Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Google Lenses- zaawansowana elektronika pomocą dla diabetyków?

Jako osoba chorująca od 18 lat na cukrzycę 1 typu wielokrotnie szukałam w sieci najróżniejszych newsów dotyczących mojej choroby-metod radzenia sobie z nią, sprzętów ułatwiających życie czy wskazówek dotyczących insulinoterapii. Aż tu z rana taka niesamowita wiadomość podesłana przez znajomego!

Google [X] poinformowało dziś o pracach nad Google Lenses - inteligentnymi soczewkami z wbudowanymi czujnikami, które potrafią mierzyć poziom cukru z... łez.

Badania prowadzone przez naukowców udowodniły, że poziom cukru możliwy jest do zmierzenia nie tylko z krwi, ale też z innych płynów ustrojowych. Jak możemy przeczytać w artykule

Testujemy prototypy, które odczytują dane raz na sekundę. Badamy też, w jaki sposób takie szkła mogłyby się sprawdzić jako system wczesnego ostrzegania dla osoby je noszącej. Wykorzystujemy miniaturowe diody LED, które świecą by informować o zbyt wysokim lub niskim poziomie cukru.

Takie podstawowe wysyłanie informacji o niskim czy wysokim poziomie glukozy byłoby ogromną pomocą dla diabetyków na całym świecie- wiele osób nie odczuwa na czas hipoglikemii, co skutkuje utratą przytomności i może, bez udzielenia odpowiedniej pomocy, doprowadzić do śmierci chorego. Również hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru prowadzi do uszczerbku na zdrowiu poprzez późniejsze powikłania- neuropatię, nefropatię, problemy z nerkami czy sercem.
Jeśli prace nad projektem nie zostaną w przyszłości porzucone fajnym rozwiązaniem byłoby np. wyświetlanie aktualnego poziomu glukozy na żądanie (za pośrednictwem pilota/nadajnika).

Pomysł jak dla mnie jest fantastyczny, tylko czy wszystko będzie miało pozytywny finał? Czy inteligentne soczewki wejdą kiedyś na rynek? Wszystko się okaże w przyszłości, póki co my cukrzycy musimy radzić sobie z chorobą dostępnymi metodami.  

hobby inne

Komentarze

0 nowych
luqass   13 #1 17.01.2014 14:17

dla cukrzyków noszących okulary 2w1 ;)

freyah   18 #2 17.01.2014 15:36

@luqass- dla mnie to by była super opcja :D

kajzer121   8 #3 17.01.2014 15:58

Dla Ciebie byłaby to super opcja dla wielu pewnie nie ... W cukrzycy do wszystkiego trzeba podejście bardzo indywidualnie.. To tak jak z pompa jednym pasuje drugim nie.
Pozdrawiam cukrzyk o zbliżonym stażu... i na insulinie

freyah   18 #4 17.01.2014 16:06

@kajzer121- tak jak pisałeś- indywidualne podejście najważniejsze :) Znam osoby, które kupiły pompy insulinowe i nie potrafiły zaakceptować 24-godzinnego podpięcia do niej, ciągłego jej noszenia, spania z nią itp. Sama mam jak najbardziej pozytywne nastawienie do technologicznych nowinek dot. leczenia cukrzycy, więc jeśli miałabym możliwość spróbowania jak to jest z takimi soczewkami to byłabym pierwsza w kolejce :D

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #5 17.01.2014 21:01

Zastanawia mnie dlaczego nikt jeszcze nie wymyślił przekaźnika z czujnikiem, wszczepianego pod skórę, zasilanego indukcyjnie np. na nadgarstku. Działało by to trochę na zasadzie czujnika zbliżeniowego. Przykładasz np. kartę z wbudowanym zasilaniem i sczytujesz dane, albo nosisz zegarek zasilający układ pod skórą. Ba nawet inny pomysł, wykorzystać technologię NFC i zrzucać dane bezpośrednio na smartfona. Możliwości jest wiele. Czy to nie było by wygodniejsze, od soczewek. Myślę, że wielu cukrzyków by się zdecydowało na taki wszczep pod skórę i problem by wreszcie zniknął. A skoro jest już taki układ, takiej wielkości, który działa na soczewce, to w czym problem. Jeden prosty zabieg na nadgarstku i jesteś podłączony do smartfona i masz święty spokój. Ja bym nad czymś takim pracował, a nie nad soczewką, na którą wiele osób jest uczulonych i zapewne jej ciężar jest znaczny, jest niewygodna, pomijam odstraszający (na ten moment) wygląd oka :)

freyah   18 #6 17.01.2014 21:14

@DjLeo- zacny pomysł :-) powiem Ci, że wiele fajnych projektów zostało porzuconych, najprawdopodobniej ze względu na naciski koncernów, które robią na nas "grubą kasę"- glukometry, paski do nich, pompy insulinowe kosztujące od 5 do 12k, drogie wkłucia, transmitery do ciągłego monitoringu glikemii- cukrzyca to dobry biznes ;-) Mam nadzieję, że po projekcie Google ruszy się coś bardziej jeśli chodzi o tak inteligentne technologie. Google może mieć ten plus, że jest-w mojej ocenie- potężniejsze od takiego Medtronica czy Roche. Pożyjemy zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądało za kilka- kilkanaście lat. Ja mimo wszystko nigdy nie tracę nadziei, że będzie lepiej.

Jim1961   7 #7 18.01.2014 22:59

@freyah:
bo w interesie jest leczyć, a nie wyleczyć; prawda znana od dawna; niestety

2099   8 #8 20.01.2014 15:29

Byłoby niezłe gdyby moja mamusia ukrywająca wysoki poziom cukru "zaświeciła oczami" i nie mogła tego ukryć. Z tym leczeniem to niestety prawda- wieszczono że w 2000 roku nie będzie chorób a tu patrz- coraz więcej tzw. Cywilizacyjnych.
Business is Business