Więcej niż Photoshop Elements

Program o którym tu będę pisał i który zakupiłem znałem w zasadzie tylko z tutoriali
z YouTube z kanału jego producenta, widząc jego możliwości, z miesiąca na miesiąc coraz bardziej pragnąłem go mieć, ponad rok temu kupiłem sobie Photoshop Elements 11 (w skrócie PSE 11) plus dodatek Elements+ no i byłem dosyć zadowolony do momentu kiedy nie widziałem programu Photo Plus firmy Serif.

Trzeba przyznać że ta firma ma jedną wadę, nie daje wersji trial, a tylko dema swoich programów – jednak ich nie ściągałem, i tak minął rok, i wczoraj 29 kwietnia 2014 roku wyszła najnowsza wersja programu o którym tu będę pisać: Serif Photo Plus X7, ponieważ moje doświadczenia z innymi programami tego producenta są bardzo pozytywne (bo mam Page Plus X6, Draw Plus X6, Web Plus X6, Craft Artist 2 oraz Movie Plus X6 ) powiedziałem sobie co mi tam kupuję w ciemno, tym bardziej że wysłali mi newslettera z bardzo korzystną ofertą rabatową 333 zł na ten program w dniu jego premiery, kliknąłem na link – miałem do wyboru wersję pudełkową i download, wybrałem tą drugą – zapłaciłem przez system PayPal, zrobiłem dwie kopie – jedną na płycie drugą na przenośnym dysku i zainstalowałem.

Powiem wam w moim osobistym odczuciu, jak zacząłem się wgłębiać w ten program - bo wcześniej nigdy nie miałem z nim do czynienia – to poczułem że mam coś naprawdę dużego do obróbki i edycji zdjęć, ja powiem nawet więcej, ten program doskonale nadaje się to tworzenia i edycji grafiki, a w połączeniu z moimi wcześniej zakupionymi programami tej firmy mam profesjonalne zaplecze w domu bo pracuję min. jako grafik komputerowy dla kilku średnich firm, więc roboty nie mam specjalnie aż tak dużo bo wykonuje tylko konkretnie określone projekty chociaż zdarzały się naprawdę duże poważne zlecenia, to ten pakiet naprawdę sprawia że mam wszystko co trzeba i póki co subskrypcja na Photoshop CC jest mi na razie zupełnie niepotrzebna.

Program Serif Photo Plus X7 ma interfejs bliźniaczo podobny do innych programów tego producenta, jest on bardzo intuicyjny i nawet osoba nie znająca angielskiego powinna bez trudu go opanować, po lewej stronie mamy podobny znanego tego z Photoshopa i Photoshopa Elements pasek narzędziowy. A o góry menu min. z filtrami ustawieniami, takimi opcjami jak ustawienia interfejsu (Workspace) są 4 opcje do wyboru (obraz poniżej), w narzędziach mamy jeszcze opcje wyboru koloru skórki całego wyglądu programu.

Dlaczego ten program tak bardzo mi się spodobał, ano dlatego że aby w Photoshop Elements mieć przynajmniej zbliżone funkcje do Photo Plus musiałem dokupić za prawie 50 zł dodatek Elements +, ale i tak ten program firmy Serif oferuje znacznie, znacznie więcej, no bo tak, maski wektorowe, maski warstwy, bardzo rozbudowane operacje na warstwach w tym warstwy dopasowania które wymienię jeszcze poniżej, rozbudowane narzędzia do wypełnienia zawartości, bardzo dużo filtrów, korekcja zniekształceń obiektywu, funkcje znane z pełnej wersji Photoshopa Wypaczanie elementu tutaj znane jako Mesh Warp Tool, opcje exportu do PDF-a z ustawieniami drukarskimi w tym CMYK oczywiście.

Należy dodać że jeśli chcemy zapisać obraz w formacie np. jpg ale w CMYK-u nie robimy zapisz jako, tylko klikamy na Export. (obrazek poniżej).

Dodatkowo mamy jeszcze bardzo podobne narzędzie znane z Photoshopa jako skraplanie tutaj jako warp studio (obrazek niżej).

Mamy także wypełniania warstwy: gradient, tekstura, kolor, bitmapa, możemy tworzyć własne wypełnienia, mamy możliwość pracowania na 16 bitowych głębi koloru i szarości.

Oraz możemy tworzyć proste animacje.

A najlepsze są operacje na warstwach + warstwy dopasowania i grupowanie warstw. (wymienione wyżej) – są prawie tak rozbudowane jak w normalnej wersji Photoshopa (obrazek poniżej).

Program ma także bardzo bogaty zestaw różnych gotowych efektów, wypełnień gradientów, tekstur, gotowych cieni, wypukleń, kolorów, flitrów.

Jedna ważna informacja, jeśli mamy w schowku jakiś plik graficzny i chcemy aby pojawił się w nowej warstwie nie robimy Ctrl + V tylko Ctrl + L, jeśli zrobimy Ctrl + V wklei się nam do nowego okna.

Poniżej przedstawiam renowację starego zdjęcia, ściągnąłem je tylko na potrzeby tego wpisu więc wybaczcie że nie jest duże i być może niezbyt dokładnie wykonana naprawa tego zdjęcia, po prostu pierwsze lepsze które znalazłem w Google, naprawianie tego zdjęcia zajęło mi dosłownie kilkanaście minut.A tu jeszcze taka mała zabawa ze zdjęciem.

Program oferuje także edycję zdjęć HDR, oraz ma coś co przypomina Camera Raw z PSE tylko w bardzo rozbudowanej wersji (film YouTube).

Wybaczcie że może niezbyt dokładnie to wyszło, ale specjalnie się z tym nie bawiłem, chciałem tylko przedstawić możliwości programu.

Czy jest jakiś minus który przemawiał by za Photoshop Elements?
Jest, program nie importuje plików PDF, drugi jest taki że do PSE pasują pędzle z normalnego PS które można z sieci ściągnąć masę, dla mnie w tym momencie to jednak tylko uzupełnienie Photo Plusa X7, mam z chyba ponad sto różnych rodzajów darmowych pędzli Photoshopa ściągniętych z internetu np. z deviant art.

Niestety nie jestem w stanie opisać wszystkiego tak dokładnie i objaśnić wszystkich rzeczy bo musiałbym chyba napisać książkę, a po drugie program mam dopiero od wczoraj i nigdy wcześniej go nie używałem, ale osobiście jestem z niego mega zadowolony.

Dodatkowo teraz jest promocja, jeśli zakupimy program dostajemy za darmo specjalny plugin Topaz JPEG który niweluje artefakty i aberracje chromatyczną ze zdjęć z formacie jpg. Program w normalne cenie kosztuje w przeliczeniu na obecny kurs funta jakieś 390 zł plus darmowy plugin, Jeśli najpierw założycie konto na www.serif.com i zapiszecie się na newsletter (naprawdę warto) do jest szansa ze dostaniecie imienny link do zakupu ze zniżką ( wychodzi 333 zł plus darmowy plugin) ale jest to oferta ograniczona czasowo.

Na koniec jeszcze filmik prezentujący możliwości programu który pozwoliłem sobie stworzyć na potrzeby tego wpisu.

Fotki (oprócz tych starych ściągniętych z internetu) robiłem smartfonem Samsung Ativ S.

Reasumując, za niecałe 400 zł mamy bardzo wydajny, rozbudowany program nie tylko do profesjonalnej edycji zdjęć, ale można się w nim śmiało pokusić o tworzenie średnio zaawansowanej grafiki np. na potrzeby internetu, bo mamy tu też coś takiego jak nożyk, do cięcia grafiki. Moim skromnym zdaniem nie ma szans aby za tą cenę dostać cokolwiek lepszego w tej kategorii, po prostu nie ma, to oczywiście tylko moja skromna opinia, bo jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje i punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Tym którzy się zdecydują na zakup życzę owocnej pracy i dobrej zabawy.

UAKTUALNIENIE.

Producent zapewnia pełne wsparcie dla plików PSD, sprawdzałem, otworzyłem plik PSD bardzo skomplikowany z kilkunastoma warstwami ważący 72mb, otworzył mi się dużo szybciej niż w PSE 11, ponadto bez błędów i innych takich, poniżej zrzut ekranu, wybaczcie że grafika jest zamazana ale to firmowe więc.... drugi zrzut już bez gaussa. Program posiada także funkcję m.in koloru selektywnego.

Jeśli chcemy zapisać plik PSD robimy to klikając na Export, a nie Zapisz jako. Program ma także swój własny format zapisu *SPP.