Samsung Ativ S z WP 8.1 — pierwsze wrażenia

Ufffff.... W końcu! Wczoraj, a w zasadzie już dziś (o godzinie 01:25) mój Samsung Ativ S doczekał się aktualizacji do Windows Phone 8.1 i to od razu z aktualizacją Update 1, ale to tylko dlatego że po przeczytaniu licznych artykułów w internecie, m.in. na zagranicznych stronach, ale i polskich także np. tutaj: http://tiny.pl/qbf8s postanowiłem i ja pobawić się ustawieniami systemowymi i zmienić kod regionu (SCS) z XEF (Francja) na ATO, na podanej stronie dowiecie się jak to zrobić, ponieważ ja już wcześniej miałem zainstalowaną Apkę DIAGNOSIS

Więc wystarczyło aby wklepał ten drugi kod, zmienił region i już, oczywiście czekał mnie reset telefonu do ustawień fabrycznych co trwało ok 40 sekund, w tym czasie na ekranie pojawiły się dwa zębate kółka, potem oczywiście konfiguracja taka sama jak przy pierwszym uruchomieniu smartfona, konfiguracja WiFi, haseł do kont pocztowych, no i czekanie aż system ściągnie wszystkie dane telefonu z serwera Microsoftu i je zainstaluje. Powiem szczerze oprócz odinstalowania niektórych systemowych apek jak Chat On i tym podobne których nie używam, inne aplikacje które miałem zainstalowane system na nowo ściągał – niektóre w nowych wersjach dla systemu 8.1, na ekranie startowym dużo roboty nie miałem, raz że nie pamiętałem dokładnie gdzie jaki kafelek leżał, a dwa że pomyślałem że po aktualizacji i tak będę musiał układać wszystko na nowo bo będą 3 rzędy kafelków, tzn. miałem nadzieję, bo mój GT-I8750 ma ekran 4,8'' więc po co sobie teraz robić robotę z układaniem.

Najgorsza była niewiadoma czy telefon po zmianie kodu SCS będzie działał i nic mi się nie wywali, to raz, a dwa czy na pewno wystarczy zmienić region aby pokazała się aktualizacja, nie wiem jak u innych, ale u mnie nadal wszystko działało dobrze a i aktualizacja (a w zasadzie dwie) pojawiły się natychmiast, jedna trwała krócej i po zainstalowaniu wyświetlił mi się komunikat że po tej zainstalowanej aktualizacji telefon może zaktualizować się do Windows Phone 8.1, ledwo wszedłem w ustawienia i opcję aktualizacji, a system od razu wyszukał tą upragnioną i zapytał czy chcę zaktualizować - a jakże, chcę!!! - pomyślałem i od razu kliknąłem w ekran. Teraz tylko czekać.

Sama aktualizacja (ta druga już z WP 8.1) trwała ok. 60 minut. Już przy ponownym starcie zamiast całego niebieskiego ekranu – jak to zwykłe miało miejsce przy samym starcie, ukazał mi się kwadrat, oczywiście mam na myśli nowe logo Windows, czekałem z niecierpliwością, a byłem już mocno śpiący bo powoli zbliżała się druga w nocy, i JEST!!! moim oczom ukazał się najpierw ekran z dodatkową konfiguracją, a potem kafelki, oczywiście szybko przeszedłem do menu ustawień, aby tam wszystko poustawiać według siebie.


Szybko podmieniłem tło moją grafiką i dodałem trzeci rząd kafelków.Na plus zasługuje tworzenie folderów na ekranie startowym, wystarczy palcem odpowiednio przeciągnąć wybrane aplikacje aby pojawił się kafelek z „kratownicą” w poszczególnych kratkach są wybrane przez nas aplikacje które tam przeciągnęliśmy, folder oczywiście możemy nazwać jak chcemy, mała rzecz, a cieszy, resztę zostawiłem na rano.

Kiedy wstałem zacząłem zapoznawać się z nowościami, a ich jest naprawdę dużo, może zacznę od powiadomień.

Wchodzimy i wybieramy sobie do obszaru powiadomień odpowiednie aplikacje, mówiąc szczerze zostawiłem standardowe ustawienia bo najbardziej mi zależało na poczcie, smsach i WiFi, Bluetooth i sklepie. Następne co mnie zaciekawiło to ustawienia dodatkowe których nie było w WP 8.0, a więc tak długo wyczekiwany VPN.Na razie co prawda z niego nie korzystam, ale jak będę wyjeżdżał na pewno wcześniej znajdę jakiegoś dostawcę, i np. na czas wyjazdu (np. urlop, lub wyjazd na długi weekend) przez 2 tygodnie potestuję, a swoją drogą znacie jakichś dobrych dostawców usług VPN? To napiszcie w komentarzach kogo polecanie z linkiem do stron, oczywiście VPN będę miał do normalnego przeglądania stron robienia płatności typu przelewy, logowanie do serwisów np. służbowych, wtedy muszę mięć szyfrowane połączenia no i oczywiście korzystanie i komentowanie w DP.

Czas na opisanie kolejnych zmian.

To co rzuca się od razu w oczy to brak aplikacji GRY, teraz wszystkie instalują się tam gdzie inne aplikacje, mnie to jednak trochę nie pasuje, wolałem stare rozwiązanie, ale to kwestia gustu

Czujnik pamięci to taka rozbudowana funkcja poprzednich ustawień, zapisujemy tu co gdzie chcemy zapisywać, no i oczywiście tu także jest zmiana, jak widać na obrazku poniżej, możemy zapisywać na karcie także aplikacje i dokumenty, poprzednio były to tylko zdjęcia i filmy.

Czujnik danych to także odświeżona aplikacja, ustawiamy sobie limit danych jaki mamy na połączenia z internetem.
- mała dygresja na obrazku widać także ustawienia głośności multimedia + aplikacje, ponieważ teraz ustawienia dźwięków tych pierwszych oraz rozmów ustawiamy osobno.

Obok synchronizacji motywów, aplikacji, Internet Explorera doczekałem się także synchronizacji haseł, to dobrze koniec ponownego wpisywania np. przy kolejnych aktualizacjach systemu - jeśli będą.

Do WP 8.1 trafiła bardzo fajna apka o nazwie „Kącik z aplikacjami” dzięki temu możemy swoim (zaufanym) znajomym udostępnić tylko te aplikacje które chcemy, będą oni widzieć własny ekran startowy, a do reszty nie będą mieli dostępu, pewnie wielu z Was ma w rodzinie młodsze pokolenie ciekawskich którzy lubią się bawić akurat naszymi telefonami,

a pokaż, a jaki masz, a dasz pograć, a mogę zobaczyć...?

Sposób udostępniania danych typu, zdjęcia, filmy... też uległo znacznej poprawie, teraz np. jeśli chcemy wysłać czy to zdjęcia, zrzuty ekranu lub np. dokumenty do One Drive to aplikacja umożliwia nam wybranie konkretnego folderu, poprzednio obrazy np. które sam chciałem wysłać do One Drive, eksportowały mi się do z góry wybranego folderu, a teraz sam sobie mogę wybrać folder i dopiero kliknąć OK.

Poważnym zmianom uległa także aplikacja APARAT teraz na ekranie głównym mamy szybki dostęp do opcji które sami sobie wybierzemy, np. rozdzielczość, pojawiła się także opcja zdjęć seryjnych i to my sami wybieramy ile tych zdjęć seryjnych zrobi nam nasz aparat, im dłużej będziemy trzymać palec na ikonie zdjęć seryjnych tym większa liczba tych zdjęć, dla nich osobno możemy także ustawić czas po jakim zdjęcia zostaną usunięte, lub w ogóle zrezygnować z usuwania, duży plus za to dla Samsunga.

Zdjęć nie miałem kiedy zrobić, bo dziś (09.12 2014) przed drugą w nocy poszedłem spać, potem obowiązki związane z pracą, potem zakupy, no i teraz robię wpis na bloga.

Dodatkowym plusem jest też opcja udostępniania ekranu telefonu na ekranie komputera, telewizora, projektora, trzeba tylko zainstalować odpowiednią aplikację, tą na komputer znajdziecie tutaj.

Zrzuty ekranu też robi się inaczej, dawniej klikaliśmy logo Windows i przycisk włączania, a teraz jest to przycisk głośności i zasilania.

Podsumowanie:

Jest lepiej niż myślałem, telefon nie zamierzam z powrotem cofać do ustawień regionu XEF jak miałem, bo na razie wszystko działa wyśmienicie, system działa płynnie, nic na razie nie nawala, wszystko jest po polsku jak być powinno, animacje są wolniejsze, ale nadal płynne, wygląda to lepiej i bardziej efektownie niż poprzednio, zmianie niejako poza wyglądem uległ też sklep z aplikacjami, Microsoft tu się poprawił i na stronie głównej sklepu mamy kilka, a nie jak w WP 8.0 jedną aplikację wybraną aplikację, wygląda to moim zdaniem dużo lepiej.

A jeśli już jesteśmy przy sklepie to za darmo pobieramy na WP. 8.1 aplikacje
Here Maps - dostępną już wcześniej za darmo, Here Drive + i Here Transit, z tego co wiem to niedługo dostępna ma być także Here City Lens, mało tego aplikacja Nokii pobiera głosową nawigację, nie zapomnijcie też pobrać mapy, aby były dostępne offline.

Jeśli czekacie na aktualizacje dla Samsung Ativ S i nie możecie się doczekać wystarczy zmienić SCS - parę minut roboty i konfiguracji, a potem cieszycie się z najnowszej wersji systemu, oczywiście robicie to na własną odpowiedzialność, tak samo jak i ja.

Wybaczcie ewentualne błędy składniowe i jeśli coś pominąłem, nigdy nie byłem dobry z języka polskiego, jeśli macie pytania to zadawajcie je w komentarzach postaram się na nie odpowiedzieć, a na koniec zrzut ekranu z wersji systemu.

Aktualizacja 11.12.2014

Zauważyłem że telefon z regionem ATO po aktualizacji się laguje, wolno reaguje na wybudzenia, zmieniłem na oryginalny XEF tak jak miałem na początku i działa bez zarzutów, pięknie i nic się nie zacina, więc w razie problemów doradzam przywrócić oryginalny region. Przywracanie poprzedniego SCS wyłącza i resetuje telefon do ustawień fabrycznych, trwa to ok 40 minut, dużo dłużej niż na WP 8.0, ale kiedy mamy zrobiony backup na serwerach Microsoftu wszystko, łącznie z ułożeniem kafelków na ekranie startowym jest przywracane z powrotem, my na początku musimy tylko ponownie wpisać hasło do WiFi i przejść przez konfiguracje, telefon sam ściąga wszystkie aplikacje w tle i je instaluje. Teraz jednak mój Samsung Ativ S chodzi miodzio. :D

Aktualizacja: lagujący sie system nie był winą regionu SCS, a aplikacją od Microsoftu Live Lock Screen BETA nie instalujcie jej, bo Wam się zwali system, wtedy należy ją odinstalować i można zmienić region na oryginalny żeby system się zrestartował bo nawet deinstalacja nie pomaga. Dowiedziałem się o tym przypadkiem szukając informacji na ten temat, dobrze że ponownie nie uruchomiłem aplikacji tylko od razu ją odinstalowałem.