Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Intel NUC – Szczęśliwej drogi już czas...

Dzisiaj smutny dzień w historii naszego kraju... NUC porzucił mój dom, chociaż starałem się, żeby było mu u mnie jak najlepiej, starałem się go powstrzymać, to jednak odszedł, a raczej odjechał. Nie powiem, żebym nie tęsknił – zżyłem się z nim przez ten blisko miesiąc. Stał się pełnoprawnym mieszkańcem moich czterech kątów. Odjechał, hen daleko, ale na szczęście pozostawił po sobie dobre i gorące (:P) wspomnienia.

Na pożegnanie, po raz ostatni ochoczo zamrugał do mnie diodą, następnie jego pudełeczko kilkukrotnie odegrało muzyczkę Intela i zniknął w czeluściach pudełka po czajniku, jakim uraczył mnie Kristov :) Tak wyglądał, gdy widziałem go po raz ostatni:

Czym dla mnie był NUC?

Ten wpis będzie swego rodzaju zebraniem najważniejszych doświadczeń i przemyśleń jakie się pojawiły podczas testów.

NUC, czyli Next Unit of Computing – to mini komputer stworzony przez Intela. Określenie „mini” odnosi się tylko do rozmiarów, bo moc w nim drzemie spora. Ogromną zaletą urządzenia jest procesor i3, a co za tym idzie możliwość zainstalowania pełnoprawnego systemu operacyjnego. Rozmiarem urządzenie nie wiele przegrywa z Raspberry Pi, ale możliwościami zastosowania wygrywa na wielu polach.

Do czego przez te prawie 30 dni służył mi NUC? Na pierwszy rzut poszło zrobienie z niego domowego Media Center. Odtwarzanie filmów, słuchanie muzyki, radia – wszystko na co pozwala XMBC, które zostało zainstalowane na tym urządzeniu. Werdykt? NUC sprawdził się doskonale. Małe wymiary pozwalają schować urządzenie pod telewizorem, port HDMI ułatwia podłączenie go do TV, a przy tym eliminuje potrzebę użycia innych kabli. Do tego dochodzi ładny i estetyczny wygląd – nic dodać, nic ująć.

Kolejnym zastosowaniem było przetestowanie jak na NUCu sprawuje się Ubuntu i długo oczekiwany Steam. Miłym zaskoczeniem było całkowicie bezproblemowe zainstalowanie Ubuntu i obsłużenie wszystkich komponentów urządzenia. Instalacja Steama także poszła gładko. NUC nie jest jakąś potężną jednostką do grania, ale na średnich i niskich detalach radzi sobie z Team Fortress 2 dość dobrze, więc źle nie jest. Jako pseudokonsola dla nie bardzo wymagających graczy wystarczy. To był kolejny plus dla intelowskiej maszynki.

Trzecim podstawowym wykorzystaniem było stworzenie popularnej ostatnimi czasy usługi, jaką jest dysk online – Do tego testu posłużyło Ubuntu Server oraz ownCloud – łatwość z jaką instaluje się te dwa rozwiązania może obrazować to, iż robiłem to pierwszy raz i obyło się bez żadnych problemów czy niespodzianek. Chwila skupienia, przepisanie kilku linijek, konfiguracja routera i chmurka zaczęła działać. Szybko, stabilnie i można się było łączyć do niej z każdego skonfigurowanego urządzenia – bez różnicy czy to PC, smartfon czy tablet.

Ostatnim prezentowanym przeze mnie rozwiązaniem, które wynikło z potrzeby chwili, było oglądanie meczu Ligi Mistrzów na dużym ekranie, który dostępny był tylko poprzez streaming na stronie onet.pl – Teamviewer + pełnoprawna przeglądarka stworzyły zgrany duet, który sprostał w 100% oczekiwaniom.

Co jeszcze jest ważne?

Z ważnych rzeczy, oprócz wspomnianych wcześniej wydajności i małych rozmiarów, jest jeszcze energooszczędność. NUC pod tym względem pobił, co oczywiste, zwykłego PC, ale też - co może być zaskoczeniem – laptopa. Osiągi intelowskiego urządzenia w tej dziedzinie są naprawdę imponujące. Do tego dochodzi praktycznie bezgłośna praca – a to razem z malutką „prądożernością” sprawia, że NUC może być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie potrzebny jest komputer pracujący non stop.

Nie ma rzeczy idealnych

Przy okazji testów wyszło też kilka mankamentów, które opisywałem – główny to wysokie temperatury dysku mSATA. Jak zapewne pamiętacie, udało się go doprowadzić do 108 stopni, po czym wpadł w stan agonalny. Na szczęście, po jakimś czasie odzyskał przytomność i zgłaszał dalszą gotowość do pracy.

Testowanemu urządzeniu, według mojej oceny, brakuje kilku portów. Najbardziej odczułem brak portu LAN, wszelkie kopiowania plików, robienie kopii zapasowych w przypadku WiFi trwa wieki, po kablu byłoby wygodniej. Problemem może być też nieobecność dedykowanego wyjścia dźwięku – np. w postaci gniazda minijack. Kolejna, tym razem bardzo niezrozumiała decyzja Intela, to brak portu USB 3.0 – osobiście nie mam urządzenia wykorzystującego ten interfejs, ale prędzej będę miał takie, niż wykorzystujące Thunderbolt, który znajduje się na płycie NUCa.

To już wszystko było, ale...

O wszystkim co było wspomniane powyżej pisałem już w poszczególnych wpisach. Wczoraj, przy pakowaniu urządzenia do pudełka, pojawiła się kolejna, mała wada. Urządzenia, które ktokolwiek mi powierza, czy to do testowania czy do naprawy, traktuję z wielką ostrożnością, tak też było w przypadku NUCa. Testy, które wykonywałem – upadki, drgania – były robione pół żartem, pół serio. Urządzenie, gdy spadało, trafiało na dość grubą poduszkę, więc nie było szans, żeby coś się uszkodziło. A jednak doznałem zdziwienia, gdy przyjrzałem się z bliska obudowie. Materiał, który znajduje się na górnej części urządzenia jest z czerwonego plastiku, połyskującego plastiku... a to wiąże się z rysami. NUC nie był „szurany” górną częścią, nie był niczym rysowany, a zobaczcie jak wyglądają krawędzie. Zdjęcia wyolbrzymiają problem, bo specjalnie tak światło ustawiłem, ale nie usprawiedliwia to tego, że problem w jakimś stopniu istnieje.

Spełnione nadzieje?

Mimo wad, które albo mogą się nie ujawnić podczas normalnego użytkowania (grzejący się dysk), albo można się do nich przyzwyczaić lub z nimi żyć (brak portu LAN, USB 2.0), urządzenie zasługuje moim zdaniem na uznanie. Cierpi jeszcze na tzw. wady wieku dziecięcego, ale także dużo potrafi i w wielu miejscach może odnaleźć się znakomicie – od zwykłego komputera biurowego, który nie zajmuje nic miejsca (możliwość przyczepienia do monitora), poprzez domowe media center, kończąc na serwerze ftp czy dysku online.

Jestem entuzjastą nowinek technologicznych i testowanie NUCa sprawiło mi wiele frajdy (i chwil grozy :P), za którą chciałbym podziękować DP i firmie Intel. Urządzenie na dzień dzisiejszy jest bardzo dobre, ale może być jeszcze lepsze i wierzę, że kolejna generacja taka będzie. Jedyne co może zniechęcać polskich, potencjalnych odbiorców tego typu urządzeń, to cena, ale pewnie i ta będzie spadać z biegiem czasu.

Garść statystyk

Na koniec pobawię się w Banana, może nie zrobię takich wykresów jak On, ale kilka liczba przedstawię:

10 - 10 kwietnia przyjechał do mnie NUC (zbieżność z innym 10 kwietnia przypadkowa)
12 - liczba wpisów, które były owocem testowania
29 - tyle dni NUC był w moich łapskach
108 - maksymalna temperatura, jaką zaliczył dysk NUCa
323 - łączna ilość komentarzy pod moimi testami, nie licząc tego wpisu
20310 - łączna liczba wyświetleń moich wpisów odnośnie urządzenia (bez tego wpisu)

Większość komentarzy pewnie należy do mnie, ale co tam :P

Spis wpisów (w odpowiedzi na sugestię zoso71 :))

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
djDziadek   17 #1 07.05.2013 23:29

Trocheś NUCa przetyrał zanim się przyznał co potrafi :)
Ale cała seria wpisów super, zobaczymy co pokażą następcy....

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #2 07.05.2013 23:35

Cieszę się, że się podobało - jeszcze kilka pomysłów miałem na wykorzystanie, ale zabrakło czasu, ostatnio wiele się dzieje w życiu i tak się dziwię, że tyle udało się zrobić :)

djDziadek   17 #3 07.05.2013 23:46

@Gowain - zniszczyłeś NUC-a a teraz rozwaliłeś stronę DP - Na stos !! :P:P:P

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #4 07.05.2013 23:51

@djDziadek to jest nowa wersja dp pewnie, chcieliście lżejszy layout to jest i ten Responsive Web Design - szał :)

A tak serio to przytaczając Kargula: "Ja tylko pociągnął" :P

-edit
Eee, wróciło do normy, a już się obawiałem, że nastały czasy płatnych cssów :P

Autor edytował komentarz.
tomimaki   6 #5 08.05.2013 00:27

Przez tą wysoką temperaturę właściwie sprzęt do bani. :P

gowain   21 #6 08.05.2013 00:37

@tomimaki nie ma jak rzeczowy argument... temperatura rośnie do poziomu uniemożliwiającego pracę tylko podczas pełnego, długotrwałego obciążenia - czyli czegoś co praktycznie nigdy nie będzie miało miejsca przy zastosowaniach takich jak podałem. Czepić się można wszystkiego...

Autor edytował komentarz.
djDziadek   17 #7 08.05.2013 01:46

W zasadzie to fajny sprzęt ale nie nadaje się do lansu, znajomi mogą go nie zauważyć :P
Szkoda, że strona wróciła do normy, było tak hardcorowo ;)

januszek   22 #8 08.05.2013 06:25

Muszę się przyznać, że z jakiegoś nieokreślonego powodu, ta sprawa z grzejącym się dyskiem ssd nie daje mi spokoju ;)

FaUst   13 #9 08.05.2013 07:04

To znaczy tylko, tyle, że niedługo NUC wyląduje u mnie...Już nie mogę się doczekać tej melodyjki "na otwarcie"

gowain   21 #10 08.05.2013 08:19

@FaUst melodyjki się nie możesz doczekać... Nie chciałbym Cię rozczarować, ale jak otwieram drzwi do domu to owa melodyjka mnie wita... myślałem, że wystarczy Ci ta z filmiku, z rozpakowywania :P żartuję, żartuję - wszystko gra i bucy :)

Semtex   19 #11 08.05.2013 08:31

@gowain

Bardzo dobra seria, miło się czytało, miło się męczyło o temperatury :D
IMO> Masz nagrodę w kieszeni :P

gowain   21 #12 08.05.2013 09:06

@semtex, jeszcze miesiąc testów przed nami - mam nadzieję, że zmobilizowałem trochę następnych testujących do wysiłku :P A i nie można zapominać o bardzo fajnych wpisach lukasamd - też bardzo rzeczowo i dogłębnie przeprowadził testy :) Pożywiom uwidim

zoso71   10 #13 08.05.2013 09:10

Bardzo fajny cykl i przeprowadzone testy ;-)
Jedynie uzupełniłbym końcówkę tego wpisu "Spisem treści" jako bezpośrednie odnośniki do wszystkich Twoich wpisów na temat NUC'a.

gowain   21 #14 08.05.2013 09:23

@zoso71 ehh, myślałem, że mi się upiecze z tym spisem... to jest jedyna rzecz, której nie lubię robić na blogach - wstawianie linków jest jakieś takie nieintuicyjne :P Ale zmusiłem się i wstawiłem :)

zoso71   10 #15 08.05.2013 09:50

Super. To nie tylko zachęca do przeczytania innych wpisów, nie tylko ułatwia drogę do nich ale także pokazuje, że sporo pracy włożyłeś w testowanie ;-)

Rychu_z_Pragi   4 #16 08.05.2013 11:19

@januszek: "Muszę się przyznać, że z jakiegoś nieokreślonego powodu, ta sprawa z grzejącym się dyskiem ssd nie daje mi spokoju ;)"
No właśnie. Nie wiem do końca, czy autorowi udało się skutecznie zatrzeć to WRAŻENIE. Mimo podjętych prób ( jak widać na załączonych obrazkach).
Ale niech to pozostanie jego i NUCentego tajemnicą :-P

Vilo   1 #17 08.05.2013 11:52

Za taką sumienność przy wpisach powinieneś dostać tego NUC'a w prezencie :D
Poczekam na kolejną wersję, aż go poprawią i na pewno stanie pod moim telewizorem! Przyczyniłeś się do tego ;)

Axles   18 #18 08.05.2013 13:34

Niee znów ty :P i twoje wpisy o NUC. Najwyraźniej chcesz by wrócił do ciebie na zawsze :)
A tak serio to jak zwykle ciekawie się czytało.

januszek   22 #19 08.05.2013 13:58

@Rychu_z_Pragi: Nie chodzi mi o Autora ani o sam wpis. Chodzi mi o to, czy opisana przez gowaina przypadłość dotyczy tylko tego konkretnego egzemplarza dysku czy też jest to sygnał, że ogólnie na sprawę patrząc dyski SSD mają jakiś problem z chłodzeniem? ;)

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #20 08.05.2013 15:13

@Vilo hehe, no kolejna wersja powinna być już dopracowana, także mam nadzieję, że uda się zakup.

@Axles rozważam jeszcze jeden wpis, bo nasunął mi się pewien temat :P

@januszek, też myślę, że to coś z samym dyskiem, nie ma żadnej obudowy, żadnego radiatora, który odbierałby ciepło, więc może to być tego wina.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #21 08.05.2013 18:12

Gowain, odwal się już od tego tematu bo nam z FaUstem niewiele do opisania zostało... :P

Jim1961   7 #22 08.05.2013 18:14

@januszek:
ja testowałem dwa takie dyski i z oboma były podobne problemy, więc to nie wina egzemplarza

gowain   21 #23 08.05.2013 18:34

@Pangrys, że tak trochę szyderczo powiem - Ile osób, tyle pomysłów, a że ja byłem pierwszy... :P

arlid   16 #24 08.05.2013 18:46

Wiesz, jakoś tak szkoda. Ciekawe te Twoje wpisy były i bardzo pomysłowe :) Niby nie miałem tego urządzenia u siebie, ale z chęcią bym jeszcze poczytał czy coś wykombinowałeś nowego. Wpisy świetne :) Sam NUC o ile ma wady (co ich nie ma), ma tez swoje plusy, a jednym z nich jest jego rozmiar - niedługo być może i pendrivea nie będzie potrzeba :)

ukad   1 #25 08.05.2013 21:36

Nie Wy tylko ja byłem pierwszy.

foreste   16 #26 08.05.2013 22:32

Mnie ciekawi ta melodyjka intela muszę znalesc ten układzik montowany w pudelkach ;D

juliuszk   5 #27 09.05.2013 14:37

Hej, jesli chodzi o brak Lan, to jest proste rozwiazanie. Aktualnie dostepne sa 2 warianty NUC-powiedzmy czerwony z Thunderbolt, 1 HDMI i czarny z Lan i 2 HDMI ale bez Thunderbolta. Pozostale parametry bez zmian. Wkrotce beda tez modele z USB 3.0 i mocniejszymi procesorami.

Autor edytował komentarz.
Songokuu   15 #28 09.05.2013 14:58

No i dali dziecku zabawkę z pozytywką to prawie że zepsuł :P
Bardzo fajne wpisy, Gowain wykosiłeś konkurencję :D

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #29 09.05.2013 16:29

@juliuszk tak, tak wspomniałem o tym bodajże w poprzednim wpisie. Tak jak pisałem - pierwsze modele - jak to zazwyczaj bywa - posiadają syndrom wieku dziecięcego, kolejne zapowiadają się smakowicie :)

@Songokuu kusił mnie ten mechanizm grający :P Ale widziałem, że nie tylko mnie i ktoś kto miał NUCa przede mną próbował dobrać się do niego, trochę "męcząc" opakowanie...

drobok   14 #30 09.05.2013 16:49

Tak, tak !! Przyznaj się, to tobie się nie udało do niego dobrać :P

KyRol   19 #31 10.05.2013 10:15

@FaUst:

Jak zaczniesz testy i jeśli pozwolisz, to sprawię, że temat testów NUCa okaże się wręcz nie poczęty ;P

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #32 10.05.2013 14:28

FaUst tylko pamiętaj, że nie możesz mieć własnego zdania i wszelkie próby narzekania na dystrybucje Linuxa skończą się wojną domową, a do tego nie próbuj porównywać NUCa do Raspberry Pi ani do Odroida, bo skończy się obrażeniem się Jegomościa na cały świat.