Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Własna kostka w chmurze, czyli nie SkyDrive ani Google Drive

Moje, twoje, pliki on-line z synchronizacją, 5GB free, udostępnianie dla świata, dostęp także bez instalacji klienta. On-line: kontakty, kalendarz, galeria zdjęć, słuchanie muzyki, pobieranie plików. Wszystko dla użytkowników Windows (także XP), Linuks i Mac. Za darmo i Open Source!

***

Idea jest prosta. Są narzędzia do wysyłania danych w "chmurę", by mieć ich kopię, udostępniać innym lub synchronizować między kilkoma komputerami.

Znacie pewnie Dropbox, SkyDrive, Google Drive. Mnie zaciekawił projekt OwnCloud, bo jest podstawowym elementem bardzo intrygującej wizji.

Nie chodzi o sam OwnCloud, ile o szerszy ekosystem. Tak jak Google integruje swoje usługi wokół Google Drive, a Microsoft wokół SkyDrive, tak samo możemy być świadkiem powstawania nowego ekosystemu chmur. Przedstawię kilka elementów.

OwnCloud

To oprogramowanie "tworzące chmurę" na serwerze. Temat poruszany wcześniej np. przez Hase. Projekt Open Source (http://owncloud.org), szybko się rozwija , posiada zaplecze komercyjne (http://owncloud.com) dzięki czemu projekt powinien być samowystarczalny finansowo.

Problem: Większość osób nie ma lub nie chce mieć całego serwera, by mieć konto w fajnej chmurze.
Rozwiązanie: Provider OwnCloud

OwnCube

Firma OwnCube to jeden z usługodawców OwnCloud jako gotowego produktu. Za darmo. Możesz wybrać też innych, np. GetFreeCloud czy Hostingbase. Co dostajesz? Miejsce na serwerze i czasem dodatkowe funkcje. Np. OwnCube daje 5 GB, GetFreeCloud 6 GB. Ja wybrałem tego pierwszego, bo umożliwia łatwe darmowe rozszerzenie przestrzeni np. +1 GB za polecanie usług, lub czasem x2 (podwojenie) za napisanie recenzji. Drugi powód to dodatkowe funkcje, aktywny rozwój i dobry support.

Problem: Nie chcesz przywiązywać się do usług SkyDrive czy Google Drive, ale chcesz korzyści z wykorzystania chmury?
Rozwiązanie: OwnCloud hostowany na własnym serwerze lub na OwnCube

Wykorzystanie

Pliki

OwnCloud na OwnCube daje różne możliwości. Po pierwsze dostajesz przestrzeń, do której możesz wrzucić swoje pliki. Nawet przez przeglądarkę można uploadować kilkadziesiąt plików jednocześnie.

Chmurę możesz podłączyć do swojego komputera jako dysk z pomocą protokołu WebDAV. Obsługuje to np. Windows 98,2000,XP, Vista, 7, choć nie w każdym działa równie dobrze. Podlinkujesz bez problemu w systemach Linuks czy Macintosh. Bez potrzeby instalowania jakiegokolwiek klienta.

Dokumenty

Natywnie jest obsługiwany również przez MS Outlook (działa lepiej niż na reszcie Windowsa) oraz OpenOffice i LibreOffice. W tych ostatnich wystarczy włączyć wbudowaną funkcję: Narzędzia> Opcje> Użyj okien dialogowych programu. Wklejasz tam adres np. https://owncube.com/files/webdav.php i już! Przechodzisz po swojej chmurze i edytujesz pliki.

Synchronizacja

Możesz zainstalować narzędzie do automatycznej synchronizacji dysku z chmurą. Nazywa się OwnCloud Client. Obecnie dostępne na Windows XP, Vista, 7 i Linuks. Jest też beta na Macintosh i Androida. To uniwersalne narzędzie i dzięki niemu ustawisz też synchronizację między np. dyskami lokalnymi w Windows czy dyskiem a miejscem sieciowym.
Gdy już przekazywanie i pobierania plików będzie jasne warto przyjrzeć się temu, co można zrobić w naszej chmurze. Będę mówił na przykładzie OwnCube, bo wprowadzili kilka udogodnień.

Pliki i multimedia

Plikami i katalogami można zarządzać, a ponadto: spakować do archiwum ZIP, udostępnić Światu (generowany jest publiczny URL) edytować pliki txt i otwierać pliki PDF bez dodatkowego czytnika.
Zakładka Muzyka służy do wyszukania plików muzycznych i odsłuchiwanie ich ze strony WWW lub ze zgodnego odtwarzacza (jest na Linux, jest w budowie na Windows i Macintosh)
Zakładki Kontakty i Kalendarz to na razie proste narzędzia - książka adresowa i kalendarz. Dane tam zapisane można wysyłać do osobnych programów, ale ich możliwości będą jeszcze rozbudowywane.
Poniżej jest też Galeria, która umożliwia stworzenie galerii ze zdjęć wyszukanych wśród plików.

Dodatkowe możliwości

Podczas tworzenia OwnCloud pojawiło się wiele ciekawych pomysłów na dodatkową funkcjonalność. Autorzy zdecydowali się więc stworzyć portal z wtyczkami/aplikacjami, które dodają nowe możliwości.
W OwnCube zobaczymy np. ocDownloader, który umożliwia pobranie do naszej chmury pliku bezpośrednio z Internetu, bez pobierania wcześniej na dysk. Dzięki temu można wkleić linka do dużego ZIPa, ISO, czy pliku z RapidShare i ominąć problem z powolnym transferem. Można też np. wkleić link do pliku PDF, by przeczytać go na komputerze bez Adobe Readera.
Mamy też wtyczkę do importu kontaktów z konta Google, czy do przypinania wybranych folderów do menu.
Inne wtyczki będą dodawane w miarę ich rozwoju, ale już widać, że chmura będzie szybko przybierała na funkcjonalności.

Uniwersalny zapis

Chmura OwnCloud to pomysł na tworzenie własnej chmury, według własnych potrzeb. Ma być możliwe wykorzystanie jej jako centralnego miejsca zapisu plików tak, by mieć wszystkie ważne rzeczy w jednym miejscu i pod kontrolą. W testach jest zapisywanie plików konfiguracyjnych komputera, by zmiany wyglądu i ustawień przenosiły się na inne komputery z których się korzysta. Podstał projekt unhosted.org, by umożliwić zapisywanie dokumentów z edytorów on-line i programów webowych. Założenie bardzo podobne do np. Data Liberation Front od Google. Być może uda się zbudować przy tym webową wersję LibreOffice.

Przyszłość

Jeszcze w maju ma się ukazać nowa wersja OwnCloud oraz nowe wtyczki.
Prawdopodobnie zobaczymy:
 • Przeglądarkę plików ODF (OpenOffice i LibreOffice)
 • Nową galerię zdjęć z możliwością publikacji
 • Odtwarzacz plików wideo
 • Lepszy notatnik
 • Lepsze wykorzystanie HTML5, np. przesyłanie plików metodą przeciągania z pulpitu,
 • Usprawnienia istniejących narzędzi,
 • Przywracanie poprzednich wersji plików.

Z kolei OwnCube pracuje, poza powyższymi, nad:

 • Montowaniem dysków sieciowych
 • Własną, darmową pocztą elektroniczną
 • Podłączaniem zewnętrznych kont pocztowych
 • Forum
 • Społecznościowym działem pytań i odpowiedzi
 • Własnymi aplikacjami dla OwnCloud

Podsumowanie

OwnCloud wraz z OwnCube nie próbuje konkurować z SkyDrive czy Google Drive, a jednak stanowi bardzo ciekawą wizję otwartego i elastycznego środowiska. Jest to wizja na tyle atrakcyjna, że przyciąga użytkowników np. DropBoxa. To gotowa, darmowa usługa której przetestowanie gorąco polecam.

Linki:

OwnCube:https://owncube.com/

OwnCloud App Portal:http://apps.owncloud.com/

Kilka pomysłów na nowe aplikacje:http://owncloud.org/dev/junior-jobs/

Opis różnych klientów WebDAV:http://code.google.com/p/sabredav/wiki/GettingStarted 

internet porady serwery

Komentarze

0 nowych
ekomp   3 #1 16.05.2012 15:49

Witajcie! To mój pierwszy wpis, więc proszę o komentarze - pozytywne i negatywne. Wszystkie przyczynią się do tego, żeby następne teksty były lepsze.

Mam nadzieję, że temat się podoba. Jeśli będziecie ciekawi innych technologii, które uważam za rozwojowe, chętnie stworzę jeszcze kilka tekstów.

Zachęcam do testów OwnCube. Jeśli chcecie zaznaczyć, że zakładacie konto po przeczytaniu tego tekstu to zaznaczcie przy rejestracji Invited by: ekomp Nie wiem, czy to mi coś da, ale warto spróbować :-)

command-dos   18 #2 16.05.2012 17:14

Przetestuję, co mam wpisać w polu "invited by" - nie chcesz darmowych GB? ;)

Airborn   8 #3 16.05.2012 18:04

Wszystko pięknie i fajnie, nawet mi się podoba, ale...

Jeżeli postawimy sobie takiego OwnCloud na własnym serwerze to to wciąż jest synchronizacja plików pomiędzy dwoma komputerami - coś co lata temu potrafił rsync. Osobiście nie znam nikogo kto posiadał by swoją prywatną chmurę serwerów, ale może mam kiepskie znajomości :P

ekomp   3 #4 16.05.2012 19:57

@command-dos
wpisz w pole "Invited by:" tak jak napisałem: ekomp
Z góry dziękuję, choć nie wiem czy to zadziała. System zaproszeń wymaga wcześniej podania maila osoby, która będzie zakładać konto. Mam nadzieję, że tutaj będą elastyczni :-)

@Airborn
Hm.. z takiego punktu widzenia to rzeczywiście nie ma sensu. Zamiast OwnCloud na własnym drugim komputerze lepiej po prostu zrobić udostępnianie dysku itp. Nawet przy kilku komputerach dla samych plików prostszy jest NAS.
OwnCloud to system, który zakłada, że masz kilka komputerów (np. stacjonarny i laptop) a do tego np. coś z Androidem (np. telefon, tablet). System to też coś więcej niż udostępnianie i synchronizacja plików. Stąd te usługi dodatkowe.
Własny serwer, choćby wirtualny, czy "chmurowy", jest jak najbardziej możliwy i bywa darmowy. Przypominam, że OwnCloud jest OpenSource i można z niego korzystać też w firmach czy na uczelniach. Możliwa grupa odbiorców jest dużo szersza.

ekomp   3 #5 16.05.2012 20:56

Aktualizacja: Hej, to działa. Mam więcej GB na koncie dzięki Wam! Dziękuję bardzo. I FEEL THE POWER :-) .
Ale na poważnie, to jak już macie jedno konto, to następne GB nabijajcie już sobie :-D.

marrrysin   7 #6 16.05.2012 20:58

Bardzo interesujące, czegoś takiego szukałem - możliwość wrzucenia zbioru płyt w mp3 i odsłuchu online to to czego szukałem! Czuję, że będę także śledził ten projekt - chociaż na razie ograniczę się do dropboxa i google music.

souler   3 #7 16.05.2012 22:13

Sam byłem bardzo, bardzo podjarany tym. Postanowiłem przetestować. Wybrałem OwnCube. Wszystko na początku fajnie. Nawet udało mi się zasynchronizować kalendarz z Tunderbird. Ale... ale coś się wysypało. Klient na linuxa jest chyba niedopracowany. Kiedy wrzuciłem do katalogu pliki ładnie się wgrywały na serwer. Musiałem wyłaczyć komputer. Później nie chciało się synchronizować. Były jakieś problemy z serwerem. Ponad to odtwarzacz ma problemy z tagami. Chyba sobie jeszcze poczekam aż dopracują tego Own'a a póki co zostaję przy Dropsie :D

command-dos   18 #8 17.05.2012 07:17

@souler - ja jestem podjarany z innego względu: webdav. Mało kto z "chmurodawców" oferuje tą funkcję, a jak oferuje, to za dopłatą - nie trzeba żadnego klienta z gui - podmontowujesz do katalogu jako system plików davfs i gotowe ;) co prawda to teoria, bo jeszcze nie miałem czasu przetestować. Na razie stargałem całą bazę kontaktów z googli i zadziałało - tylko nie wiem co z tym dalej :) i niepokoi mnie trochę to: https://owncube.com/apps/contacts/carddav.php/addressbooks/ - jeśli macie login i hasło do own'a, to można podejrzeć loginy - nie wiem, czy wszystkie, czy część - po mnie już się nieco osób zarejestrowało - ale jak open, to open, nie? ;)
@ekomp - sorry, to nie byłem ja :( nie mogłem się doczekać na odpowiedź i zarejestrwałem się bez polecenia...

Slavius   3 #9 17.05.2012 12:13

Mam problem. Nie mogę się ani zarejestrować ani zalogować z poziomu przeglądarki FF12 do GetFreeCloud. Pod Operą to bez problemu, ale nie jest to moja główna przeglądarka, tym bardziej, że ją średnio toleruję.

  #10 17.05.2012 12:19

Bardzo interesujacy wpis, bo wlasnie czegos takiego szukam. Konkretnie szukalem jakiejs wolnej uslugi, ktora dodatkowo nie wymagalaby instalacji klienta, a umozliwiala laczenie sie za pomoca standardow, jak WebDAV.

Przegladajac podlinkowane przez ciebie uslugi napotkalem na kilka problemow.
1. OwnCloud/Cube to usluga amerykanska, bazuje wprawdzie na serwerach bulgarskich, jednak jest usluga USA i w mysl prawa calosc zostaje w USA i tam jest rozsadzana w razie problemow. USA moze takze zazadac twojej ekstradycji jesli uznaja, ze jakis plik narusza ich prawo [a w przypadku USA wszystko jest mozliwe, bo to kraj o najbardziej absurdalnym prawie zwiazanym z IT i bezpieczenstwem na swiecie.]
2. druga usluga jest usluga szwajcarska. Wszystko fajnie tyle, ze ja niemieckiego nie znam. Przebrnalem przez proces zakladania konta poslugujac sie pozostala wiedza po lekcjach jezyka niemieckiego, jednak nie powiem, aby byla to przeprawa plynna. Do tego nie otrzymalem maila potwierdzajacego zalozenie konta

  #11 17.05.2012 13:25

ocDownloader w ownCube od nastepnego tygodnia bedzie dostepny tylko w ofercie premium

  #12 17.05.2012 14:31

@ PanMruk
Chyba coś Ci się pomyliło. OwnCube jest Austryjacki. Ty piszesz o innych GetFreeCloud (USA) i Hostingbase (Szwajcaria).
Jeśli chcesz to o czym jest w artykule to zapisz się na http://OwnCube.com prosto, po angielsku.
I napisz czy działa :-)

  #13 17.05.2012 14:32

@PanMruk

Hello,
OwnCube is not an US company and NO server in Bulagria.
I think you mean GETFREECLOUD they are an US company and servers in bulagria, hungary or somewhere else.

!! OwnCube "" is an Austria company with servers in France/Netherlands/Germany,.... NO us based company and servers.

Greets OwnCube

Fisiu   6 #14 17.05.2012 15:20

Mnie brakuje jeszcze wersjonowania plików. Całe szczęście, że pracują nad tym i jedna z następnych wersji owncloud będzie ten ficzer wspierać :) Mirall póki co jeszcze miewa problemy wieku dziecięcego, jednak jakoś daje radę. Z czasem będzie lepiej. No i chwała za to, że użyli Qt :)
Mam nadzieję, że synchronizacja tysięcy małych plików będzie znacznie szybsza niż w przypadku Dropboksa. Bo ten ostatni ma start strasznie toporny kiedy w jego katalogu synchronizacji znajduje się tak wiele elementów.

@PanMruk
Chyba coś pomyliłeś, bo owncube to:
OwnCube e.U.
An der Liesing 2-34
1230 Wien
Österreich

  #15 17.05.2012 15:44

@Fisiu
zgadza sie, ale jak zrobisz whois na owncube.com, to znajdziesz info, ze domena na godaddy jest zarejestrowana na amerykanska firme i chyba o to chodzilo przedmowcy

  #16 17.05.2012 15:56

a dokladniej jest wpis: owncube.com@domainsbyproxy.com

domainsbyproxy sluzy do ukrycia danych dostepnych przez whois, takze firma jest raczej z EU, ale do rejestracji domeny uzyla serwisu domainsbyproxy

  #17 17.05.2012 16:14

ownCloud ma biuro w Sztutgarcie

http://blog.karlitschek.de/

  #18 17.05.2012 16:47

@ zenek-saper
Właściciel domeny OwnCube.com.

Globalnie OwnCube zostało zarejestrowane przez GoDaddy:
http://reports.internic.net/cgi/whois?whois_nic=owncube.com&type=domain

Whois GoDaddy wskazuje na usługę anonimizacji danych klienta końcowego (Domains By Proxy®):
http://who.godaddy.com/whois.aspx?domain=owncube.com&prog_id=GoDaddy

Proces anonimizacji Domains By Proxy® opisany jest też tutaj na przykładzie:
https://www.domainsbyproxy.com/popup/whoisexample.aspx?prog_id=GoDaddy

Więc nie można sprawdzić właściciela. Tak samo nie można też powiedzieć, że właścicielem jest firma z USA.

  #19 17.05.2012 17:02

Hello again,
OwnCube is not US we only protect our domains with Whois protection.

Dont disscuss about our company search google for our company and you find many company registers like this from official AT company register:

http://firmen.wko.at/Web/DetailsInfos.aspx?FirmaID=5522dd91-2280-467f-9f1f-1a291...

http://www.compnet.at/owncube-eu

http://www.firmeninfo.at/OwnCube%20e.U./Wien/firma_90329041.html

An much more OwnCube e.U. is registered in AT and i am in AT too.
The Whois protection have nothing to do with our company!!

Greets OwnCube

  #20 17.05.2012 17:16

btw. funny to see that there are people out there, who dont know much in internet tech and seems to know ALL with an simple whois record, sorry but before you accuse someone, recheck your facts.

  #21 17.05.2012 21:02

before i've checked whois i've found this:
http://www.compnet.at/owncube-eu (ownCube)
http://blog.karlitschek.de/ (ownCloud)

both are from UE, so ok, but it will be nice if u write in future something about u (for people like PanMruk)

using whois u can get owner of the site, in your this not working

but for me it isn't problem, who u are and where u settle your company, most important for me is:
terms of service and privacy (currently links these links not working)

  #22 17.05.2012 21:36

@Alehandro

to co napisales - wszystko sie zgadza
staralem sie zrozumiec tylko skad PanMruk ma informacje, ze to firma z USA, stwierdzilem, ze mogl sprawdzic wlasciciela domeny/serwisu i wyszlo mu, ze to firma z USA (ta od anonimizacji), dodatkowo przyznalem racje Fisiu, ze dane firmy sie zgadzaja (jesli moderator zatwierdzi poprzedni komentarz to podalem linke z adresem firmy, ktory znalazlem wczesniej)

sam uzywam ownCube juz tydzien, i nie przyszlo mi do glowy sprawdzac firmy, az do komentarza PanMruk, i tyle na temat

btw. OwnCube do u have Polish people in your team or u are using Google Translate?

  #23 17.05.2012 21:45

sorry i should write all in one post

"before you accuse someone"

c'mon, i didn't accused you, what a diference is for u if somebody is wondering if u are from USA or EU, as i said before most important thing on the page should be: Terms of Service and Privacy Policy, and short info about your company, i think that when publish that info, the owner of this blog will help you translate all info into polish, u can even give more storage space for Polish translator of those infos

Welcome in Poland and whish you luck with ownCube

ekomp   3 #24 18.05.2012 06:16

Hej, dzięki za komentarze!

@souler
Obecny stan książki adresowej i kontaktów oceniam jako "beta". Developerzy wiedzą o tym i będą wszystko dopracowywać. Na przykład tworzą teraz od nowa mechanizm galerii.

@command-dos
Hej, dzięki za info. Błąd już naprawiony

@Slavius
Pisałem o OwnCube. Zarejestrować się możesz ze strony głównej https://owncube.com

@zenek-saper
Z ocDownloader jest inna sprawa. Wykryty został poważny błąd w kodzie i jeszcze nie jest załatany. W związku z tym dodatek ma być wyłączony dla wszystkich w OwnCube do czasu naprawienia. Ale hej, jeśli jesteś developerem i masz lepsze źródła to pisz, chętnie się dowiem.

@OwnCube
Welcome OwnCube Team! Thank you for comments.

@(Cała sprawa o tym kto skąd jest)
W serwisach najpierw zwracam uwagę na regulamin i dane na stronie. I tutaj sprawa jest jasna. Tak jak napisał @Kubatura, OwnCube - Austria, GetFreeCloud - USA, Hostingbase (Szwajcaria). Oczywiście można bawić się w detektywa. Tak naprawdę znaczenie ma tylko to czy firma jest z USA. Jeśli tak to podlegają m.in. Patriot Act (http://pl.wikipedia.org/wiki/USA_Patriot_Act) i dane osób z Unii Europejskiej mogą swobodnie być przekazane organom z USA. Ta sprawa to temat na artykuł dla prawnika, więc na tym skończę.
Dla mnie OwnCube nie budzi wątpliwości, a już na pewno jest lepszym wyborem niż inne serwisy.

Na koniec
@Fisiu
Wiesz, jeśli planują, by cała konfiguracja środowiska np. KDE czy GNOME była synchronizowana w chmurze to muszą sobie poradzić z dużą ilością małych plików :-)

  #25 18.05.2012 08:03

odpowiedz dla Ciebie:

developerem nie jestem, ale kumpel z pracy tez ma konto na ownCube i zapytal sie jednego z administratorow na czacie co sie stalo z ocDownloaderem bo zniknal z menu, dostal odpowiedz, ze od nastepnego tygodnia bedzie to usluga dla uzytkownikow premium, i glownym powodem wylaczenia nie byly bledy w kodzie, ale przeciazenie serwerow bo nowi uzytkownicy kozystali z niej jak szaleni

mala dygresja:

moim zdaniem taka informacja powinna ukazac sie na stronie serwisu, albo przynajmniej kazdy uzytkownik powinien byc powiadomiony o zmianach mailem

nie krytykuje ownCube, ale troche to dziala nieprofesjonalnie, rozumiem, ze to nowy startup i z czasem bedzie lepiej

dla serwisu sluzacego do wymiany plikow, bardziej nalezalo by sie bac ACTA, PIPA i SOPA (jesli wejda) oraz organizacji RIAA, MPAA (te jak pokazal przyklad Megaupload radza sobie bez wyzej wymienionych ustaw) - i oto chyba chodzilo uzytkownikowi PanMruk, czy za zgromadzone dane nie puszcza go z torbami (za mp3 lub filmy albo w jego kodzie znalazl ktos opatentowanego) albo przynajmniej zablokuja jego pliki i nie bedzie mial do nich dostepu

milego dnia

  #26 18.05.2012 08:40

jestem upierdliwy, ale powazny blad w kodzie dotyczy ocDownloadera czy ownCloud, bo na stronie ocDownloadera developer nie ostrzega przed zadna dziura:

http://www.djazz-lab.net/

ale jak masz info o dziurze, to chetnie sie dowiem, podaj linka, firmy OSowe to nie firmy komercyjne, ktore boja sie informacji o swoich dziurach, zaden wstyd dla np. ownCube jesli opublikuje, ze wykryl blad w skryptach ownCloud lub ocDownloader i w zwiazku z tym wylacza pewna funksjonalnosc serwisu - taka informacja nawet swiadczy dobrze o firmie

jeszcze raz pozdrawiam i bez odbioru

  #27 18.05.2012 12:26

Od kilku dni istnieje polska społeczność http://www.owncloud.org.pl

cyryllo   18 #28 18.05.2012 13:02

Ja używam już od wersji 2 i z poprawkami coraz lepsza ta apka :)

Z upragnieniem czekam na wersje 4 z większą ilością plug-inów :)

A zainteresowanych zapraszam na http://owncloud.org.pl

Strona dopiero co powstała ale warto skupić się jako polska społeczność :)

  #29 18.05.2012 18:22

macie moze w planach postawienie hostingu na bazie ownCloud? zawsze to taniej placic za premium w zlotowkach

  #30 19.05.2012 08:36

pare miesiecy temu pojawila sie informacja o tym, ze wladze USA moga przejac domeny .com jesli stwierdza, ze strony podpiete pod te domeny prowadza dzialalnosc hazardowa lub piracka, ownCube to firma europejska, ale domene ma .com i w zwiazku z tym mam pytanie (ktore dotyczy tez innych podobnych serwisow), jak wrzuce swoje mp3 i iso (zrobione z zakupionych plyt audio i zakupionych pudelkowych wersji gier i programow w celach backupu a nie z mysla o dzieleniu sie, no ale nieuzyty nie jestem i jak ktos ze znajomych poprosi o udostepnienie muzy lub jakiejs gry to udostepnie w grupie lub zrobie linka publicznego) czy przez to caly serwis nie bedzie traktowany jako piracki i ewentualnie USA przejma domene serwisu (i na jakis czas strace dostep do moich plikow), nie lepiej by bylo dla firmy europejskiej zarejestrowac domene .eu albo krajowa, zeby spac spokojnie?

http://webhosting.pl/USA.moze.odebrac.ci.domene.nawet.jesli.nie.masz.nic.wspolne...

ekomp   3 #31 19.05.2012 12:53

@zenek-saper
Z ocDownloaderem każdy z nas ma swoje źródła. Prawda leży pewnie pośrodku, ale łącząc to co wiem powiem, że błąd był i powodował możliwość przeciążenia serwerów. Głównie z błędu korzystali użytkownicy darmowych kont. Sprawa została zgłoszona do twórców OwnCube i ocDownloadera.
Na czas naprawy wtyczka miała być wyłączona, a OwnCube zrobiło własną wtyczkę o podobnej funkcjonalności. Jest ona dostępna w systemie od wczoraj dla wszystkich użytkowników. W międzyczasie wydano nową wersję ocDownloader. Też jest już w systemie.
To tylko wtyczka i OwnCube mógł coś napisać choćby na Twitterze, ale uważam, że zachowali się porządnie.

@zenek-saper i PanMruk
Nie ma co się nastawiać, że OwnCube będzie broniło Twoich mp3 czy filmów. W "OwnCube Terms" jest jasno napisane, że jak wrzucasz pirackie materiały i zostanie to potwierdzone to masz kilkanaście godzin na ich usunięcie, albo liczysz się z tym, że zniknie całe konto. Osobiście nie słyszałem, żeby do tego doszło, ale jasne jest, że OwnCube celuje w użytkowników, którzy grają czysto.
Na rzeczy tajne i krytyczne są naprawdę lepsze miejsca :-) To kwestia decyzji i odpowiedzialności każdego użytkownika.

@cyryllo
Super, że w Polsce są takie inicjatywy. Życzę szybkiego rozwoju. Chętnie dowiem się więcej i napiszę przy okazji o tym tekst :-D

  #32 19.05.2012 15:04

1) nie bede klocil sie o ocDownloadera, kumpel mowil ze dostal jakiegos maila z sesja z czata (dodatkowo po rozmowie z adminem ocDownloader zostal mu przywrocony), jak bedzie dla wszystkich to ok, glupio by bylo przerzucac swoje rzeczy z wlasnej witryny, recznie kopiujac na hd i znowu na ownCube

2) jesli ownCloud ma wbudowanego playera to chyba nie po to zeby odtwarzac na nim utwory z Jamendo (lepiej to robic bezposrednio z Jamendo i zalozyc sobie tam konto), zreszta we wszystkich screenach playerem jakie widzialem - utwory nie sa darmowe, chociazby na stronie getfreeCloud jest utwor U2, czyli zespolu, ktory za wszelkiej masci serwisami do wspoldzielenia pliko nie przepada)

3) jak dotrzec do tego ownCube Terms lub OwnCube Privacy bo ja mam ten sam link, ktory za przeproszeniem "gowno" pokazuje, jak masz namiara na regulamin uslug itd. to daj namiary, przy okazji jak juz masz kontakt z firma to powiedz zeby dodali mozliwosc zapoznania sie z regulaminem podczas zakladania konta, bo chyba takiej mozliwosci nie ma, zawsze to lepiej miec pewnosc, ze klient wie i rozumie z jakiego serwisu korzysta

dzieki za uwage, i o te linki prosze albo o info jak je uzyskac, cache przegladarki wyczyscilem w IE i FF na windzie i linuksie i nijak nie moge dotrzec do regulaminu

pozdrawiam

PS. jak na serwis do wspoldzielenia plikow to domene zakupili w fajnym miejscu GoDaddy.com (najglosniej popieralo PIPY, SOPY itd., jak zaczeli ludzie bojkotowac ich domeny to sie wycofali, mozliwe ze ownCube kupilo domene .com u nich bo po tej aferze ceny domen spadly ;p)

  #33 19.05.2012 15:25

ja nie chce, zeby ownCube chronilo moje mp3, albo gry (jak mowilem chcialem zrobic kopie zapasowe oryginalow, CDeki i dyski twarde sa zawodne, placa za chmure mialbym duza pewnosc, ze moim danym nic sie nie stanie - place wymagam, mam kupionych pare gier na GOGu i w kazdej chwili moge je sobie z konta sciagnac gdziekolwiek jestem, chcialem to samo sobie zrobic z moimi pudelkowymi wersjami - chociaz robienie kopii zapasowych i tak dla firm jest trudne do zaakceptowania), raczej dajac przyklad Megaupload w jednym z moich postow mialem na mysli to, ze majac konto na Mega, trzymalem tam swoje pliki z Blendera i moje wlasne tekstury, niestety wszystko jest teraz zablokowane, sparzylem sie na serwisach typu Megaupload, nie mam konta na innych, ale jak widze, ze to ma dzialac podobnie, to kiedys i ownCube dobiora sie do zadka, swoja droga prowadzic serwis do wspoldzielenia plikow w dzisiejszych czasach trzeba miec stalowe nerwy albo plecy i moze jakies uklady albo tzw. "sposob na Alcybiadesa"

ekomp   3 #34 21.05.2012 09:11

@zenek-saper i ocDownloader
Hej, w końcu nowa wtyczka (HTTP/FTP downloader) zastąpiła na razie ocDownloader, bo tamten błąd jeszcze działał. Wyszło na to, że byłeś bliżej prawdy :-)

@zenek-saper i regulamin.
U mnie OwnCube Terms otwiera się za każdym razem, gdy kilkam na link "OwnCube Terms" na dole strony głównej. To nie jest oddzielny URL, a tylko wyskakujące okienko. Być może coś je blokuje.
Treść możesz odczytać ze źródła strony głównej. Poszukaj w kodzie: OwnCube Terms i już.

A word to our friends at OwnCube - some users are having problem in viewing OwnCube Terms. If there is any direct URL to the text, please publish it.

Dla ułatwienia i dla innych osób z tym problemem przeklejam tutaj tekst skopiowany 20.05.2012.
Być może jest on już nieaktualny. Zawsze sprawdź sam na https://owncube.com .

OwnCube Terms
1. Terms
By accessing this web site, you are agreeing to be bound by these web site Terms and Conditions of Use, all applicable laws and regulations, and agree that you are responsible for compliance with any applicable local laws. If you do not agree with any of these terms, you are prohibited from using or accessing this site. The materials contained in this web site are protected by applicable copyright and trade mark law.
2. Use License
Permission is granted to temporarily download one copy of the materials (information or software) on Owncube's web site for personal, non-commercial transitory viewing only. This is the grant of a license, not a transfer of title, and under this license you may not:
modify or copy the materials;
use the materials for any commercial purpose, or for any public display (commercial or non-commercial);
attempt to decompile or reverse engineer any software contained on Owncube's web site;
remove any copyright or other proprietary notations from the materials; or
transfer the materials to another person or "mirror" the materials on any other server.
This license shall automatically terminate if you violate any of these restrictions and may be terminated by Owncube at any time. Upon terminating your viewing of these materials or upon the termination of this license, you must destroy any downloaded materials in your possession whether in electronic or printed format.
3. Disclaimer
The materials on Owncube's web site are provided "as is". Owncube makes no warranties, expressed or implied, and hereby disclaims and negates all other warranties, including without limitation, implied warranties or conditions of merchantability, fitness for a particular purpose, or non-infringement of intellectual property or other violation of rights. Further, Owncube does not warrant or make any representations concerning the accuracy, likely results, or reliability of the use of the materials on its Internet web site or otherwise relating to such materials or on any sites linked to this site.
4. Limitations
In no event shall Owncube or its suppliers be liable for any damages (including, without limitation, damages for loss of data or profit, or due to business interruption,) arising out of the use or inability to use the materials on Owncube's Internet site, even if Owncube or a Owncube authorized representative has been notified orally or in writing of the possibility of such damage. Because some jurisdictions do not allow limitations on implied warranties, or limitations of liability for consequential or incidental damages, these limitations may not apply to you.
5. Revisions and Errata
The materials appearing on Owncube's web site could include technical, typographical, or photographic errors. Owncube does not warrant that any of the materials on its web site are accurate, complete, or current. Owncube may make changes to the materials contained on its web site at any time without notice. Owncube does not, however, make any commitment to update the materials.
6. Links
Owncube has not reviewed all of the sites linked to its Internet web site and is not responsible for the contents of any such linked site. The inclusion of any link does not imply endorsement by Owncube of the site. Use of any such linked web site is at the user's own risk.
7. Site Terms of Use Modifications
Owncube may revise these terms of use for its web site at any time without notice. By using this web site you are agreeing to be bound by the then current version of these Terms and Conditions of Use.
8. Governing Law
Any claim relating to Owncube's web site shall be governed by the laws of the State of Vienna without regard to its conflict of law provisions. General Terms and Conditions applicable to Use of a Web Site.
Privacy Policy
Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. The following outlines our privacy policy.
Before or at the time of collecting personal information, we will identify the purposes for which information is being collected.
We will collect and use of personal information solely with the objective of fulfilling those purposes specified by us and for other compatible purposes, unless we obtain the consent of the individual concerned or as required by law.
We will only retain personal information as long as necessary for the fulfillment of those purposes.
We will collect personal information by lawful and fair means and, where appropriate, with the knowledge or consent of the individual concerned.
Personal data should be relevant to the purposes for which it is to be used, and, to the extent necessary for those purposes, should be accurate, complete, and up-to-date.
We will protect personal information by reasonable security safeguards against loss or theft, as well as unauthorized access, disclosure, copying, use or modification.
We will make readily available to customers information about our policies and practices relating to the management of personal information.
9. Registration
Registration is limited to register only ONE account. If you are doing mass signup/register we are allowed to take your account and ip on our blocklist.

10. Illegal files and copyright files
If we get abuse information concerning any files hosted on OwnCube, we will inform the corresponding user about it and give him/her the opportunity to remove the relevant data IMMEDIATELY. If the files are not removed within ONE day, we claim the right to remove the user's account. These rules apply to all of our accounts and services. In case of utilizing any of our services with costs and not following these rules (i.e. removing illegal files within one day), OwnCube has the right to remove the corresponding account, server, ... AND expenses by the user will NOT be refunded!!

11. Refund for no reason
OwnCube will not refund money from Premium/ownCloud admin,.... accounts if there is no possbile and clear reason. Whether there is a justification, decision is by OwnCube management. Data loss is no reason to refund because nobody can be 100% sure that technical things are working ALL the time.

We are committed to conducting our business in accordance with these principles in order to ensure that the confidentiality of personal information is protected and maintained.

OwnCube e.U.
An der Liesing 2-34
1230 Vienna
Austria

ekomp   3 #35 21.05.2012 09:21

HOT NEWS: Wersja OwnCloud 4 jest już zainstalowana i testowana na serwerach OwnCube. Jeśli nie będzie większych trudności to każdy dostanie nowe funkcje jeszcze dziś!

  #36 21.05.2012 12:18

po wylaczeniu pluginow FF (AdWord i NoScript) jeszcze do wczoraj ww. linki nie dzialaly, zrodla strony nie podgladalem i raczej klienci nie powinni musiec tego robic, zeby przeczytac regulamin uslug

dzisiaj wszystko dziala, widac czasem warto byc upierdliwym a nie tylko zachwycac sie, krytyke klientow przy odrobinie checi mozna tez przekuc w sukcess

trzymaj reke na pulsie i jak bedzie cos sie zle dzialo to wal w morde, a jak beda nowe informacje o usludzem to informuj nas

cyryllo   18 #37 22.05.2012 14:44

Już jest ownCloud 4 :)

Póki co po aktualizacji u mnie nie wszystko działa jak należy :P

  #38 02.06.2012 17:10

@cyryllo

nie wiem czy to ty, czy ktos inny, ale znalazlem posta gostka o podobnym niku jak ty (na RPi.pl), tamten chwalil sie, ze posiada juz maline, jesli to ty to czy moglbys napisac jak ona dziala z OwnCube?

RaspberryPi + OwnCube (z jego wtyczkami/aplikacjami) moze byc calkiem fajne

  #39 30.06.2012 01:50

ja mam konto na ownCube i wysłałem komuś zaproszenie, ten ktoś założył konto, przy tej czynności podał nazwę mojego konta jako polecającego, ale do tej pory dodatkowego 1GB nie otrzymałem, a to już ze 2 dni. Jakie są wasze doświadczenia.

  #40 14.01.2013 08:50

Jestem pod wrażeniem, bardzo dobrze napisany "artykuł" i bieżące odpowiedzi autora, życzę nam wszystkim więcej takich informacji w ogólnym śmietniku.

Pozdrawiam

  #41 11.02.2013 14:06

Totally agree with your suggestion.. Very nice post and good information here..Thanks for posting that.. http://med-sciences.com/

  #42 23.04.2013 16:24

czesc!
probuje zarejestrowac sie w OwnCube, ale nie widze opcji za darmo. czy kazda wersja jest platna?
pzdr