elementary OS Isis: już wiemy, jak będzie wyglądała najpiękniejsza dystrybucja Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

W Sieci pojawiło się wideo przedstawiające najnowszą edycję jednej z najładniejszych linuksowych dystrybucji – elementary OS. Oznaczona nazwą kodową Isis wersja wciąż jeszcze nie została udostępniona społeczności do testów, ale to co mogliśmy zobaczyć pokazuje, że deweloperzy, którzy za swój cel postawili sobie zbudowanie pięknego i nowoczesnego desktopowego OS-a, mogą być znacznie bliżsi tego celu, niż zespoły pracujące na innymi dystrybucjami… o ile oczywiście akceptujemy założenia projektowania przemysłowego, kojarzące się głównie z Apple.

Wśród wielu innych linuksowych dystrybucji elementaryOS wyróżnia się dziś przede wszystkim sporą liczbą autorskich komponentów interfejsów. Jego pierwsza wersja była co prawda jedynie przerobionym Ubuntu ze specyficzną skórką. ale już wersja 0.2 Luna, obecnie udostępniana jako stabilna i bazująca na rdzeniu Ubuntu 12.04 LTS, wprowadziła własne środowisko graficzne i powłokę o nazwie Pantheon. Składa się ono z ekranu logowania, panelu powiadomień, launchera aplikacji, docka, menedżera okienek, panelu ustawień i odpowiedniej skórki. Środowisko Luny działa dość szybko i nie przeszkadza w pracy – to przede wszystkim zasługa menedżera okienek Gala (czyli przerobionego Muttera, znanego z GNOME Shella) i launchera aplikacji Slingshot, jednego z najlepiej przemyślanych komponentów interfejsu użytkownika tego typu.

Prace nad kolejną wersją systemu, bazującym na Ubuntu 14.04 LTS elementary OS-em 0.3 Isis, od początku trzymane były w ukryciu – to nie Debian czy Fedora, gdzie wszystko dzieje się publicznie, a spory na listach dyskusyjnych pochłaniają niemało czasu programistów. Twórcy elementaryOS-a to przede wszystkim designerzy, którym zależy na uzyskaniu jak najbardziej spójnego i dopracowanego środowiska. W grudniu zeszłego roku autorzy projektu pisali, że dysponują już obrazami tego, co w przyszłości będzie nową wersją systemu, ale są one wciąż tak niedopracowane, że nie ma sensu ani korzyści w dawaniu ich komukolwiek z zewnątrz do testowania – po co zapychać trackery błędów zgłoszeniami usterek, o których autorzy już wiedzą?

W styczniu dowiedzieliśmy się, że w zasadzie udało się ukończyć prace nad nową wersją aplikacji konfiguracyjnej Switchboard – jest ona teraz nie tylko ładniejsza (za sprawą oferowanych przez bibliotekę GTK 3.10 animowanych przejść między panelami i zwartym nagłówkiem okna), ale też sprawniej obsługuje pisane dla niej wtyczki.

Ostatnia z bezpośrednich wieści od twórców elementaryOS-a pochodzi z kwietnia – to informacja o rozpoczęciu prac nad aplikacją Vocal, służącą do słuchania podcastów. Ich zdaniem wykorzystywanie do tego celu odtwarzaczy muzyki nie ma sensu, gdyż korzystanie z podcastów wiąże się z zupełnie innym zestawem operacji, niż słuchanie muzycznych utworów.

Nie wiadomo, czy uda się autorom dotrzymać obiecywanego terminu wydania Isis, który przypaść miał na kwiecień tego roku, ale po zaprezentowanym wideo widać, że większość elementów systemu została dopracowana. Wiadomo już, że Isis wykorzysta możliwości UEFI podczas procesu uruchamiania na Makach (jak to będzie z innymi PC, to się okaże). Pulpit nie różni się zasadniczo od tego, co widzieliśmy w Lunie – najwyraźniejszą zmianą jest wprowadzenie przezroczystości w górnym panelu powiadomień, dostosowującego się też do koloru tła, oraz zastosowanie zwartych nagłówków we wszystkich oknach, podobnie jak w GNOME 3.10 – ale ładniej.

Zobaczyć można też jak sprawnie działa panel konfiguracji, odtwarzacz muzyki, systemowy kalendarz i menedżer plików, a także domyślna przeglądarka Midori, wspierająca teraz odtwarzanie wideo Silverlighta za pomocną Pipelighta.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji wypróbować elementaryOS-a, to obraz ISO wydania Luna pobrać możecie tutaj.

© dobreprogramy
s