Dla profesjonalistów tylko Adobe i Corel? Niekoniecznie

Kiedyś zawodowo pracowałem na takich programach jak Photoshop, Corel Draw, InDesign, czy Adobe Premiere, gdybym teraz w domu (bo pracuję jako freelancer) miał sobie pozwolić na pakiet tych programów to musiałbym chyba wygrać na loterii, albo dostać niespodziewanie jakiś duży spadek, jednak na to się nie zanosi. Jako że moje aktualne, główne zajęcie nie jest ściśle związane z grafiką, a jako grafik tylko sobie dorabiam i czasami tworzę sam dla siebie, bo to też moje hobby, postanowiłem że przecież nie mogę ciągle narzekać na to że do dyspozycji mam tylko darmowego Gimpa i inne darmowe narzędzia i zdałem sobie sprawę że w domu też potrzebne są mi w miarę profesjonalne narzędzia, do samych banerów web GIMP jeszcze ujdzie, ale ja mam czasami zlecenia, na katalogi, reklamy do czasopisma, obróbka zdjęć do internetu.

W zeszłym roku więc buszowałem bo internecie i natrafiłem na stronę producenta oprogramowania do grafiki, jak się okazało jeden z ich programów w totalnie starej wersji miałem gdzieś na płycie z jednego czasopisma.

Po opisach, filmach na YouTube, postanowiłem po jakimś czasie zarejestrować konto, była ku temu okazja, bo namówiłem mojego pracodawcę z którym stale współpracuję na kupienie mi tego programu. Pomijając wszystkie szczegóły, miałem teraz profesjonalny program do składu komputerowego tekstu o nazwie Serif Page Plus X6.

Jako że pracowałem kiedyś na Adobe In Design, mam porównanie, cena programu to plus minus 400 zł, ale program przy tej cenie powala z nóg, jest tu wszystko co taki program powinien mieć strony wzorcowe które można różnie nazywać numerować i przypisywać do odpowiednich stron, warstwy, krzywe, szybki edytor grafiki, szybki program to wycinania tła z obiektu, kolory Pantone, publikacja w formacie e-pub i PDF, ustawienia drukarskie też są godne podziwu, do tego cała masa zdjęć w różnych kategoriach, grafik pomocniczych, gradientów, obiektów, a operacje na warstwach to prawdziwa przyjemność, oczywiście można samodzielnie tworzyć style akapitu i graficzne, a jeśli ktoś jest początkujący to znajdzie tam całą masę templatek, od ulotek, po katalogi wstępnie zaprojektowane, wystarczy podmienić tekst, do tego samouczek i bardzo obszerna pomoc, niestety program, a konkretnie ta ostatnia wersja (X6) nie jest dostępna po polsku, ale obsługa jest tak intuicyjna że każdy powinien sobie poradzić bez problemu, ja znając kapitalne możliwości In Design-a tutaj przy Page Plus X6 jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem.

Po zarejestrowaniu programu dostałem voucher na zakupy w ich sklepie, z czego też skorzystałem, dodatkowo zapisałem się na newsletter (darmowy) ochhh naprawdę warto! Przy okazji pościągałem sobie z ich strony inne programy w wersji starter (darmowe) takie jak: Movie Plus czy Web Plus już po niedługim czasie dostałem newslettera, że mogę zaktualizować do pełnej wersji za jedyne 9,99 Euro, co też zrobiłem – były to co prawda ciut starsze wersje programów, ale mogłem już zaznajomić się z ich możliwościami. Programy tak mi się spodobały że kiedy wyszły ich najnowsze wersje od razu chciałem je kupić, ale się wstrzymałem, spytacie dlaczego? Otóż po 2, 3 miesiącach dostałem kolejny newsletter, że mogę nabyć program za równowartość +- 120 zł w tej najnowszej – ostatniej wersji – tyle że w wersji download, oczywiście skorzystałem, dodam że ja jako grafik głównie DTP zacząłem się bawić, a potem interesować projektowaniem grafiki pod strony internetowe, nie jest to moja domena, jednak pierwsze pieniądze za moja pierwszą stronę internetową zarobiłem właśnie dzięki Serif Web Plus X6.

Wszystkie programy tego producenta mają bardzo podobny interfejs tak samo jak to robi firma Adobe, jeśli poznamy się na jednym programie szybko opanujemy pozostałe, a dokładnie 9 dni temu wyszła najnowsza wersja profesjonalnego – tak profesjonalnego programu do tworzenia i projektowanie grafiki wektorowej Serif Draw Plus X6, ten akurat zamówiłem pocztą – cena 436 zł w zależności od kursu funta.

Ta Nokia to oczywiście nie zdjęcie, a grafika wektorowa zrobiona na szybko przeze mnie na potrzeby prezentacji w najnowszej wersji Draw Plus.

Dodatkowo za to że zakupiłem program w dniu premiery (wczoraj doszła do mnie przesyłka) do pudelka dostałem dodatkowo płytę z zestawem dodatkowych bardzo fajnych pędzli o wartości prawie 20 funtów, a w pudełku dodatkowo voucher na zakup win(a) o wartości 40 funtów w sklepie Virgin.

Program ten zasługuje na odrębny temat, więc może tak po krótce powiem że odpowiednią tabelkę porównaczą programu z np. produktem Adobe Ilustrator znajdziecie tutaj

Są tu narzędzia do pracy na tablecie czyli np. siła nacisku pędzla, ale oczywiście działa to także jeśli pracujemy bez tabletu, możemy także tworzyć elementy 3D, a narzędzia są dosyć bogate (podobne do Xara 3D), tutaj także mam porównanie do Corela bo pracowałem na Corelu. Natomiast w domu mam wersję Corel Draw X4 który zresztą jest wygraną w konkursie urodzinowych DP – chyba 3 lata temu - tylko że to wersja nie komercyjna więc używam prywatnie dla siebie tzn. używałem dla siebie jeszcze jakiś rok temu, odkąd mam Draw Plus firmy Serif to Corel poszedł w zasadzie całkowicie w odstawkę, moim zdaniem Draw Plus bije tu na głowę program Corel Draw, za ponad 400 zł mam moim zdaniem program (do użytku komercyjnego) którego nie powstydziłby się żaden profesjonalny grafik w tym i ja.

Och jeszcze wypadałoby omówić Serif Movie Plus do montażu i edycji video jak kluczowanie (chroma Key) dla nie wiedzących o co chodzi – to te zielone tło w miejsce którego wstawiamy inny obraz i wielu, wielu innych funkcjach nie tylko tego programu, ale i o programie do projektowania stron internetowych, ale może innym razem dokładnie opiszę któryś z programów. Oczywiście poza tymi programami, zakupiłem sobie w listopadzie 2012 roku najnowszą wersję Adobe Photoshop Elements 11, bo więcej mi naprawdę nie trzeba, w sumie za jakieś 1000 zł mam pakiet Full Wypas programów do grafiki. Uwierzcie mi w grafice siedzę już ponad 6 lat i mam porównanie programów tych od Adobe i tych firmy Serif, dziś nawet gdybym zarabiał bardzo dużo to pozostanę już wierny oprogramowaniu które może nie jest w Polsce zbyt popularne, a przez to niedoceniane (a szkoda), ale na pewno warte uwagi , można dużo zaoszczędzić.

W firmie Serif zapisując się na darmowy newsletter można czasami kupić z dużą przeceną.

Ja osobiście i z czystym sumieniem dla grafików polecam Page Plus i Draw Plus, jeśli jesteś freelancerem lub masz firmę i projektujesz zawodowo i nie chcesz wydawać fortuny na oprogramowanie ze znaczkiem Adobe, to te programy są dla Ciebie.