Palringo - protokół GG dla Windows Phone dostępny w Marketplace

Ponad tydzień temu w witrynie Windows Marketplace udostępniono aplikację Palringo - multikomunikator, doskonale znany użytkownikom wielu mobilnych systemów operacyjnych. Liczni posiadacze urządzeń z systemem Windows Phone na pokładzie, którzy korzystają z protokołu gadu-gadu do komunikacji ze znajomymi na codzień może wreszcie odetchnąć z ulgą, gdyż po ponad roku dostępności siódmej wersji mobilnego Windowsa na polskim rynku smartfonów - dzięki Palringo otrzymują namiastkę mobilnego GG w swoich telefonach.

Niestety miłośnicy oficjalnych aplikacji rozwijanych przez programistów z GG Network będą musieli poczekać. Na wydanie oficjalnej aplikacji dla platformy Windows Phone, przynajmniej na razie nie ma co liczyć. Twórcy protokołu i osoby z BOK, pytani o rozwój, czy plany stworzenia wersji mobilnego gg zdają się nabierać wody w usta, ignorując potencjał systemu, który zyskuje na popularności nie tylko za granicą, lecz również w Polsce.

Aplikację Palringo można pobrać Tutaj. Jest to wersja rozwojowa beta. Przed wydaniem do Marketplace, dla zamkniętych testów udostępniono i rozwijano wcześniejsze wersje oznaczane kolejno numerami 1, 2 i 3. Jako, że uczestniczyłem od początku w testach aplikacji, gdy projekt Palringo dla Windows Phone był w fazie wczesnego rozwoju, śmiem stwierdzić, że poczyniono wielkie kroki ku doskonaleniu aplikacji. Niestety - błędy, chociaż nieliczne - nadal się zdarzają. Dość irytującym jest bug, który po przeprowadzeniu dłuższej konwersacji i powrocie do listy kontaktów, czy aktualnych rozmówców (główny ekran palringo), a następnie powróceniu do ówcześnie otworzonej rozmowy skutkuje wyświetleniem jej rozpoczęcia. Aby dostać się do ostatnio wysłanych i odebranych wiadomości w rozmowie, należy nieco się wysilić, przesuwając ją na sam koniec. O automatycznym powrocie do ostatniej wysłanej, czy odebranej treści, nawet po otrzymaniu nowej od rozmówcy - w tej wersji możemy tylko pomarzyć. Ponadto - użytkownicy Gadu-Gadu mogą zapomnieć o otrzymywaniu obrazków od swoich znajomych. Palringo umożliwia wysyłanie zdjęć/wiadomości głosowych do użytkowników GG, opcja ta jednak w drugą stronę nie działa. Kolejną wadą, o której zapomniałem wspomnieć jest fakt, że aplikacja nie działa niestety w trybie landscape, co może być irytujące dla użytkowników telefonów z klawiaturą wysuwaną QWERTY.

Niemniej jednak - Palringo jest aplikacją niebywale przydatną. Zwłaszcza dla osób będących w ciągłym biegu, jednocześnie kochających pozostawać w kontakcie ze znajomymi, którzy często korzystają z przeróżnych komunikatorów. Palringo, zamiast instalacji kilkunastu oficjalnych klientów do komunikacji wydawanych przez poszczególnych dystrybutorów łączy w sobie komunikację z wszystkimi popularnymi usługami do tego celu przeznaczonymi.

Myślę, że w miarę rozwoju aplikacji, programiści usprawnią jej działanie, dodając przy okazji nowe, lepsze funkcje. Osobiście, jako przeszły użytkownik telefonu z systemem Symbian - cieszę się, że aplikacja, która zawsze towarzyszyła mi w różnych sytuacjach, jakie przeszedłem z telefonem fińskiego producenta, jest ze mną także tutaj, na Windows Phone Mango.

Zapraszam do obejrzenia zrzutów ekranu z aplikacji Palringo na Windows Phone : )