Samsung Ativ S - drugie spojrzenie

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jakiś czas temu opisywałem pierwsze wrażenia z nabycia mojego pierwszego smartfonu - Samsunga Ativ S, od tego czasu minęło już trochę czasu, jakieś 3 miesiące, od tego czasu zdążyłem porobić nim wiele zdjęć, przejrzeć na wylot no i oczywiście zainstalować aktualizację GDR2.

Po tym czasie mogę już co nieco napisać o tym smartfonie. A więc może zacznę od zdjęć.
Aparat może robić zdjęcia dobre i złe, to zależy od ustawień, oczywiście mamy opcje automatyczne jak wartość ekspozycji, automatyczny kontrast, ISO, Focus oraz efekty specjalne - jest ich trochę. Jeśli sami pokombinujemy z ustawieniami wychodzą bardzo fajne zdjęcia. Poniżej kilka z nich, najlepsze jest to że te same efekty są dostępny przy opcjach kamery.


Ustawienia własne z zakresu ISO, kontrastu itp. raczej musimy ustawić sami jeśli np fotografujemy coś na tle błękitnego nieba - jeśli chcemy aby te niebo było naprawdę błękitne, a nie białe, zdjęcia w moim pierwszym wpisie odnośnie tego telefonu były robione z ustawieniami automatycznymi - jeśli dobrze pamiętam. Natomiast obecnie prawie zawsze ustawiam sam parametry, czego efekty możecie podziwiać poniżej.

Zdjęcia tu umieszczone nie są w żaden sposób poprawiane, pomniejszyłem je tylko na potrzeby tego bloga, ale reszta bez zmian.

Aplikacje do poprawy zdjęć.

Sam (niejako system) ma wbudowany - nazwijmy to korektor zdjęć, kiedy klikamy w jeden przycisk z rozwijanego menu, mamy opcję wszystkich zainstalowanych w telefonie aplikacji do zdjęć, oraz ten wbudowany, a ten sam ustawia wszystkie parametry, efekt jest bardzo zadowalający, oprócz tego, mamy wgrany już przez Samsunga program Photo Editor który przez te 3 miesiące doczekał się już licznych aktualizacji, ja osobiście mam zainstalowaną także darmową apkę Camera 360 z bardzo fajnymi efektami, z aplikacji tej możemy też bezpośrednio robić zdjęcia korzystając z naprawdę fajnych filtrów.

Akumulator.

Nie mam żadnych zastrzeżeń, ja chyba od ponad 10 lat każdy telefon który miałem wyłączałem na noc, tak jest i z tym. A teraz niespodzianka, przy wyłączaniu na noc i ok 30 minutach użytkowania dziennie ( mapy Google, Mapy, poczta, Facebook itp) i włączonym cały czas ( za dnia) Wi Fi, smartfon wytrzymuje mi - uwaga: do 5 dni!
Oczywiście czas ten się skraca jeśli korzystamy dłużej i nie wyłączamy telefonu na noc, sprawdziłem - wtedy ok. 3 dni, oczywiście jak się ktoś uprze i będzie z niego korzystał mega intensywnie to siądzie mu po półtorej dnia. Przypomnę akumulator ma 2300 mAh.

Aplikacje dodatkowe

Z przyjemnością muszę przyznać że sklep z aplikacjami dla WP jest coraz bogatszy i co raz więcej wartościowych aplikacji jest dostępnych. Mega fajną aplikacją jest Google Maps która to oparta jest na Here Drive Nokii (obrazek).

Fakt że po angielsku, ale wszystkie polskie nazwy są po polsku. Dodatkowo jest to świetny dodatek do wbudowanej już aplikacji Mapy Microsoftu. Dodam też że Samsung Ativ S zapewnia nam dostęp do map offline, a więc pobieramy mapę danego kraju - obojętnie jakiego i tu duży plus że nie tylko mapy Polski.

Inne równie fajne apki to:

Gdzie jest moja paczka, TVN Player, TVN meteo - gorąco polecam, kafelki łączności, Skype, PayPal, Ipla, Program TV, Filmweb, aplikacja mobilna z Alior Sync, Play, Wyszukiwarka Google. Kiedyś miałem apkę z Youtbe HD, ale jakoś przestała działać, więc musiałem odinstalować - jednak to nic straconego, bo doskonale działa mobilna strona YouTube i nie mam absolutnie żadnego problemu z odtworzeniem filmów.

Bing

W Windows Phone domyślną przeglądarka jak pewnie każdy wie jest Bing - i naprawdę nie jest ona zła, dodatkowo ma ona wbudowany skaner kodów QR, wystarczy kliknąć w ikonkę na dole, a skaner od razu znajdzie kod QR i zeskanuje w trymiga - dosłownie, skaner QR radzi sobie mega dobrze.

Dźwięk

Dźwięk z firmowych słuchawek jest poprawny, ale kiedy dokupimy sobie lepsze, dźwięk jest o niebo lepszy, naprawdę nie ma się do czego przyczepić, ja testowałem go za pomocą słuchawek firmy AKG K511 i jestem zachwycony wysoką jakością dźwięku tego telefonu, basy bardzo dobre, to samo soprany i średnica, wszystko dobrze wyważone, ładna separacja kanałów i przestrzenny dźwięk sprawiają że z przyjemnością słucha się muzyki na tym urządzeniu, tym bardziej że Samsung nie dodał tu żadnego oprogramowania do poprawy dźwięku, potrzebne tylko dobre słuchawki.

A teraz coś na co wielu czeka, mianowicie:

Aktualizacja do GDR2

Przebiegła ona bezproblemowo, czas całkowitej akualizacji to ok 35-40 minut.
Co się zmieniło? Niewiele, ale zmiany są dosyć fajne, mianowicie można zapisywać załączniki z poczty, a nie tylko je wyświetlać, duży plus, poprawione ustawienia telefonu, oraz co mnie bardzo cieszy blokowanie i filtrowanie połączeń. A żeby nie było to zamieszczam zrzuty ekranu.

Zbytnio bardziej nie zagłębiałem się w tą aktualizację, ale radia w Samsungu nie dostaniemy w GDR2.

To na razie tyle, myślę że jak wyjdzie aktualizacja GDR 3 to też się wysilę aby co nieco napisać - jeśli oczywiście będzie warto.

Podsumowując. To po kilku miesiącach użytkowania telefonu uważam że Samsung Ativ S jest bardzo udanym produktem, solidnie wykonany, dobry akumulator i aparat, a w sklepie coraz więcej fajnych aplikacji, dodatkowo jak na Windows Phone 8 przystało, jest to bardzo stabilny system. To na razie wszystko, jeśli macie pytania piszcie, jeśli będę w stanie odpowiedzieć, to odpowiem.