ChromePlus 1.6.3.0 wydany!

Nastała długo wyczekiwana chwila przez wszystkich fanów tej przeglądarki - w końcu (31 sierpnia), po prawie trzech miesiącach czekania, światło dzienne ujrzała wersja 1.6.3. Co wprowadza?

Najistotniejszą rzeczą, o której trzeba wspomnieć, to fakt, że w końcu ChromePlus przeskoczył ze starej wersji Chromium (1.6.2 bazowała na Chromium 11.0.696.77), na wersję 12.0.742.122. Wprawdzie nadal jest to o jedną wersję w plecy względem Google Chrome, ale już tylko jedną, a nie jak to do niedawna miało miejsce - AŻ o 2!!!

W związku z tym, doczekaliśmy się m.in.

-akceleracji sprzętowej 3D CSS
-nowe zabezpieczenie przed pobieraniem niebezpiecznych plików
-możliwość usuwania ciasteczek gromadzonych przez Flash bezpośrednio z poziomu przeglądarki
-nowa strona ustawień synchronizacji
-usunięcie oprogramowania Google Gears

Poza tym, poprawki bezpieczeństwa oraz usunięcie sporej ilości błędów czyli typowy standard.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę (i która też od razu rzuca się w oczy), jest zmiana loga przeglądarki. Te, podobnie do loga Google Chrome, przybrało jednolite barwy. Zmiana niby nieistotna, ale jednak nowe logo prezentuje się o wiele lepiej, niż te wcześniejsze, chociaż ten screen nie do końca to oddaje:

Ale wróćmy do tego, co w środku, bo wydaje się to być rzeczą nieco ważniejszą, niż zwykła zmiana kolorków loga.

Kartę "Zaawansowanych opcji" połączono ze zwykłą kartą "Opcji", znaną z Google Chrome (wcześniej również istniała, tyle że było to podzielone – ustawienia zwykłe i zaawansowane). Na początku wydaje się to pomysłem nietrafionym (bo jednak w poprzedniej wersji był czas się do tego rozwiązania przyzwyczaić), to jednak z czasem dochodzimy do wniosku, że to jest to. Teraz wszystko znajduje się w jednym miejscu i jakby na to nie patrzeć - opcje Google Chrome wyglądają dużo biedniej.

Oprócz tego poprawiono opcję proxy (może pracować bez ponownego uruchomienia), przełącznik IE oraz m.in. naprawiono utratę ciasteczek po uruchomieniu przeglądarki, problem z zamknięciem karty IE, pozbyto się problemów z paskiem bocznym i wiele innych, mniej lub bardziej ważnych bugów, których było naprawdę sporo, ale których nie warto tutaj przytaczać. Ogólnie - szału nie ma, a szkoda bo czekanie aż 3 miesiące na najnowszą wersję tej przeglądarki sprawiło, że wszyscy oczekiwali chyba ciut więcej. Dla ciekawskich - oto cały changelog.

Ok, a więc co można powiedzieć o nowej wersji ChromePlus? Z jednej strony zmiany cieszą. Jest to przeglądarka dużo bardziej rozbudowana niż Google Chrome (a w zasadzie i wszystkie inne przeglądarki bazujące na Chromium), posiadająca większa ilość opcji personalizacji oraz zdecydowanie większe możliwości – więcej TUTAJ.

Z drugiej strony – nadal możemy zauważyć kilka rzeczy, które na pewno niepokoją. Okres wypuszczania kolejnych wersji z tak dużymi przerwami (średnio co 2-3 miesiące bez żadnych poprawek), sprawia że ChromePlus nie dość, że bazuje ciągle na nieco starszej wersji Chromium, to też jest przeglądarką troszkę... mniej bezpieczną (chociaż to argument, aby na coś ponarzekać). Drugą rzeczą, która może przeszkadzać, to brak tłumaczenia niektórych kwestii, co sprawia, że np. w opcjach, mamy do dyspozycji dwa języki :)

Pozostaje nam mieć nadzieję, że ChromePlus będzie stopniowo przeglądarką coraz lepszą, a kolejne wersje będą wypuszczane nieco częściej.

Testowana wersja pod Windowsa. Wersja pod Linuxa nie była w tym przypadku brana pod uwagę.
Opis ten nie jest żadną reklamą - ze względu na brak tej przeglądarki na portalu, postanowiłem jako tako zachęcić do zaznajomienia się z nią :)
 

Komentarze