Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Affinity dla Windows — nadzieja czy rozczarowanie?

Kiedy firma Serif stworzyła programy dla Maca takie jak Affinity Photo i Designer ogromnie żałowałem że najpierw nie wzięli się za wersję dla Windows, no ale cóż. Po ok roku czasu doczekałem się… firma zakasała rękawy i oto jest! Affinity Designer dla Windows, ale od razu zaznaczam – to Designer a nie Photo, coś jak zamiennik dla Ilustratora, pierwsze co rzuca się w oczy to brak filtrów i narzędzia typowo dla grafiki wektorowej. Ale od początku.

Sam wygląd chce nam od razu powiedzieć że nie mamy do czynienia z byle jakim programem, ale profesjonalnym, głównie dla osób zajmujących się tworzeniem wektorów – jak wcześniej napisałem. Mamy profesjonalnie wyglądające ustawienia dla dokumentu które chcemy stworzyć. A wiec mamy paletę kolorów od Adobe RGB do sRGB, predefiniowane ustawienia dokumentu które oczywiście sami możemy ustawić według własnych potrzeb.

Program zapisuje pliki w własnym formacie (jakże by inaczej) .afdesign, ale o zapisie jeszcze napiszę. Affinity na na pierwszy rzut oka pokazuje skromny interfejs, ale to tylko złudzenie. Już na początku widać trzy ikony o góry po lewej. Otóż kiedy klikniemy jeden z nich automatycznie zmienia się nam pasek narzędziowy po lewej.

Ten pierwszy to głównie narzędzia do tworzenia wektorów i kształtów,
drugi to raczej pasek dla grafiki rastrowej
i jeśli chcemy nanieść efekty musimy zrasteryzować warstwę, znajdziemy tam głównie narzędzia selekcji (w tym pędzel do szybkiego zaznaczania) oraz narzędzia do wypełniania kolorem, rozmazywania, czy rozjaśniania lub ściemniania obrazu – narzędzia te posiadają funkcjonalność znaną z Photoshopa, czyli możemy sobie wybrać dowolny pędzel, zmienić jego ustawienia zaawansowane:
i w ten sposób przyciemniać lub rozjaśniać – aby jak wyżej napisałem, efekty były widoczne taką warstwę musimy zrasteryzować. Pędzli za dużo nie ma – mniej więcej tyle ile standardowo w Photoshopie, są podzielone na kategorie, których jest 7. Trzeci (skromny) służy do przemieszczania, cięcia i powiększania obiektów.

Prawa strona przedstawia się podobnie jak w innych programach do edycji grafiki, ale wszystko jest uporządkowane i intuicyjne, zaczynając od góry mamy: kolory, próbnik kolorów (także szeroka paleta Pantone)

Obrys i pędzle, poniżej warstwy które można grupować i wykonywać operacje na warstwach. Tu ciekawostka po prawej stronie obok warstw mamy efekty – to jakby uboższa wersja tego kiedy klikniemy na ikonę FX
mała rzecz i cieszy. Nakładanie efektów na warstwach działają płynnie i w zasadzie bez zarzutu, oczywiście nie będę teraz siedział parę godzin nad grafiką aby pokazać zaawansowane efekty, więc w wielkim uproszczeniu – tak na szybko obrazki poniżej kilka zrzutów.
jeśli chodzi o wypełnianie kolorem lub gradientem to w tym drugim przypadku brakuje "gotowców" ja w AI, ale nie przeszkadza to jakoś. No dobrze, ale nic nie napisałem o otwieraniu i zapisywaniu, fakt – nie napisałem, a więc nadrabiam zaległości, otóż program bardzo dobrze radzi sobie z plikami PS, a także z zaimportowanymi plikami, EPS, otworzyłem plik z zaawansowanymi operacjami na kilkudziesięciu warstwach i program nawet się nie zająknął. Jak wiadomo musi być to „ale” aby nie było za dobrze, po pierwsze - jak wiadomo to program głównie do grafiki wektorowej i nie uświadczymy tu w otwartych warstwach z PS obiektów inteligentnych, a warstwy 3D też nie otworzy, natomiast kiedy mamy warstwy mieszane to te 3D pominie a reszta jest ok, oczywiście program robi to tak, że wszystkie efekty na grafice są zachowane mimo że pewnych opcji w Affinity nie ma, bo to nie Affinity Photo jak już pisałem na początku, ale widok grafiki jest niezmieniony, a to duża zaleta.

Eksport plików jest bardzo rozbudowany nawet o formaty EPS i SVG.

Na koniec dodam że przez 3 godziny używania programu żadna funkcja mi się nie zawiesiła ani nawet sam program, jak na betę działa wyśmienicie, program oczywiście jest na systemy 64 bitowe.

Podsumowanie.

Affinity Designer dla Windows to bardzo ciekawy program do grafiki, głównie wektorowej – tak, nie rastrowej – ale oczywiście jak najbardziej może za taki posłużyć i pewnie by bardziej się do tego nadawał gdyby nie brak filtrów – trochę to jednak przeszkadza bo nawet w Illustratorze czy Corelu filtry są, a tu... ani jednego, ale jeśli firma Serif ma zamiar wydać także Affinity Photo dla Windows to wybaczam, jeśli nie - to poważny błąd i mam nadzieję że w finalnej wersji filtry się znajdą. Przyznam że przy pierwszym otwarciu trudno mi go było zakwalifikować ten program, dużo funkcji znanych z PS – także skrótów np. do zmiany rozmiarów pędzli czyli: [ oraz ] z drugiej strony edycja krzywych, zamiana kształtów na krzywe - edycja krzywych też stoi na wysokim poziomie i jest bardzo intuicyjna.
To jednak BETA więc dam na razie spokój, ale Panowie i Panie z Serif – postarajcie się jakoś, aby filtry były w finalnej wersji. Program dla rozpoczynających zabawę z grafiką wprost idealny, profesjonalista też sobie poradzi, jednak ma zbyt mało funkcji i jako program do grafiki czy to rastrowej czy wektorowej musi jeszcze trochę nadrobić jak chce równać się np. z AI, nie wiem może na Mac-u jest podobnie, ale tam jest także wspomniany Affinity Photo i filtry są i to całkiem niezłe. Jeśli jednak ktokolwiek z was oczekiwał że zamieni wam Photoshopa to muszę was zmartwić ja w każdym razie do wydania Affinity photo dla Windows zostaję dalej przy swoim Photoshopie, do wektorów – całkiem udany program i mogę go polecić. To tyle jeżeli chodzi o pierwszy kontakt z programem, z którym wielu wiąże wielkie nadzieje. 

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Kuragari91   12 #1 30.06.2016 16:06

Mam pytanie. Chciałbym zrobić krzywą i zmodyfikować za pomocą Brushy. Niestety oprócz grubości nic się nie zmienia. Działają tylko pędzle z teksturą.
https://scr.hu/qq95aD
Robię coś źle?

edelmann   12 #2 30.06.2016 18:21

@Kuragari91: Szczerze? Nie wiem, mam ten program od kilku godzin, też go dobrze nie znam, dopiero dziś go ujrzałem na oczy.

Berion   16 #3 04.07.2016 11:48

Nie znam się na grafice wektorowej, ale poczułem się przyjaźniej przy pierwszym uruchomieniu niż w InkScape. ;d W oczy rzuca się też rozmyta czcionka, gałki od niej bolą i u nie działa poprawnie zmiana alpha dla GUI - ale może do pełnej wersji to poprawią. A co do zamiany Photoshopa: albo jestem za cienki w tym afinity albo zwyczajnie ten program jest za ubogi (i nie mam na myśli wektorów).

@Kuragari91: Nie wiem co tam jest na tym screenie bo za dużo js żeby chciało mi się odblokowywać po kolei i sprawdzać co już działa, a co nie. ;p Ale z tego co ja używałem to rastrowe brushe nie wpływają na wektorowe. Natomiast co do wektorowych to musisz je ze sobą połączyć po modyfikacji (domyślnie każde użyte narzędzie = nowa warstwa). Przynajmniej tak zrozumiałem Twój komentarz.

Autor edytował komentarz w dniu: 04.07.2016 11:52
Kuragari91   12 #4 04.07.2016 13:39

@Berion: Dzięki. Wczoraj usiadłem w nocy do programy i wszystko działa tak jak chciałem. https://scr.hu/V4MWXX
Po prostu przy Stroke trzeba ustawić odpowiednio Pressure. https://scr.hu/ZKV1La

januszek   22 #5 04.07.2016 14:11

Czy potrafi importować pliki cdr?

fufus   9 #6 04.07.2016 14:47

Jak dobrze radzi sobie z PSD?

edelmann   12 #7 04.07.2016 16:11

@fufus: Wszystko napisałem i nawet pokazałem. Omija warstwy 3D. Ale chętnie poznam opinie innych także na temat plików PSD.

  #8 04.07.2016 16:52

Człowieku, dlaczego porównujesz Designer-a do Photoshop-a? To głupie.
Designer to odpowiednik Illustratora. Affinity trąbi od dawna, że pracuje nad Photo na PC, który ma być gotowy za kilka miesięcy.
Pisz na temat.

Xyrcon REDAKCJA  17 #9 04.07.2016 18:32

@fufus: Nie radzi sobie też z warstwami dostosowania przyciętymi do grupy warstw, tak samo jak Affinity Photo i wiele innych programów nie-będących-Photoshopem. Efekty też trochę kaszani.
@edelmann: Widzisz? Niepotrzebnie się martwiłeś ;-)

Autor edytował komentarz w dniu: 04.07.2016 18:32
Sound   4 #10 04.07.2016 20:50

Nie mogę znaleźć podglądu overprintu, brakuje mi również efektu 3d w izometrii.
Nie rozgryzłem funkcji kopiowania właściwości obiektu na inny obiekt, np przy kliknięciu copy na gradiencie, zmienia gradient na obiekcie z którego chcę kopiować.

Autor edytował komentarz w dniu: 05.07.2016 08:04
Sound   4 #11 04.07.2016 20:55

@januszek: cdr nie.
corel nie jest w stanie odtworzyć nawet pdf x-3 z affinity, natomiast affinity otwiera ładnie z corela.

Autor edytował komentarz w dniu: 04.07.2016 21:03
Sound   4 #12 04.07.2016 21:23

"Jeśli jednak ktokolwiek z was oczekiwał że zamieni wam Photoshopa to muszę was zmartwić"
Ja już to zrobiłem, używam photoline, choć zmiana przyzwyczajeń to droga przez mękę.
Odnośnie affinity photo - tu chodzi o to, że programiści słuchają userów, i affinity ma szanse coraz bardziej zbliżać się do abonamentowego photoshopa. Affinity połączy użytkowników, którzy nie chcą płacić haraczy, Photolinowi nigdy się to nie uda. Oni nie wiedzą co to marketing. Jedyni promotorzy programu to użytkownicy robiący to za free. Niestety kilkanaście zagorzałków nie zbuduje zaplecza do nauki programu dla szerszej społeczności, a w photoline wiele rzeczy osiąga się inną drogą niż w photoshopie.

Autor edytował komentarz w dniu: 05.07.2016 08:05
edelmann   12 #13 05.07.2016 10:01

@Xyrcon: Fakt, ja jednak spędziłem z programem 3 godziny aby napisać szybką recenzję i pewnych pewnych rzeczy wtedy jeszcze nie odkryłem. Jednak z wieloma warstwami radzi sobie bardzo dobrze, myślę też że w kolejnych wersjach pewnie to naprawią, no ale za ile, za dwa, trzy lata? Wiem że wielu myśli też o haraczu dla Adobe, gdyby nie ta subskrypcja masę ludzi nie miało by dziś PS. Najnowsza wersja PS w wersji Extended kosztowała 4 tysiące z hakiem, idąc tym tropem przy 50 zł z hakiem mam kilka lat używania zawsze najnowszej wersji, masa firm i tak co parę lat robiła zakup najnowszej wersji, bo przez te 5-6 lat była skazana na tą samą. No nie wiem czy ta subskrypcja to taki zły pomysł, niech sobie każdy zobaczy ile kosztuje upgrade programów firmy Serif, choćby Page Plus, to ponad połowa ceny. Jedno Adobe mogło zrobić, mieć dwie opcje, wersję Box i CC.

Autor edytował komentarz w dniu: 05.07.2016 10:07
Sound   4 #14 05.07.2016 10:09

@edelmann: PS+IL to nie 50 zł. Dlatego widzę nadzieje w affinity, mają tandem wektorowo rastrowy. Corel do dziś na to nie wpadł. Jeśli program stanie się popularny zmiany będą dokonywane dużo częściej, ponieważ zwiększy się finansowanie projektów.

edelmann   12 #15 05.07.2016 10:14

@Sound: Ten tandem jest pozbawiony filtrów, opcji 3D, wsparcia dla pędzli, jeśli to ma być tandem to tylko z filtrami, brak też perspektywy 3D jak to jest rozwiązane w Illustratorze, brak też gotowych wzorów i tekstur, lub nawet gradientów - chociaż tutaj akurat to nie jest jakiś brak, gotowe gradienty to nie aż taki problem. W chwili obecnej Serif Photo Plus i Draw Plus to znacznie lepsze rozwiązanie choć droższe. Przed Affinity długa droga, mimo wszystko czekam na Affinity Photo dla Windows. Żeby program stał się popularny to już muszą zwiększyć finansowanie aby nadrobić braki. Naprawdę będę zadowolony jak wyjdzie Affinity Photo.

Autor edytował komentarz w dniu: 05.07.2016 10:19
  #16 05.07.2016 10:50

@edelmann: "niech sobie każdy zobaczy ile kosztuje upgrade programów firmy Serif, choćby Page Plus, to ponad połowa ceny"
A Ty potrafisz liczyć? Affinity Photo kosztuje 50EUR. Teoretycznie (bo jeszcze nie było płatnego) upgrade to połowa z tego raz na 2-3 lata. Co Ty porównujesz?

edelmann   12 #17 05.07.2016 21:57

@wowowowo (niezalogowany): Umiem, w takim razie, napiszę że upgrade Corela to ponad 50% z 2700 zł. Ludzie, co za różnica, chodziło mi o ceny aktualizacji ogólnie a nie konkretnego programu. Programy z rodziny Serif kosztują tyle ile są warte.

Autor edytował komentarz w dniu: 05.07.2016 21:57
  #18 27.09.2016 20:16

Autor co chwila pisze, że to program do grafiki wektorowej, a za kilka zdań porównuje go do photoshopa. Jak wiadomo photoshop nie jest do grafiki wektorowej. Tak samo designer nie jest do grafiki rastrowej.
Chcesz retuszować zdjęcie, to użyj affinity photo. Podobno jeszcze w tym roku ma być beta na windowsa.

edelmann   12 #19 28.09.2016 16:58

@ff (niezalogowany): Gdybyś czytał(a) od początku, to zaznaczyłem bardzo wyraźnie że to nie program do grafiki rastrowej. Dwa: dziękuję za zwrócenie uwagi, zamiast AI, pisałem PS. Naprawię ten błąd.