Własna kostka w chmurze, czyli nie SkyDrive ani Google Drive

Moje, twoje, pliki on-line z synchronizacją, 5GB free, udostępnianie dla świata, dostęp także bez instalacji klienta. On-line: kontakty, kalendarz, galeria zdjęć, słuchanie muzyki, pobieranie plików. Wszystko dla użytkowników Windows (także XP), Linuks i Mac. Za darmo i Open Source!

***

Idea jest prosta. Są narzędzia do wysyłania danych w "chmurę", by mieć ich kopię, udostępniać innym lub synchronizować między kilkoma komputerami.

Znacie pewnie Dropbox, SkyDrive, Google Drive. Mnie zaciekawił projekt OwnCloud, bo jest podstawowym elementem bardzo intrygującej wizji.

Nie chodzi o sam OwnCloud, ile o szerszy ekosystem. Tak jak Google integruje swoje usługi wokół Google Drive, a Microsoft wokół SkyDrive, tak samo możemy być świadkiem powstawania nowego ekosystemu chmur. Przedstawię kilka elementów.

OwnCloud

To oprogramowanie "tworzące chmurę" na serwerze. Temat poruszany wcześniej np. przez Hase. Projekt Open Source (http://owncloud.org ), szybko się rozwija , posiada zaplecze komercyjne (http://owncloud.com ) dzięki czemu projekt powinien być samowystarczalny finansowo.

Problem: Większość osób nie ma lub nie chce mieć całego serwera, by mieć konto w fajnej chmurze.
Rozwiązanie: Provider OwnCloud

OwnCube

Firma OwnCube to jeden z usługodawców OwnCloud jako gotowego produktu. Za darmo. Możesz wybrać też innych, np. GetFreeCloud czy Hostingbase. Co dostajesz? Miejsce na serwerze i czasem dodatkowe funkcje. Np. OwnCube daje 5 GB, GetFreeCloud 6 GB. Ja wybrałem tego pierwszego, bo umożliwia łatwe darmowe rozszerzenie przestrzeni np. +1 GB za polecanie usług, lub czasem x2 (podwojenie) za napisanie recenzji. Drugi powód to dodatkowe funkcje, aktywny rozwój i dobry support.

Problem: Nie chcesz przywiązywać się do usług SkyDrive czy Google Drive, ale chcesz korzyści z wykorzystania chmury?
Rozwiązanie: OwnCloud hostowany na własnym serwerze lub na OwnCube

Wykorzystanie

Pliki

OwnCloud na OwnCube daje różne możliwości. Po pierwsze dostajesz przestrzeń, do której możesz wrzucić swoje pliki. Nawet przez przeglądarkę można uploadować kilkadziesiąt plików jednocześnie.

Chmurę możesz podłączyć do swojego komputera jako dysk z pomocą protokołu WebDAV. Obsługuje to np. Windows 98,2000,XP, Vista, 7, choć nie w każdym działa równie dobrze. Podlinkujesz bez problemu w systemach Linuks czy Macintosh. Bez potrzeby instalowania jakiegokolwiek klienta.

Dokumenty

Natywnie jest obsługiwany również przez MS Outlook (działa lepiej niż na reszcie Windowsa) oraz OpenOffice i LibreOffice. W tych ostatnich wystarczy włączyć wbudowaną funkcję: Narzędzia> Opcje> Użyj okien dialogowych programu. Wklejasz tam adres np. https://owncube.com/files/webdav.php i już! Przechodzisz po swojej chmurze i edytujesz pliki.

Synchronizacja

Możesz zainstalować narzędzie do automatycznej synchronizacji dysku z chmurą. Nazywa się OwnCloud Client. Obecnie dostępne na Windows XP, Vista, 7 i Linuks. Jest też beta na Macintosh i Androida. To uniwersalne narzędzie i dzięki niemu ustawisz też synchronizację między np. dyskami lokalnymi w Windows czy dyskiem a miejscem sieciowym.

Gdy już przekazywanie i pobierania plików będzie jasne warto przyjrzeć się temu, co można zrobić w naszej chmurze. Będę mówił na przykładzie OwnCube, bo wprowadzili kilka udogodnień.

Pliki i multimedia

Plikami i katalogami można zarządzać, a ponadto: spakować do archiwum ZIP, udostępnić Światu (generowany jest publiczny URL) edytować pliki txt i otwierać pliki PDF bez dodatkowego czytnika.

Zakładka Muzyka służy do wyszukania plików muzycznych i odsłuchiwanie ich ze strony WWW lub ze zgodnego odtwarzacza (jest na Linux, jest w budowie na Windows i Macintosh)

Zakładki Kontakty i Kalendarz to na razie proste narzędzia - książka adresowa i kalendarz. Dane tam zapisane można wysyłać do osobnych programów, ale ich możliwości będą jeszcze rozbudowywane.

Poniżej jest też Galeria, która umożliwia stworzenie galerii ze zdjęć wyszukanych wśród plików.

Dodatkowe możliwości

Podczas tworzenia OwnCloud pojawiło się wiele ciekawych pomysłów na dodatkową funkcjonalność. Autorzy zdecydowali się więc stworzyć portal z wtyczkami/aplikacjami, które dodają nowe możliwości.
W OwnCube zobaczymy np. ocDownloader, który umożliwia pobranie do naszej chmury pliku bezpośrednio z Internetu, bez pobierania wcześniej na dysk. Dzięki temu można wkleić linka do dużego ZIPa, ISO, czy pliku z RapidShare i ominąć problem z powolnym transferem. Można też np. wkleić link do pliku PDF, by przeczytać go na komputerze bez Adobe Readera.
Mamy też wtyczkę do importu kontaktów z konta Google, czy do przypinania wybranych folderów do menu.
Inne wtyczki będą dodawane w miarę ich rozwoju, ale już widać, że chmura będzie szybko przybierała na funkcjonalności.

Uniwersalny zapis

Chmura OwnCloud to pomysł na tworzenie własnej chmury, według własnych potrzeb. Ma być możliwe wykorzystanie jej jako centralnego miejsca zapisu plików tak, by mieć wszystkie ważne rzeczy w jednym miejscu i pod kontrolą. W testach jest zapisywanie plików konfiguracyjnych komputera, by zmiany wyglądu i ustawień przenosiły się na inne komputery z których się korzysta. Podstał projekt unhosted.org, by umożliwić zapisywanie dokumentów z edytorów on-line i programów webowych. Założenie bardzo podobne do np. Data Liberation Front od Google. Być może uda się zbudować przy tym webową wersję LibreOffice.

Przyszłość

Jeszcze w maju ma się ukazać nowa wersja OwnCloud oraz nowe wtyczki.
Prawdopodobnie zobaczymy:


 • Przeglądarkę plików ODF (OpenOffice i LibreOffice)
 • Nową galerię zdjęć z możliwością publikacji
 • Odtwarzacz plików wideo
 • Lepszy notatnik
 • Lepsze wykorzystanie HTML5, np. przesyłanie plików metodą przeciągania z pulpitu,
 • Usprawnienia istniejących narzędzi,
 • Przywracanie poprzednich wersji plików.

Z kolei OwnCube pracuje, poza powyższymi, nad:


 • Montowaniem dysków sieciowych
 • Własną, darmową pocztą elektroniczną
 • Podłączaniem zewnętrznych kont pocztowych
 • Forum
 • Społecznościowym działem pytań i odpowiedzi
 • Własnymi aplikacjami dla OwnCloud

Podsumowanie

OwnCloud wraz z OwnCube nie próbuje konkurować z SkyDrive czy Google Drive, a jednak stanowi bardzo ciekawą wizję otwartego i elastycznego środowiska. Jest to wizja na tyle atrakcyjna, że przyciąga użytkowników np. DropBoxa. To gotowa, darmowa usługa której przetestowanie gorąco polecam.

Linki:

OwnCube:
https://owncube.com/

OwnCloud App Portal:
http://apps.owncloud.com/

Kilka pomysłów na nowe aplikacje:
http://owncloud.org/dev/junior-jobs/

Opis różnych klientów WebDAV:
http://code.google.com/p/sabredav/wiki/GettingStarted