Języki skryptowe na co dzień | cz. 1. | youtube w mplayerze

Postanowiłem przygotować serię wpisów na temat wykorzystania języków skryptowych a dokładnie skryptów napisanych w tych językach. Językami, które posłużą do opisu konkretnych skryptów, będą bash i python. Prezentowane skrypty będą przygotowane do działania pod Linuksem a czasem Symbianem i najczęściej będą wykorzystywały do swojego działania programy znajdujące się w danym systemie lub czujniki w telefonie. Wszystkie skrypty tu prezentowane pomagają mi w większym lub mniejszym stopniu w codziennym korzystaniu z komputera czy telefonu.

W pierwszym krótkim wpisie z tej serii, przedstawię sposób na oglądanie filmów z serwisu youtube w odtwarzaczu mplayer - krótki i bardzo prosty skrypt.

Wiemy, jak flash potrafi spowolnić działanie komputera. Na moim, dosyć leciwym komputerze, odtwarzanie filmu z youtube we flash playerze to mordęga. Maksymalna, dopuszczalna jakość, to 480p - wszystko, co powyżej - "klatkuje".

Znalazłem sposób, żeby oglądać filmy w jakości 720p. Wykorzystałem do tego odtwarzacz mplayer i konsolowy "ściągacz" plików z youtube - youtube-dl.

youtube-dl, jest to skrypt, który pobiera filmy na dysk. Powinien znajdować się w standardowym repozytorium danej dystrybucji - w Ubuntu 12.04 jest. Niezbędne polecenie zapisałem w postaci skryptu basha pod nazwą youtube.sh.

Zawartość skryptu youtube.sh:


#!/bin/sh
mplayer $(youtube-dl -g "$1")

W bashu do zmiennych odwołujemy się znakiem $.

youtube-dl odwołuje się do zmiennej pobieranej, jako pierwszy parametr (skopiowany adres z youtube) poprzez "$1", a następnie poprzez -g uzyskuje prawdziwy adres do filmu.

Następnie musimy przekazać ten prawdziwy adres do mplayera: mplayer $(youtube-dl -g "$1").

Skrypt można zapisać pod dowolną nazwą i ukryć go, dopisując kropkę na początku jego nazwy.

Wygodnie jest zrobić do niego alias w pliku .bashrc. U mnie wygląda to, tak (vi ~/.bashrc):


alias youtube='sh ~/.youtube.sh'

Następnie należy przeładować basha, aby zmiany przyniosły efekt, wpisując w konsoli bash.

Skrypt działa w ten sposób, że po wywołaniu go w konsoli, należy wkleić, jako parametr, adres do filmu, który wcześniej kopiujemy z youtube, np.


youtube http://www.youtube.com/watch?v=0RTm6o40cZU

youtube-dl pobiera film w najlepszej jakości ale posiada opcje wyboru jakości, w której chcemy ściągnąć dany film (więcej, w pomocy: youtube-dl -h). Można ten prosty skrypt rozbudować o dodatkowe opcje - zarówno te związane z youtube-dl (np. wybór jakości oglądanego filmu podawany, jako kolejny parametr), jak i z samym mplayerem.