elementaryOS Freya pokazuje, jak ładny może być linuksowy desktop

Strona główna Aktualności

O autorze

Wśród licznych dystrybucji desktopowego Linuksa, elementaryOS cieszy się opinią najpiękniejszej. Czy to zasłużona ocena, nie nam rozsądzać – estetyka interfejsu użytkownika Pantheon inspirowana starszymi wersjami systemu Mac OS X (by nie powiedzieć żywcem z nich skopiowana) już w wersji 0.2 Luna wyróżniała się dopracowaniem nieczęstym na linuksowych desktopach. A jak wygląda sytuacja wersji 0.3, od niedawna znanej jako Freya? O tym możecie przekonać się już sami, pobierając pierwszą testową wersję beta elementaryOS-a.

Twórcy dystrybucji nigdy nie byli zwolennikami w pełni otwartego cyklu deweloperskiego, kolejne wersje wydając dopiero po doszlifowaniu całości, a wcześniej kusząc użytkowników zrzutami ekranu i filmikami. Tym razem społeczność elementaryOS-a zdołała postawić na swoim – na oficjalnym blogu systemu poinformowano o udostępnieniu wersji testowej, która jeszcze tej jesieni powinna zadebiutować pod nazwą kodową Freya.

Jak zapewne pamiętacie, oryginalnie wydanie to nosić miało nazwę Isis. Zmianę nazwy wymusiła… sytuacja polityczna. Pod nazwą ISIS działają w Sieci bojownicy Kalifatu – Islamskiego Państwa Iraku i Syrii, organizacji dążącej do zbrojnego zjednoczenia ziem arabskich w ramach jednego państwa. Nie chcąc mieć z nimi nic do czynienia, deweloperzy zdecydowali się wykorzystać imię nordyckiej bogini miłości i piękna, Freji.

Nazwa to jednak sprawa drugorzędna. Wprowadzone przez ten rok prac od wydania Luny zmiany wyglądają znacznie bardziej interesująco. I tak, jak zapewne wiecie, bazą dla tej dystrybucji jest Ubuntu 14.04 LTS – jednak nie jest to prosty remiks pakietów. Mamy co prawda do czynienia z tym samym jądrem (Linux 3.13), tymi samymi sterownikami i bibliotekami systemowymi, co w Ubuntu, ale autorzy elementaryOS-a zdecydowali się wykorzystać nową wersję GTK+ 3.12, podczas gdy w Ubuntu wciąż używana jest 3.10. Wersja ta wprowadza obsługę tzw. client-side decorations (CSD) dzięki którym (przy odpowiedniej dozie ostrożności) można budować znacznie ładniejsze okienka, niż było to dotąd możliwe.

O ile deweloperzy GNOME z tą ostrożnością mieli problemy, to w wypadku interfejsu użytkownika Pantheon poszło lepiej – okienka są dekorowane po stronie klienta w sposób bardzo spójny, z zachowaniem jednolitej ikonografii, obramowań i cieni. Wykorzystanie CSD pozwoliło znacząco zaoszczędzić miejsce, integrując wszystkie widżety okna w jednej belce. Działa to dla wszystkich aplikacji Gtk, bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji ze strony ich twórców.

Nowa wersja desktopu dobrze integruje się z usługami online Facebooka, Microsoftu, Google i Yahoo!, dzięki wykorzystaniu narzędzia Pantheon Online Accounts, łączącego możliwości podobnych narzędzi z Ubuntu Unity i GNOME, ale w przeciwieństwie do nich, w pełni rozszerzalnego. Ulepszono także launcher Slingshot, która może teraz wykorzystywać wtyczki Synapse do wyszukiwania w innych aplikacjach, a nawet wykorzystywania innych aplikacji w swoich operacjach (np. do obliczeń czy konwersji jednostek miar).

Do wydania finalnej wersji Freji zmian pewnie jeszcze trochę dojdzie, podobnie jak i poprawek do znanych i nieznanych jeszcze błędów. Co prawda w obecnej formie system nadaje się już do codziennej pracy, ale musicie się przygotować na to, że pozostało jeszcze sporo do wyprostowania. Za naprawienie wielu z tych błędów i niedociągnięć czekają nagrody – deweloperzy przeznaczyli na nie łącznie ponad 5 tys. dolarów, co jak na rozwijany przez hobbystów projekt nie jest kwotą małą.

Pierwszą betę elementaryOS-a 0.3 „Freya” możecie pobrać ze stron projektu – dostępne są wersje zarówno 32- jak i 64-bitowe.

© dobreprogramy
s