ePUAP: potwierdzanie Profilu Zaufanego już dziś bez wychodzenia z domu

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Pod koniec sierpnia informowaliśmy, że ePUAP czeka ważna zmiana, która może istotnie wpłynąć na popularyzację e-administracji w Polsce. Chodzi mianowicie o możliwość potwierdzania Profilu Zaufanego bez konieczności wychodzenia z domu, za pośrednictwem internetowych usług bankowych. A to właśnie stało się faktem.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Ministerstwa Cyfryzacji ogłoszono, że odtąd Profile Zaufane potwierdzać mogą także podmioty komercyjne, przede wszystkim banki. Po potwierdzeniu PZ w oferowanych przez nie usługach internetowych, Polacy będą mogli korzystać z pełni możliwości ePUAP-u bez konieczności składania wizyty w urzędzie.

Minister Cyfryzacji Anna Strzeżyńska trzeźwo zauważa, że dysproporcja pomiędzy liczbą użytkowników internetowych usług bankowych i e-administracji jest ogromna: 16 mln do 0,5 mln. Nietrudno zatem wywnioskować, że powodem lichego zainteresowania Polaków ePUAP-em nie jest wcale wykluczenie cyfrowe czy niechęć do e-administracji, ale być może właśnie brak możliwości kompletnego przejścia procesu rejestracyjnego w Sieci.

Na razie jednak dostępność internetowego potwierdzania Profilu Zaufanego jest niestety ściśle limitowana – skorzystać z mogą tylko klienci banku PKO BP. Resort nie podzielił się jak dotąd informacjami dotyczącymi harmonogramu prac ani kolejnych partnerów. Podczas konferencji minister ogłosiła także konkurs na nową nazwę dla Profilu Zaufanego.

© dobreprogramy