87% firmowych komputerów zarażonych przez spyware

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Webroot zajmująca się ochroną prywatności, opublikowała raport na temat spyware. Według niego 87% komputerów firmowych badanych w pierwszym kwartale tego roku zainfekowanych jest jakimś rodzajem spyware.

Jeśli pominąć uważane za najmniej uciążliwe pliki cookies, pozostałe kategorie spyware zlokalizowano na ponad 55% z przeskanowanych firmowych komputerów. Dane do raportu zostały zebrane z ponad miliona komputerów za pośrednictwem udostępnianego darmowo przez firmę Webroot narzędzia SpyAudit sprawdzenie swojego komputera. Obecne wydanie raportu podsumowuje wyniki badań z pierwszego kwartału tego roku.

Raport przeczy powszechnemu przekonaniu, iż zainfekowanie programami spyware grozi jedynie w przypadku odwiedzania nielicznych stron zawierających np. treści pornograficzne. Zaprojektowany przez firmę Webroot system Phileas, nieustannie badający strony WWW zidentyfikował w marcu bieżącego roku ponad 4 tysiące witryn internetowych przenoszących któryś z rodzajów spyware (w tym adware). Jeśli zliczać pojedyncze strony WWW, daje to liczbę ponad 89 tysięcy stron.

Okazuje się, że tworzenie spyware nie jest nieszkodliwą zabawą młodych programistów, ale profesjonalnym działaniem ukierunkowanym na zysk. Na 2 miliony dolarów rocznie oszacowali eksperci firmy Webroot zyski pochodzące z bazujących na spyware nielegalnych reklam pop-up, porwań strony startowej przeglądarki, przekierowań wyszukiwarek i przechwycania adresów DNS. Według ekspertów Webroota oznacza to, że nielegalne przychody równają się 25 procentom oficjalnego rynku reklamy internetowej badanego przez Internet Advertising Bureau.

Pełne wydanie raportu w wersji angielskiej dostępne jest na stronach firmy Webroot - www.webroot.com. Bezpłatny program SpyAudit można pobrać m.in ze stron firmy DAGMA - autoryzowanego partnera Webroot w Polsce.

© dobreprogramy
s