Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Fitbit i Dexcom — wspólna inicjatywa dążąca do lepszego życia z cukrzycą oraz trochę historii

Fitbit - jedna z wiodących marek produkujących smart opaski dla aktywnych oraz Dexcom - lider w dziedzinie ciągłego monitoringu poziomu glukozy we krwi dla diabetyków (CGM) łączą swoje siły, by pomóc im w jeszcze lepszym zarządzaniu cukrzycą.

Firmy te rozpoczęły na początku września tego roku współpracę w zakresie opracowywania i wprowadzania na rynek produktów, które pomogą ludziom lepiej zarządzać cukrzycą i uzyskać pełniejszy obraz ogólnego stanu zdrowia dzięki łatwym w obsłudze narzędziom mobilnym.

"Współpraca Dexcoma i Fitbit jest ważnym krokiem w dostarczaniu użytecznych rozwiązań dla osób chorych na cukrzycę, które są wygodne i dyskretne" - powiedział Kevin Sayer, prezes i dyrektor generalny firmy Dexcom. "Uważamy, że dostarczanie danych Dexcom CGM na Fitbit Ionic i udostępnianie tego rozwiązania użytkownikom zarówno urządzeń z Androidem, jak i iOS, będzie miało pozytywny wpływ na sposób zarządzania cukrzycą".

r   e   k   l   a   m   a

Do tej pory wszelkie podobne inicjatywy jak przykładowo Nightscout wykorzystywały do przesyłania danych do smartfonów czy smartwatchy sensor umieszczany pod skórą (Dexcom, Libre, Enlite). W powyżej opisanej współpracy ma to ulec zmianie - firmy opracowują system, który poziom glukozy we krwi ma mierzyć bezinwazyjnie i bezboleśnie.

Wstępną datą wprowadzenia na rynek zmodyfikowanego urządzenia lub jego kolejnej wersji udoskonalonej o CGM jest 2018 rok. Póki co nieznana jest cena urządzenia. Standardowy Fitbit Ionic bez CGM kosztuje niecałe 300$.

Im człowiek dłużej choruje tym bardziej sceptycznie jest nastawiony na wszelkie technologiczne nowinki dotyczące cukrzycy. Niemniej trzymam kciuki za duet Dexcom-Fitbit, który być może zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy.

Trochę historii

W ramach ciekawostki - pierwsze newsy o zegarkach nieinwazyjnie mierzących poziom glukozy we krwi pojawiły się pod koniec lat 90. W tamtych czasach tylko jedna firma, Cygnus Inc., wypuściła takie urządzenie na rynek, a był to GlucoWatch G2 Biographer.

Sprzedaż tego zegarka rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych w 2002 roku. Niestety był to system nie do końca dopracowany. Ponad połowa z osób korzystających z urządzenia cierpiała na podrażnienia skóry wywołane przez AutoSensor . Dodatkowo w porównaniu ze standardowym pomiarem glukozy we krwi GlucoWatch wykazywał 15-minutowe opóźnienie, a wyniki potrafiły różnić się nawet o 30%, co w przypadku hipoglikemii mogło stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostatecznie system został wycofany ze sprzedaży w 2008 roku ze względu na wysokość kosztów związanych z obsługą urządzenia.  

urządzenia mobilne hobby inne

Komentarze