gOS ma już 100 tys. pluginów Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się pierwsza wersja Beta dystrybucji gOS 3.0, o nazwie kodowej "Gadgets".

gOS cechuje się bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi i po raz pierwszy zadebiutował wraz z tanimi komputerami Everex gPC sprzedawanymi w sklepach on-line sieci sklepów Wal-Mart w cenie 199 dolarów. Autorzy wykorzystując menadżer okien Enlightenment przygotowali wówczas bardzo lekkie i ładnie wyglądające środowisko pracy. gPC składały się z takich podzespołów jak płyta główna VIA C7-D, procesor 1.5 GHz, 512MB RAM, 80GB dysk twardy oraz napęd DVD.

Najnowsze wydanie dystrybucji oferuje ponad 100 tys. różnego rodzaju pluginów iGoogle i Google Gadgets, w postaci czytników RSS, budzików, zegarków, pokazów zdjęć, pogody, kalkulatorów, odtwarzaczy plików muzycznych itp. na pasku Sidebar lub bezpośrednio na pulpicie. Prócz tego w systemie znajdziemy narzędzie Wine 1.0, umożliwiające uruchamianie programów windowsowych natomiast takie aplikacje jak Google Documents, Calendar, czy Mail są coraz bardziej zbliżone wyglądem do uruchamianych w środowisku Windows. Całość bazuje na dystrybucji Ubuntu 8.04.1 i środowisku graficznym GNOME.

Szczegółowe informacje na temat nowego testowego gOS znaleźć można na stronie twórców. Przypominamy jednak, że jest to wczesna wersja rozwojowa, nie powinna być używana do codziennej pracy.

© dobreprogramy