu danych. Dzięki niemu system operacyjny oraz wszelkie gry i aplikacje działają szybko i płynnie. Ogranicza on również zużycie energii i baterii. Jak wybrać najlepszy? Podpowiadamy.

Jaki dysk SSD wybrać do laptopa?

Jeżeli chcemy przyśpieszyć pracę naszego laptopa, możemy zdecydować się na zakup dysku SSD. W przypadku jeśli w naszym starym laptopie posiadamy dysk HDD, powinniśmy go wymienić na 2,5-calowy dysk ssd dla standardu SATA. W przypadku komputerów przenośnych musimy jednak zwrócić uwagę na jego wielkość, aby zmieścił się wewnątrz obudowy. Dlatego nie powinien być grubszy niż 7 mm. Musimy również sprawdzić jakie złącze posiada nasz model komputera przenośnego. Niektóre starsze modele oferują wersje mSATA — wówczas musimy wybrać standard SATA 3, którego zaletą jest jego niewielki rozmiar.

Nowe notebooki posiadają złącze M.2, które jest dostosowane do NVMe i PCle, dzięki czemu możemy w nich zainstalować praktycznie każdy najszybszy i najnowocześniejszy dysk SSD, jaki znajdziemy na rynku. Część modeli posiada nawet dwa gniazda, dzięki czemu możemy podłączyć do komputera większą liczbę dysków. Zwróćmy jednak uwagę na to czy dysk, który chcemy kupić, jest wyposażony w radiator, ponieważ jeśli jest, to w takim przypadku może się on nie zmieścić w naszym laptopie.

Jaki dysk wybrać do komputera stacjonarnego?

Wybór dysku SSD do komputera stacjonarnego jest zależny przede wszystkim od złączy, jakie posiada nasza płyta główna. W przypadku starszych modeli zazwyczaj mamy do dyspozycji jedynie port SATA 3, w którym możliwe będzie zastosowanie modeli 2,5-calowych. Ich przepustowość wynosi do 6 Gbit/s, a prędkość odczytu i zapisu może osiągać wartości nawet 560 i 530 MB/s. Dużą zaletą dysków 2,5-calowych jest ich niewielki rozmiar, niewygórowane ceny, a także oferowane pojemności, ponieważ największe z nich pomieszczą nawet kilka TB danych. Jeżeli zaś posiadamy dość nowy komputer stacjonarny, najprawdopodobniej nasza płyta główna posiada złącze M.2, które jest dostosowane do NVMe i PCle. Standard ten oferuje nam wydajność na poziomie 63 Gbit/s, co oznacza, że szybkość odczytu i zapisu to 7500 i 6800 MB/s.

Decydując się na konkretny dysk SSD, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego pojemność, aby bez problemu móc w nim przechowywać wszystkie pliki, dokumenty i aplikacje. Najtańsze modele oferują nam około 120 GB wolnej przestrzeni, te ze średniej półki cenowej od 200 GB do 1 TB, a najdroższe nawet kilka TB miejsca.

Artykuł sponsorowany

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie