Pojemność akumulatora - mała ciekawostka

W 2011 roku zostały zakupione dwa podobne netbooki tej samej firmy. Jeden z nich ma akumulator o pojemności 2200 mAh, a drugi o pojemności 4400 mAh. Po ponad roku korzystania, jeden z nich został przeznaczony na domowy serwer. Został z niego wyjęty akumulator, który przeleżał sobie w szafce kilka lat. Żeby utrzymać jego kondycję, co kilka miesięcy był doładowywany. Przez cały czas poziom jego naładowania nie spadał poniżej 50%. Rozładowywał się tylko samoczynnie. Drugi netbook cały czas był wykorzystywany do codziennej w pracy.

Języki skryptowe na co dzień | cz. 4. | mała stacja meteo

Kolejny skrypt również został przygotowany w pythonie. Ma on na celu pobranie strony internetowej, a następnie przeszukanie jej zawartości, pod kątem interesujących nas informacji pogodowych. Po czym, tak wyodrębnione dane zostaną wyświetlone na ekranie.

Do realizacji tego celu skorzystam ze strony http://www.meteoprog.pl/pl/. Dla przykładu, pogodę dla Leszna znajdziemy pod adresem: http://www.meteoprog.pl/pl/weather/Leszno/

Oto kod skryptu a poniżej jego omówienie:

Języki skryptowe na co dzień | cz. 3. | strażnik w telefonie

W trzeciej części przedstawię skrypt pełniący funkcję detektora bezruchu. Detektor bezruchu, to takie urządzenie, które wykorzystują np. strażacy, gdy wyjeżdżają na akcje. Zadaniem detektora, jest informowanie, najczęściej dźwiękiem, o stanie zagrażającym życiu, gdy strażak nie porusza się przez określony czas.

Przygotowany przez mnie skrypt będzie miał możliwość informowania o bezruchu za pomocą informacji wyświetlanej na ekranie (na potrzeby filmu) lub wykonania połączenia głosowego na zaprogramowany wcześniej numer telefonu. To tylko przykładowe sposoby informowania o bezruchu.

Języki skryptowe na co dzień | cz. 2. | pobieranie zdjęć z galerii flashowych

Będziemy pobierali zdjęcia z jednego z portali, gdzie galerie ze zdjęciami są wyświetlane we flashu. Pobieraniem plików zajmie się skrypt napisany w pythonie.

Jako przykład posłuży galeria na stronie: http://elka.pl/content/view/68471/434/

W pierwszej kolejności musimy poznać nazwy plików, które będziemy pobierać oraz określić dokładne ich położenie - dane te trzeba sobie "wydobyć". W tym celu warto skorzystać z darmowego Wiresharka.

Języki skryptowe na co dzień | cz. 1. | youtube w mplayerze

Postanowiłem przygotować serię wpisów na temat wykorzystania języków skryptowych a dokładnie skryptów napisanych w tych językach. Językami, które posłużą do opisu konkretnych skryptów, będą bash i python. Prezentowane skrypty będą przygotowane do działania pod Linuksem a czasem Symbianem i najczęściej będą wykorzystywały do swojego działania programy znajdujące się w danym systemie lub czujniki w telefonie.

Ciekawe rozszerzenie dla OpenOffice.org

Po aktualizacji OpenSuse z 11.2 na 11.3 zauważyłem w OpenOffice ciekawą wtyczkę, której w poprzedniej wersji nie było. Wtyczka nazywa się OpenOffice.org2GoogleDocs.

Zadaniem wtyczki, jak łatwo się domyślić, jest powiązanie OOo z dokumentami Google lub Zoho. Po wcześniejszym skonfigurowaniu, możemy eksportować lub importować dokumenty, nad którymi pracujemy. Fajna sprawa, zwłaszcza że wtyczka wypełnia lukę, którą pozostawiła usługa Google Docs Offline (wykorzystująca Google Gears).

Pozdrawiam. 

BOINC - czyli, jak wykorzystać potencjał komputera

W pierwszym artykule mojego bloga, chciałbym przybliżyć temat obliczeń rozproszonych na przykładzie projektu BOINC - Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (Otwarta Infrastruktura Przetwarzania Rozproszonego Berkeley).

Moim głównym celem jest przedstawienie programu BOINC, jako sposobu na zużytkowanie - na co dzień niewykorzystywanego (marnowanego) - potencjału obliczeniowego komputera.

Słowo wstępu

Na świecie powstają coraz to nowsze i lepsze superkomputery, potrafiące wykonywać coraz więcej operacji na sekundę.