Google Lenses- zaawansowana elektronika pomocą dla diabetyków?

Jako osoba chorująca od 18 lat na cukrzycę 1 typu wielokrotnie szukałam w sieci najróżniejszych newsów dotyczących mojej choroby-metod radzenia sobie z nią, sprzętów ułatwiających życie czy wskazówek dotyczących insulinoterapii. Aż tu z rana taka niesamowita wiadomość podesłana przez znajomego!

Google [X] poinformowało dziś o pracach nad Google Lenses - inteligentnymi soczewkami z wbudowanymi czujnikami, które potrafią mierzyć poziom cukru z... łez.

Badania prowadzone przez naukowców udowodniły, że poziom cukru możliwy jest do zmierzenia nie tylko z krwi, ale też z innych płynów ustrojowych. Jak możemy przeczytać w artykule

Testujemy prototypy, które odczytują dane raz na sekundę. Badamy też, w jaki sposób takie szkła mogłyby się sprawdzić jako system wczesnego ostrzegania dla osoby je noszącej. Wykorzystujemy miniaturowe diody LED, które świecą by informować o zbyt wysokim lub niskim poziomie cukru.

Takie podstawowe wysyłanie informacji o niskim czy wysokim poziomie glukozy byłoby ogromną pomocą dla diabetyków na całym świecie- wiele osób nie odczuwa na czas hipoglikemii, co skutkuje utratą przytomności i może, bez udzielenia odpowiedniej pomocy, doprowadzić do śmierci chorego. Również hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru prowadzi do uszczerbku na zdrowiu poprzez późniejsze powikłania- neuropatię, nefropatię, problemy z nerkami czy sercem.
Jeśli prace nad projektem nie zostaną w przyszłości porzucone fajnym rozwiązaniem byłoby np. wyświetlanie aktualnego poziomu glukozy na żądanie (za pośrednictwem pilota/nadajnika).

Pomysł jak dla mnie jest fantastyczny, tylko czy wszystko będzie miało pozytywny finał? Czy inteligentne soczewki wejdą kiedyś na rynek? Wszystko się okaże w przyszłości, póki co my cukrzycy musimy radzić sobie z chorobą dostępnymi metodami.