Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Intel NUC - raz jeszcze - obiecuję, że ostatni :)

Dzisiaj rano dostałem paczkę... a nie to już było :P Wiem, że macie już dość moich wpisów traktujących o intelowskim minikomputerze, ale nasunęła mi się jeszcze jedna myśl i bynajmniej nie była o pognębieniu kolejnych testujących :P, ale była to myśl o syndromie microsoftowego Surface RT. Czy ktoś z obecnych na sali widział gdzieś reklamę urządzeń z serii Next Unit of Computing? Czy ktoś z Was wcześniej słyszał o takim urządzeniu? Wcześniej - w rozumieniu przed pojawieniem się dobroprogramowej akcji „Przetestuj sprzęt od Intela, wygraj nagrody!”. Ja nie, a śledzę praktycznie codziennie tzw. mainstream technologiczny. Stąd też poniekąd moje skojarzenie z Surface RT – które aspiruje do miana porzuconego dziecka Microsoftu. Ale czy na pewno jest podobnie z intelowskim urządzeniem?

Betatesty?

Czy Intel reklamuje NUCa? Nie widziałem nigdzie – chociaż można uznać, że akcja DP ma to właśnie na celu – my, szarzy czytelnicy DP, robimy jakby nie było PR Intelowi – co dostajemy w zamian? Nie wiem jak inni, ale ja przednią zabawę, nową wiedzę, garść ciekawostek – czyli obopólna korzyść. I Intel zadowolony (zwłaszcza z moich szkalujących wpisów o temperaturach :P), i ja zadowolony.

Ale co będzie po skończeniu akcji blogowania? Płyty główne, dyski – myślę, że sobie poradzą – w tego typu komponentach zawsze jest wybór i zazwyczaj dobrze wykonane sprzęty cieszą się „wzięciem”. Jednak specyfika rynku minikomputerów wydaje mi się inna. Nieobecność na większą skalę tego urządzenia w mediach nasuwa mi na myśl prowadzenie betatestów na tych, którzy zdecydowali się NUCa kupić. Jest to dobre urządzenie – temu nie sposób zaprzeczyć, ale może być dużo lepsze i sądzę, że Intel też to wie. Wypuszczając na rynek pierwszą wersję, producent bada i analizuje zachowania konsumentów. Kłopoty z dyskiem, z ogólnym chłodzeniem urządzenia, brak USB 3.0 poniekąd potwierdzają moją tezę. NUC wygląda trochę na wypuszczony w pośpiechu i... oprócz testów w różnych portalach, magazynach – zupełnie niewidoczny. Celowe zagranie? A może coś zupełnie odwrotnego - niewiara, że ten sprzęt może odnieść sukces? Mam nadzieję, że jednak pierwsza propozycja.

Głównymi dwoma zaletami intelowskiej maszynki jest rozmiar i energooszczędność. Dwa priorytetowe założenia są spełnione, a przecież resztę można dopracować. I tutaj powróćmy do pierwotnej tezy – syndrom Surface RT. Według mnie Microsoft wypuścił urządzenie z systemem Windows RT, żeby sprawdzić jak rynek zareaguje, czy takie urządzenie się przyjmie, czy cena będzie odpowiednia, sama konstrukcja, rozmiar – podobnie, wydaje mi się, że robi Intel – nie reklamuje urządzenie (choć MS reklamował), nie namawia nachalnie ludzi na kupno, zatrudniając tuziny marketingowców. Przyczajony obserwuje, żeby zaskoczyć nas drugą wersją, bogatszymi modelami – już słyszymy, że nowe modele mają mieć USB 3.0, idę o zakład, że będzie sporo rzeczy poprawionych, dopasowanych i może samo urządzenie będzie tańsze? Ale czy jest „z czego schodzić” z ceny?

Drogi desktop czy tani minikomputer?

„Gołe” urządzenie – czyli bez dysku, bez modułu wifi i bez ramu – kosztuje na naszym rodzimym portalu aukcyjnym ok. 1200zł, do tego doliczmy 250zł za RAM (2x4GB), dysk mSATA 128GB – 500zł, karta Wifi 30zł – razem 1980zł. Trochę sporo jak na desktopa z procesorem i3, ale czy można traktować ten sprzęt na równi z desktopami - kilkanaście razy większymi i szumiącymi? W zastosowaniu tak, ale w przypadku NUCa płacimy „ekstra” za komfort pracy i za małe wymiary, więc bardziej odpowiednim byłoby porównanie z komputerami z rodziny nettopów. Tyle, że w przypadku większości nettopów mamy różnicę w postaci procesora – najczęściej montowany jest intelowski Atom, a w NUCu, jak już wspomniałem, siedzi i3. Wydajnościowo, jak wynika z tego testu, większość wyników świadczy na korzyść i3 –w codziennej pracy wydaję mi się, że też dużo lepiej sprawowałby się i3 – jeśli jest inaczej, to wyprowadźcie mnie z błędu :) Dlaczego akurat taki „atomowy” procesor wybrałem do porównania? Odpowiedź jest prosta, ponieważ siedzi w podobnym cenowo sprzęcie – Asus EeeBox PC EB1503.

Czym się różnią oprócz procesora? EeeBox ma w cenie Windowsa (duża zaleta), ale jest prawie 10cm większy na wysokość i na szerokość od NUCa – sporo. Dzięki temu ma dużo więcej portów, napęd optyczny, ale ma podstawową wadę – ograniczenie RAMu do 4GB – licho jak na dzisiejsze czasy i licho przy zestawieniu z urządzeniem spod znaku Intela, gdzie mamy możliwość zamontowania 32GB pamięci RAM. Czyli jakby nie było porównanie też średnio wyszło. NUC jest jeszcze mniejszy od nettopów i często wydajniejszy. Na chwilę pomyślałem o porównaniu z R-Pi, ale nie ma czego zestawiać – R-Pi to konstrukcja do zupełnie odmiennego zastosowania i nie aspirująca do miana desktopa.

Podsumowanie podsumowania

Jak widać NUC to inna liga, to nowa liga, stworzona przez Intela i na razie bez konkurencji. Stąd też trudność z porównaniem tego urządzenia do jakiegokolwiek innego. Stąd też może omawiana przeze mnie teza o badaniu rynku. Intel wprowadzeniem najpierw terminu Ultrabook, a później zaprezentowaniem konkretnego sprzętu, spełniającego kryterium tej definicji, pokazał, że ma obraną wizję na przyszłość – wizję tą można opisać trzema cechami – mobilność, lekkość i wydajność. W przypadku Next Unit of Computing wydaje się, że jest to podobna ścieżka, ale brak jej takiej pewności jak w przypadku Ultrabooków, gdzie obecność w mediach była i jest nadal ogromna. Mam nadzieję, że konkurencja szybko pojawi się w tym segmencie, a tym samym wymusi na Intelu więcej odwagi, bo sprzętowi niewiele brakuje do sukcesu rynkowego.

Tym samym zakańczam już definitywnie moją serię wpisów o NUCu :)
 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
wojtekadams   18 #1 10.05.2013 23:05

@gowain
``Jak widać NUC to inna liga, to nowa liga, stworzona przez Intela i na razie bez konkurencji.``
Mi NUC od razu skojarzył się z nowszymi wersjami Maca Mini, więc się trochę z tym nie zgodzę :P

Napisano z Dell XPS 12 Duo ;)

dragonn   11 #2 10.05.2013 23:08

Na pewno nie ma to porównania do R-Pi, ale ostatnio sam robię multmedia center na cubieboard, podobne sprzętowo ale mocniejsze od R-Pi i stwierdziłem że tego typu sprzęt daje radę ;), brakuje tylko troszkę lepszego wsparcia samego producenta procesora - do większość rzeczy są dostępne źródła, ale często licencja nie umożliwia załączenia ich od innych projektów. Tak że musiał ręczeni sam kompilować specjalną wersję xbmc z wsparcię dla CedarX, ale po tym działa ładnie. NUC jest na pewno bardziej przeznaczony dla szarego zjadacza chleba ;).

Fanboj O   9 #3 10.05.2013 23:09

"Ultrabook (...) wizję tą można opisać trzema cechami – mobilność, lekkość i wydajność."
Albo dać konsumentom MacBook Air w wersji PC. Żadna to wizja.
Uprzedzając apple hejty, nie twierdzę, że Air nie był na niczym wzorowany.

"Jak widać NUC to inna liga, to nowa liga, stworzona przez Intela i na razie bez konkurencji."
Fakt, Mac mini "chodzi" w innej wadze, nie-PC.

gowain   19 #4 10.05.2013 23:12

Jeśli chodzi o Maca Mini to też jest większy od NUCa o 10cm na każdym boku - czyli jest na równi z nettopami, tylko ładniejszy i z "jednolitego kawałka aluminium" :P NUC jest naprawdę mały :)

--edit
Tak rozmiarowo wygląda porównanie Maca Mini z NUCem: http://img707.imageshack.us/img707/7945/macminivsnuc.jpg Chyba się teraz ze mną zgodzicie, że to nowa liga? :)

Autor edytował komentarz.
gowain   19 #5 10.05.2013 23:13

@wojtekadams tylko wiesz... nie urwij rameczki :P

Fanboj O   9 #6 10.05.2013 23:30

"Jeśli chodzi o Maca Mini to też jest większy od NUCa o 10cm na każdym boku (...) NUC jest naprawdę mały"

Pudełeczka oparte o VIA Pico-ITX były chyba jeszcze mniejsze od NUC-a. I zaprezentowane około 2008 roku.

  #7 11.05.2013 02:02

Jak dla mnie Ultrabooki to cienkie laptopy a NUC to mniejszy nettop, a nie żadna nowa oh ah liga :) Nie jestem hejterem, ale widać Intel musi wszystkim wmówić że to coś nowego żeby sprzedać swoje produkty...

sgj   11 #8 11.05.2013 03:07

"Jak widać NUC to inna liga, to nowa liga, stworzona przez Intela i na razie bez konkurencji."

Nowa liga... Bierzemy pomysł od konkurencji i robimy coś o wymiarach takich samych jak konkurencja ma w ofercie od wielu lat. Dla odmiany żeby było szybciej od konkurencji wsadzmy jeden z naszych mobilnych procesorów o małym poborze mocy. I jest. Rewelacja. Wynaleźliśmy koło na nowo.

No tak, ale przecież niektóre rozwiązania konkurencji również stosują konfiguracje oparte na intelu. Ale one są takie strasznie wielkie. Ciekawe czemu? Pewnie dlatego żeby się nie przegrzewały i miały komplet wejść/wyjść...

Autor edytował komentarz.
gowain   19 #9 11.05.2013 10:21

"Bierzemy pomysł od konkurencji i robimy coś o wymiarach takich samych jak konkurencja ma w ofercie od wielu lat" - konkrety proszę, bo tak to ja też mogę pisać. Jeżeli mówisz o pico-itx to jest to martwe rozwiązanie.

"No tak, ale przecież niektóre rozwiązania konkurencji również stosują konfiguracje oparte na intelu. Ale one są takie strasznie wielkie." - to się zdecyduj, albo konkurencja robi sprzęt o takich samych wymiarach, albo robi "strasznie wielki" - bo nie rozumiem Twoich zarzutów...

  #10 11.05.2013 11:16

Taka mała uwaga do :
„Gołe” urządzenie – czyli bez dysku, bez modułu wifi i bez ramu – kosztuje na naszym rodzimym portalu aukcyjnym ok. 1200zł, do tego doliczmy 250zł za RAM (2x4GB), dysk mSATA 128GB – 500zł, karta Wifi 30zł – razem 1980zł. Trochę sporo jak na desktopa z procesorem i3, ale czy można traktować ten sprzęt na równi z desktopami - kilkanaście razy większymi i szumiącymi? "

Na rynku są dostępne nettopy z A10 lub A8 Trinity w cenie do 2 tys złotych. Po pierwsze gabarty podobne a po drugie wydajność sekcji graficznej jest znacznie lepsza niż w Intelu, nie wspominając już o dostępności USB 3.0 oraz LAN.

sgj   11 #11 11.05.2013 11:47

" Jeżeli mówisz o pico-itx to jest to martwe rozwiązanie. "

Nie wiedziałem że martwe rozwiązania to takie które mają się dobrze i są cały czas w sprzedaży...
Zresztą NUC to jest praktycznie to samo tylko ograniczone do gotowego urządzenia.


" to się zdecyduj, albo konkurencja robi sprzęt o takich samych wymiarach, albo robi "strasznie wielki""
Ja wiem że sztuka czytania jest trudna dlatego jeszcze raz.

Rozwiązania oparte na platformie konkurencji. Te same wymiary. Produkowane od 2007 roku. Swoją drogą są też takie wielkości połowy NUCa...

Rozwiązania konkurencji oparte na intelu. Większe bo projektanci potrafią myśleć i nie próbowali przesadzać z upchaniem całości tak, żeby całość jednak działała poprawnie.

Autor edytował komentarz.
gowain   19 #12 11.05.2013 12:08

"Nie wiedziałem że martwe rozwiązania to takie które mają się dobrze i są cały czas w sprzedaży... " - mówisz o czymś takim? http://www.ebay.com/itm/Axiomtek-PICO-ITX-PICO821-Atom-Z530-1-6GHz-w-Cable-kit-D...

Dużo słabsze i dużo droższe? Do tego ledwo dostępne na rynku.

"Swoją drogą są też takie wielkości połowy NUCa..." - linki, linki - chyba, że mówisz o R-Pi, ale nie wiem czy widzisz różnicę - NUC to pełnoprawny desktop, przy nim R-Pi to zabawka do eksperymentowania.

"Rozwiązania konkurencji oparte na intelu. Większe bo projektanci potrafią myśleć i nie próbowali przesadzać z upchaniem całości tak, żeby całość jednak działała poprawnie." - NUC też działa poprawnie, grzejący się dysk, jest problemem producenta dysku, nie problemem jako tako NUCa.

Czytasz wybiórczo wpis i to co piszę w komentarzach, do tego piszesz o jakimś mitycznym sprzęcie, nie mówiąc, nie linkując co to za sprzęt... więcej powagi. Ja jestem świadom wad NUCa, pisałem o nich wiele razy, ale jak na razie Ty nic konkretnego nie napisałeś, co by miało obalić moje zdanie o nowej lidze. Same ogólniki, do których nie masz jak na razie potwierdzenia.

Autor edytował komentarz.
sgj   11 #13 11.05.2013 12:30

"NUC to pełnoprawny desktop"

Pełnoprawny desktop to taki do którego można chociazby podłączyć dowolne głośniki...
Pełnoprawny desktop pozwoli podpiąć dowolny monitor.

Autor edytował komentarz.
W_tym_temaciE   5 #14 11.05.2013 12:32

"ale czy można traktować ten sprzęt na równi z desktopami - kilkanaście razy większymi i szumiącymi?"
Jak ´ desktop´ to najtańszy komputer z marketu, to szumi.
Przy dobrej klasy Pc'cie NUC będzie głośny. Bo i3 można dobrym chłodzeniem pasywnie chłodzić....
A zresztą, jeśli dobre wentylatory są na ~700 rpm, to komputer jest niesłyszalny :]

gowain   19 #15 11.05.2013 12:50

@sgj dalej zero konkretów z Twojej strony. Zarzuciłeś coś, a podania dowodów unikasz? Ja Ci odpowiem przewrotnie podłącz do 5-letniego komputera dowolny monitor z wejściem tylko hdmi? O, nie da się bez specjalnych przejściówek - czyżby 5-letni komputer z tego powodu tracił miano desktopa?

@W_tym_temaciE nie wiem trochę do czego bijesz, twierdząc, że przy dobrej klasy PCie NUC będzie głośny, skoro domyślam się, że nie widziałeś NUCa w akcji. Podczas zwykłej pracy słychać tylko leciutko, po nadstawieniu ucha delikatne piszczenie, którejś cewki. Żadnego wentylatora nie słychać, więc nie wiem o co Ci chodzi z tą głośnością. Teoretyzować też mogę, ale chyba nie o to tutaj chodzi...

Autor edytował komentarz.
sgj   11 #16 11.05.2013 12:59

"dalej zero konkretów z Twojej strony. Zarzuciłeś coś, a podania dowodów unikasz?"

Mobile ITX.....


Swojądrogą ciekawe że Ty nazywasz NUCa nową ligą a reszta świata jednak może nazywać rzeczy po imieniu i po prostu wprost twierdzi że to jednak pico-itx...

Autor edytował komentarz.
gowain   19 #17 11.05.2013 13:05

Mobile ITX? Przecież tego także w ogóle nie ma na rynku, chociaż zapowiedzi są od 3-4 lat. W dodatku obsłuży max 512 RAMu, to nazywasz pełnoprawnym desktopem? No błagam - sam się motasz w tym co piszesz.

Reszta świata - uuu, znacz całą resztę świata... nie no szacunek. Pokaż mi tą resztę świata. Dalej zero konkretów. Pokaż mi produkty będące na rynku, a nie jakieś prototypy, czy wynalazki VIA, które istnieją w pojedynczych egzemplarzach. Takiego NUCa można kupić w wielu polskich sklepach internetowych, a Twoje skamieliny istnieją tylko w internecie, naprawdę nie widzisz różnicy, czy tylko piszesz dla pisania?

Autor edytował komentarz.
Ave5   8 #18 11.05.2013 14:22

Można zaklinać rzeczywistość że nie, ale NUC to po prostu mały komputerek rozmiarami podobny do HTPC, Maca Mini itp. tylko ciut mniejszy. I pod tym względem faktycznie jest inny, z drugiej jednak strony, kto wie czy Mac mini 2013/2014 nie będzie ciut mniejszy?

Natomiast jeśli idzie o nazwę, to takie małe komputerki zamiast dużych wież MOGĄ być kolejnym krokiem ewolucji PC. Pod warunkiem jednak, że zapewnią wydajność klasycznego PC z zyskiem w postaci mniejszego rozmiaru. Inaczej skończy się jak na laptopach, które nie wyparły całkiem Pecetów bo niekoniecznie zawsze je dobrze zastąpią. Przy czym ja uważam, że nazwa jest zbyt szumna i ostentacyjna, ale to już marketing.

'Pełnoprawność' jest IMO bardzo subiektywna. Dla mnie taki NUC byłby pełnoprawnym PC, bo zainstalowałbym na nim Netrunnera i grał w prostsze produkcje. Dla grafika czy zapalonego gracza niekoniecznie, bo może nie starczyć mocy.

gowain   19 #19 11.05.2013 14:31

@Ave5 to fakt, kolejne sprzęty mogą być mniejsze, ale na dzień dzisiejszy (tutaj pomogę sgj, bo widzę, że nie znalazł linków...) konkurencją rozmiarową i wydajnościową jest chyba jedynie ZBOX Nano ID61 http://allegro.pl/zotac-zbox-nano-id61-plus-2gb-320-hdd-gw-fv-raty-i3196114551.html. MacMini aż tak ciut większy nie jest - jest praktycznie raz większy (2 razy większy?) od NUCa. Co do samej nazwy to się nie określałem, ale uważam, że jest co najmniej dziwna. Skrót pasuje, rozwinięcie średnio :)

Co do tego, że mogłoby nie starczyć mocy - instalowałem na nim najnowszego Photoshopa, do zwykłej, graficznej pracy nadaje się jak najbardziej, chociaż mógłby być pewnie problem przy dużych plikach - plakaty a1, billboardy itp. Natomiast na pewno braknie mocy przy grafice 3d, albo obróbce filmów - ale te branże charakteryzują się potrzebą porządnego sprzętu.

arlid   15 #20 11.05.2013 18:02

Nowoczesność, nowości maja swoją cenę. Jednak może z czasem to się bardziej "ustabilizuje" i wtedy będzie na pozór dostępniejsze :)

Fanboj O   9 #21 11.05.2013 21:26

"pico-itx to jest to martwe rozwiązanie"
@gowain
Ja bym pogdybał, jakim rozwiązaniem za rok będzie NUC.
Z samej miniaturowości Intel raczej bicza nie ukręci. Wszak telewizory fabrycznie są coraz bardziej "smart i wypasione", więc po cóż podłączać NUC-a? Podłączać NUC-a do monitora, żeby mieć miniaturowy komputer i gryźć się z ograniczeniami? To może lepiej barebone PC, media center PC a może lepiej pełny PC bez łaski.
Na dzień dzisiejszy jakimś rynkiem są telewizory bezandroidowe. Ale na ile starczy?

gowain   19 #22 11.05.2013 21:32

@Fanboj O dlatego też pisałem, że kolejna wersja powinna być bardziej atrakcyjna. Ograniczenia to temat względny z jednej strony mamy brak kilku portów, z drugiej mamy hdmi, thunderbolt, WiDi i bluetootha w standardzie. Zależy co kto potrzebuje.

Fanboj O   9 #23 11.05.2013 22:50

" kolejna wersja powinna być bardziej atrakcyjna. (...)Zależy co kto potrzebuje."
Po pierwsze, najważniejsze, fajnie byłoby, gdyby konsument cośkolwiek wiedział o istnieniu takich wynalazków. Trochę interesuję się "komputerami" i o ile o ultrabookach było w branży głośno o tyle o miniaturce NUC dowiedziałem się dopiero na blogu DP. Nie ma akcji "informacyjnej", żadnego głośnego announcement-u. W jaki sposób wytworzyć na rynku potrzebę posiadania NUC-a w jakiejkolwiek wersji? Z partyzanta?

gowain   19 #24 11.05.2013 23:09

@Fanboj O a czytałeś powyższy wpis? :) Właśnie pisałem o tym, że wypuszczenie pierwszej wersji wygląda jak betatesty - brak obecności w mainstreamie, jedynie widać testy po różnych portalach. Moim zdaniem to jest niepewne sprawdzanie jak zareaguje rynek na takie urządzenie. Jest to totalnie odmienna strategia niż w przypadku Ultrabooków, które były i są masowo reklamowane. Jak sytuacja się rozwinie, to nie mam pojęcia, ale potencjał w urządzeniu jest.

sgj   11 #25 11.05.2013 23:37

"Reszta świata - uuu, znacz całą resztę świata... nie no szacunek. Pokaż mi tą resztę świata."

Jeżeli jesteś przynajmniej średnio inteligentny to powinieneś dojść do tego że nie jesteś jedyną osobą która testowała NUCa a przed tobą było dziesiątki portali z całego świata.

Głoś sobie swoją jedyną słuszną prawdę. Ja odpuszcze, bo widzę że i tak żadne argumenty nie docierają. Szczególnie po tym jak część które nieodpowiadały zostały sprytnie pominięte...

Autor edytował komentarz.
gowain   19 #26 11.05.2013 23:51

@sgj ale na boga, podaj jakiekolwiek linki do choćby jednego z tych dziesiątek portali, które NUCa nazywają pico-itx, błagam - nie zostawiaj mnie w tej niepewności...

Ja pomijam rzeczy, które mi nie odpowiadają? Próbuję od samego początku uzyskać od Ciebie chociaż jeden link potwierdzający Twoje tezy - a Ty z premedytacją pomijasz ten fakt i odwracasz kota ogonem. Brawo - Ciśnie mi się tylko na myśl: Haters gonna hate

Autor edytował komentarz.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.