Linux dla użytkowników Windows

Niedawno pojawiła się bardzo ciekawa dystrybucja Linuxa pod nazwa SplashTop. Jest on bardzo lekki i zawiera tylko przeglądarkę Chrome, silnik wyszukiwania Bing, Adobe Flash i kilka innych dodatków. OS jest kompatybilny, ze wszystkimi laptopami wyprodukowanymi w ostatnich 3 latach, przynajmniej tak twierdzą twórcy, choć na oficjalnej liście znajdziemy tylko laptopy HP. Ja zainstalowałem SplashTop na moim Dellu E6410 i działa bez najmniejszych problemów. Niewątpliwą zaletą jest szybkość uruchamiania i działania systemu.

Splashtop został już preinstalowany na około 60 milionach komputerów i w zależności od producenta, różnie jest nazywany. Dell nazywa go Latitude ON, HP – QuickWeb, a Lenovo Quick Start 2. Niezależnie od nazwy jest to ta sama zmodyfikowana wersja, zaprojektowana taka by jak najszybciej połączyć się z Internetem, przeczytać emaila czy modyfikować dokumenty w Google Docs.

Splashtop jest ciekawą alternatywą dla użytkowników Windows, bo oferuje dostęp do informacji online, bez czekania na załadowanie się Windows, w bardzo prosty i szybki sposób. Oczywiście jest bardzo prosty i nie da się go używać, jako głównego systemu operacyjnego.

Instalacja jest banalnie prosta. Nie potrzebujemy ściągać obrazów ISO, wypalać ich czy ładować z pamięci USB, po prostu uruchamiany program, który ściąga nam całą dystrybucję (około 320 MB) i instaluje nam na dysku, a wszystko to robimy pod kontrolą Windows. Po instalacji restartujemy komputer i przy starcie pojawia nam się wybór: Windows lub Splashtop OS. Po jego uruchomieniu widzimy bardzo przyjazny interfejs:

System działa oczywiście pod kontrolą Linuxa i interfejsem Chromium, ale co dziwne jego domyślą wyszukiwarką jest Bing (spodziewałem się raczej Google). Jak wspomniałem wcześniej zainstalowano również Adobe Flash i dodatkowo można mieć dostęp do aplikacji z Chrome Web Apps Store. System działa bardzo szybko, błyskawicznie otwiera strony WWW i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie.

Są też oczywiście minusy takie jak: brak obsługi WPA2 Enterprise, ograniczenie rozdzielczości do 1024 x 768 i mała, jak na razie, lista obsługiwanych kart sieciowych.

Podsumowując, dla kogoś, komu zależy na szybkim dostępie do informacji online Splashtop jest idealny. Kiedy pierwszy raz go odpaliłem naprawdę zrobił na mnie miłe wrażenie. Osobiście używam go do szybkiego dostępu do OWA, poczty osobistej oraz czytania stron. Jego instalacja i użytkowanie jest na tyle proste, że poradzi sobie z nim każdy przeciętny użytkownik komputera. Polecam.