Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zabawię się w statystyka. Gathering data.

Witajcie.

Ten króciutki cykl pokaże w jaki sposób może wyglądać aplikacja, która zajmie się zbieraniem pewnych danych oraz ich przetwarzaniem w celu otrzymania statystyk.

Danymi będą wszystkie książki udostępnione w ramach Projektu Gutenberg.

Wymagania wstępne:

  • system operacyjny zgodny z posix (OS X, Linux, BSD, cokolwiek poza Windowsem)
  • podstawowa wiedza o Pythonie
  • Python 3.5, dla os.scandir()

Język IT i to co sprawia, że jest pogardzany

Język IT i to co sprawia, że jest pogardzany.

Zanim przejdę do samego sedna problemu, chciałbym go opisać. Bez tego każda dyskusja na ten temat zostanie wyzuta z całości swej wagi. Otóż, co sprawia problem w języku używanym wśród osób związanych z nowymi technologiami? Dlaczego słowa tracą swe znaczenie? Dlaczego nie ma w publikowanych tekstach polotu? Odchodząc od kontekstu — co jest czynikiem stanowiącym o leksykalnej jakości słowa pisanego? Są to problemy, których rozwiązanie jest naglące, mając na uwadze obecną jakość artykułów i komentarzy, a także opinie członków społeczeństwa, które współtworzymy, wyłączając nas samych. Popularną oceną naszych żywotów jest przeświadczenie o użyteczności geeków i nerdów nie dłużej niż na czas kłopotów własnych w materii komputerowej. Interesem naszej względnie zamkniętej grupy jest zmiana tych osądów. Hakerzy, którzy stoją z nami po jednej stronie barykady są zazwyczaj ludźmi o ekstraordynarnej inteligencji, których spora frakcja myśli o opinii społeczeństwa bądź naukowego środowiska ludzi wykształconych, mądrych i błyskotliwych.

Stackoverflow zaatakowane przez hakerów!

Piszę ten wpis na szybko, bo właśnie jacyś hakerzy zaatakowali stackoverflow i inne strony ze stack exchange. Przed chwilę wszedłem na stronę i wita mnie zielona liczba 1100 (dla niewtajemniczonych - są to nowootrzymane punkty reputacji, do tej pory miałem ich z 300). Włączyłem powiadomienie. Punkty są, bo "mi ufają". Po chwili odświeżam stronę i nic nie ma. Strona się nie ładuje. To jest atak hakerski. Nie wiem co powiedzieć... 

Bourne Again SHell - jak ułatwić sobie życie

Podejrzewam, że jest dość duża grupa osób, która wywołuje programy graficzne z emulatora terminala. Czasem wtedy, gdy coś nie działa, ale raczej częściej w ten sposób, bo tak jest po prostu szybciej. Żeby nie było idyllicznie trzeba powiedzieć o małoważnym, ale trochę irytującym fakcie. Otóż gdy uruchamiamy taki program z terminala pojawiają się napisy "wyrzucane" przez uruchamianą aplikację na standardowe wyjście. Do tego terminal pozostaje otwarty, a jego zamknięcie powoduje wyłączenie aplikacji.

Do myślenia skłoniło mnie pytanie na Unix & Linux. Tak mnie skłoniło, że napisałem tam najlepszą odpowiedź. Przedstawię tłumaczenie mojej odpowiedzi.

Stwórzmy skrypt o nazwie gui:

$ cat > gui << "EOF" #!/bin/bash "$@" >/dev/null 2>&1 & EOF

Nadajmy prawa uruchamiania:

$ chmod +x gui

Skopiujmy do /usr/local/bin:

C++ dla każdego, cz. 2

Witam!

Jak obiecałem, piszę teraz drugi odcinek kursu. Poznasz w nim
  • sposoby wypisywania tekstu na ekran i wczytywania z klawiatury
  • ogólne pojęcie zmiennych

Twój pierwszy program

#include <iostream> // 1 int main() // 2 { // 3 std::cout << "Witam na blogu."; // 4 } Wyjście (to co program pisze):Witam na blogu.

Omówmy teraz wszystkie elementy składowe programu:

1. Na razie nie będę tłumaczyć, co oznacza tekst "#include <iostream>". Powiem o tym za n lekcji. Na razie umieszczaj to po prostu na początku każdego programu.

2. Każda aplikacja w języku C++ musi zawierać "int main()". Niestety musisz traktować to na razie jako aksjomat i umieszczać w każdej aplikacji.

3. Po "int main()" musisz otworzyć nawias klamrowy '{'. Nie zapomnij go zamknąć pod koniec - w przeciwnym razie kompilator zasygnalizuje błąd. Niezamykanie nawiasów - jest to częsty błąd pośród początkujących programistów.

Jak zainstalować Qt Creator bez Qt - Windows

Po co?

Z powodów dużej liczby komentarzy w moim ostatnim wpisie odnośnie instalacji Qt Creatora w Windowsie z wbudowanym kompilatorem, ale bez biblioteki Qt postanowiłem napisać krótki poradnik jak to coś (Qt Creator ... bez biblioteki Qt ) zainstalować.

Jak?

1. Wchodzimy na stronę http://qt-project.org/downloads.

2. Pobieramy plik zaznaczony strzałką na rysunku.

3. Uruchamiamy pobrany plik. Wita nas "Wizard" - kreator instalacji ;-)

4. Wybieramy miejsce instalacji Qt Creatora - ja wybrałem akurak C:\Qt, ale może być to np. osobny folder w C:\Program Files lub C:\Users\nazwa_użytkownika\Qt. Panuje tutaj praktycznie całkowita dowolność. Nie wolno podać tylko folderów systemowych, np. Windows, czy Drivers, ale to jest raczej oczywiste. Warto zaznaczyć skojarzenie plików (Associate common file types) - pozwoli to na otwieranie plików związanych z C++ dwuklikiem w Eksploatorze Windows.

5.

C++ dla każdego, cz. 1

Jako, że od jakiegoś czasu uczę się programowania w języku C++ i mam już w miarę ugruntowaną podstawową wiedzę (13 rozdział "Symfonii C++ Standard" Jerzego Grębosza; swoją drogą bardzo dobra książka), chciałbym stworzyć swoisty kurs programowania, w którym postarałbym się wszystko wytłumaczyć, aby nawet pani Krysia zrozumiała :-) . Zanim kupiłem wcześniej wspomnianą książkę, szukałem poradnika w sieci, ale w każdym po trzeciej, czy czwartej lekcji pojawiały się błędy z którymi nie umiałem sobie wtedy poradzić. Bazując więc na dosyć niedawnym doświadczeniu (około 4 miesiące temu) chcę zrobić serię wpisów na temat C++.

Kilka słów wstępu

Język programowania to najprościej mówiąc zbiór poleceń, które komputer jest w stanie zrozumieć i zastosować się do poleceń. C++ jest językiem, który w przeciwieństwie do coraz bardziej lansowanych języków takich jak Html5*, JavaScript, czy PHP zapewnia większą kontrolę nad programem i większą wydajność. Jest tak, ponieważ C++ wymaga tzw.

Nie ufaj wiki CyanogenMod!

Na początek ...

...chciałbym się przywitać, droga społeczności portalu Dobreprogramy. Tak, to jest mój pierwszy wpis. Tak, jestem nowy. Tak, chcę poprosić o cierpliwość... Nie! Chcę abym był krytykowany! Jak najwięcej, byle z argumentami. Być może kiedyś będę dobrym blogerem. Teraz nim nie jestem i dobrze o tym wiem! Dlatego chcę być krytykowany.

Czemu i w jaki sposób?

Czasem nie chcę użytkować systemu operacyjnego - chcę go tworzyć. To spowodowało, że postanowiłem skompilować CyanogenMod dla mojego tabletu Samsunga Galaxy Taba 2 10.1''. Model ten był jakiś czas temu bardzo promowany przez rodzimych operatorów komórkowych. Otwieram przeglądarkę i u "wujka" wyszukuję stronę wiki CyangenMod'a. Potem czytam opis kompilacji dla mojego tabletu (nazwa kodowa "p5100"). Instaluję GIT'a i wszystkie potrzebne zależności, repo sync i następnie komendy odpowiednie do danego urządzenia. Po którymś poleceniu z rzędu zonk! Nie ma takiego repozytorium na Githubie! Tak więc morał jest taki:
Nie ufaj wiki, dopóki nie zobaczysz na własne oczy!