Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows Phone 8 - z Androidem bez najmniejszych szans

Piękny ten HTC 8S? Według mnie piękny, tylko....

Po blisko rocznej przygodzie z Androidem na Sony Ericssonie Xperia Arc S, na której już chyba nie ma ROMu, którego nie wypróbowałem - rozczarowany wieloma różnymi niedoróbkami i niedoskonałościami zarówno ROM-u fabrycznego, jak i kulejących "custom ROM-ów", postanowiłem spróbować co ma do zaoferowania Microsoft w swoich mobilnych oknach. Miałem nadzieję na udaną przygodę - nie zrażony niepochlebnymi recenzjami - myślałem, że tak jak w przypadku desktopowej wersji Windows 8 - nie taki diabeł straszny jak go malują.
Nie zdecydowałem się na Nokię z premedytacją i niejako z żalu, ponieważ od wielu lat używałem telefonów tej firmy i obecna polityka mi po prostu nie odpowiada - wybrałem HTC - model Windows Phone 8S, aby nie wtopić grubszej gotówki w smartfon, który był dla mnie wielką niewiadomą.
Można powiedzieć, że jest to w tej chwili najtańszy smartfon z Windows Phone 8 na pokładzie, ale parametry powinny odpowiadać wymaganiom przeciętnego użytkownika - sam system chodzi stabilnie i nie załamuje się pod wpływem kliknięć jak to miało miejsce w poprzednim SE. Niestety tutaj lista zalet nowego systemu się kończy. Nie oszukujmy się - "kącik dziecięcy" nie jest funkcją, z której może być Microsoft dumny.
Już po dwóch dniach użytkowania mogę jak z rękawa sypać wadami, które w perspektywie użytkowania Androida są nie do zaakceptowania, aż strach pomyśleć co będzie później.
No to jedziemy:

  • Brak jakiejkolwiek kontroli nad ilością przesyłanych danych komórkowych (niby jest jakaś aplikacja Data Sense, ale na moim HTC jej nie ma i nie można pobrać jej ze sklepu. Próba znalezienia aplikacji alternatywnej również zakończona niepowodzeniem (no raczej ze mnie nie jest taki siermięga, że aplikacji pod różnymi nazwami wyszukać nie potrafię) - a przypomnijmy, że Android od wersji 4 posiada wbudowaną kontrolę danych
  • Następny punkt odnosi się do punktu pierwszego: - pozycja "dostęp do internetu" - wyłączona (wyłączam na noc), Wifi wyłączone, a powiadomienia o e-mailach przychodzą. Ciekawe co niesie te e-maile do mnie - może pan (tutaj wstawić nazwisko menedżera Microsoftu) na kiju przynosi? A nie... "dostęp do internetu" nie obejmuje synchronizacji poczty, więc trzeba ją ręcznie po kolei wyłączać na każdym skonfigurowanym koncie (nie ma przycisku wyłączenia synchronizacji), albo wyłączyć dzwonek powiadomienia dla e-maili i wibrację i potem rano znów pamiętać włączyć. * tutaj należy się sprostowanie - pisałem to w przekonaniu, że "dostęp do internetu" jest opcją dostępu do internetu z sieci komórkowej, a nie tzw. tathering znany z Androida
  • Żal.pl - takimi krótkimi słowami należy podsumować sklep z aplikacjami. Niby się spodziewałem, że nic tam nie ma, ale po takim czasie istnienia na rynku - nie spodziewałem się, że tam jest aż takie "echo". Polityka godna pożałowania czy może płodność programistów nie zachwyca? Nie chce mi się drążyć tego tematu, bo jest to największe rozczarowanie - nie ma po prostu możliwości korzystania z tego sklepu, z miłą chęcią wybrałbym jakąś klawiaturę Swype czy też inny budzik z przyciskiem drzemka na pół ekranu, abym zaspany nie musiał czytać liter na dwóch takich samych przyciskach. Nic z tego. Nie ma i już.
  • Wszyscy rozpoczynający swoją przygodę z Windows Phone wiedzą, że są kafle i nie ma pulpitów. Pytanie tylko co przyświecało Microsoftowi, żeby tak ograniczać możliwość personalizacji smartfona. Niby proste jest piękne, ale bez przesady - przydałoby się trochę więcej możliwości personalizacyjnych - na przykład, żeby z przewróceniem telefonu w poziom - kafle też się przewracały. Za trudne było chyba.
  • Potwierdzenia dostarczenia SMS-ów to kolejny kamyczek do ogródka mobilnego Windows - nie przychodzą tak jak w przypadku Androida - w postaci "ptaszka" na wiadomości, tylko jako osobny SMS od operatora (w tym wypadku Play). Nie wiem czy to wina telefonu czy operatora, być może jedno i drugie, ale skłaniałbym się tu raczej w stronę niedoróbki Windows Phone - w innych telefonach jest normalnie. Tym sposobem mając w skrzynce wiadomości tylko same nieotwarte potwierdzenia, możemy mieć nieprzeczytane wiadomości na kaflu wiadomości. Bez sensu kompletnie - potwierdzenia trzeba wyłączyć aby potwierdzenia nie myliły nas, że posiadamy jakieś nieprzeczytane SMS-y.
  • Kolejna sprawa to import kontaktów z Google'a. Wydawałoby się, że taka czynność jak przenoszenie kontaktów z konkurencji do WP8 powinna być czynnością przynajmniej bezawaryjną - tymczasem do telefonu nie trafią do nas numery kontaktów, które opatrzone są przymiotnikiem "główny". Komórki i domowe - spływają jak należy, natomiast jeśli mieliśmy w Androidzie ustawiony w kontakcie "telefon główny" - przejdzie tylko sama nazwa kontaktu. To naprawdę denerwujące, ponieważ musiałem wchodzić w każdy z 300 kontaktów i sprawdzać czy jest w środku numer telefonu.
  • Kolejna sprawa to wysyłanie SMS-ów do osób, które posiadają więcej niż jeden numer na liście kontaktów. W Androidzie po wejściu w kontakt wyświetlają się numery kontaktu i można kliknąć na numer, aby zadzwonić lub obok dymek, żeby napisać na konkretny numer. W Windows Phone 8 istnieje tylko jeden link do wysyłania wiadomości. Aby jednorazowo wysłać wiadomość pod inny numer niż pierwsza z listy "komórka" trzeba się naklikać. A można by to załatwić jedną prostą ikonką
  • Niemiły ukłon w stronę HTC - nie dali więcej pamięci w urządzeniu, tylko 4GB, z czego na starcie 3GB jest już zużyte. Na co? Nie wiadomo. Pewnie na system Windows 8, co zakrawa trochę na komedię, ponieważ wgrywając "custom ROM-y" do Androida - ważyły one raptem do 200 megabajtów. No dobra - spakowane ważyły tyle. Ale rozpakowane do 500 MB. No i tutaj kłania się jedna z największych wad systemu Windows Phone 8 - niby jest obsługa kart pamięci, ale co z tego, skoro nie można na niej instalować żadnych aplikacji? Mogę sobie zatem włożyć kartę "zylion" gigabajtów, ale wylądują na niej tylko zdjęcia, ewentualnie filmy, być może muzyka. Aplikacje natomiast są ograniczone do pojemności urządzenia - przy małych apkach nie ma to znaczenia, ale jakbym zechciał wgrać mapy jakieś i nawigację? Klęska.
Microsoft otrzymuje odpowiedź na to dlaczego ten system nie zdobywa popularności. Niby wszystko jest, ale działa w połowie dobrze jak konkurencja. Niby każda funkcja działa, ale gorzej. Niedoróbka goni niedoróbkę - przez grzeczność nie wspomniałem o kilku rzeczach, które mogłyby być zrobione, ale nie są. Pogodzony z losem używam Windows Phone 8 przynajmniej przez rok, aby nie tracić bez sensu pieniędzy i pewnie przyczynię się do wrzucania łyżek dziegciu pod adresem korporacji z Redmond zanim mnie totalnie zdenerwuje i wyląduje na portalach aukcyjnych za bezcen. Naprawdę jako przyrząd do dzwonienia - nada się, ale jako smartfon - ale taki wygodny z mnóstwem funkcji i możliwości konfiguracji - już nie. Podkreślę zatem, że sama prędkość działania nie usprawiedliwia braków WP8: zupełnie jakby producent samochodu wrzucił najlepszy możliwy silnik zużywający totalnie mało benzyny, ale zamiast siedzeń jest taboret, szyby się nie otwierają, a zamiast przycisków na desce i okrągłych zegarów są kwadratowe kafelki.
 

windows urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
djfoxer   19 #1 30.01.2013 12:05

Jaka bieda. Tak to jest jak się kupuje rzeczy i nie sprawdza się przed zakupem co to jest.

- Data Sense - dostępność zależna od operatora, ba obecnie tylko dla sieci Verizon, jak dla mnie porażka na całej linii, potwierdzam

- wyłącz Transmisję danych (sieć komórkowa), proste

- aplikacji jest całkiem sporo, można jeszcze ponarzekać na ilość zaawansowanych gier, ale w wp8 można pisać gry w c++ więc to kwestia czasu; a swype nie będzie bo klawiatura jest integralną częścią systemu

Każdy system ma wady, grunt to wybrać przed zakupem ten, który najbardziej nam odpowiada. Ale jak już pisałem, trzeba przed zakupem sprawdzić co się kupuje.

Autor edytował komentarz.
Druedain   14 #2 30.01.2013 12:06

Jako użytkownik tego smartfona, co jest na zdjęciu, jesteś w stanie powiedzieć czy ludziom się on bardziej podoba, czy bardziej nie podoba (pytam konkretnie o ten biały fragment na dole obudowy)?

@djfoxer
Ale zauważ, że można kupić w ciemno smartfona, którego system irytuje (np. ta klawiatura), ale użytkownik zamiast załamywania się, po prostu sobie wymienia jego elementy na inne.

Autor edytował komentarz.
Oski9191   5 #3 30.01.2013 12:44

@djfoxer
Jak niby sprawdzić czy system nam będzie odpowiadał? Pobawienie się nim na wystawie przez 10min to trochę za krótko moim zdaniem.

Obecnie mam SE Neo V niby spodziewałem się że nie będzie demonem szybkości. Czasem działa aż miło a czasem jak zamuli to klawiatura w Operze "rozwija się" z 10s. Tak samo jest z grami 5min wszystko działa płynie zakręt-zwiecha-banda i jedziemy dalej. Myślę że następny telefon będzie z WP8 wole żeby telefon działał płynnie niż skokami ;)

sequantz   2 #4 30.01.2013 12:44

A w starym, poczciwym Symbianie wymienione wady nie występują :) Windows musi się jeszcze wiele nauczyć.

Vanshei   16 #5 30.01.2013 12:45

Skoro wszelkiego typu romy androida Ci nie odpowiadały to chyba nic Cie nie zadowoli.

  #6 30.01.2013 13:00

"Brak jakiejkolwiek kontroli nad ilością przesyłanych danych komórkowych"

To się tyczy Androida jak rozumiem? :)
Jak napisał djfoxer, wystarczy wyłączyć transmisję i nawet poczta się nie synchronizuje, bo nie może.
Kontrola jest natomiast większa, bo wiadomo co może działać w tle i pobierać dane. Na Androidzie pomimo liczników i limitów nadal nie m faktycznej kontroli (najlepsza to i tak jest na Symbianach, gdzie telefon się jawnie pyta czy zezwolić na użycie sieci).


"Żal.pl - takimi krótkimi słowami należy podsumować sklep z aplikacjami. "

Tutaj sporo zależy czego potrzebujesz. Narzekasz, ale nie wymieniłeś czego konkretnie nie ma (swype i budzik pomijam, bo o tym była już mowa). Ja od siebie powiem, że są bardzo dobre i budujące świetną ironię. Np. Nextgen Reader... niepokonany klient Google Readera. Na androidzie nie ma nic co by mu chociaż do pięt dorastało.


"Potwierdzenia dostarczenia SMS-ów"

Dziwne... piszesz, że od lat używałeś telefonów Nokia. Czy nie tak właśnie przychodziły na nich raporty doręczeń? A to przecież "normalne telefony".


"Wszyscy rozpoczynający swoją przygodę z Windows Phone wiedzą, że są kafle i nie ma pulpitów. Pytanie tylko co przyświecało Microsoftowi, żeby tak ograniczać możliwość personalizacji smartfona."

Zaraz zaraz... świadomie wybrałeś Windows Phone, tak?
Wiedziałeś, że jego cechą jest właśnie taki interfejs, tak?
No to o co narzekania?
To oni to produkują, mają prawo zrobić jak chcą, rynek oceni czy decyzje są dobre.


"Kolejna sprawa to import kontaktów z Google'a."

Zawsze można je zmigrować do konta Outlook, bo MS coś takiego zapewnił. Dla porównania - Google nie pozwala na integrację z niczym.


Co do reszty, to się zgadzam, jako były użytkownik WP a teraz użytkownik Androida (na którego co chwila narzekam, acz przy którym nieco jeszcze zostanę :P ).

zord   3 #7 30.01.2013 13:29

Dostęp do internetu jest to punkt dostępowy przez który możesz udostępnić internet innym urządzeniom wiec się nie dziwie że pstrykanie tym przełącznikiem nic nie dało.
Ja przeniosłem kontakty w ten sposób otworzyłem stronę Gmail i Outlook.com na Gmailu wyimportowałem jako CSV na outlook.com zaimportowałem i za chwile wszystko już było w telefonie proste proste :D
Co do wyglądu kwestia gustu mi się podoba jest ładnie i schludnie.

szymek48   4 #8 30.01.2013 13:32

Dostęp do internetu to funkcja tetheringu, czyli udostępniania połączenia :)

mktos   11 #9 30.01.2013 13:38

"Dostęp do internetu" to kolejny pokaz możliwości tłumaczy, niestety.
BTW, HTC wiele lat temu uraczyło mnie "nagrywarką wideo" - przynajmniej nieco bardziej jasne było do czego służy ta opcja.

Autor edytował komentarz.
gilbert3   5 #10 30.01.2013 14:19

@djfoxer - nie da się ocenić pełnej funkcjonalności systemu na podstawie recenzji video czy testu telefonu. Nawet w salonach mają atrapy.
Funkcja "dostęp do internetu" nazwana rzeczywiście nieszczęśliwie. Reszta zagadnień wpisanych przeze mnie nadal podtrzymuję stanowisko - włącznie z potwierdzeniami SMS-ów, które w ten sposób funkcjonowały gdzieś na przełomie wieku 20-tego i 21 w telefonach Nokia - istna retrospekcja.

  #11 30.01.2013 14:51

@lukasamd
"Potwierdzenia dostarczenia SMS-ów"
Dziwne... piszesz, że od lat używałeś telefonów Nokia. Czy nie tak właśnie przychodziły na nich raporty doręczeń? A to przecież "normalne telefony".

Miałem całe życie Nokie, pierwszy raz mam teraz HTC, ale nie o tym mowa. Potwierdzenia w 3 różnych wersjach Symbiana, które trzymałem w dłoni zawsze przychodziły jako informacja systemowa, a również można było obejrzeć je na specjalnej liście raportów w rejestrze.

Windows Phone i Windows Mobile uparcie własnie przysyła raporty jako sms'y, przez które nawet nie wiadomo o kim w raporcie mowa, bo przecież nie mam całej książki telefonicznej w glowie (podany jest tylko numer w raporcie)/

To tak tylko w kwesti sprostowania, bo mimo wszystko wolę Windowsa od Androida, obecny HTC to moj pierwszy i ostatni telefon z Androidem. Jeden wielki śmietnik.

  #12 30.01.2013 14:56

@gilbert3
Przeciez wybrales sam wiec o co chodzi? Trzeba bylo poczytac popytac znajomych etc. Wiadomo to jest nowy system wiec ma choroby wieku dzieciecego i pewnie beda poprawiane.
Na drugi raz sie zastanów i przemysl dwa razy zanim cos kupisz...

zord   3 #13 30.01.2013 14:56

Nie wiem co chcesz od tych potwierdzeń dostarczenia SMS.
Pod pewnymi względami jest to bardzo dobre rozwiązanie wysyłasz SMS do znajomego który ma wyłączony telefon i w momencie włączenia on go dostaje a ty dostajesz potwierdzenie możesz np zadzwonić wtedy do niego w androidzie musisz co chwile patrzeć czy jest ptaszek przy wysłanym czy go nie ma.

ajp.c0.pl   5 #14 30.01.2013 14:58

Ja jestem użytkownikiem WP 7.5 (Nokia 610). Jeżeli chodzi o aplikacje to naprawdę jest masakra. Market z telefonu nie daje możliwości sprawdzenia darmowych aplikacji tylko wszystko jest wrzucone w jeden worek. Czego ktolwiek szukałem w Androidzie, czy to był program do otwarcia zip, czy reader rss, czy edytowanie dokumentów, otwieranie pdf) szło to mi szybciej i odnajdowałem darmowy program...w WP7.5 nie mogę...mam latarkę która włącza się z 30s...A Androidowego telefonu też nie miałem jakiejś błyskawicy bo był to HTC Desire. Co do pulpitu to dla mnie nie jest to żadna super kosmiczna zejfajna nowość... Zrobić duże kwadratowe ikonki z napisami w nich a nie pod nimi i wyświetlaniu na nich komunikatów... W Androidzie można też sobie każdy program do jednego z wielu pulpitów przypiąć, czy kontakt albo znaleźć wiget który wyświetli informacje i zamiast przesuwać do góry i do dołu to przesuwam w boki... A więc dla mnie Android jest lepszy bo mam dobry market. Mogę integrować w klawiaturę gdy mi się obecna znudzi albo pomyślę za na klawiaturze X będzie mi się lepiej pisało. Mogę zmienić wygląd ekranu instalując inną apkę bo wymyślili fajne rozwiązanie...

P.S.
Telefony z Androidem 4.0 też już chodzą szybko a mają chodzić jeszcze szybciej ;)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #15 30.01.2013 16:22

Wraz z całą tą kampanią reklamową, wydaniem WP 8, które usuwało wiele wad poprzedniej odsłony oraz z związku z pozytywnymi odczuciami postanowiłem bardziej zgłębić system od Microsoftu. Niestety, ale z każdą przeczytaną linijką mój zapał do tego systemu spadał. Urządzenia z WP nie należą do tanich, a ich hardware jest śmieszny. WP jest systemem ograniczonym do grani możliwości, korzystając z niego nie czuje, że mój smartfon jest w pełni smart. Może nie korzystałem z tego systemu zbyt długo na smartfonie, jednak szybko mnie on odrzucił, chociaż początkowo byłem zachwycony szybkością jego działania, ale wraz z kupnem nowszego sprzętu z Androidem(i to takiego ze średniej półki) zobaczyłem, że system od Google działa równie sprawnie. Mobilny system od Microsftu ciągle ma wiele wad, które stawiają go za Androidem oraz iOS, jednak nie można powiedzieć, że jest to system zły. Uważam, że WP jest przeznaczony do wąskiego grona odbiorców i tyle.

@ajp.c0.pl
"Telefony z Androidem 4.0 też już chodzą szybko a mają chodzić jeszcze szybciej ;)"
"Mułowatość" Androida powoli odchodzi w zapomnienie, a patrząc na smartfony wydane w 2012 r to już odeszła, nawet na tanich urządzeniach system działa sprawnie ;)

  #16 30.01.2013 16:37

@Scorpions.B "Urządzenia z WP nie należą do tanich, a ich hardware jest śmieszny." - HTC 8S jest w miarę tani, Lumie z niskich serii są tanie. A że hardware śmieszny, to powiem Ci tylko, że wierzysz w marketingowe bujdy. 4 rdzenie ma mieć smartfon? Po co?

WP jest systemem szczególnym. Wg mnie jest idealny dla najprostszego użytkownika, a także dla takich co wiedzą co chcą. Powiedzcie mi szczerze, z tych tysięcy aplikacji ile używacie w tygodniu? Bo ja może ze 3-4 inne niż wbudowane. Mam wrażenie, że aplikacje to taka zaczepka, mogę zainstalować 200 aplikacji, ale po co? Aplikacje zewnętrzne, z których korzystam na mojej Lumii to Allegro, Flashlight 7 Pro, Gastronauci, IM+ i ostatnio Yanosik - i tyle. Znajdą się tacy co wykorzystują pewnie trochę więcej, ale wg mnie te aplikacje są dostępne w markecie.

Fanboj O   9 #17 30.01.2013 16:39

Koniec świata jest już bliski. Homosapiensy dostają mocno zaawansowane, kieszonkowe systemy operacyjne, ale nie są w stanie osiągnąć dzięki nim satysfakcji. Czy to win Phone, czy androit, czy iOS, zawsze coś jest nie tak.
W takich przypadkach nadzieja umiera ostatnia. Nieusatysfakcjonowani zaczynają wierzyć, że satysfakcję przyniesie nowy, całkiem nieznany system. Ale jak tylko się nowe systemy wyroją, mogą liczyć na niekończące się narzekania i połajanki.
Tak, już dziś można być pewnym, że nowe, mobilne os-y zostaną zmiażdżone, za to, że nie są androidem pozbawionym androidzich wad.

  #18 30.01.2013 16:58

@Fanboj O - Amen :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #19 30.01.2013 17:02

@gowain
Skoro w podobnej cenie mam smartfona z Androidem, który wyposażony jest w 4 rdzenie to czemu nie. Wraz z rozwojem chociażby gier te 4 rdzenie z pewnością się przydadzą ;)

Nie tylko ilość aplikacji się liczy, ale też ich jakość. W Androidzie mamy wiele świetnych aplikacji, często sprawdzających się w wielu zadaniach, dzięki temu, że większość aplikacji ma program alternatywny to twórcy robią wszystko, aby to ich aplikację wybrać.

Malkolm   3 #20 30.01.2013 17:49

Wszystko zależy od tego czego od takiego telefonu oczekujesz, do czego będzie go używał. Sam nabyłem taki z WP 7.5, obecnie z niecierpliwością czekam na aktualizację do 7.8 przy czym: nie gram w gry, nie bawię się zbytnio aplikacjami. Telefonu używam głównie do dzwonienia, SMSowania, sprawdzania informacji w sieci, czasami rozmowy (IM+), buszowania po jakimś społecznościowym w sytuacji gdy powiedzmy to awaryjnej czy pierdół typu nawigacja bądź pogoda. WP chodzi płynnie, na moje potrzeby wystarcza więc nie mogę narzekać.

ajp.c0.pl   5 #21 30.01.2013 18:13

@Scorpions.B
Właśnie o to mi chodziło - w telefonach takich jak HTC Desire C którego od ręki na allegro można nabyć za 500 zł (i to jest w czym wybierać). I dokładnie, po co mam wydawaj za dwa rdzenie snapdragona skoro mogę mieć za tą cenę mocniej uzbrojonego Andka?? :D
@gowain
Po co mi 4 rdzenie...no właśnie o ile nie gram (np. nudzi mi się jadąc autobusem) to do stron internetowych. Nie chcę być ograniczony do stron zrobionych z myślą o smartfonach ale z każdym, do tego mogę otworzyć 7-10 zakładek.

  #22 30.01.2013 19:26

@ajp.c0.pl
"Po co mi 4 rdzenie...no właśnie o ile nie gram (np. nudzi mi się jadąc autobusem) to do stron internetowych. Nie chcę być ograniczony do stron zrobionych z myślą o smartfonach ale z każdym, do tego mogę otworzyć 7-10 zakładek." - hehe, tak, a jak dojeżdżasz do domu tym autobusem to coś baterii Ci jeszcze zostaje? 4 rdzenie to marketing i tyle. W WP też mogę sobie otworzyć 6 zakładek i co z tego? Kompletnie nic. Wolę wyższy koszt mojej Lumii 800 i lepsze wykonanie niż szajsowaty plastik i 4 rdzenie, żeby tylko się nazywało, że mam 4 rdzenie...

Autor edytował komentarz.
KyRol   19 #23 30.01.2013 20:05

Dla mnie gadanie pokroju, "ale co ty chcesz, to nie patrzyłeś zanim kupiłeś" albo "dajmy szanse m$, to dopiero początki" jest co najmniej bez celu. Po pierwsze, to jakiego smartfona, kto by nie kupił, to tak naprawdę ma tak powierzchowne rozeznanie, że jednak bez ryzyka takiego zakupu się nie realizuje, no jakby człowiek nie chciał. Co z tego, że np. takiego Androida można odpalić np. na maszynie wirtualnej, a wp nie? Ano nic, bo i tak ostatecznego rozeznania się i tak nie ma do końca...

Co do dawania szansy jakiemuś systemowi - no to jest bzdura jakich mało - płacę, wymagam. Prosta, stara zależność jak świat... Dlaczego wydając często niemałe pieniądze, mam jeszcze charakteryzować się postawą dobrego samarytanina? Coś tutaj nie halo. Rozumiem taką postawę w wypadku gdy, ktoś jest cierpliwy i zależny od np. jakiejś grupy społeczeństwa tworzącej wolne oprogramowanie, natomiast kompletnie nie rozumiem bałamucenia czyjejś próby dość konstruktywnej krytyki komercyjnego produktu. Poza tym ile można czekać? Od wydania wp już upłynęło dość sporo czasu... No dla mnie jest to niepojęte...

Pisanie o tym na co komu ileś tam rdzeni też jest bez sensu, jest postęp, komuś się to widzi i tenże ktoś widzi zakup takiego sprzętu - jego sprawa. Prawda jest taka, że producenci będą tworzyć co raz to szybsze układy, bo to zupełnie normalna kolej rzeczy. Że na akumulatorze większa moc takich układów szybciej wyczerpuje energię? A i owszem, niemniej jeśli producent jest łebski to do tak potężnych smartfonów dodaje HDMI - zawsze z oglądania filmów, przeglądania sieci czy innego contentu to radocha większa. Już nie wspomnę o zbliżającym się Ubuntu for Android - tutaj tak potężne układy znajdą dla siebie ujście smoka, a problem akumulatora równie dobrze może być bez znaczenia, mając pod ręką stałe źródło zasilania...

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #24 30.01.2013 20:15

zacznę od tego, że hTC z WP to jakby nie hTC- nie znajdziemy tam jednego z wyróżników ich smartfonów- nakładki sense tylko te kwadraty zwane kaflami. Zostaje tylko świetna jakość obudowy :)

wady, które opisałeś są IMO śmieszne- coś takiego jak "dostęp do internetu" po odhaczeniu powinno wyłączać całkowicie a nie zostawiać synchro usług w tle..

Wybrałeś niestety najgorszy system, całe szczęście, że o tym już wiesz, szkoda tylko, że wtopiłeś w niego na rok..
Sam niedawno byłem zainteresowany WP8 ale doczytałem czego nie dodali i szybko mi przeszła ochota na ten "cukierek"...

  #25 30.01.2013 20:28

@zomo_prl "wady, które opisałeś są IMO śmieszne- coś takiego jak "dostęp do internetu" po odhaczeniu powinno wyłączać całkowicie a nie zostawiać synchro usług w tle.. " - jakbyś doczytał w komentarzach to to jest zwykły błąd autora, spowodowany poniekąd tłumaczeniem na polski. W angielskiej wersji "dostęp do internetu" jest nazwany "internet sharing" i nie ma nic wspólnego z wyłączaniem dostępu smartfona do internetu.

@KyRol - kto nie ma rozeznania w mobilnych OSach ten też rzadko wymaga czegoś więcej od tego urządzenia.

"płacę, wymagam" - płacisz i dostajesz system taki, jaki został stworzony przez MS. Ich system, ich filozofia - nie pasuje Ci coś, to wybierasz inny. Płacisz - wybierasz!

"Pisanie o tym na co komu ileś tam rdzeni też jest bez sensu, jest postęp, komuś się to widzi i tenże ktoś widzi zakup takiego sprzętu - jego sprawa." - jest postęp tzn, że masz sobie dać wcisnąć coś, czego praktycznie nigdy nie wykorzystasz? Można i tak... w imię postępu.

"a problem akumulatora równie dobrze może być bez znaczenia, mając pod ręką stałe źródło zasilania..." - hehe, no tak mobilne urządzenie, mobilne - w ramach długości kabla od ładowarki...

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #26 30.01.2013 23:14

My tu gadu-gadu a MS wypuściła aktualizację Windows Phone 7.8 dla wszystkich! Nawet prawie 2.5 letni LG E900 (Optimus 7) dostał WP7.8! A ile było narzekania :D

Mk13   16 #27 30.01.2013 23:39

Ciekawa sprawa z tymi ROMami, jest ich tyle, że powinieneś znaleźć jakiś idealny, ale wszak Android idealny nie jest, a telefon jest właśnie od tego, żeby siedzieć po nocach na forach i szukać alternatywnego oprogramowania, bo to od producenta jest brzydkie, mułowate i ogólnie rzecz biorąc, dupiate ;)

Kontrola zużycia danych - trzeba było kupić Nokię, tam jest odpowiednia i bardzo dobrze działająca aplikacja, a nie teraz jęczeć bo się kupiło jakiegoś wykastrowanego HTC :P

Wyłączenie internetu - sprawa została już wyżej rozwiązana. Fakt, że tłumaczenie jest dosyć.. niefortunne. Gdybyś jednak tylko wszedł w tą funkcję, to od razu wiedziałbyś do czego ona służy i oszczędziłbyś sobie akapit (niesłusznego z resztą) jęczenia ;)

SMSy - z raportami faktycznie sprawa jest kijowa. Analogicznie z wysyłaniem SMSa do różnych numerów kontaktu. Niestety ale M$ tak ma tutaj i w miliardzie innych aspektów, twierdzą że "moja racja jest najmojsza" i klepią te same babole w kolejnych wersjach systemu. Ale jak już ktoś wyżej napisał - płacisz, wybierasz.

Co do importu z Google - przejdź na Outlook/Hotmail :D Ja tak zrobiłem i jestem z tego powodu szczęśliwszym człowiekiem. Z usług Google został mi Google Reader...

Może i specyficznie to w słowa ująłem, ale rozumiem Twoje podejście. Wady o których piszesz istnieją i są mniej lub bardziej uciążliwe (bądź do przełknięcia/zrozumienia). Ale ja wydając 1300zł na telefon (bo tyle kosztuje o ile pamiętam ten model) przejrzałbym każdą możliwą stronę w necie, każdy możliwy opis systemu żeby po prostu kupić (prawie) idealny telefon do swoich potrzeb. Bo to jest kupa kasy.

  #28 31.01.2013 00:30

@gowain

Jest postęp tzn, że masz sobie dać wcisnąć coś, czego praktycznie nigdy nie wykorzystasz? Można i tak... w imię postępu.

Idź oddaj połowę ramu do serwisu, przecież nigdy go nie wykorzystasz!

A to, że Windows zamiast (XP) 200MB Ramu pożera 600-1GB Ramu, to nic - przecież nigdy tego nie wykorzystasz!

Android to nie jakaś plątanina programów do robienia koktajli, tam masz pełnoprawne gry 3D z porządną grafiką, a takie gry wymagają potężnych układów, to - że na WP8 sobie tego nie wykorzystasz, to nie znaczy, że na Androidzie też tego nie wykorzystasz.

KyRol   19 #29 31.01.2013 00:31

@gowain:

"kto nie ma rozeznania w mobilnych OSach ten też rzadko wymaga czegoś więcej od tego urządzenia."

Tylko Ci się tak wydaje. Po trzech tygodniach użytkowania Lumii znajomy do mnie dzwonił z zapytaniem czy nie pomógłbym poszukać jakiegoś HTCka dla jego żony... Sprawa banalna - oni nie mają kompa bo jest im najzwyczajniej niepotrzebny, a smartfon miał być sprzyjającym do użytkowania multimediów. Nie ja im dobierałem smartfona, niemniej pomimo jej skromnych wymagań, lumia zdecydowanie się nie przyjęła...

"Ich system, ich filozofia - nie pasuje Ci coś, to wybierasz inny. Płacisz - wybierasz!"

Owszem, tylko grupka ludzi, która użytkuje ten smartfon jest bardzo wąska, istnieje jeszcze większa grupa, które chce się pozbywać tego ustrojstwa, wystarczy przejrzeć serwisy aukcyjne. Co jest na rzczy rzeczy, że aż tylu ludzi się chce ich pozbywać, a niewiele kto chce kupować? Coś być musi, że nie przypasiła aż takiemu gronu klientów polityka biznesowa m$ w segmencie smartfonowym...

Poza tym bolączką wp jest fakt, że nie można jakkolwiek przetestować OSu. No nie ma jakiegoś w miarę rozsądnego sposobu, ryzykujesz, albo idziesz jak żul do jakiegoś marketu wojewódzkiego i macasz skrępowany ten smartfon...

Android jaki by nie był, jest bardziej powszechny można podpatrzeć jak się on sprawuje u znajomego, można samemu uruchomić go na maszynie wirtualnej czy uruchomić SDK... Nie oddaje to absolutnie w żaden sposób wrażeń z użytkowania smartfonu w realu, ale pogląd, choćby mglisty zawsze jest...

Już pominę, że sprawiając sobie jakąś płytkę developerską, można zawsze sobie to sprawdzić na szerszą i lepszą skalę. Tutaj już możesz wysnuwać wnioski na temat płynności Androida z np. CPU dualcore. Niedługo będą miały premierę całkiem różne OSy - Firefox OS, Sailfish OS, Ubuntu Phone OS, więc testy na takiej płytce to nie głupia sprawa dla osób, które są entuzjastami nowych rozwiązań. windows phone pod tym względem jest mocno z tyłu i nie zapowiada się na zmiany... Ale jak wspomniałeś - to ich polityka biznesowa.

"jest postęp tzn, że masz sobie dać wcisnąć coś, czego praktycznie nigdy nie wykorzystasz? Można i tak... w imię postępu."

Wcisnąć to można sobie dać system operacyjny, którego za Chiny nie da się wymienić w smartfonie... Chcesz kijem zawracać rzekę? Wytłumacz mi dlaczego takie układy powstają? Bo nie ma na nie popytu? Bo tego potrzebuje tylko Androidowy rynek? Wiesz jak są skonstruowane najnowsze octacory? Pytam, bo nie wiem czy jest sens podejmowania w tej sprawie dalszej dyskusji z Tobą...

"hehe, no tak mobilne urządzenie, mobilne - w ramach długości kabla od ładowarki..."

Nawet w lumiach akumulator po czasie ulega rozładowaniu i trzeba je ładować... Wizja korzystania z desktopowego systemu podczas procederu ładowania smartfonu jest o wiele bardziej praktyczna niźli czcze słupienie w pasek postępu z ikoną poziomu akumulatora w oczekiwaniu na naładowanie urządzenia czy siłowanie się z przewodem ładowarki podczas pisania smsów... Na smartfonie multicore z Ubuntu for Android nie będzie przeszkód aby np. odpisywać na smsy wygodnie z normalnej klawiatury czy nawet z wykonywaniem zadań jak na zwykłym PC... Na pewno wielu doceni ten fakt choćby ze względu na minimalne zużycie energii i błogą ciszę.

Autor edytował komentarz.
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #30 31.01.2013 07:10

@KyRol
Piszesz "...Owszem, tylko grupka ludzi, która użytkuje ten smartfon jest bardzo wąska, istnieje jeszcze większa grupa, które chce się pozbywać tego ustrojstwa, wystarczy przejrzeć serwisy aukcyjne. Co jest na rzczy rzeczy, że aż tylu ludzi się chce ich pozbywać, a niewiele kto chce kupować? Coś być musi, że nie przypasiła aż takiemu gronu klientów polityka biznesowa m$ w segmencie smartfonowym..."

Sprawdź ile jest aukcji słuchawek z Androidem a ile z WP, dojdziesz pewnie do zaskakujacego wniosku że o wiele wiecej osób sprzedaje słuchawki z Androidem. Idąc tokiem twojego rozumowania to chyba ludzie naprawdę nie lubią Androida ...

Oczywiście wg mnie jest to tylko spowodowane większą popularnością andka ale może ty masz rację ?? :D

Piszesz "...Wcisnąć to można sobie dać system operacyjny, którego za Chiny nie da się wymienić w smartfonie... Chcesz kijem zawracać rzekę? Wytłumacz mi dlaczego takie układy powstają?..."

Ja lubię WP ale jestem świadom jego ograniczeń ale z drugiej strony patrząc, nie mam ochoty, podobnie jak większość zwykłych userów, bawić się w wgrywanie jakichkolwiek ROM-ów by system działał poprawnie ... WP mi działa poprawnie i dla moich potrzeb jest systemem idealnym. Chcesz zmieniać ROMy to kupujesz Androida, nie chcesz zmieniać to kupujesz słuchawkę z WP, iOS lub BB. Dla każdego coś miłego. Jakoś nie widzę zarzutów do Apple czy BB że na ich urządzeniach nie da rady wsadzić innego OS. Wciąż czepia się MS ... To jakaś fobia czy co ??

Z drugiej strony rozumiem rozczarowanie autora wpisu że brak WP możliwości androida i to ze system nawet nie udaje być podobny do Androida. Każdy ma inne gusta i ja potrafię zaakceptować że ktoś nie polubił WP choć akurat niektóre powody są nieco ... kuriozalne. :) Nie mniej, autor wydał pieniądze na produkt, który nie spełnił jego oczekiwań więc rozumiem jego rozżalenie.

Problem z importem kontaktów z Google to akurat celowe działanie samego Google który zamierza konkurencji utrudniać życie, ja dużo wcześniej przerzuciłem wszystie kontakty na Outlook i mam świety spokój ale dla innych moze to byc problem. Niestety z winy samego Google.

Niemniej autor ma racje że powinna byż nieco wieksza dowolność konfiguracji kafli i też nie obraziłbym się gdyby z przewróceniem telefonu w poziom, kafle też się przewracały. Ale szat rozdzierać nie będę.

Czego i Wam życzę :)

  #31 31.01.2013 09:48

Po wnioskach odnośnie ilości sprzedawanych telefonów z WP na Allegro padłem i już nie mogę wstać. Nie ma sensu dalej rozmawiać na ten temat.

KyRol   19 #32 31.01.2013 11:30

@Pangrys:

"Ja lubię WP ale jestem świadom jego ograniczeń ale z drugiej strony patrząc, nie mam ochoty, podobnie jak większość zwykłych userów, bawić się w wgrywanie jakichkolwiek ROM-ów by system działał poprawnie"

Twój wybór, przecież nie kwestionuję go. Ja wyznaję zasadę, że bardziej racjonalnym jest nie ograniczanie możliwości smartfonu przez producenta. Mając MOŻLIWOŚĆ podmiany systemu operacyjnego, wcale obligatoryjnym nie jest KONIECZNOŚĆ jego wgrywania. Ja i wielu innych użytkowników czekamy na alternatywnych dostawców mobilnych systemów operacyjnych, jak dotąd żadne rozwiązanie jak dla mnie nie było idealne, MeeGo Harmattan zapowiadało się świetnie, niemniej znalazł się jeden taki, co to ukrócił...

"Wciąż czepia się MS ... To jakaś fobia czy co ??"

Żadna fobia. Równie dobrze można mieć do tego pretensje, że do komputera można wgrać system operacyjny zupełnie inny od tego z m$... Taka argumentacja powoduje, że odnoszę wrażenie, że dla ciebie dobro m$ jest wyższe od potrzeb (NIE WSZYSTKICH!!!) użytkowników...

Pytanie było całkiem inne... Pytałem dlaczego uważacie, że coraz to nowsze układy SoC względem bynajmniej niektórych z was są zupełnie niepotrzebne (bynajmniej tak wynika z jednej, z wypowiedzi)...

"choć akurat niektóre powody są nieco ... kuriozalne. :)"

I ot właśnie, o to się rozchodzi, jak ktoś chwali wp, zaraz pod komentarzami ściana cukru, jak ktoś krytykuje/gani - atakujecie blogerów często w pretensjonalnym tonie. W zasadzie tylko do tego piję i już... Produkt jest produkt - każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii, w przypadku korporacji nie ma czegoś jak tworzenie systemu operacyjnego względem jakiejś filozofii, po prostu realizuje się przemysłową chęć zarobku i tyle.

"Problem z importem kontaktów z Google to akurat celowe działanie samego Google który zamierza konkurencji utrudniać życie"

A mnie, jako użytkownika, broszka to obchodzi... Usprawiedliwianie zaistniałej sytuacji jest po prostu bez sensu, skazywanie się na "monopolistyczną" alternatywę - również. Wskaż mi innych dostawców usług, którzy są względnie wiarygodni, dostarczają stabilną obsługę swych produktów i bezpłatnie zaoferują konta domenowe i chmurę w komplecie? Nie ma? Co się stanie jak m$ zacznie użytkownikom przyciskać pasa w zasobach czy nawet zacznie pobierać opłaty? Dokąd ucieczka się odbędzie? Można liczyć na to, że sytuacja nie zaistnieje, równie dobrze można skorzystać z całkiem innych, dopiero nadchodzących alternatyw jeśli chodzi o mobilne systemy operacyjne...

Autor edytował komentarz.
wajdzik   6 #33 31.01.2013 12:43

Akurat odwracane kafle do praktycznych nie należą - można przetestować na adnroidzie - Launcher7. Większa dowolność w konfiguracji pojawia się w 7.8 i jedyne czego bym jeszcze chciał to możliwość zmiany kolorów poszczególnych kafli.

  #34 31.01.2013 15:10

mam pytanie!!!aplikacje gg na tym systemieWindows phone 8 da sie sciagnac z marketu?podoba mi sie telefon i nie mam zdania jeszcze a kozystam z gg wiec pytanie do posiadaczy!dzieki z gory :)

Mayron   6 #35 31.01.2013 18:10

Widzicie, a najnowszy Windows Phone 7.8 dostały telefony roczne, dwuletnie a nawet dwu i pół letnie a z Androidem jak jest? :P ponad połowa leci na 3 letnim gingerbreadzie a najnowsze telefony za kilka tysięcy zł jadą na nieaktualnym 4.1 ;P

KyRol   19 #36 31.01.2013 18:39

@Mayron: No, zestaw aktualizacji jest tak imponujący, że funkcjonalność takiego trzyletniego Gingerbreada, po wgraniu kilku appek z GP po prostu rozbraja tę jakże zacną aktualizację wp na łopatki... Normalnie emejzing...

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #37 31.01.2013 22:28

Tiaa ... pod warunkiem że masz dość cierpliwości by długo czekać aż rzeczone soki zechcą wreszcie ruszyć. Normalnie emejzing ...

KyRol   19 #38 31.01.2013 22:52

@Pangrys:

No dobra, uznajmy, że doinstalowanie appek w andku to nie najlepszy przykład.

W wp w ramach aktualizacji, na którą niektórzy czekali 2,5 roku zawiera się:

- nowy ekran startowy - 3 rozmiary kafelków
- zwiększenie motywów kolorystycznych do 20
- automatyczne aktualizowanie tapety z serwisu Bing
- wybór dostawcy wyszukiwania (Bing, Google)
- 3 kolejne kosmetyczne daodatki od Nokii (udostępnianie bluetooth, edytor dzwonków i kinograf...)

W MeeGo Harmattan próżno oczekiwać oficjalnych aktualizacji, niemniej można wgrać nieoficjalne, myślisz, że m$ w przyszłości będzie stać na równie hojny gest względem wp 7.8? Mi się nie wydaje... Proszę, porównaj sobie co zostało usprawnione, poprawione i dodane i wyciągnij wnioski nt. tego który z systemów właściwie jest martwy... Oto lista poprawek i ficzerów z power pack dla MeeGo Harmattan:

duicontrolpanel:
* Fixes: Settings does not recognize control panel applets installed while it is running.
* Fixes: All the ?>" buttons and switch button jump right when launching the ?Settings? application.
* Fixes: Weak startuptime of controlpanel.
* Fixes: Gallery icon?s place is wrong in Wallpaper settings.
* New: Landscape mode.

meegotouch-theme:
* New: Add show duration for MEditorToolbar.
* Fixes: Blanco theme CSS files must be merged on base theme.
* Fixes: qtn_msg_error_missing_smsc translation is to long for notification background sheet.
* Fixes: In Application view view header name is not displayed.
MButtonStyle#ToolBarLabelOnlyCommonButton has wrong text-color.
Style updated similarly to #ToolBarLabelOnlyCommonInverted, for disabled state
opacity set to 0.3. Also text-color set to proper $COLOR_BUTTON_FOREGROUND
for all button states.
* New: Separate auto-hide animation duration attribute for copy-paste widget.
* Fixes: Unnecessary long hiding animation of MEditorToolbar.
* Fixes: The landscape sizes for private event banners, full event banners and lock screen event banners were incorrect.
* Fixes: Expand/Collapse button hitarea is very small and not vertically centered.
* New: Zero top margin and y offset for MCompleter.
* Fixes: Use plain background-color for application menus.
* New: Disable horizontal style based clipping for MTextEdit.
* Fixes: A red rectangle is displayed over the accuweather widget when device is getting full.

libmeegotouch:
* Fixes: Disable LMT-QT-debug. Should improve preformance a little.
* Fixes: MMessageBox::isVisible() and ::isOnDisplay() returns true even if black screensaver is on top of it.
* Fixes: Swapped axes in MCrossFadedOrientationAnimationPrivate.
* Fixes: MTextEdit uses focused-prompt-opacity when the text edit doesn't have focus.
* Fixes: A blue bar flickers at the right edge of the message sort screen while switching device between landscape mode and portrait mode.
* Fixes: Unable to format part of word to the same format as symbol before selection.
* Fixes: libmeegotouch requires QtDBus and this is not reflected in pkg-config configuration.
* Fixes: Status area: Ongoing call indicator remains in pressed down state doesn't reset its state in certain scenario.
* New: MCrossFadedOrientationAnimation uses additional MSnapshotItem to increase animation performance.
* Fixes: Page content visible outside viewport during CrossFadedOrientationAnimation.
* Fixes: Arrow key navigation in portrait mode.
* New: Add appearance animation duration for MEditorToolbar.
* Fixes: Long tap on a link in a label doesn't start text selection.
* Fixes: Notes application crashes while launching in memory full condition.
* Fixes: No documentation for MSceneWindow::dismiss().
* Fixes: Ignore webupload-service-dropbox-l10n-engineering-english in messageid-check.
* Fixes: Remove workaround for missing focusOut event in QGraphicsItem.
* New: Class MElidedText implementing text eliding.
* New: Prompt text to support eliding.
* Fixes: Closing the style settings dialog has effect of the style on the text.
* Fixes: Handlers and copy text from text selection are missing after rotating the screen in read only field.
* Fixes: Home screen contents go behind the status bar.
* Fixes: Inconsistent toolbar behavior at Copy.
* New: Block MEditorToolbar buttons update while its hide animation is running.
* New: Update MEditorToolbar position in idle time or after appearance.
* Fixes: Use proper size for MEditorToolbar arrow position calculation.
* Fixes: Copy & paste widget is shown while dragging text handles in a scenario.
* New: Method connectToGeometryChanges is called both from rootElementChanged and from updateState and sometimes we tried to connect to geometry changes twice.
Improves performance a little and prevents assert.
* New: Improved MSceneManager::fastForwardPageSwitchAnimation().
* Fixes: MPannableViewport does not keep position on rotation.
* Fixes: MSlider's handler always in horizontal position.
* Fixes: Slider is set to outdated value on cancelEvent-handler when the initial press didn't hit the slider itself.
* Fixes: Horizontal slider min&max labels are at the wrong ends when the right-to-left layout orientation is in use.
* Fixes: Handle indicator of a vertical slider is positioned too close to the handle.
* Fixes: Vertical slider conflicts with vertical panning.
* Fixes: Elapsed part of a vertical slider is always drawn full length.
* Fixes: Text magnifier can be seen/used when VKB is closed.
* Fixes: The text which first line is blank can't be pasted correctly.
* Fixes: MSheet::centralWidgetSizePolicyRespected doesn't work with word-wrapping labels.
* Fixes: MProgressIndicator does not become visible/animated when calling setVisible(true) in switcher.
* Fixes: Copy-Paste static text from browser to email: Composer shows text styles it does not support.
* Fixes: Swipe while switching focus removes part of contents.
* Fixes: Avatar delays to display in service selection view.
* Fixes: Thai vowel marks are not fully displayed in events view.
* Fixes: Bug in logic for where to elide (MLabelView_rich).
* Fixes: Use proper animation duration for hiding MEditorToolbar.
* Fixes: Very slow non-automatic hiding animation of MEditorToolbar.
* Fixes: Swiping keyboard to close keep text selected.
* Fixes: Crash in ~MTextSelectionOverlay() caused by destroyed aggregatee invocation.
* Fixes: Pressing center of the vertical slider handle changes the value.
* Fixes: Brightness slider is not animated.
* Fixes: defects for libmeegotouch/0.24.16-2_0m7/src/corelib/widgets/mcontainer.cpp.
* Fixes: MList - Remove connection/disconnection redundancy.
* Fixes: List items in e-mail app fail to appear from the very bottom of the list.
* Fixes: MMS thread in INBOX not displaying properly when MMS composed with subject full of emoticons.
* Fixes: More than one of copy-paste button actions can be used while text is selected in Rich text edit.
* Fixes: Rename MCompleterViewPrivate::organizeContents to updatePosition.
* Fixes: MCompleter is covered by VKB.
* New: Separate cursor rectangle from relocator rectangle.
* New: Track input method area changes in MCompleter.
* New: Use widget bottom as MCompleter position, if enough room.
* Fixes: The view in grid view is not correct.
* New: MLabelView - Include the leading() for the last line for height calculations.
* Fixes: MBubbleItem memory leak.
* Fixes: Inconsistent behavior of MImageWidget's copy constructor.
* Fixes: NOKIA text is not displaying properly in About product applet.
* Fixes: Rename EatMButtonGestureFilter -> MEatGestureFilter.
* Fixes: Magnifier is still shown even if the finger is released from the text.
* Fixes: MLabel: Inconsistent vertical alignment of simple-text and rich-text.
* Fixes: Use MTextEditView clipping sometimes even when document is smaller than clip area.
* Fixes: Avoid unnecessary QRectF->QPainterPath->QRectF conversion.
* Fixes: Be consistent with chosen coordinate base in MTextEditView.
* Fixes: Text in contacts search input field goes beyond the text field boundaries.
* Fixes: Completer's proxy model was missing a beginResetModel().
* Fixes: An issue with MCompleter's completion dialog with async model.
* New: Add a spinner to MCompleterView.
* New: MCompleter shows spinner with async completion model fetches.
* Fixes: Don't show completer if it wasn't explicitly requested.
* New: Show spinner also in MCompleter's completion dialog.
* Fixes: Use smoother scaling if drawing spinner in other than its original size.
* Fixes: Setting setTextFormat(Qt::PlainText) in MLabel change its position in layout.
* Fixes: MBubbleItem setMessageType() and setCentralWidget() methods not working correctly after the view is created.
* Fixes: Sometimes during application start up square top corners can be briefly seen until they get rounded.
* Fixes: Calendar invitation body is not easily scrolable, scrolls frame by frame.
* Fixes: Empty completer displayed in create message view.
* Fixes: Make sure completer's position is correct even with no label to show.
* Fixes: Avoid flickering when completer is requested with empty list but model is fetching.
* Fixes: IDUG: "View other's availability information" changed to full string with a truncation after long tap on it in Persian language.
* Fixes: Detail Selection Dialog is covered by VKB.
* Fixes: Cut/Copy option is displayed unnecessarily when "com" is sugested.
* Fixes: MInputMethodState::setExtendedAttribute fails to set the pressed attribute.
* Fixes: With the chinese keyboard as active input method,text entered is shown out of the text field when the focus is moved to the next field.
* Fixes: MAppletRunner leak.
* Fixes: Missing opacity for pixmap in MBanner.
* Fixes: MImageWidget does not render properly the images when a QPixmap is used.
* Fixes: Odd behavior of MMS composer Subject Field in case of reach maximum lenght and use special characters.
* Fixes: Settings: In fast scroll, no edge for the characters "?" and "?".
* Fixes: Added null checkings in MExtensionAreaView for pointers initialized with dynamic_cast.
* New: Optimize memory-demand for MLabel tiles.
* New: Add text color support in MPopupList items.
* Fixes: Crash possibility in MDebug::printDebugChildInformation().
* Fixes: Selected smileys are not visible in magnifier.
* Fixes: Applying smooth transformation when QImage is used (MImageWidget).
* Fixes: Text magnifier can get stuck on the screen after releasing.
* New: People and Contacts: better layout alignment.
* Fixes: Wrap prompt drawing in its own method in MTextEditView.
* Fixes: Cut/copy/paste window jumps after switching to portrait mode.
* Fixes: The location of dragger is changed when moving another dragger through it to the edge of the search input field in Messaging.

qt-components:
* Fixes: QML Selection handlers are drawn over Tool/Status bar.
* Fixes: The selection handles disappear in Morpheus.
* Fixes: Use screen.platformHeight instead of screen.displayHeight to evaluate visibility of SelectionHandles.
* Fixes: Add Magnifier to all SelectionHandle use cases.
* Fixes: Adjusting magnifier.?Center.
* Fixes: Fine-tuning for magnifier + selection handles combination.
* Fixes: Too small scroll indicator when list is long.
* New: Query dialog uses positive button.
* Fixes: "Cut" and "copy" are covered with select bars when selecting words in text box of search page.
* New: Add property to disable the Magnifier in TextArea/TextField.
* Fixes: Fix size of ToolIcon.
The size of the toolbar is not actually always 64 pixels, but larger
when the orientation is in one of the portrait modes. This leads to a too small interactive area on top
and bottom of the toolicon in the toolbar, making it harder to hit. This patch conditionally fixes
the size for these orientations and fills the holes.
* Fixes: Pasted text cleared in TextField and TextArea.
Since textInput target in EditBubble is set to null upon closing EditBubble, the script for
onTextChanged Connection is reevaluated by JIT every time the paste button is tapped. This is
rather expensive for memory and CPU usage. Thus pastingText is cleared in TextField and TextArea
instead of EditBubble.
* Fixes: Hide EditBubble once it would overlap status or toolbar.
* Fixes: Some special characters(e.g. _ + -) which are allowed to exist email cannot be inputted.
* Fixes: Make __colorString work.
* Fixes: Toolbar layout calculations.
* Fixes: The background cannot be seen when softwareInputPanel is open and the device is rotated
from portrait to landscape, window is resized to fill the remaining area of the screen.
* Fixes: NetPromoterScore component, VKB done is not submitted.
* Fixes: Calculation of windowContent height modified.
* Fixes: Changes default value of position offset to iron out corner case bug.
* Fixes: Return undefined for invalid rects inside handlesIntersectWith(rect).
* Fixes: __fontFamily() function changed to a property.
Since the value for fontFamily does not change after initialization, __fontFamily is defined as
property. This will mean an improvement in memory usage, since there will no longer be JavaScript
invocations by each individual Style.
* Fixes: Signals specified using connect in Component.onCompleted.
When signal is specified in Component.onCompleted, unnecessary
JavaScript function will be omitted.
* Fixes: Anchoring and margins of MouseFilter.
The MouseFilter is used to invoke the pastebubble. The problem is that anchoring to the TextArea
doesn't work since the TextArea grows and shrinks with the text. We want to anchor the
interactive area to the visible widget, including margins.
* Fixes: The error message "You must select a rating" displayed on top of NetPromoterScore.
* Fixes: Magnifier created only once.
Magnifier is created only once by Qt.createComponent and not destroyed upon closing.
However, if the application becomes inactive, Magnifier will be destroyed. It will be recreated
the next time Magnifier.open() is invoked.
* Fixes: In some cases, we left-aligned RTL text. This patch dismisses the now obsolete pattern
and goes back to always right-aligned RTL text.
* Fixes: Page stack busy property race condition.
* Fixes: Focus issue in NetPromoterScore extras component after invalid input.
* Fixes: Source changed from script to inlined value.
The value for source in EditBubbleButton is changed from a script to an inlined value to avoid
unnecessary script execution.
* Fixes: Date.now invoked just once in TextAreaHelper.js
* Fixes: Add 'Utils.js' to extras project for findFlickable() function in NetPromoterScore component.
* Fixes: Don't select the last word when we click far right next to the last word.
* Fixes: The "0~10" numbers in NetPromoterScore should be translated.
* Fixes: Magnifier is not displaying TextField/TextArea borderlines when selection handlers are ON.
* Fixes: Only one selection handler is displayed when all the Arabic text are selected in Text Field.
* Fixes: Your email address text box is red when focusing it on Tell us what you think page.
* New: Highlight read-only Text{Field,Area} when selected.
* Fixes: Background of the Audio dialog is not solid.
* Fixes: Keep connections in sync in ButtonGroup's create() and destroy().
* Fixes: Get rid of un-needed qobject_cast.
* Fixes: Don't iterate undefined children, ToolBarLayout.
* Fixes: MenuItem decorations if the first or last item is invisible.
* Fixes: Magnifier not displaying the text in Maps application destination search field when selection handlers are ON.
* Fixes: Portrait to inverted portrait animation is broken.
* Fixes: Selection handles are drawn under VKB when QML TextField is last item in the page.
* Fixes: Refactored findFlickable out of TextAreaHelper.js and made related code use Utils.js.
* New: ScriptActions in transitions contained JavaScript code which was compiled by JIT every
time a transition was performed eg. in rotations. When an existing JavaScript function is
invoked in ScriptAction, JIT compilation is performed just once. This change improves CPU
and memory usage.
* Fixes: QML Dialogs render slightly distorted.
* Fixes: There is no septal line between Cut and Copy buttons on Cut/Copy toolbar when highlighting many chars.
* Fixes: Selecting "default" button in QueryDialog.
* Fixes: Magnified texts are clear in MTF apps, but are jagged in QML/Qt-component apps.
* Fixes: Active QML read-only text field/area orientation change repositioning.
* New: Add haptics API to qt components and change statusbar to use it.
* Fixes: Map & Drive: Text input fields don't use the new text selectors.
* Fixes: Text area selection disappears when swiping away.
* Fixes: Selected text and editbubble in TextField is not resumed after application is minimized and Maximized.
* New: SectionScroller modified to look like in Contacts, Messages in N9.
Added possibility to define custom initializers to fetch section data used by SectionScroller - useful for C++ models.
* Fixes: Single selection handler is displayed after activating the TextFied/Area and then minimizing and maximizing the application.
* New: Performance improvement for orientation change.
* Fixes: Menu orientation glitch.
* Fixes: Edit bubble not displayed after scrolling up/down and selecting text in another text field/area.
* Fixes: Paste bubble is displayed in 'No edit bubble' field when application is minimized and maximized after cut operation.
* Fixes: Align font setting with other UI elements (InfoBanner).
* Fixes: Farsi font in Tumbler's, ListDelegate, TumblerDialog and TumblerButton items.

Autor edytował komentarz.
  #39 31.01.2013 23:30

@KyRol idąc Twoim tokiem rozumowania z poprzednich komentarzy (odnośnie ilości sprzedawanych na allegro) to patrząc na ten change log mogę z całą pewnością stwierdzić, że to lipny system, że trzeba robić tylko fixów - jak widzisz WP nie potrzebuje tylu zmian. W dodatku do MeeGo jak zapewne widzisz, większość pozycji to "Fixes" czyli coś nie działało, a teraz działa - a w Nokii masz same "New". I co? Każdy fakt da się nagiąć do swojego "widzi-mi-się"? Da się.

Dodam, że w WP jest zapewne więcej zmian, bo nie tylko ja zauważyłem znaczący wzrost w trzymaniu baterii.

Autor edytował komentarz.
KyRol   19 #40 31.01.2013 23:43

@gowain:

"mogę z całą pewnością stwierdzić, że to lipny system, że trzeba robić tylko fixów"

Dobre :D Większość poprawek jest kosmetyczna, poczytaj dokładnie listę, to się przekonasz...

Naliczyłem 29 samych nowości wśród tych poprawek, na pewno nie policzyłem tego dobrze, liczyłem z grubsza. Nijak ma się to do tych 7 dodatków w ramach aktualizacji dla wp, no nijak. Być może m$ ma taką politykę, że nie listuje wszystkich fixów, nie wiem. Niemniej na pewno nawet nie ma czego tu porównywać... Gdybyś zobaczył MeeGo przed instalacją power packa i po, pewnie byś stwierdził, że to praktycznie inny system...

Nie chcę nikogo z was obrażać czy gniewać, ale te poprawki do wp 7.x to nic więcej, jak marketingowy zabieg, m$ chce pokazać się z dobrej strony dla samego faktu, a nie ze względu na prawdziwe dobro użytkownika. Chyba nikt z was nie wysnuje wniosku, że społeczność, mająca ograniczone możliwości ma większy potencjał od producenta i zatrudnianych przez niego pracowników...

Autor edytował komentarz.
KyRol   19 #41 01.02.2013 00:47

@wojtul (niezalogowany):

"mam pytanie!!!"

eee... super, nie musiałeś tego pisać, wystarczyło je zadać...

"aplikacje gg na tym systemieWindows phone 8 da sie sciagnac z marketu?"

Nie, nie da się ściągać. Tzn. ściągnąć można spodnie, albo gacie. Aplikacje można za to pobrać. Widzę, że nikt Ci nie odpowiada, poczytaj może komentarze stąd:
http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/gg/81fa3f08-d030-42ba-b36c-37b95908b6d7

http://www.dobreprogramy.pl/Jest-oficjalne-GG-na-Windows-Phone,Aktualnosc,33914....

"podoba mi sie telefon i nie mam zdania jeszcze"
Naprawdę?! WTF?! Eee... jak może się coś podobać, gdy nie masz zdania?!

"a kozystam z gg wiec pytanie do posiadaczy!dzieki z gory :)"
Nie posiadam Lumii, ale co tam, za to posiadam konto w sieci gg...

Autor edytował komentarz.
  #42 01.02.2013 21:11

Hehe co za ludzie WP się rozwinie miejmy nadzieje sam mam l610 i w sumie system jest ok ale no właśnie brak konfiguracji typu tapety ikonki a sam system nie jest taki prosty w obsłudze jak go malują dla zwykłego użytkownika. Co do androida hmm pamiętam pierwsze wersje i tak wszyscy bo to bo tamto bo symbian ma a on nie ma tak nie było niczego na ten system ale z biegiem czasu proszę jest wszystko a moim zdaniem gdyby ms pozwolił wybrać miedzy pulpitem a kafelkami i nie ograniczenie konfigurować system z zachowaniem stabilności systemu tak jak ma się to w iphonach było by super i mam nadzieje ze tak będzie w niedalekiej przyszłości oba systemy są oki było by fajnie połączyć je razem ale to inna polityka hehe. Sory za błędy i brak przecinków i innych pi*****l pozdrawiam.

  #43 01.02.2013 22:44

Moim zdaniem sprzedaż telefonów, w których nie można sprawdzić ile MBajtów danych przesłano, powinna być po prostu zabroniona.
Przy okazji - nawet moja 4 letnia Nokia dawała taką możliwość.

Mk13   16 #44 02.02.2013 16:24

@up - mówię, było kupić Nokię, a nie HTC, Nokia ma możliwość zliczania danych.

gilbert3   5 #45 04.02.2013 14:19

@Mk13 - wszyscy mówią "trzeba było to, trzeba było tamto". Wydaje mi się, że trzeba mówić głośno o karygodnych zaniedbaniach producenta systemu operacyjnego, a nie HTC jako takiego - system daje takie lipne możliwości - pozostaje pogodzić się z tym lub czekać na aplikację, tak? Widziały gały co brały? A może nawet w najskrytszych snach nie przypuszczałem, że można dzisiaj wypuścić system bez możliwości kontroli ilości przesyłanych danych? A co jeśli Microsoft - w ramach tego dziwnego mariażu z Nokia - nie dopuścił wcale możliwości instalacji licznika danych? Z tego co widzę po różnych forach i aplikacjach w sklepie - dużo rzeczy zrobić się nie da, bo nie ma do tego dostępu z poziomu API. Jeśli tak - to aplikacje licznika danych nie powstaną nigdy, co jest realne - bo raczej mało możliwe, że nikt nie zauważył takiej "nieistotnej" niedoróbki ze strony WP.
W wersjach okien na PC - nawet jeśli Microsoft uznaje, że czegoś nie zrobi, bo nie (foch mode) - można sobie jakoś z tym poradzić instalując oprogramowanie dodatkowe. Nawet wciskanie ludziom na siłę kafli w Windows 8 można przy odrobinie czasu - wyłączyć i powrócić do starej wersji interfejsu. Tutaj jednak możliwości poprawki producenta są niewielkie, dlatego uważam, że jest to ślepy zaułek, w który zabrnął Microsoft zapędzając tam przy okazji biedną zbitą przez Androida i iOS-a Nokię - rzekłbym na "kwaśne jabłko".
Wszyscy tak chwalą tą prędkość działania Windows Phone, ale już po pierwszych godzinach z systemem wiemy, że szybki to on jest dzięki temu jaki jest - do taczki jak zamontujesz silnik spalinowy - też będzie szybka. Pytanie tylko gdzie wygoda, gdzie personalizacja, gdzie możliwości? Microsoft tym gniotem, jakim jest WP8, zrobił sobie naprawdę krzywdę - chciał być jak Apple lub Google, wyszło mu gorzej niż jest w leciwym Symbianie.

  #46 11.02.2013 13:50

Powiem szczerze, zenie rozumiem tych narzekać. Mam Lumię 920. Mój drugi telefon to Galaxy S3. Powiem szczerze. Po 2-ch dniach trudno nie zauważyć bardzo dobrej pracy Microsoftu włozonej w Windows Phone8. Nowy WP8 to system przejrzysty, intuicyjny ale i elegancki. Naprawdę ciężko mi sobie dzisiaj wyobrazić powrót do Androida. Każda aplikacja, którą ściągnąłem z Marketu po prostu działa. W markecie znalazłem wszystko to co potrzebowałem. Fakt - nie korzystam z gier, jednak innych aplikacji korzystam w szerokim zakresie.

Wydaje mi się, że najwięcej wypowiada się osób, które nigdy nie miały styczności z Windows Phone8. To jest bardzo dobry system. I oczywiście tak jak każdy inny produkt ma swoje wady i zalety. Ale wad w stosunku do zalet jest naprawdę niewiele.

  #47 26.02.2013 19:19

Najwięcej tutaj wypowiada się dzieci, nie mających pojęcia o... niczym. Pie*rzenie jaki to Android jest świetny bo można sobie ustawić tapetkę (koniecznie słitaśną i dziennie inną) po prostu jest nie dorzeczne. Ja wiem, kiedyś chodziło się z boom boxem na ramieniu a teraz jego rolę zajął smartfon czy inne komórkowe g...no, ale jak czytam takie "real recenzje" to wątpię w młodzież i nie ma się co dziwić, że mamy taki rząd - to samo p...nie bez sensu.

  #48 03.03.2013 14:00

Adobe Uśmierciło Androida ..Niestety taka jest prawda i dopóki Android miałm flash playera Windows Phone przegrywało znim na każdym froncie i każdą wojne ...Decyzja ADOBE iż kończy wsparcie mobilnego FLASH PLAYERA niejako wbiło gwozd do trumny tego systemu .Większa cześc klientów którzy kupowali ów modele z tym systemem to tylko po to gdyż była możliwość oglądania TV-ON LINE czy filmow lub innych materiałów w playerach z Flashem ..Nie stety z końcem Lutego adobe zaprzestało w sparcia i na prózno szukać flasha google play począwszy od android 4.1...fakt jest możliwośc pobrania z poza sklepu play ale tylko do czasu .Tym samym nie od dziś wiadomo że właśnie przez brak flasha Windows Phone był wysmiewany ,ale niewspominano że pod innymi wzgledami tym szybkim interfejsem w Nokii lumia z WP 8 i niezawodnie szybkim internete WP 8 wygrywało z robocikiem :).Więc tą Wojne wygrał WP 8 a robocik bez tzw oliwy w postaci Flash Playera pomału zacznie rdzewieć ...

  #49 04.03.2013 15:25

ehhh według mnie android to średnia kopie IOS z takich przczey np
odblokowianie ktore wymyślił aplle
multitouch tez wymyślił aplle
posuwanie sie po menu
zoom w galleri zdjęci
i DUŻo gier pokopiowanych tlko zmieniony foramta pliku z ipa na apk
Mowim zdaniem android niejest taki full fenomenalny lepsz jest IOS różni sie tym że niema głównego pulpitu XDDd

  #50 10.03.2013 10:24

mam tel htc 8s i nie mogę wysyłać mms i odbierać

  #51 13.03.2013 12:16

Cholera mam ten telefon i krew mnie zalewa.Nic nie moge zrobić,jedynie sie polaczyc czy odebrac polaczenie.Nie ma mowy o zgraniu czekolwiek Tak lipa jakie logowani rejestracja dosłownie wymuszone
aby cokolwiek mozna zrobic Android w Samsunu nie wymaga tyle zachodu i problemow Bez problemu polaczył sie z kompem a tu sie nie chce laczyc. ten HTC jest dla kogos kto ma firme potzrebuje wielu funkcji z ofiesem i innymi pierdołami. Dobrze,ze mam go tylko na czas naprawy swojego telefonu.
Dzwieki do kitu.

  #52 16.03.2013 07:21

szkoda mi czytac reszte tego bloga bo najwyrazniej slabo sie na tym wszystkim znasz.ja tez nie jestem expertem jednak podpowiem ci iz dostep do internetu to tylko jedna z 2 opcji ktore trzeba wylaczyc aby internet faktycznie byl wylaczony. W ustawieniach-sieci komorkowe -transmisja danych. Jeszcze to trzeba wylaczyc. w kolejnosci zaczynajac od sieci komorkowej.

  #53 22.03.2013 00:00

Negatywne komentarze wyjaśnione są brakiem jakiejkolwiek wiedzy (także logicznej) użytkownika oraz, rzecz jasna,kiepskim sprzętem, na którym oszczędził.
Polecam Nokie Lumie 920 - nie mam sie do czego doczepić. Wszelkie komentarze związane nie tylko z oprogramowaniem, ale także z telefonem (NL920) na temat np. brak funkcji, możliwości itp., stają sie fikcją po ponadgodzinnej zabawie (Panie Autorze).
WP8 (Nokia) niestety jest bez porównania z Androidem (Samsung), który, aby odpalić potrzebuje wielkie wymagania sprzętowe, hehe. Precyzja wykonania telefonów i estetyka interfejsu oprogramowania to niejedne cechy, których nie warto porównywać. Wszystko widać czarno na białym.

  #54 26.03.2013 20:04

Ale idiota !!!!

  #55 05.04.2013 00:50

Powiem krotko mialem galaxy sIII programow na androidzie duzo fakt, wielki wyswietlacz , niepotrzebne bajery sledzenie wzroku itp.. Zachcialem miec nowy telefon kupilem Nokie 820 i........ Jestem zaj... Zadowolony mam prostu telefon bo do telefonowania służy. Bardzo szybko 1 dzien przyzwyczaiłem się do WinPhone 8. Nie wiem na co ludzie narzekaja w WP8 jest prosty i o to chodzi. Moglem poczekac na Galaxy S IV ale nie chce juz androida .

  #56 06.04.2013 22:09

"Nowywin" skoro chcesz telefon tylko do dzwonienia, to czemu nie kopiłeś noki 3310???

  #57 06.04.2013 23:35

kafelki ci się nie obracają ? hahahhahaha, chyba wrzucę to na mistrzowie.org

  #58 07.04.2013 00:57

Koleś wyłączył "Dostęp do internetu" na noc. Jest to funkcja udostępniania internetu innym urządzeniom. Mało precyzyjne, ale przecież w końcu musiał zobaczyć "Transmisja danych". Mnie jedynie denerwują te literki w menu. A tak to jest mega dobrze. 100 razy stabilniejszy od antka.

  #59 08.04.2013 22:49

Witam. Czytalem troche tych komentarzy i doszlem do wniosku ze gupoty to wy umiecie gadac. Ktos mowi ze na aukcjach jest duzo wiecej sluchawek z andkiem niz wp, chyba jest to logiczne jezeli duzo wiecej urzadzen jest z adroidem. Ja jakos na arcu wole samemu zaktualizowac do wersji anroida ktora mi odpowiada, teraz uzywam XROM games & beauty... i wszystko ladnie chodzi w NFS MW gra sie tak milo ze cho cho, a grafa i dzwiek jest super. Jak widze kumpla ktory ma lumie 800 i moze miec jedynie wersje demo gry za darmo to smiac mi sie chce, moze powiecie ze nielegalnie... mam to w dupie, place za urzadzenie itd. i nie mam ochoty placic za apki i gry. Mysle ze ci od wp chca za wszelka cene wykorzystac ich uzytkownikow. I smieszy mnie to ze np w lumii 800 nie mozna baterii wyciagnac i ze w chyba wszystkich urzadzeniach wp nie ma kart pamieci. W Xperii nie dosyc ze mam karte pamieci moge podpiac pendrive, dysk twardy, myszke, klawiature, telewizor, aparat, itp itd dlugo by wymieniac. Smieszy mnie to co robia z wp chociaz zawsze podobala mi sie szybkosc otwieranie aplikacji wiadomosci lub klawiatury na lumii ale bez przesady. To samo moge powiedziec o windowsie 8 na kompy, na netbooku zzera mi ok. 600 mb ramu na 1gb i google chrome odpala sie z 5 minut, uzywam na netbooku androida w wersji 4.1 ICS i nie ma problemow z romem, gg fb 20 kart w przegladarce jeszcze muzyka leci i kilka aplikacji i zero problemow, a aplikacje na windowsie 8 te ze sklepu np aplikacja pogody, zdjec lub muzyki otwiera sie tak dlugo ze szkoda gadac, Moze na Core i7 wszystko smiga ladnie ale myslalem ze jezeli osemka jest na tablety przystosowanato na netbooku bedzie to najlepszy system, lecz sie zawiodlem. Wracajac do Xperii i zamilowania do kwadracikow mam launchera wp7... dialera wp7.. messaging 7 , locker wp7 i zplayer i nie jeden czlowiek nabral by sie ze mam wp7/8 a tak naprawde mam funkcjonalnosc androida z wygladem polaczona i bardzo mi sie to podoba

  #60 02.05.2013 18:32

każdeu kto ma WP radzę sprawdzić ile ma miejsca w pamięci telefonu. Po krótkim użytkowaniu okaże się ze jej nie ma !!! a dlaczego prosze sprawdzic co zajmuje pamięć i tu okazuje się katalog "inne" który ma 1 giga lub 5 giga jeżli macie 8 g w telefonie i co w tym katalogu jest ano nic z pozimu telefonu dostać is tam niepsób podobnie po podłączniu do kompa. w innym lonudują pliki tyczasowe i inne śmieci których system nie potrafi usunąć i skutecznie w niedługim czasie zapycha prawie cała wolną pamięć a dodam że dokumenty można przchowywać wyłącznie w pamięci telefonu nie na karcie SD. jest to bardzo poważny błąd systemu który mnie znecheca na tyle że nikomu tego systemu nie polece. Czy Małomiętcy o tym bagu wiedzą? Oczywicie i pracują na łatką.

  #61 11.05.2013 01:17

Bez najmniejszych szans ?! Zależy dla kogo, drogi redaktorze, to tylko Twoje zdanie. Ja wymieniłem Galaxy SII na Lumię 800 bo... Android to tak zamulony system, który w dzisiejszych czasach nie powinien mieć w ogóle racji bytu. Ja wymagam od urządzenie sprawnego i szybkiego działania. Aplikacji w WP, nawet wersji 7 nie brakuje, a jak już są do zazwyczaj bardzo solidnie, szybkie i wygodne. Nie mam pięciu lat że musze mieć animowane bąbelki na tapecie i piękne "widżety", kafle są wygodne, wg. mnie ładne, dają bardzo szybki dostęp do poszczególnych funkcji systemu lub aplikacji. Jak dla mnie WP pomimo swoich ograniczeń, które akurat mi zupełnie nie przeszkadzają całkowicie deklasuje całą konkurencje w postaci Andoroida i co ważne ja uważam że NIE MA stabilnego urządzenia z tym systemem, po moich doświadczeniach nie wieże nawet w 8 rdzeniowego SGS IV - bo te rdzenie i ilość ramu to świetny marketing na który niestety nabierają się miliony użytkowników.

  #62 30.05.2013 21:30

bez najmniejszych szans jest android miałem smartfon z androidem 4.0.4 to wolny ,bezsensowny ,zwieszający się i brzydki system nie polecam androida lepszy wp

  #63 04.06.2013 17:31

Miałem dużo tel. z różnymi systemami - pomimo braków sprzętowych (a co z tym związane płynnością działania) to niestety win mob do 6,5 nie miał sobie równych teraz potentaci z Redmond poszli złą (bardzo złą) drogą facecików budujących fony i inne gadżety dla wybranych (to oni ich wybrali) czyli zgniłych jabłek i ograniczyli wszystko co możliwe żeby w pełni wykorzystywać sprzęt - bo piractwo, bo kasa ucieka. Porażka, nie kupujcie już sprzętu z WP8.
Stary user

  #64 12.06.2013 19:24

Mam htc z win 8 chwile obecna Żałuję ze nie bralem tel. z androidem, na win mala ilosc aplikacji, brak Flash playera brak innych przydatnych aplikacji... Mam porównanie do starszego telefonu z androidem pozdro

kodipar78   1 #65 16.06.2013 11:44

Pierwszy (moim zdaniem) błąd jaki zrobił autor to wybór HTC.
Wystarczy w sklepie WP wpisać słowo Nokia i wyskakuje prawie 50 aplikacji od samej Nokii. Ponadto Nokia zapowiada tworzenie nowych.
Kolejną kwestią jest system - "...Xperia Arc S, na której już chyba nie ma ROMu, którego nie wypróbowałem..." - oj, chyba ciężko autorowi dogodzić, ale weźmy obiektywnie pod uwagę, że tutaj miał do testowania tylko "jeden system". Poza tym, Pani Kazia chce większe literki, Pan Gienio bardziej cukierkowy interfejs... itd. Nie da się zadowolić wszystkich. Symbian, Windows Mobile, Bada, Android, iOS są kochane i nienawidzone.

Scorpions.B | 30.01.2013 16:22#16
"Urządzenia z WP nie należą do tanich, a ich hardware jest śmieszny." Co masz na myśli mówiąc, że hardware jest śmieszny? Po co ma być inny? Microsoft określił jakie wymagania ma spełniać telefon pod WP, a producenci muszą się dostosować. Zaletą tego jest to, że sprzęt jest zoptymalizowany pod system, a co za tym idzie, na każdym telefonie (HTC, Samsung, Nokia) działa tak samo płynnie. Poza tym jeśli działa płynnie na 2 rdzeniach, to po co mu 10 rdzeni?

  #66 17.06.2013 09:03

Mam HTC 8S, przegrano mi za 20,00zł(?)w salonie ORANGE numery telefonów z poprzedniego tel.Sony Xperia(nie jest to smartfon) na HTC.
Przegrały się jakieś skróty, brak tego, co miałam w starym telefonie w poczcie-2,3 tel przy jednym adresacie, brak adresów zamieszkania, potworzyły sie jakieś skróty typu W1.Nieraz nie wiem, co to za numer....
Nie moge tez znaleźć informacji, że sms został wysłany, ani ile zabrał system z puli przeznaczonej na m-c. Sprawdziłąm dopiero na stronie, po logowaniu sie, podawaniu e-maila, hasła itp.
Jestem skromnym osobnikiem, w gry nie gram ,nie mam porównania do innych modeli.Po prostu chciałam użytkować smartfon, a nie jest łatwo.
To cała recenzja.

kodipar78   1 #67 17.06.2013 23:02

gk - niestety każdy system - Android, WP, Symbian, iOS, Bada, Blackberry tworzy wizytówki na swój sposób i niestety przeważnie nie są one ze sobą kompatybilne, stąd problem z kontaktami.

  #68 25.07.2013 15:23

pasowałoby tylko zauważyć autoreczku że każdy system miał swoje początki i android jest dłużej na rynku i dlatego jest (niby) lepszy. Po takim czasie na rynku jak teraz jest wp 8 to android był du

  #69 28.07.2013 13:47

Mam Lumie 920, jakoś mi wszystko działa, szybko i sprawnie. Mam aplikacje które potrzebuję i wszystkie e-maile, kontakty i kalendarz we wszystkich urządzeniach zsynchronizowane.
Autor artykułu kompletnie nie poradził sobie ze smartphonem i powinien wrócić do n3310

  #70 12.08.2013 22:24

W temacie niezawodnego WP8. Mam od 3 miechów Nokię 920 i na początku telefon mnie zafascynował (telefon ! nie system). Bardzo porządnie wykonany, jakość super. Niestety najbardziej denerwujący jest ujemny bilans ładowania przy użyciu jako nawigacji w samochodzie. Po 2 godzinach jazdy wyłącza się rozładowany i dupa. System WP8 to porażka. Udało mi się go powiesić już ze 4 razy przy standartowych działaniach, typu włącz Bluetooth i zrób coś tam. Pomijam subiektywne odczucia na temat wyglądu ekranu, gdzie 1/4 zajmują durne napisy typu K O N T A K T Y i nie zostaje miejsca na treść. Taka wizja projektanta, który uważa, że ekran jest za duży i można zmarnować większą część powierzchni. Gdzie się nie wejdzie to konkretna treść jest czcionką 5 razy mniejszą niż głupie tytuły typu P R O F I L. W sklepie z aplikacjami cały czas brak sensownych propozycji, a czas płynie. Systemowy interfejs aplikacji godny pożałowania jeżeli chodzi o rozwijanie menu. Przeniosłem NaviEksperta z androida na WP8 i totalna porażka, brak połowy funkcji. Nie jest to wina programistów konkretnej aplikacji bo inne aplikacje (Nokii) wyglądają podobnie ubogo. Zabita obsługa aparatu i kamery, poprzez głębokie, tekstowe menu, zero sensownych ustawień. Itd, itd,..
Kupiłem S4 Lumia do oddania.

  #71 17.10.2013 22:18

Mam lumię 520 - jeśli chodzi o moje potrzeby to wymiata, android czołga się po ziemi w porównaniu do tego systemu. Na telefonach z niskimi parametram aplikacje uruchamiają się sprawnie, przewijanie ekranu jest dynamiczne. Android zamula się średnio na 3ci dzień po restarcie telefonu :)) no i wybacznie android nie jest systemem user friendly, zrobienie czego kolwiek z system, ustawieniami, włącz/wyłącz ( z wyjątkiem kilku przycisków w menue rozijanym od góry) wymaga cierpliwości żeby je odnaleźć. Android ma tyle menue i podmenue że się zgibić można na starcie. Windows mobile 8 jest przejrzysty i baaardzo intuicyjny. Ale i tak jestem fanem Symbiana. Więc :
1 Symbian
2 Windows mobile 8
3 iOS
4 Android

  #72 19.10.2013 19:09

Posiadam ten telefon niecały miesiąc i znam go już doskonale ma wadę do pobierania najróżniejszych aplikacji trzeba posiadać konto Microsoft lub w kilku podać lokalizację. Kiedy włączysz konto to pobiera całą kase z telefonu, ale bez gier da się żyć, a muzykę i filmy mogą przesłać znajomi. Cała reszta jest super i choć przed zakupem czytałam wiele złych komentarzy to odwarzyłam się go kupić, a jest to mój pierwszy dotykowy telefon i szczerze polecam!!!! :D^_^

  #73 08.12.2013 17:49

Lumia 520…inaczej praktycznie każdy obecny smartfon na przykładzie lumii
Patrz ale nie dotykaj- dlaczego- telefon nazwał bym przewodowym max 1 dzień przy użytkowaniu
Wifi, danych pakietowych- przykład nokia e51, e52 3 dni gprs włączony 12 godzin na 24
Instalowanie aplikacji totalna lipa sklep i to nieraz niedostępne konta Microsoft- E52 symbian – ściągam co chce i instaluje notabene gdzie chce np. na karcie pamięci co w lumii jest niemożliwe
Kontakty- mam załóżmy 5 lekarzy i 5 aptek i ze 3 placówki służby zdrowia- na symbianie mogę wszystko zapisać pod 1 kontaktem np. służba zdrowia i tam mogę edytować etykiety np. lekarz 1 , lekarz 2…itd. W lumii nie ma takiej możliwośći , najwyżej komórka 1, komórka 2
Kalendarz- na symbianie i każdej innej nokii jak coś w danym dniu było zapisane, było to czytelnie w kalendarzu zaznaczone a pod kalendarzem w skrócie napisane- tu trzeba surfować po całym dniu by zobaczyć co nas czeka
Brak sensownego programu do e-maili np. takiego jak profi mail 5 kont w 1 miejscu
Office- skydrive jest powalające a office zapisuje pobrane pliki w pamięci tela która po zainstalowaniu .Aplikacjacji i systemie – dla mnie jest mała zrobiło się 3,5 GB wolnego z 8- Office nie czyta z karty sd
( po co ona jest)
Następna porażka w starszych smartfonach uruchamiałem przeglądarkę i się pytała czy łączyć
Z netem i jak czy wifi czy dane pakietowe
Tu jak zapomnę mam wlączone cały czas…non stop włączanie i wylączanie- lub bateria po paru hmm 2-3 godzinach pada

Brak dostępu do plików na karcie… z pozycji telefonu

Ogólnie żałuję że mam ten tel. Jako drugi, jest to zabawka do gier i nie wiem czy nie lepiej kupić jakiegoś x-boxa i tak na kablu i tak, a przynajmniej monitor większy
Moja opinia maxymalnie negatywna jako dla użytkownika korzystającego ze spisu tel, internetu, e-maila, komunikatorów internetowych…, przeglądarki internetowej.
Największym minusem jest BATERIA- dodam bluetooth który non stop rozłącza i przesłanie plików z lapa do lumii z win8 graniczy z cudem- nie wiem , może coś źle robie. Nokie E%@ podłączam przez bluetootch-a i mam polaczonego tak dlugo jak zechce

Szkoda ,że symbian nie jest rozwijany i np nie zaintalowany w lumii

" patrz ale nie dotykaj , dotykaj nie smakuj, smakuj nie połykaj"( Milton Adwokat Diabła

  #74 02.02.2014 15:36

Taaa, sentyment do Symbiana...
Właśnie z niego korzystam i pasuje się przesiąść na coś nowszego, rozważam Nokie Lumię 620 lub coś na Andoidzie (nie znam WP i Androida, więc i tak będę się musiał przestawić), ale opinie są tak skrajne...
Zmieniam telefony rzadko, (obecnie mam Nokię 5800XM odkąd pojawiła się na rynku:) i nie chcę kupić czegoś denerwującego

  #75 24.02.2014 20:52

Blokada ruchu w sieci to kwestia wyłączenia transmisji danych a nie "dostepu do internetu". Istotnie w pierwszych dniach systemu pewnych elementów brakowało jak chociażby możliwość zablokowania automatycznego obrotu ekranu, ale po paru aktualizacjach które pojawiają się regularnie system ma wszystko co może być potrzebne - korzystałem z tego android) przez zakupem telefonu z windows 8 i na pewno nie wrócę do androida. Android wiesza się średnio 3 razy w tygodniu (jak masz dobry tydzien bo potrafi i 2 razy dziennie), włączenie komorki trwa lata, windows jest stabilny, reaguje w czasie rzeczywistym niezależnie od uruchomionych aplikacji.
Jak tworzysz jakaś tandete opensource to nie dziw się, że waży mało w przeciwieństwie do stabilnego i komercyjnego systemu jakim jest windows.
Siedzę w branży IT od wielu lat i nie znam nikogo z wykształceniem IT kto by powiedział dobre słowo o androidzie po miesiącu korzystania z niego. Niestety ale produkty firmowane przez Google to kupa (z wyjątkiem przegladarki - tylko to im się udało).

  #76 04.03.2014 23:49

Matko boska... Wp8 dzwoni, pisze sms, robi fotki. Do ślubu fotki były robione full wypas aparatem a nie telefonem, fotki z kumplami na imprze telefonem robione są zajebiaszcze. W THIEFA GRAM NA LAPTOPIE, PRACUJE NA LAPTOPIE do filmów irzywam laptopa, do pracy urzywam laptopa. Jak bym miał nosić w kieszeni telefon z tymi wszystkimi funkcjami too nosił nym laptopa, proste koniec kropka

  #77 17.08.2014 14:13

HTC W8S to porażka.
1. Pamięć 4G telefonu to zdecydowanie za mało, jak wgrać jakakolwiek nawigację z mapami, powiecie że jest Google tak tylko trzeba mieć pakiet dostępu do Internetu, to samo tyczy się mm-sów.
2.Brak możliwości kontroli nad aplikacjami zajmującymi pamięć folder inne.
3.Kontakty import, "smiech na sali" . Bez konta w Microsoft nie zaimportujesz i to też nie poprawne a ile zachodu, można przez kartę sim, tylko w jakiej formie.
4. Komunikacja z komputerem bez Windows 8 nie ma racji bytu, muzyka,zdjęcia i tyle reszta synchronizowana z "chmurą"
Wszystkie systemy są nie doskonale ale ten podwójnie.
wkurzające jest to że Microsoft zbiera dużo prywatnych danych niby Im do niczego nie potrzebnych. Piszecie ze polityka Nokii wam się nie podoba, to jest firma Microsoftu, Skype też już jest pod ich skrzydlami.

  #78 19.10.2014 11:45

WP8.1 zjada każdego mulastego androida przy zwykłym prostym dwurdzeniowym procesorze, mam porównanie lumia 720 pracuje wiele razy płynniej niż flagowy Samsung S3. Choć kiedyś android mnie zachwycał to teraz tylko rozczarowuje problemami. Mam nadzieje ze juz nie długo to WP będzie górą;)

  #79 01.11.2014 23:54

@djfoxer: jak widać, jesteś nie douczony w kwestii wp8.. windows phone nie ma jakiej kolwiek kontroli nad transmisją danych... nie ma opcji ... więc zaczniesz pisać i krytykować kogoś o stwierdzone fakty sam się dowiedz coś na ten temat.. widać nie miałeś doczynienia z windows'em mobilnym ,,fujaro"

djfoxer   19 #80 09.12.2014 17:51

@ziomek 5258 (niezalogowany): Lekcje odrobione?