Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Internauty portret własny

Od początku pojawienia się Internetu, powstawaniu przeróżnych chatów, for i grup dyskusyjnych pojawiła się możliwość wyrażania swoich opinii w sposób anonimowy, a często tak zwana wolność słowa ociera się o granicę dobrego smaku oraz zwykłe chamstwo. Nasuwa mi się pytanie, skąd tyle agresji, chęci zaszkodzenia innym?

Niestety anonimowość i bezkarność w sieci pozwalają na dużą swobodę, co powoduje, że niemal codziennie muszę zażywać porcję chamstwa, choć tak naprawdę tego nie chcę. Czytam wpisy na forach przepełnione brakiem poszanowania dla drugiej osoby, komentarze, pod wiadomościami, z rasistowskim tekstami, czy choćby na FB pojawia się udostępniony post z tekstem o gwałceniu, przerobiony na nutę popularnej piosenki disco polo. Musi to być naprawdę zabawne skoro polubiło to 1500 osób…. może ja jestem inny bo dla mnie jest to żenujące.

Idąc tropem postanowiłem odwiedzić ten „śmieszny” portal o nazwie chamsko.pl, który jako motto używa „Codzienna dawka chamstwa”. Oto co tam zobaczyłem: obsceniczny i wulgarny język, żarty na poziomie wczesnych klas podstawówki poniżających kobiety, katolików, muzułmanów, mniejszości narodowe, o treściach rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych. Jak się okazuje z ogólnodostępnych statystyk około 200 000 Polaków odwiedza stronę codziennie,a ponad 150 000 ją polubiło. Co powoduje, że strony tego typu są tak popularne? Dlaczego tylu Polaków dobrze bawi się przy czytaniu lub oglądaniu rasistowskich żartów?

Moim zdaniem powodów jest kilka:

1. Język nienawiści, którym bardzo łatwo posługiwać się w Internecie, który go dodatkowo pobudza poprzez wszech panującą anonimowość. Można każdego zbesztać, pojechać po nim i nie mieć z tego żadnych konsekwencji. Bardzo łatwo jest przekroczyć granicę, którą normalnie w realnym świecie byśmy nie przekroczyli.

2. Bardzo słaba znajomość historii najnowszej, bo nie jestem w stanie pojąć, jak ktoś może śmiać się z zagłady żydów czy obrazków Hitlera z „zabawnymi” żartami. Ostatnio także dowiedziałem się, że bardzo częstym miejscem młodzieży w Warszawie jest „żółwik”(ze względu na kształt), a jest to pomnik Prezydenta Starzyńskiego…. Myślę, że nawet nie wiedzą kim był ten człowiek.

3. Internet to swojego rodzaju katalizator, który wchłania ludzkie frustracje, gniew, niezadowolenie z życia itp. Internet zwiększa dystans i świadomość że naszym wpisem możemy obrazić lub dotknąć prawdziwego człowieka.

4. Brak wychowania, nabytych wzorców, edukacji. Długo by tu wymieniać, po prostu brak poczucia zwykłej przyzwoitości i szacunku dla drugiej osoby.

Kiedy Google zaczęło wprowadzać identyfikacje imieniem i nazwiskiem w Youtube, pojawiły się negatywne reakcje ludzi odnośnie poszanowania prywatności. A ja myślę, że nie o to tu chodzi, spowoduje to, że swobodne wypowiadanie się zacznie być problemem, bo ludzie nie będą mogli posługiwać się pseudonimami. Bardzo się cieszę z tego faktu bo może przyczyni się to do oczyszczenia Internetu z chamstwa i każdy zastanowi się dwa razy zanim coś napisze.

Na koniec jeszcze bardzo mądre stwierdzenie Rzecznika Praw Obywatelskich p. Kochanowskiego:

„Nie jesteśmy jednak bezradni – jest nas więcej i możemy coraz bardziej zdominować fora internetowe wpisami merytorycznymi, podejmującymi różne tematy, ale odnoszącymi się do istoty rzeczy. Jeśli autorzy chamskich napaści będą czuli narastającą samotność i niestosowność swoich wyczynów, jeśli ich prymitywizm będzie coraz bardziej widoczny i napiętnowany, jest szansa, że zaczną się zmieniać. Proces ten wymaga cierpliwości, spokoju, wielkiej pracy, ale wydaje się być jedyną sensowną drogą do cywilizowania wolnej przestrzeni forów internetowych”.
 

internet

Komentarze

0 nowych
Druedain   14 #1 31.01.2013 17:12

Mam chyba odmienne zdanie na temat tego smutnego faktu. Według mnie internet jest niczym innym jak lustrem społeczeństwa. Dlaczego jest w internecie tyle chamstwa? Bo ludzie po prostu tacy są, internet po prostu to pokazuje. Nie jestem jednak fanem determinizmu, że jeśli coś się wydaje, to na pewno takie jest i nie ma taryfy ulgowej. Czasem to co wydaje się być chamstwem jest po prostu brakiem wyobraźni, poczucia, że po drugiej stronie są prawdziwi ludzie, którzy mają codziennie prozę życiową. Sam niestety miałem z tym pewien problem kiedyś, nim przeczytałem rozmowę z człowiekiem, którego głowę ktoś wykorzystał w jednym memie.

Ad 2. To nie jest takie proste. Co jeśli z Hitlera się śmieje ofiara nazizmu III Rzeszy?

Autor edytował komentarz.
alucosoftware   7 #2 31.01.2013 18:00

@fragman78
Cenny wpis.

Cóż, myślenie boli, więc znaczna część społeczeństwa podąża w swoim życiu drogą najmniejszego oporu intelektualnego. Tym bardziej ubolewam, kiedy ideom wartym uwagi czasu się nie poświęca, a głupotom się wtóruje i "lajkuje".

PS. Osobiście uważam, że w dużej mierze jest to zasługa wszechobecnych przekazów audiowizualnych niskiej jakości. Z tego też względu TV w swoim domostwie nie posiadam.

Autor edytował komentarz.
  #3 31.01.2013 19:06

"3. Internet to swojego rodzaju katalizator, który wchłania ludzkie frustracje, gniew, niezadowolenie z życia itp. Internet zwiększa dystans i świadomość że naszym wpisem możemy obrazić lub dotknąć prawdziwego człowieka."

No, tak, ale jest też druga strona medalu. Wystarczy przejrzeć takie portale jak devianART, lub różnego rodzaju blogi, by zobaczyć, że z ludzi nie wychodzą tylko "demony".

Co do całości: Większość tych chamskich zachowań przypomina mi typowego cwaniaka, który zrobi wszystko żeby tylko przypodobać się "reszcie". Niestety "wszystko" to zazwyczaj próba poniżania kogoś słabszego od siebie. Radzenie z takim jest dosyć proste: tak szybko jak to tylko możliwe przyciskasz dziada do ściany, rzucasz jakąś barwną groźbę("Obiecuje, na sam dźwięk mojego imienia będziesz sobie przypominał cierpkawy smak k r w i.") i pozwolić kiełkować nasieniu grozy zasianego w umyśle. Mylę, że tak trzeba postępować na forach. Za każdy przejaw chamstwa dożywotni ban, a w przypadku zjawiska tz. "hydry" ban IP. Nie ma co się patyczkować, tylko trzeba dbać o dyscyplinę i trzymanie się regulaminów.

Autor edytował komentarz.
tfl   8 #4 31.01.2013 19:11

To i ja uderze w filozoficzny klimat... Czlowiek jest prostym zwierzeciem, nic go (poza jedna rzecza - o czym za moment) nie odroznia (jesli chodzi o zachowanie) od konia, psa, kanarka czy jaszczurki. Bardzo proste instynkty, prostackie popędy. Jednak obiektywnie trzeba powiedziec - instynkty i popędy naturalne, wrodzone, wpisane w dna. A to czym sie roznimy od zwierzat to cywilizacja w slwonikowym znaczeniu tego slowa. Cywilizacja, ktora narzuca na nas zespoly przekonan i ograniczen wobec tych instynktow. Kiedys nie bylo nic nadzwyczajnego w tym, ze stary dziad bral sobie 12latke na zone. Dzis to zakazane. A czym taki dziad czy 12latka roznila sie od dziada i 12latki wspolczesnej? Z antropomorficznego punktu widzenia - niczym. Oczywiscie to tylko jeden przyklad, ktore mozna mnozyc.

Faktem jest jednak, ze ograniczenia te sa czesto lamane. Stad juz tylko krok, od teorii, iz instynkty, o ktorych wspomialem, pozostaja w czlowieku, tkwia w nim i sa tylko tlumione, nie usuniete. Gdy pojawia sie iluzja bycia nierozpoznanym jako lamiacym ograniczenia instynkty te biora gore nad rozumem (rozsadkiem?).

Internet jest tworem, ktory te iluzje tworzy, wobec tego takze doskonalym miejscem do ekspolorowania dla wszystkich, ktorzy nie chca swoich instynktow tlumic.

Pozostaje pytanie czy do konca zle jest nieumiejetne panowanie nad instynktami, czy moze nienaturalne tworzenie ograniczen.

Taaaa... gdyby dzis byl piatek to fajnie by bylo wypic kilka zimnych kieliszeczkow do takiej dyskusji

kamil_w   11 #5 31.01.2013 19:12

Podobnie jak Druedain uważam, że to prawdziwe oblicze społeczeństwa, a nie jakiś katalizator. Chamstwa i głupoty jest wszędzie coraz więcej. Ludzie mylą rzeczy śmieszne z nagannymi/nieprzyzwoitymi. Taka sytuacja ma miejsce na całym globie. Wszędzie pielęgnuje się głupotę, ale w naszym kraju jest to bardzo widoczne. Aż za bardzo. Mam znajomego, którego dziadek uczestniczył w II Wojnie Światowej. Kiedyś oglądaliśmy na YouTube jakiś filmik o zbrodniach Hitlera z jego dziadkiem. Pod filmikiem było sporo wypowiedzi w stylu "teraz by się przydał tak Hitler" itp. Nigdy nie zapomnę tego momentu, gdy dziadek kumpla łamiącym głosem ze łzami w oczach zadał pytanie: "to za to walczyłem, a moi znajomi oddali życie?".

  #6 31.01.2013 20:02

Jeszcze podam linka do pewnego ciekawego komentarza, który jest nawet pod twoim wpisem: http://www.dobreprogramy.pl/fragman78/Recesja-w-mysleniu-tldr,37688.html#komenta...
Myślę, że rzuci to trochę światła na dyskusję, która niedługo tu się odbędzie.

biomen   8 #7 31.01.2013 20:06

Jak najbardziej zgodzę się z opinią przedstawioną przez autora wpisu. ;) Jest na takie chamstwo jakaś rada? Przestać odwiedzać strony na których promuje się "zwierzęce" wręcz zachowania. Trudne ale wykonalne. ;)

bachus   23 #8 31.01.2013 20:16

@fragman78: sporo racji, ciekawy tekst... Z punktem drugim można się zgodzić i nie... Sam często żartuję z żydów, murzynów, Azjatów, kalek. To rodzaj "odskoczni", wyładowania emocji. Inna kwestia, że ja to robię najczęściej w ... obecności tych osób, oni mogą odbić piłeczkę i robić sobie ze mnie "jaja". Rubaszne poczucie humoru, często na pograniczu dobrego smaku i chamstwa to jednak delikatna sprawa ;-)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #9 31.01.2013 20:22

Niestety Internet to taki śmietnik ludzkiej duszy. Cały dzień ludzie są poprawni, a więc ta chwila przed komputerem wyzwala w nich najgorsze odruchy a później skutki są takie jak opisujesz.
Jednakże ludzie nie zdają sobie sprawy, że nikt w sieci nie jest anonimowy...

W_tym_temaciE   5 #10 31.01.2013 20:26

" Oto co tam zobaczyłem: obsceniczny i wulgarny język, żarty na poziomie wczesnych klas podstawówki poniżających kobiety, katolików, muzułmanów, mniejszości narodowe, o treściach rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych."
A skąd to się bierze?
Na pewno nie znikąd.
Może z codziennego antysemityzmu, rasizmu, homofobii itp.?
Bo to jest codzienność, typowy "Polaczek" właśnie taki jest.
A portale typu "chamsko" najlepiej omijać z daleka - w sumie to "kwejka" też warto - ze względu na ogromne stężenie "gimbusów".

GBM   22 #12 01.02.2013 09:52

Aktualnie możemy śmiało powiedzieć, że istnieje problem "Pokolenia N", czyli pokolenia nienawiści, szczególnie politycznej, etnicznej i narodowościowej.

http://spoleczenstwo.newsweek.pl/pokolenie-n--jak-nienawisc-polityczna-wplywa-na...

Problem jest taki, że sporo osób znajduje w Internecie odwagę, której nie mają w dniu codziennym w rzeczywistym świecie. Więc w ramach odskoczni, hejtują i wykazują w Internecie iloraz inteligencji, równy zwierzętom z małpiego gaju ;]

Ja już jedną receptę na to znalazłem - olewać. Jednostka "systemu" nie pokona sama, a po co się niepotrzebnie denerwować ? Lepiej poblokować i dać sobie spokój - szkoda serca ;p

corrtez   12 #13 01.02.2013 10:14

@GBM

Ublizasz zwierzetom ;)

A tak swoja droga. Niestety ale i poza internetem tez jest duzo chamstwa, wystarczy popatrzec co sie dzieje w duzej mierze my sami ponosimy za to odpowiedzialnosc, za nasza znieczulice i brak reakcji na pewne sytuacje. Jak ktos kiedys powiedzial: Zlu wystarczy tylko to, by dobry czlowiek nic nie robil...

konrado86   1 #14 01.02.2013 10:17

Zgadzam się w 100% z Druedain. Sam sporo przebywam na rożnych forach, blogach, czatach i wiem jaki czasem syf panuje. Głownie problem chamstwa i udawani tyczy się for i czatów.

  #15 01.02.2013 10:54

@zbigniew2003

to jest bohater narodowy, UBecja prędzej czy poźniej go zabije!

jaredj   11 #16 01.02.2013 12:06

Zbigniew2003 - częściowo tylko nie zgadzam się z Tobą. Anonimowość pozwala na takie chamskie zachowania i je wyzwala. Jestem absolutnie przekonany, że na forum gdzie trzeba się posługiwać imieniem i nazwiskiem i to jeszcze zweryfikowanym - nikt, albo bardzo mała cząstka, nie odważyłby się rzucać mięsem w kogoś innego, rzucać nie popartymi oszczerstwami itd.
Wielu jest odważnych bo nie patrzą w twarz rozmówcy. Bezpośrednia interakcja powoduje, że często nie mówimy tego co myślimy tylko "owijamy w bawełnę". Zamiast powiedzieć "ty dupku, masz nasrane w głowie" - mówimy - myślę kolego, że delikatnie się mylisz. Anonimowość pozwala na to pierwsze, bo to lepiej brzmi w mniemaniu tego co to napisał, dosadniej itd.
Czy to jest obraz społeczeństwa? Może ale w takim razie wszystkich społeczności (kraje). Anglicy są znani z takiego manewrowania językowego żeby komuś powiedzieć, że jest głupi nie używając ani jednego słowa, które by to sugerowało. Natomiast na angielskich forach aż roi się od dosadnych opinii o rozmówcach.

Ave5   8 #17 01.02.2013 12:11

Dużo ludzi zwraca uwagę na to, co piszemy w Internecie, ale wystarczy spojrzeć na czasopisma czy włączyć TV i nierzadko nie jest wiele lepiej niż w komentarzach na Demotywatorach. Czy to źle? Niby tak, ale ja odwiedzam strony gdzie jest jednak jakiś poziom (patrz: DP) i wolę żeby się ludziska wyżywali online niż ad persona...

kamil_w   11 #18 01.02.2013 13:14

@Ave5
To co mnie przeraża w TV to to, że tak popularne są programy typu "Trudne sprawy", "Dlaczego ja?" itp. Czasem mam wrażenie, że ich zadaniem jest pokazanie plebsowi, że głupi ludzie są wszędzie, więc oni też mogą być głupi, bo nie odstają od normy. Lubię za to np. program Tomasza Lisa, ale nie lubię go oglądać ze względu na brak kultury osobistej gości i ich krzykactwo, dlatego cieszę się, że w sieci można przeczytać co w tym programie powiedzieli goście - w ciszy i spokoju.

Axles   18 #19 01.02.2013 13:53

Też podobnie uważam co Shaki, że ludzie trochę odreagowują w internecie codzienne nie zawsze łatwe życie, nie raz coś napiszą/wyśmieją kogoś zanim pomyślą, a myślą że są anonimowi i są różne tego efekty, a internet zapamiętuje.

kamil_w   11 #20 01.02.2013 16:51

@Axles
Problemy życiowe nie są i nigdy nie powinny być usprawiedliwieniem dla szerzenia chamstwa.

drobok   14 #21 01.02.2013 21:23

Trafiło się pokolenie neokidów, myślących że mogą co chcą i tak się dzieje :P
Jest se taki kurdupel chcący komuś przywalić, wie że nie przeżyłby tego więc wyżywa się anonimowo :)

Autor edytował komentarz.
boria1975   3 #22 01.02.2013 21:33

Chamsko.pl,czy inne demotywatory wszelkiej maści...Takie jest widocznie zapotrzebowanie społeczeństwa...Jeśli Cię to razi,włącz swą TVTrwam,puść relację z pielgrzymki na Jasną Górę,słuchaj i patrz,jak Miłosierny,Ubogi Samarytanin i guru ,szejk naftowy,bankowiec,operator sieci telefonicznej,dostawca mediów:-),tester ekskluzywnych bryk,beneficjent moherowych rent i emerytur, drwi z czarnoskórego człowieka wiedzionego wiarą w to miejsce...:-)
Potem krytykuj,wylewaj bluzgi...
pozdrawiam

JanStefan   6 #23 01.02.2013 22:10

Uwielbiam jak ludzie robią z siebie Jezusa Chrystusa i umoralniają innych - jakież to zacne, świętobliwe... Czyżbyś starał się o miano bycia świętym?

Wyrażanie pewnych opinii nawet w sposób chamski, czy z użyciem przekleństwa niekoniecznie musi świadczyć negatywnie o danej osobie. Czasami użycie inwektywy ma czemuś służyć. Większość komentarzy, tak zwanych "chamskich komentarzy" ma na celu prowokację, manipulację, czy po prostu trafienie do pewnej grupy społeczeństwa. Bywa, też odpowiedzią na chamstwo, chociaż w tym przypadku taka odpowiedź, bywa przegraną, bowiem może zaspokoić pragnienia trolla.

Patrząc na to z innej strony, wydaje mi się, iż dobrze że ludzie wyładowują swoje rozterki właśnie w ten sposób, a nie zabijają: psów, kotów, dzieciów, ludziów...

Osobiście uwielbiam chamskie dowcipy i nie wydaje mi się, bym z tego powodu był chamem, czy źle traktował ludzi. Tym samym, muszę zapytać, od kiedy świat jest biało - czarny?

Nie wiem czy wiesz, ale Hitler właśnie widział świat w 2 kolorach - białym i czarnym: Żyd jest zły i koniec kropka. A co do Hitlera - jestem ciekaw, czy by chciał dalej zabijać Żydów, gdyby miał możliwość wyżalenia się na forum, jak to bardzo ich nie lubi.

Ps 1
też nie lubię, Żydów, chociażby z powodu tego co robią z Palestyną, ale czy to ma świadczyć że jestem Hitlerem? No, oczywiście, że nie tak samo chamski komentarz nie świadczy o tym, że ktoś jest chamem. Na to wpływa znacznie więcej czynników, aniżeli sposób wypowiadania się... No, ale każdy ma swoje podejście do życia.

Z powyższego... oj ubogiej informacji potrzebujesz by wydawać werdykty. Oj ubogo, ubogo...

PS 2
A co do wydawania werdyktów. Często jak jeżdżę samochodem, to zawsze inny kierowca popełni jakiś błąd, czymś mnie zdenerwuje - zrobi to jeden, drugi, trzeci...
Mija dzień, ponownie pojawiają się błędy u kierowców...
Nagle okazać się może, że kurcze popełni mały błąd dany kierowca i już werdykt - nie umie jeździć, a wyrażamy ten werdykt na podstawie tego jednego błędu, ale także i błędów innych. Dzięki temu mamy trochę zamydlony obraz...

PS 3
Kto nie ma gorszych dni? Każdy, a więc dlatego też pojawiają się takie a nie inne komentarze. Nie no ogólnie zabawny temat, taki dziecinny, lekko naiwny... Dlaczego świat jest taki okrutny? Dlaczego ludzie się tak zachowują i to jeszcze w takiej formie by siebie podbudować: jestem inny niż inni. A ja Ci powiem, że jesteś taki sam :P

Pozdrawiam
JanStefan

PS 4
Ale tu chamstwa, mało kto pozdrawia pod koniec swojego komentarza, chyba jako jedyny to wprowadziłem i jak widzę niektórzy też pozdrawiają pod koniec - tak 3mać

A i tak się zastanawiam, co jest bardziej chamskie - chamstwo w czystej osobie, czy chamstwo przykryte obłudą, taką psychodeliczną, różową nieszczerością w stylu:

Tak, tak może Pan przyjść na poprawę przedmiotu.... Mija trochę czasu... A co Pan tu robi?

Autor edytował komentarz.
drobok   14 #24 01.02.2013 22:33

@up tak, tylko czy ten wielki spamer który tak się o wszystkich wyraża powie to samo komuś w twarz ? NIE, i tutaj dochodzimy do meritum.

FL FAN   4 #25 17.04.2013 18:43

Brak wychowania, nabytych wzorców i skrajna ignorancja - rodzice młokosów popełniają błędy, a one niestety owocują w postaci różnych internetowych odprysków - wpisów na forarch i nie tylko.

Autor edytował komentarz.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.