Jak zainstalować Qt Creator bez Qt - Windows

Po co?

Z powodów dużej liczby komentarzy w moim ostatnim wpisie odnośnie instalacji Qt Creatora w Windowsie z wbudowanym kompilatorem, ale bez biblioteki Qt postanowiłem napisać krótki poradnik jak to coś (Qt Creator ... bez biblioteki Qt ) zainstalować.

Jak?

1. Wchodzimy na stronę http://qt-project.org/downloads.

2. Pobieramy plik zaznaczony strzałką na rysunku.

3. Uruchamiamy pobrany plik. Wita nas "Wizard" - kreator instalacji ;-)

4. Wybieramy miejsce instalacji Qt Creatora - ja wybrałem akurak C:\Qt, ale może być to np. osobny folder w C:\Program Files lub C:\Users\nazwa_użytkownika\Qt. Panuje tutaj praktycznie całkowita dowolność. Nie wolno podać tylko folderów systemowych, np. Windows, czy Drivers, ale to jest raczej oczywiste. Warto zaznaczyć skojarzenie plików (Associate common file types) - pozwoli to na otwieranie plików związanych z C++ dwuklikiem w Eksploatorze Windows.

5. W tym punkcie odznaczamy kropki z wszystkim co ma Qt i potem numerki w nazwie, a zaznaczamy w sekcji Tools (Narzędzia) najnowszą wersję MinGW - będzie to nasz kompilator (tak jak na obrazku).

6. Zaznaczamy akceptację licencji produktu.

7. Tu jest ustawiana nazwa katalogu w którym są umieszczane wszystkie skróty związane z Qt - można zostawić domyślną wartość.

8. Jeszcze raz potwierdzamy chęć instalacji, następnie klikamy "Install" ("Instaluj").

10. Czekamy, aż pobiorą się i zainstalują wszystkie składniki. Powinno nam się pokazać takie okno, jak na drugim obrazku.


11. Tutaj zakańczamy instalację klikając "Zakończ" ("Finish").

Zakończenie

Skrót do Qt Creatora pojawił się w menu Start oraz można go wyszukać przez wyszukiwarkę systemową. Teraz można się cieszyć w pełni funkcjonalnym środowisku do C++ :-D

PS.

Instalację przeprowadziłem na maszynie wirtualnej z Windows 8.1 RC, więc nie miałem j. polskiego. Prawdopodobnie na większości komputerów będzie polski interfejs instalatora.