f.lux 4.78

Strona główna Windows Akcesoria Sterowanie komputerem
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

f.lux to kolejny program sterujący jasnością oraz temperaturą obrazu pokazywanego na monitorze komputera. Jednak f.lux jest programem wyjątkowym, ponieważ w trosce o zdrowie użytkowników zmienia parametry wyświetlacza zależnie od pory dnia i typu oświetlenia w pomieszczeniu.

Osoby pracujące przy komputerze w nocy często mają problemy z zaśnięciem. Powodem tego jest oszukiwanie organizmu intensywnym światłem monitora o określonej temperaturze. f.lux po ustawieniu położenia użytkownika i określeniu typu zewnętrznego światła jest w stanie automatycznie przyciemnić i ocieplić lub ochłodzić obraz na monitorze, aby wydawał się bardziej naturalny dla pory dnia. W efekcie obraz będzie stawał się coraz ciemniejszy i cieplejszy lub chłodniejszy (zależnie od wybranego typu oświetlenia) wraz z zapadaniem zmierzchu i powróci do swoich „dziennych” barw o świcie.

Informacje na temat badań wpływu światła na cykl dobowy można znaleźć na stronie projektu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

możliwość indywidualnych ustawień poszczególnych parametrów jasności monitora
brak możliwości zapisania własnych ustawień, brak automatycznej aktualizacji
ocena użytkownika

Na początek istotne dane mojego komputera:
- Windows 7 Professional 64-bit
- monitor ASUS VN289

Program f.lux jest przeznaczony do sterowania jasnością obrazu wyświetlanego na monitorze komputera w zależności od pory dnia. O istnieniu tego programu dowiedziałem się zupełnie przypadkowo od jednego z użytkowników portalu db. Program ten okazał się bardzo przydatny dla mnie i to nie tylko z uwagi na trudności z zaśnięciem, związane z wielogodzinnym przesiadywaniem przed monitorem komputera, ale też w związku ze zbyt jaskrawym światłem, jakie mój monitor normalnie emituje; niestety, z uwagi na małe biurko nie zachowywałem zalecanej odległości oczu od monitora (70 cm) trzymając je w odległości o połowę mniejszej i niszcząc systematycznie i tak już słaby wzrok (-7,5d). Z pomocą przyszedł f.lux. Po instalacji (bardzo szybkiej), ustawieniu mojego położenia geograficznego (co nastąpiło automatycznie) i godziny rannej pobudki (domyślnie 7:30 co mi akurat pasuje) program zaprezentował swoje możliwości natychmiast ściemniając obraz monitora wieczorem i w nocy poprzez nadanie mu miłego dla oka, bladopomarańczowego, lekko matowego odcienia. Program daje też wiele możliwości własnych ustawień. I tak:

1) można go wyłączyć: na godzinę, do świtu, dla aplikacji w formie fullscreen, dla przeglądarki (w moim przypadku Firefox) i odtwarzacza muzycznego (w moim przypadku WMP), co jest istotne w przypadku oglądania filmów w nocy;
2) program oferuje duże możliwości ustawienia ostrości światła w zakładce „Change current color”. Jest tu 8 opcji: od Daylight (światło dzienne, 6500 K; najjaśniejsze) do Ember (żarzące się, 1200K; najciemniejsze)”. Niestety nie wiadomo, która z tych opcji jest ustawiona jako domyślna;
3) kolejny użyteczny bajer, zakładka: „Effects and extra Colors” – mamy tu 9 opcji, w tym Darkroom mode” (krwistoczerwona) i „Emerald City” (intensywna jasnozielona). Opcje można łączyć ze sobą. Ale uwaga: jeśli wybierzemy „Effects and extra Colors”, wówczas „Change current color” jest automatycznie wyłączany;
4) można też dostosować światło dzienne i nocne razem w zakładce „Adjust day and night colors together”.
A więc możliwości do eksperymentowania całkiem sporo.

Teraz trochę o wadach: program nie daje możliwości zapisania własnych ustawień, nie oferuje też (wbrew zapewnieniom jego twórcy) automatycznej aktualizacji; przydała by się jego polska wersja językowa. Te drobiazgi nie przekreślają jednak mojej wysokiej oceny tego programu, ponieważ już w ustawieniach domyślnych spisuje się on doskonale. Daję mu 5 gwiazdek (no tak dokładnie to 4,95 ale jak to zapisać w formie graficznej?). Program polecam gorąco wszystkim, a szczególnie posiadaczom słabego wzroku, jak ja.

05.06.2018 19:19 | Recenzja do wersji 4.73
Dobrze się sprawuje. Używam już któryś kolejny rok.
BRAK
ocena użytkownika

Podzielam opinie moich poprzedników : Marek8 i Simon_Goatbeard . Nie zajmuje dużo miejsca a użyteczny :)

13.10.2017 00:30 | Recenzja do wersji 4.54

Komentarze

0 nowych
askofer   13 #128 28.08.2018 14:47

@daro_ufo: podzielam opinię

HnauHnakrapunt   7 #127 24.01.2018 11:52

@internauta xyz (niezalogowany): Iris Mini łatwiej przełączać przy pracy wymagającej kontrolowania koloru, ale filtr wygląda moim zdaniem bardziej naturalnie w f.luxie. Co do Sunset Screen, jakoś nam razem nie po drodze. Tzn. Iris robi skrót na pulpit i ma 'wyłącz' na wierzchu, a f.lux domyślne pracuje na automatyku i nieco chowa tę funkcję 'wyłącz'. Najlepiej wyszukać w systemie lokalizację f.luxa i ręcznie dodać skrót na pulpit - wtedy zarządzamy podobnie do Iris.

Autor edytował komentarz w dniu: 24.01.2018 12:16
HnauHnakrapunt   7 #126 24.01.2018 10:25

@dfhgd (niezalogowany): U mnie nic nie wyje na włączonym Esecie.

  #125 26.10.2017 10:26

@być czy mieć (niezalogowany): skaner antywirusowy kwalifikuje usuniecie go do kwarantanny

Elemoisa   1 #124 24.09.2017 11:57

Wszystko pięknie, ładnie tylko że nie działa on kiedy mam włączoną grę, nawet alttabując grę nie pokazuje mi tej gry po kliknięciu prawym na f.luxa i wejściu w zakładkę disable. Bardzo często nawet alttabując jest on wyłączony również na pulpit, ale po chwili się włącza. Nie wiem czy to u mnie coś nie działa czy to ma tak działać...

daro_ufo   3 #123 11.09.2017 07:49

@internauta xyz (niezalogowany): "Zastanawia mnie, że tak mało osób przywiązuję wagę do jakości obrazu."

Nie każdy jest zapalonym fotografem i jednak większość nie kalibruje monitorów. Uważam, że porównanie f.lux i Avasta jest zbyt krzywdzące dla tego pierwszego a dla przeciętnego Kowalskiego f.lux jest naprawdę świetnym rozwiązaniem.

Grandalf   7 #122 14.05.2017 23:45

@internauta xyz (niezalogowany): "Wersja Iris Pro (za 5 dolarów, dożywotnia licencja na dowolną liczbę urządzeń)"

Na stronie producenta pisze co innego: "Every license is for 1 machine. If you have multiple machines you need to buy activation code for every PC. Every licence is lifelong for this PC. Every license is for 1 version of Iris or Iris mini."

Jednakże program godny uwagi i nie aż tak drogi :)

Autor edytował komentarz w dniu: 14.05.2017 23:47
  #121 08.04.2017 10:25

Do wczorajszej wypowiedzi dodam małe addendum, po licznych próbach i ryciu na zagranicznych forach fotograficznych.

Ostatecznie zainstalowałem sobie Iris Mini http://iristech.co/iris-mini/ który jest w stanie (po wywaleniu z autostartu, jeśli się tego nie zrobi Iris ma pierwszeństwo przed ustawieniami panelu kontrolnego sterownika) ustawiać obraz (po włączeniu manualnym) tak jak to chcę, dodając po prostu jeszcze jedną "warstwę", na marginesie bardzo dobrze zrobioną. Większość programów z obrazem robi tak, że po włączeniu ekran wygląda tak jakby ktoś sraczką obryzgał ekran.Ten nie. Wersja Iris Pro (za 5 dolarów, dożywotnia licencja na dowolną liczbę urządzeń) stosuje ustawienia bez kombinacji i ma znacznie więcej opcji/presetów. Czyli da się.

Na honorowe wyróżnienie zasługuje jeszcze program LightBulb https://github.com/Tyrrrz/LightBulb który co prawda jeszcze tego nie robi czego bym chciał, ale ma już ustawienia w opcjach, więc jest nadzieja że będzie. Będę się przyglądać tej aplikacji.

To tyle z darmowych.

Zastanawia mnie, że tak mało osób przywiązuję wagę do jakości obrazu. Dla mnie f.lux wśród "oszczędzaczy wzroku" jest tym czym Avast dla rozwiązań antywirusowych. Istnieje, jest popularny, ale lepiej skorzystać z czegoś innego.

  #120 07.04.2017 08:18

Czy jest jakiś tego typu program który nie robi jatki w ustawieniach sterownika obrazu?

Przyznam, że jestem mocno rozczarowany f.luksem (testowałem wersję 3.12 i 3.18 beta 4). Tak się składa, że jestem fotografem-amatorem, więc dbam o jakość tego co jest wyświetlane. Mam kalibrator, więc do prac fotograficznych ustawiłem właściwą gammę 2.2, skalibrowałem obraz, mam zrobiony odpowiedni profil ICC, etc. Właściwie w sterowniku zrobiłem dwa profile (właściwy dla fotografii z gammą 2.2. oraz dla oszczędzenia oczu z makową gammą 1.8 i mniej jaskrawymi kolorami - ten profil używam do surfowania po Necie, etc.)

Problem polega na tym, że f.lux masakruje te ustawienia, na chama wszystko wyzerowując. Programy tego typu powinny przecież respektować ustawienia sterownika obrazu. przesuwając tylko tak składowe, aby odzwierciedlały niższą temperaturę barwy światła. F.lux nawet po wyłączeniu respektuje właściwe ustawienia, ale wystarczy kliknąc w cokolwiek, aby wróciła koszmarna domyślna gamma 1.0 i reszta ustawień.

Początkowo sądziłem, że może to błąd sterownika, ale tak jest w przypadku Radeonów i Inteli (NV nie sprawdzałem, nie mam w domu żadnego urządzenia z taką kartą graficzną) sprawdzaną na czterech maszynach (Win 7 i 10) napisać, że to nie jest wina sterów.

Sprawdziłem też najnowszego Win 10 - tam ta opcja ("wyświetlanie nocne") jest rozwiązana tak prymitywnie, że aż oczy bolą jak się patrzy na przesunięcia kolorystyczne. Na makówkach, ta wbudowana w system funkcja działa jak należy. A więc da się tak zrobić.

Jest więc jakiś tego typu program na windowsa?

PS Skądinąd dziwi mnie jak kiepsko ludziska ustawiają tandem monitor-karta graficzna. Bez przesady, ale muszę powiedzieć,że z 99% użytkowników robi to źle. I nie chodzi mi o profesjonalną kalibrację, ale nawet proste przestawienie suwaków. Co prawda nic nie przebije tego co kiedyś widziałem w banku, w którym pracowała znajoma. Było to z dziesięć lat temu, jeszcze za monitorów CRT. Duży oddział banku, kilkanaście stanowisk komputerowych i na każdym odświeżanie 60 Hz.I tak kilka godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, przez około dwa lata, dopóki przez przypadek, chroniąc się przed deszczem nie zaszedłem do oddziału znajomej.

  #119 17.03.2017 09:22

pobiera w tle i wysyła non stop dane to naprawdę denerwujące, zastanawia mnie po co i dlaczego rozumiem raz na jakiś czas np żeby sprawdzić aktualizacje ale nie non stop 24 na dobe!

  #118 13.03.2017 18:24

Można korzystać z tego oprogramowania na komputerach służbowych w firmie? Licencja na to pozwala?

ste-fan   13 #117 26.02.2017 18:50

mógł by jeszcze korzystać z kamery internetowej by dopasować jasność obrazu do oświetlenia w pomieszczeniu
( jak jest ciemno w pokoju to ścienia obraz i odwrotnie )

jacabad   3 #116 23.12.2016 22:33

@Anonim (niezalogowany): Czesc skąd go pobierałeś i jak masz go ustawionego jesli moge zapytać?

torello   8 #115 15.12.2016 06:53

@Anonim (niezalogowany): Aż o wiele lepszy? Tak to zostało napisane przez Ciebie tylko po to, by mieć swój własny post czy też rzeczywiście potrafisz wymienić te cechy, któ©e decyduja, że SS jest "o wiele lepszy"? Hmm? Poza tym użycie dwóch wyrażeń "muszę napisać" i "muszę powiedzieć" w jednym zdaniu jest po prostu "dziwne" :D

Autor edytował komentarz w dniu: 15.12.2016 18:54
  #114 14.12.2016 21:40

@Komisarov: "SunsetScreen"

Muszę napisać że uruchomiłem ten program SunsetScreen i muszę powiedzieć żę jest o wiele lepszy.Pozdrawiam.

GeloXD   8 #113 07.12.2016 23:09

@Komisarov: potwierdzam lepszy bo na amd w grach czy filmach przy wlaczaniu sie przyciemniania mocno zmulało
do tego w tym programie mozemy idealnie co do minuty ustalic czy szybko czy wolno ma nachodzic efekt mysle ze 10 minut co sobie ustawilem jest spoko.

ma tez przestawienie trybu jak ktos np. robi na nocą zmiane dzien / noc tez fajne
mozna wlaczyc i wylaczyc w trayu prawym np. jak chcesz zobaczyc roznice miedzy dniem a nocą xD
jedyna wada to ustawianie zachodzenia slonca w flux robil to po lokalizacji automatycznie tutaj statyczna godzina 18:00 trzeba sobie co jakis czas chyba tak co 2 miesiace sprawdzac o ktorej jest zachod slonca
ogólnie jak dla mnie duzo lepszy od przereklamowanego fluxa :D

GeloXD   8 #112 21.11.2016 10:44

Przy lolu lub cs go, gdy program juz zmienia na tryb nocny, fpsy spadają nawet do 15 ze 120.
Chwile scina i dopiero jak przelaczy to dziala.
Zainstalowalem sunsetscreen zobaczymy czy jest lepszy.
sunset robi to samo nie przymula na amd jak flux więc polecam !

Autor edytował komentarz w dniu: 07.12.2016 23:03
Komisarov   5 #111 13.09.2016 22:08

Jako alternatywę dla tego programu mogę polecić również SunsetScreen. Może w porównaniu do f.luxa wygląda trochę przestarzale, ale spełnia swoje zadanie i jest aktywnie rozwijany.

  #110 30.08.2016 15:47

@hins: Tak

  #109 23.08.2016 01:44

Na Linuksa polecam RedShift. Robi dokładnie tak samo (no, trudniejszy w konfiguracji, bo nie można wyklikać w GUI opcji, tylko trzeba ręcznie ustawiać w pliku konfiguracyjnym), a nie sprawia tylu problemów na tym systemie, co f.lux. Do tego jest open source.