Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

ePUAP — platforma, która skutecznie podnosi ciśnienie

W niejednym urzędzie na terenie Polski są obecnie wdrażane projekty dotyczące e-usług. Jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej, co zrobić. W większości z nich jednak podstawą funkcjonowania jest korzystanie z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP).

Od jakiegoś czasu w ramach moich obowiązków służbowych obsługuję Punkt Potwierdzania Profili Zaufanych w moim urzędzie. Sama PZ posiadałam już wcześniej, ponieważ był mi on potrzebny do złożenia deklaracji dot. OFE w ZUS w zeszłym roku. Administrator nadał mi więc tylko odpowiednie uprawnienia, przeszłam pięciominutowe szkolenie i mogłam działać na nowym stanowisku.

#1

Już pierwszego dnia zaczęły się schody. W pewnym momencie potwierdzania petentowi Profilu Zaufanego muszę przepisać kod, który przychodzi do mnie smsem. Kod nie przychodzi. Czekam 5 minut. Anuluję i zaczynam od nowa. Sms znów nie przychodzi. Znów anuluję. Jest! Czas potwierdzania wyniósł "pi razy drzwi" 20 minut. Przepraszałam, tłumaczyłam dlaczego tak to długo trwa, ładnie się uśmiechałam, byleby się klient nie denerwował, bo co miałam zrobić?

#2

Za jakiś czas pomagałam założyć panu X konto na ePUAPie. Męczyliśmy się dobre pół godziny. Nie dało rady, platforma non stop wywalała błędy, strona nie chciała się wczytywać, itd. Konta nie założyliśmy. Pan X stwierdził, że w sumie mu to niepotrzebne, bo za pół roku idzie na emeryturę.

#3

Jeden z szefów przyszedł się potwierdzać. Po raz kolejny akcja z nieprzychodzącymi. Pierwsza próba, druga, trzecia, czwarta, siódma.

-"Wie pan co, ja sobie spiszę PESEL i jak się uda to wejdę do pana po podpis".

-"Jasne, nie ma sprawy, nie spieszy się".

Ufff... Próbowałam ze swojego konta, później koleżanka próbowała ze swojego- nic. Null. Nada. Dzwonię na pomoc techniczną.

"Wszyscy konsultanci są zajęci. Jesteś piąty w kolejce."

Czyli wszystko wiadomo. Coś padło. Próbowałam się dodzwonić za jakieś 10 minut. "Jesteś siódmy w kolejce". Nie ma sensu. Po jakiś 5 godzinach wszystko działało jak należy. Szef "potwierdzony".

#4

Wpadł kierownik jednego z wydziałów na potwierdzenie. Znów nieprzychodzące kody. Udało się chyba za 5 razem.

Jest to tylko kilka przypadków, z którymi miałam do czynienia podczas prawie dwóch miesięcy obsługiwania Punktu. Jeśli obsługuję akurat pracownika z mojego urzędu to nie jest problemem podejście do niego po podpis w późniejszym czasie czy na odwrót. Ale co, jeśli obsługuję akurat przysłowiowego Kowalskiego? Jeden zrozumie, a inny nie, że platforma działa tak jak działa. A raczej "działa". Dodatkowo wiem, że często ludzie zwalniają się z pracy, żeby potwierdzić PZ, a tu klops, bo system nie działa i konieczne jest kolejne pojawienie się w urzędzie.

Potwierdzanie Profilu Zaufanego miało być łatwe, szybkie i przyjemne. Łatwe może i jest, bo jest to dosłownie parę kliknięć. Ale jak widać często nie jest ani szybkie, ani przyjemne.

Taki widok jak na poniższym zdjęciu nie jest mi obcy, widzę go bardzo często.

Do tego często dochodzi Error 500, "bo tak".

W aktualnościach na stronie głównej platformy najczęściej możemy przeczytać:

"Ograniczona dostępność do ePUAP"

"Prace serwisowe"

"Czynności serwisowe systemu ePUAP"

"Utrudnienia na ePUAP"

Heheszki, no nie?

Wychodzę z założenia, że jeśli coś robić to porządnie, a nie na "odwal się". Z ePUAPem wyszło jak z systemem do liczenia głosów na wybory. No, może nie aż tak mocno, ale jednak. Jeśli coś ma działać to niech działa porządnie i nie psuje ludziom krwi. Platforma jest niedorobiona- to stwierdzić może każdy, kto miał (nie)przyjemność z niej korzystać.

Co jeszcze jest skaszanione? A no na przykład powiadomienia odnośnie nowych wiadomości/ powiadomień.

"Świeci się", że w skrzynce są 2 nowe wiadomości, ale... nie ma żadnej nowej. Czasem jest ich 6, czasem 3, zależy jak się systemowi widzi. Czyli za każdym razem jak loguję się na konto mojego urzędu przy pomocy platformy i tak muszę wejść w wiadomości, bo NIGDY nie wiem czy jest jakaś nowa wiadomość czy też nie. That's ridiculous!

Kolejną lipą jest niemożność pobrania wiadomości przesłanej przez skrzynkę na ePUAP w formacie .pdf. Mogę ją pobrać tylko jako .xml, co nic mi nie daje, jeśli chcę je przesłać dalej drogą elektroniczną (nie przez platformę) bez drukowania. Dodatkowo, dopóki nie będziemy mieć wprowadzonego EZD, każde pismo, które przychodzi na ogólną skrzynkę urzędu muszę tak czy siak wydrukować i przez kancelarię z datą wpływu przesłać przez system do wewnętrznego, elektronicznego obiegu pism. Ma-sa-kra.

Mam ogromną nadzieję, że rozbudowa ePUAP choć trochę (bo nie wierzę, że obędzie się bez problemów) usprawni całą platformę, wszystkie niedorobione funkcje i nie będę musiała pół dnia czekać za głupimi kodami zabezpieczającymi. Dodatkowo interfejs mógłby być bardziej przyjazny zarówno dla oka, jak i do obsługi, bo póki co to nie jest on w ogóle intuicyjny. Na początku często musiałam szukać pewnych rzeczy, bo nie było dla mnie "oczywistą oczywistością", gdzie dana opcja się znajduje. Ba, jeśli potrzebuję skorzystać z czegoś, co nie jest mi na co dzień potrzebne to ZAWSZE muszę tego szukać.

Pożyjemy, zobaczymy. 

internet inne

Komentarze

0 nowych
flaszer   10 #1 09.02.2015 19:19

No cóż - wygląda to na jedną wielką prowizorkę ;) Ale grube pieniądze za tym oczywiście stały.

freyah   18 #2 09.02.2015 19:35

@flaszer: 140 mln złotych to niemało kasy na wydanie, ale z drugiej strony sama wiem jak manipuluje się pieniędzmi z projektów unijnych.

WojtekJ   5 #3 09.02.2015 19:45

@freyah: A w zasadzie "pieniędzmi zabranymi obywatelom UE" ...

ePUAP jest bardzo niedopracowany, do tego mało intuicyjny.
Wiele osób nie jest w stanie się w nim odnaleźć.
Bardzo "podobało" mi się zachowanie platformy przy wyborze ZUS/OFE.
Komunikat 1: "Niestety, nie jesteś posiadaczem profilu zaufanego. W tej chwili nie jesteś właścicielem profilu zaufanego w portalu ePUAP. Możesz go bezpłatnie założyć, by podpisywać nim dokumenty w przyszłości".
Po wejściu w odpowiednią opcję .... komunikat 2:
"Nie możesz złożyć wniosku - masz już aktywny profil Zaufany użytkownika".
Rzecz jasna w obydwu przypadkach byłem zalogowany ...

Autor edytował komentarz.
Piotrek2255   11 #4 09.02.2015 20:09

Jeszcze nie miałeś do czynienia z USOSem, ten dopiero podnosi ciśnienie.

maciejkaczkowski   6 #5 09.02.2015 20:14

Chciałem założyć konto ZIP w NFZ. Poszedłem do US, założyłem ePUAP. Okazuje się, że NFZ nie wspiera w tej kwestii ePUAPu.

W Polsce mamy za dużo różnych systemów:
* numerki dla osób fizycznych: PESEL, NIP, Nr dowodu osobistego itp
* numerki dla firm: NIP, REGON, KRS, EORI, GIOŚ itp.
* systemy elektroniczne: EPUAP, kwalifikowany podpis elektroniczny, potwierdzanie PITów za pomocą kwot z poprzednich PITów.

A jak przychodzi do załatwienia czegokolwiek to mamy jak w aferze z solą wypadową: dokumenty krążą pomiędzy Sanepidem, Inspekcja żywności, JHARS i innymi, a winnych nie ma.

Autor edytował komentarz.
freyah   18 #6 09.02.2015 20:14

@Piotrek2255: "Miałaś" ;) Nie miałam i mieć nie będę, bo póki co nie zakładam dalszej edukacji po skończeniu mgr, ale nasłuchałam się od znajomych, głównie przekleństw.

dragonn   11 #7 09.02.2015 20:32

@Piotrek2255: Tak? Na mojej uczelni to właśnie wprowadzili, chętnie poczytam czego mam się spodziewać :D.

  #8 09.02.2015 21:16

@freyah: Podobno wersja 2.0 jest w drodze - więc pewnie starą łatają tylko jak coś już konkretnie wyleci :P Ja zakładałem profil dobre 2-3 lata temu i wtedy wszystko było szybko, pięknie, ładnie, a wizyta w urzędzie w celu weryfikacji (a konkretnie w Urzędzie Skarbowym) - trwała ok. 7min :)

freyah   18 #9 09.02.2015 21:19

@gowain: czyli od tamtego czasu albo coś poszło nie tak i pokaszaniło się albo obecnie rejestruje się więcej osób niż na początku i platforma nie daje rady.
Tak, wiem o 2.0 i niecierpliwie czekam jak to będzie wyglądało i chodziło.

Axles   18 #10 09.02.2015 21:31

@gowain: Potwierdzam to co Gowain, też mam ponad 2 lata ePUAP, dotąd nie miałem żadnych większych problemów poza tym, że któregoś dnia nie działało wyszukiwanie, następnego było już ok. Co do intuicyjności w zupełności się zgadzam, że ta jest tam zerowa.
Na relacji z CZ, ktoś wspomniał coś o ePUAPie i o jakimś odnawianiu i trochę narzekał na to, Ty @gowain musiałeś coś skomplikowanego odnawiać bo ja tylko Profil zaufany a zajęło to może z 5 minut na stronie ePUAPU.

Autor edytował komentarz.
Lawstorant   9 #11 09.02.2015 21:32

Pomagam mamie z tymi "systemami" w biurze rachunkowym (w końcu informatyk), i już nie ważne ze nie działa, że blokuje, że syf

CZEMU MUSZĘ OBNIŻAĆ ZABEZPIECZENIA JAVY ŻEBY TE ABOMINACJE DZIAŁAŁY?!

Przecież to się nie mieści w głowie. To PAŃSTWOWY system może sobie pozwolić na rozwalony podpis lub jego brak? Jak coś takiego może być pierwszą poradą która wyświetla się gdy program nie działa? Jak coś takiego mogło kosztować 140mln złotych, gdy jest takim łajnem?

Wiedźmin 2 kosztował ~30mln złotych. No gdzie poszły te pieniądze?

Songokuu   15 #12 09.02.2015 22:44

No to mi przypomniałaś żeby to w końcu załatwić :)
W zeszłym roku poległem to może w tym się nie poddam :D

sr57be45   7 #13 09.02.2015 22:57

@freyah Ma-sa-kra ?

Prawdziwa Masakra a nie sielanka to jest w grudniu jak zabraknie limitów gdy rejestratorki medyczne muszą przekładać chorych na przyszły rok którzy czekali wiele miesięcy w kolejce do lekarza. Smutna sytuacja. Ale by żyło się lepiej ! ;]

Autor edytował komentarz.
  #14 10.02.2015 00:11

Do ściąganego z systemu "pdf'a" z .xml na końcu zamień xml na pdf i pewnie będzie się otwierał - mam tak w innym "urzędowym" systemie...

Piotrek2255   11 #15 10.02.2015 01:39

@dragonn: lepiej zapisz się do jakiegoś psychologa póki czas, USOS zmieni i zniszczy ci życie! Cztery minuty z tym wymysłem szatana jest jak stulecie na pustyni bez wody.

A jak już ci się uda chociaż zalogować to wiedz, że zaraz wyskoczy jakiś nagły błąd, błąd naturalnie wyskoczy momencie najmniej odpowiednim, zwykle wtedy kiedy twoja edukacja będzie wisieć na włosku.

stasinek   12 #16 10.02.2015 05:48

ej freyah, jest aż tak źle?
czy to ePUAP zmienił Ci avka na "cute but psycho"?
czy coś innego? :D

Autor edytował komentarz.
budda86   9 #17 10.02.2015 07:16

@maciejkaczkowski: "W Polsce mamy za dużo różnych systemów: numerki dla osób fizycznych: PESEL, NIP"

Osoby fizyczne już od dawna nie posługują się numerem NIP, jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej.

Co do ePUAP - jako użytkownik mam dobre doświadczenia, choć system faktycznie jest mało intuicyjny.

freyah   18 #18 10.02.2015 08:35

@stasinek: tak, to wina ePUAPU, ewidentnie :P

WODZU   18 #19 10.02.2015 09:05

Powtórzę to po raz kolejny. Jeśli coś jest robione za pieniądze publiczne, to realizuje się to 3x drożej, 2x wolniej i o połowę gorzej. Gdyby takie oprogramowanie trafiło do prywatnej firmy, to autor nie otrzymałby wynagrodzenia. Niestety oprogramowanie wewnętrzne tej instytucji, na którym muszą pracować szeregowi pracownicy, jest podobnej jakości.

Autor edytował komentarz.
januszek   22 #20 10.02.2015 10:21

@WODZU: Zobacz na ten przykład autostrady i drogi szybkiego ruchu. A potem porównaj z prywatną inicjatywą np w Zakopanym ;) Wnioski wyciągnij sam :)

WODZU   18 #21 10.02.2015 10:24

@januszek: Szanowny januszku, na temat naszych autostrad i dróg szybkiego ruchu będziemy mogli porozmawiać dopiero za kilka lat :) Na razie można tylko powiedzieć, że częściowo powstały :)

januszek   22 #22 10.02.2015 11:37

@WODZU: Mimo tego jest ich więcej niż kiedykolwiek w całej naszej historii :)
ps. inny przykład to przychodnia z kontraktem NFZ vs serwis telefonów z kontraktem od dużego producenta z Chin. Właśnie z jednego takiego dostałem paczkę z "naprawionym" telefonem i czuję się dokładnie tak jak po wizycie u lekarza...

Berion   16 #23 10.02.2015 11:41

"Z ePUAPem wyszło jak z systemem do liczenia głosów na wybory".

Też sfałszował dane? ;p

jarodebombel   7 #24 10.02.2015 11:50

W naszym kraju robi się tak, aby projekt zrobić do wersji "alfa/beta", tak aby "działał" i zgarnąć za niego zaliczkę.

Prawdziwą kasę firmy zgarniają za "poprawianie i opiekę serwisową" nad swoim oprogramowaniem.

Choć jest to chore i patologiczne, wszyscy się na to zgadzają, bo ma być dobrze, tanio i szybko... Jak w tym dowcipie. A przecież to są trzy wzajemnie się wykluczające rzeczy...

corrtez   12 #25 10.02.2015 13:03

@Lawstorant: Nie gdzie poszly pieniadze tylko do kogo? Gdzie to pewnie jakis bank na Cyprze lub innym podobnym miejscu.
To jest normalne, jak kasa idzie z budzetu (lub tzw dotacji unijnych) to wszyscy kradna na potege.

freyah   18 #26 10.02.2015 13:51

@Berion: lol, nie. W sensie, że coś zostało zrobione za kupę hajsu na "odwal się".

WODZU   18 #27 10.02.2015 15:02

@januszek: Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość dróg szybkiego ruchu i autostrad, to zdecydowanie i niepodważalnie masz rację :D Zwłaszcza, że nigdy wcześniej ich nie mieliśmy ;) Ale producent z Chin vs. NFZ? Gdzie Rzym, gdzie Krym? ;)

Berion   16 #28 10.02.2015 16:08

@freyah: Ależ wiem, ale nie mogłem sobie darować nadarzającej się okazji. :D

"Na odwal się" robi się dziś wszystko. Raz że taniej, dwa że krócej, trzy że i tak "jakoś to będzie". A jak dodamy do tego pierwiastek braku odpowiedzialności jak w zamówieniach publicznych (bo kto ma odpowiadać? firma kolegi Stasia/Rysia/Zdzisia?) to szkoda gadać nawet...

@corrtez: O nie, to nie jest normalne. To jest jedynie powszechne.

Autor edytował komentarz.
marson1   14 #29 10.02.2015 17:57

To i ja się wypowiem ;) choć temat jakby tylko pokrewny, otóż ja problemu nie miałem z rejestracją / potwierdzaniem w EPUAPie tyle tylko, że system sobie a realia sobie... Opiszę od początku.

Jestem osobą niepełnosprawną i w związku z tym otrzymuję rentę socjalną co miesiąc przekazują na konto bankowe. Ponieważ ze względu na zmianę layoutu mbanku nie byłem w stanie komfortowo i bezpiecznie dalej z niego korzystać musiałem przenieść się ze swoimi finansami gdzie indziej. Ponieważ weszła już wtedy ZUS-owska platforma PUE wpakowaliśmy się w samochód i wio do placówki ZUSu... chcę się zarejestrować w PUE, mówię miłej Pani z okienka... pada pytanie czy mam konto w EPUAP-ie... eee nie... nie mam... No dobrze to od razu załatwimy i to... byłem w szoku, że tak można, dwie odrębne placówki i żadnego betonu - nie da się... idź Pan w ch...oinkę tylko pyk pyk i za chwilę już miałem wszystko porejestrowane, potwierdzone itp. przyjeżdżam do domu, zakładam konto w banku docelowym i po 2 dniach mam nr. konta. Więc wchodzę uradowany na PUE, loguję się, po dłuższym czasie szukania odnajduję odpowiedni wniosek, wypełniam, podpisuję przez EPUAP... kurcze wszystko działa.... Następnego dnia dzwonię na infolinię PUE (WIA Skype) i miła Pani potwierdza, że wszystko zostało złożone, tylko, że prawdopodobnie najbliższe świadczenie będzie przekazane jeszcze na rachunek mbanku bo dyspozycje mogły już pójść. No i faktycznie renta przyszła na mbank... myślę sobie OK. w końcu uprzedzali. Sęk w tym, że znając nasze systemy i mojego pecha postanowiłem nie zamykać jeszcze mbanku, no i dobrze, bo następna renta też przyszła na stary rachunek... Dzwonię do PUE z pytaniem... muzyczka rymcymcymcym cym cym rym cym skończyła grać i Pani powiedziała mi, że u nich w systemie jest zmieniony rachunek i nie wie dlaczego świadczenie przyszło gdzie indziej... Pan poczeka, przekieruje Pana do oddziału w ZUS w Pańskim mieście.... kolejna porcja muzyczki i tym razem Pan już nie tak miły oświadcza, że muszę wypełnić papierowe oświadczenie i donieść do ZUSu. No tu już się krew we mnie zagotowała... jak to... to po co jest PUE, EPUAP itp. pytam się? No ale nasz oddział tego nie obsługuje... bo nie mamy informatyka - niech Pan dowiezie to do nas... Obstaję przy swoim, że nie po to przechodziłem przez całą procedurę PUE, żebyście teraz tak do mnie podchodzili, źle trafiliście... Bo jak trzeba to do ministerstwa zdrowia zadzwonię albo do premiera wysmaruję list jeśli trzeba, chyba, że pokażecie mi podstawę prawną, która może odmówić wam przyjęcia zlecenia drogą elektroniczną. Chwila konsternacji - Pan poczeka połączę z dyrektorem oddziału... Znów muzyczka ;). Odebrał jakiś człowiek i grzecznie wyjaśniam sprawę... Słyszę to samo... nie mamy informatyka... niech Pan przyniesie pismo a ja po raz kolejny mówię, że mnie to ni grzeje ni ziębi co macie a co nie, że dopóki nie pokażą mi na papierze, że mogą mi odmówić to zrobię skandal w ministerstwie zdrowia... kolejna chwila konsternacji. Jeszcze dziś ktoś się z Panem skontaktuje i zakończenie połączenia. Wiecie co... nie minęła godzina i faktycznie dostałem telefon z informacją, że jednak dało się wklepać wszystko do systemu i od następnego miesiąca rachunek w końcu się zmieni. No i zmienił się... jest tak jak powinno być :)

squeet   13 #30 10.02.2015 20:46

Szlag mnie trafia jak czytam te kwoty, za które serwisy różnej maści zostały zrobione. Niby na drodze przetargu. Niby legalnie. A padają przy zwykłych testach usability.

stasinek   12 #31 11.02.2015 00:42

@freyah: hm,
znaczy się poza pracą wszyscy zdrowi i jak rzucisz papu z PUAPU będą z Ciebie ludzie, pomyśl że możesz się codziennie cierpliwości uczyć :)
w przyszłości dając papu z prawdziwego puapu "leci samolocik leci... " nie będzie stresu że mały "program" zachowuje się niezbyt przewidywalnie,
a to się zesra w majty a to obślini :D
ale zaraz, co jak pisze, przecież sama znalazłaś plusy dodatnie...

szkoda czytać o kolejnej porażce informatyzacji, to chyba nie miał być puap ale puapka i efekt jak w misiu https://www.youtube.com/watch?v=5YR3jjhL4lM
a podobno mamy nadmiar zdolnych inżynierów, ale gdzie ci ludzie się podziewają? dobrze chociaż wiedzieć że urzędnik też człowiek :/

Autor edytował komentarz.
kvasir1   12 #32 11.02.2015 07:51

Ja nigdy nie miałem problemu z ePUAP, może dlatego że miałem szczęście i wtedy działała jak trzeba

freyah   18 #33 11.02.2015 11:47

@ktoś niezalogowany (niezalogowany): Niestety, nie działa.

  #34 11.02.2015 13:53

Drenowanie przez zewnętrzne firmy to jest wszędzie ale w zusie jest najwięcej kasy. Robi się w oprogramowaniach specjalnie problem by potem przy rozwiązywaniu go dodatkowo wziąć kasę od całego narodu. Zus chodziłby dziś lepiej gdyby pracownicy mieli papier i długopis - wiadome, że to anachronizm ale przy tym systemie informatycznym lepiej się cofnąć. W ogóle w zusie jest coraz gorzej. Nie tylko w Zusie(ewuś). Pkw czy jakieś tvp.info gdzie Hrabia dostaje 1000 głosów na sekundę, facet na ostanich wyborach nic nie dostał (0 głosów) i gdy się upomniał bo głosował na siebie dostał zaraz 16 ;). Albo w jednej gminie prawi 1700 mieszkańców pojawiło się nowych przed wyborami a zaraz potem zniknęły te ich chwilowe zameldowania. Jak Katar w ręczną, ciekawe czy dojdą do finału w piłkę nożną...

rogio2   4 #35 11.02.2015 16:20

E-puap to ściema mieszkam w Tarnowie Małopolska , mam potwierdzone wszystkie dane nadany podpis kwalifikowany itp. itd. a głupiego ZAP-3 nie można złożyć co to K.........a jest za szajs

Color Mint   9 #36 11.02.2015 20:35

Sytuacja jakich wiele w budżetówce. Przetarg na system wygrała najtańsza oferta?

freyah   18 #37 11.02.2015 20:45

@Color Mint: całkiem możliwe.

  #38 12.02.2015 10:59

Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!
Masz piękne zainteresowania... Jesteś wolna? Moglibyśmy się pięknie uzupełniać... ;)
A co do meritum: o ile wiem, ePUAP nieźle działał do momentu awarii, kiedy nie potrafiono od razu przełączyć usługi na serwerownię zapasową. Po tym postanowiono serwować usługę synchronicznie z obu lokalizacji i odtąd pojawiły się problemy (np. w górnym oknie "zalogowany" i moje dane , a w dolnym - "użytkownik niezalogowany"). Errory 400, 403, 404, 500. Kilkunastogodzinne opóźnienie w dostarczeniu dokumentów i niedziałająca klika dni z rzędu usługa to chyba najdobitniejsze przykłady jakości ePUAP-u. Obowiązki sprawozdawcze nałożone na gminy i przedsiębiorców tylko dobiły serwis: przed 15. każdego miesiąca jest dramat.

freyah   18 #39 12.02.2015 15:33

@wolny_login (niezalogowany): dziękuję, zainteresowania -samo życie ;) Nie jestem wolna :P

  #40 12.02.2015 15:43

@freyah: Cóż, jak piszesz: samo życie! ;)

ivellios   10 #41 12.02.2015 19:06

@freyah: wybacz czepialstwo, ale nie ma "ciśnienia we krwi", jest tylko "ciśnienie krwi" ;)

freyah   18 #42 12.02.2015 19:50

@ivellios: spoko, dzięki, zaraz poprawię, może to być skutek mojego chorobowego spaczenia. "Glukoza we krwi" i później tak wychodzi :P

eranet   5 #43 13.02.2015 21:38

@Piotrek2255: z tym porównaniem to pojechałeś po bandzie. Aczkolwiek masz 1k% racji. USOS to zło koniecznie

chasar   4 #44 14.02.2015 03:24

Domyślam się jak by zwykłym studentom kazać zrobić tą platformę to zrobili by to za darmo i dużo lepiej niż za te mld wydane na ePUAP

shok3r   1 #45 15.02.2015 22:03

To chyba jestem jedyny, który nie narzeka. Wszystko działa jak trzeba. Cedig, zua w zusie, więc działalność przez internet w pełni założona. Jedyna wizyta to właśnie w urzędzie w celu potwierdzenia profilu.

Widocznie w Krakowie system działa ok ;)/

  #46 24.06.2015 11:30

ePuap podobnie jak emp@tia itp. to porażka, zawiłe to do granic możliwości a koszt tego niewyobrażalny.

  #47 20.01.2016 11:26

Czas mija, a ePUAP2 tak samo fatalny, jak poprzednik. Wróć. Gorszy. Z tamtego czasem udało mi się coś wysłać. Z tego - nic. Kody nie przychodzą.

freyah   18 #48 21.01.2016 22:06

@Anonim (niezalogowany): ostatnio miałam przyjemność korzystać z ePUAP i wysyłać pismo z załącznikiem- wszystko śmigało jak należy.

  #49 22.01.2016 12:58

U mnie nie śmiga, najnowsza wersja Javy, najnowsza wersja przeglądarki Firefox, nie można dokumentu (pisma) na e-puap-ie podpisać!!!

freyah   18 #50 22.01.2016 16:20

@Inżynier z Poznania (niezalogowany): na FF bardzo często są problemy z logowaniem się. Spróbuj z innej przeglądarki.

  #51 24.01.2016 02:04

@freayh, Inżynier z Poznania ma racje u mnie też nie działa, system e-puap jest skierowany do obywateli a nie informatyków. E-puap powinien działać na każdej przeglądarce i bez Javy!!!!!!

Axles   18 #52 25.01.2016 15:58

"obywatele" to by najlepiej chcieli by wystarczyło raz kliknąć, a epuap robi wszystko za nich. Dziwne, że z Facebookiem nawet największe głąby potrafią korzystać, a jak chodzi o platformę do ważnych rzeczy, a nie głupot to chwili im żal poświęcić na zapoznanie.

freyah   18 #53 26.01.2016 18:44

@Programista senior (niezalogowany): i najlepiej jeszcze, żeby można było mieć hasło w stylu "qwerty" albo "12345" ;)

@Axles dokładnie. Poza tym na serio tak ciężko odpalić IE, żeby sprawdzić czy na innej przeglądarce pójdzie? ;) Lenistwo level expert. Poza tym nie od dziś wiadomo, że są z ePUAPem problemy.

Aktualnie sprawdziłam i wszystko śmiga mi i na IE i na FF.

  #54 06.02.2016 21:34

@ freyah Może pracujesz w helpdesku e-puapu? Sprawdziłem w IE u mnie niestety nie działa podpisywanie dokumentów w epuapie.
@ freyah nie obrażaj innych na swoim blogu bo wyśle prośbę o skasowanie twojego bloga!

Axles   18 #55 07.02.2016 14:50

@Normalny facet (niezalogowany): Czymże anonimowy panie gimbusie zostałeś obrażony :) chyba uważasz, że masz wielką władzę, skoro twoje zgłoszenie miałoby od razu Freyah bloga skasować.
I naucz się używać przeglądarki bo minutę temu sprawdzałem i można normalnie podpisać w IE dokument profilem zaufanym.

  #56 08.02.2016 19:21

Właśnie poszła prośba o zablokowanie użytkownika Axles.
@ Axles wyluzuj na przyszłość

  #57 26.03.2016 20:47

Win 7 32 Java 8.77 lub 7.79, Firefox 44 44.02 45.01, podpis z KIR - nie można podpisać podpisem elektronicznym, nie można się zalogować podpisem elektronicznym. Firefox generuje komunikat o zajętości skryptu. Na IE 11 na szczęście działa.

freyah   18 #58 26.03.2016 21:44

@epuapka (niezalogowany): tylko IE albo Chrome, na FF nigdy nie działa tak jak powinno.

  #59 05.05.2016 08:52

@freyah:

Witam. Serdecznie współczuję. To musi być bardzo stresujące. Ja akurat dziś próbowałam zdalnie zarejestrować firmę przy użyciu profilu zaufanego, ale na razie chała. Chyba i tak przyjdzie mi odwiedzić Urząd Miasta. Szkoda, bo naprawdę sam pomysł jest niezły. Problemy techniczne, to u nas codzienność.
Pozdrawiam, Katarzyna

  #60 05.05.2016 09:08

@freyah: Nistety, ale na chrome też nie działa. Na IE też nie. Proszę nie generalizować ;) Jeśli chodzi o komputer (a raczej laptop, coby nie być niedoprecyzowanym), to ma wszelkie wymagane parametry techniczne. Mój facet jest bardziej zorientowany ode mnie, ale to nie znaczy, że ja sobie intuicyjnie nie radzę. Niezalogowanemu chodziło chyba o to, że nie każdy jest obyty z komputerami na tyle, aby samodzielnie sobie w nich wszystko poustawiać, tak jak nie każdy potrafi piec chleb czy budować dom. Oczywiście, że tą wiedzę można nabyć, ale oskarżanie o lenistwo...a czy każdy starszy człowiek (nawet nie starszy, nie każdy ma komputer, internet i też żyje) posługuje się nowoczesnymi gadżetami? Moja mama ma osiemdziesiąt parę lat i nie w głowie jej obsługa komputera, a nie jest przez to głupsza.
Dostrzegam też w twojej wypowiedzi pewną niekonsekwencję - dopóki Ty nie mogłaś korzystać bez przeszkód z ePUAP, to było be, a teraz, gdy już możesz, to ci, którzy nie mogą są bandą leni i kłamców? Nieładnie.

  #61 06.05.2016 14:14

Ciekawe dlaczego nikt nie pociągnie nikogo do odpowiedzialności za taki stan pracy systemu. Zarządzam dużymi projektami informatycznymi, robimy systemu na zamówienie, jakbyśmy zrobili system który działa tak jak ePUAP to na 100% znaleźlibyśmy się w sądzie. Dlaczego więc od tak długiego czasu nikt nie usunie usterek, nie doprowadzi tego bałaganu do porządku ? Jeśli brakuje kadry z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem to mogę się tym zająć, za pół roku wszystko będzie śmigało jak należy, nawet jakby trzeba było to napisać od nowa. I sądzę, ze gdyby to było zamówienie dla prywatnego inwestora to kosztowałoby 10 razy mniej.

ar2rg   1 #62 10.05.2016 12:17

Jedno wielkie g...o z tym zakładaniem konta [Rejestracja], wyskakuje błąd za błedem!!! ŻENADA...

  #63 01.01.2017 22:44

a czy ktoś z Was miał taki problem, że pz signer nie działa po zainstalowaniu i nie da się potwierdzić wniosku tym podpisem, tylko trzeba iść do urzędu?

  #64 03.01.2017 11:36

Mam ten sam problem z pzsigner. Probowalem na Windowsie i program nie startuje.
Na Linuxe wyskakuje blad:
#Exception in thread "main" java.lang.ExceptionInInitializerError
at com.pentacomp.signer.Application.initialize(Application.java:65)
at com.pentacomp.signer.Application.run(Application.java:51)
at com.pentacomp.signer.Application.main(Application.java:41)
Caused by: java.util.MissingResourceException: Can't find bundle for base name application, locale de_DE
at java.util.ResourceBundle.throwMissingResourceException(java.base@9-internal/ResourceBundle.java:2004)
at java.util.ResourceBundle.getBundleImpl(java.base@9-internal/ResourceBundle.java:1685)
at java.util.ResourceBundle.getBundleImpl(java.base@9-internal/ResourceBundle.java:1591)
at java.util.ResourceBundle.getBundleImpl(java.base@9-internal/ResourceBundle.java:1560)
at java.util.ResourceBundle.getBundle(java.base@9-internal/ResourceBundle.java:912)
at com.pentacomp.signer.Resources.(Resources.java:12)
... 3 more

MOze ktos ma podobne problemy?

  #65 09.01.2017 12:40

Fajnie, że ktoś wypowiedział się jak wygląda obsługa u urzędach z drugiej strony okienka. Zawsze (w każdym państwowym urzędzie) z cierpliwością i wyrozumieniem patrzę na osoby mnie obsługujące bo mnie - gdybym miała pracować na takich programach - dosłownie szlag by trafił. Współczuję i pozdrawiam :)

  #66 09.01.2017 12:53

"Są problemy z korzystaniem z platformy ePUAP - informujecie na Gorącą Linię RMF FM. Jak ustalił reporter RMF FM nie działa bramka SMS, a to oznacza, że nie można potwierdzić praktycznie żadnej czynności wykonywanej na platformie."

  #67 24.01.2017 09:27

@Anonim (niezalogowany): Mam ten sam problem, tyle, że u mnie to jest:

Caused by: java.util.MissingResourceException: Can't find bundle for base name application, locale en_GB

Wydaje mi się, że by uruchomić aplikacje windows/Linux musi być po polsku

  #68 30.01.2017 20:57

Potwierdzam, trzeba miec system w j.polskim- u mnie to pomogło w uruchomieniu aplikacji, dalej kicha niestety! Nie mogę podpisać dokumentu :/ Jakies rady jeszcze?

  #69 14.02.2017 16:23

@Anonim (niezalogowany): potwierdzam. Zarówno na win jak i ubu nie działa. Dokładnie takie same objawy

  #70 21.02.2017 14:07

@Anonim (niezalogowany): na mac też nie działa, nic się nie pokazuje przy starcie aplikacji

  #71 21.02.2017 14:24

@kawugie (niezalogowany): TAK! Ma Mac też ten sam problem z aplikacją pzsigner (tak jak w cytowanym powyżej wątku): Nie zadziała jeżeli w trakcie uruchamiania aplikacji nie jest język polski!!!!
Wystarczy zmienić "System preferences" -> "Language and region" -> ustawić "Polski" jako pierwszy na liście (primary).
Po restarcie systemu aplikacja zaczyna magicznie działać.

Brawo ePUAP :(

English version, just for reference:
YES! On Mac, there's the same problem with pzsigner application (as referred on Windows and Linux above): It won't work unless you have polish language set in your operating system!!!
All you need is to change it in "System preferences" -> "Language and region" -> set "Polski" as first language on the list (primary).
After system restart the application starts working magically.

Bravo ePUAP :(

dgim   3 #72 26.02.2017 11:11

Ja z kolei mam problem z PZ Signer na Windowsie taki, iz otrzymuje za kazdym razem komunikat o niewaznym certyfikacie w ostatnim kroku dodania tegoz certyfikatu... "Certyfikat użyty do podpisu nie jest ważny"

Eh, napisalem do nich maila ze screen'ami, zgodnie z zyczeniem z ich strony. Cisza. W miedzyczasie poszedlem do Idea Banku, bo blisko roboty i zalatwilem temat w moment. Slabe o tyle, ze niestety trzeba bylo osobiscie do oddzialu isc, choc blisko...

Autor edytował komentarz w dniu: 28.02.2017 18:54
  #73 06.03.2017 21:55

Niestety potwierdzam "efekty" dgim`a ale na wcześniejszym etapie bo już po uruchomieniu PZ Signera mamy "zatkaną" ścieżkę na tzw. kroku 4.
Dużo pracy czeka COI aby zrobić z "tego czegoś" coś w pełni użytecznego, ale nie wiem czy zmiany strategii w tym obszarze mają na pierwszym miejscu zadowolenie klientów państwa elektronicznego. Oby ...

  #74 12.05.2017 14:14

@dgim: bo żeby użyć certyfikatu kwalifikowanego do procesu logowaniu d ePUAP'u musisz najpierw ten certyfikat podpiąć pod swoje konto na ePUAP'e a to oznacza, że logujesz się hasłem lub profilem zaufanym, podpinasz certyfikat ustawiając jednocześnie, że podczas logowania certyfikatem bedzie następowała walidacja - sprawdzenie czy ten certyfikat którego uzywasz do logowania znajduje się na twoim koncie w ePUAP'ie. Jeśli tak to wszystko gra i buczy. Proste? Proste ! :-). To na "windzie" bo na Mac'u nadal nie działa - lipa.

  #75 08.06.2017 11:40

Moja przygoda: konto aktywne, loguję się gdzie chcę i jak chcę, ale nie potwierdzę działania mimo, że kody sms przychodzą na telefon. Dzwonię do wsparcia: nie ma Pani aktywnej ścieżki potwierdzania przez sms. Mam- na koncie wyraźnie jest jest smsem można. Na wszelki wypadek potwierdzam jeszcze raz, że chcę, przychodzi sms, ale nie mogę go aktywować, bo nie działa ścieżka potwierdzenia. Pytam Pana jak mogę potwierdzić kanał komunikacyjny? - W urzędzie. Ręce mi opadają.