Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

NUC vs Gowain – 0:1

Tak sobie czytałem wpis deepone z początków testowania dysku SSD i trochę pozazdrościłem… nie ukrywam, że takiego urządzenia jeszcze nie mam, ale cały czas się nad nim zastanawiam. Ale zaraz… NUC ma dysk SSD, co prawda w postaci mSATA, ale jakby nie było SSD. Pomyślałem, że zrobię testującym te dyski małą konkurencję. Skoro to Intel, to powinien mieć porządne komponenty w środku. Ściągnąłem programiki z przedrostkiem Crystal w nazwie i odpaliłem – pierwszy na taśmę poszedł CrystalDiskInfo, w końcu trzeba na początku sprawdzić jak wygląda kondycja dysku. Wszystko idealnie, oprócz… temperatury. Gdy urządzenie jest w stanie spoczynku, temperatura dysku wynosi ok. 55 stopni. Dosyć sporo, ale pomyślałem, że może mSATA tak ma – w końcu to goła karta, bez żadnej obudowy, radiatorów itp.

3...2...1... Houston życzymy udanego lotu!

Kondycja sprawdzona, czas wziąć się za test. Do tego procederu posłużył CrystalDiskMark – chyba najczęściej używana aplikacja do katowania dysku. Odpaliłem domyślny test i obserwowałem wyniki.

Pewnie zauważyliście, że nie tylko wyniki się zmieniają. Tak, temperatura gwałtownie rośnie. Miałem pewne obawy, czy nie przerwać czasami testu, ale czego się nie robi dla nauki! :P Przy 99 stopniach zorientowałem się, że to nie temperatura nie rośnie, ale program ma ograniczenie – więcej niż te 99 stopni nie pokazuje. Temperatura stała tak kilkadziesiąt sekund, a następnie wyskoczył alert z błędem odczytu:

Nie jest dobrze, nie jest dobrze...

Nie jest dobrze - pomyślałem, trzeba było przerwać. Test sam się przerwał, okienko zamknąłem, zaczęły się pojawiać informacje nad zegarem, że usunięty został dysk SSD, nieznaleziony kontroler, odłączone WiFi i tak dalej… i wtem, Windows postanowił rozpocząć strajk, który przyjął postać nowego BSoD – tak! System bezczelnie się wysypał.

Wysypał się, to się wysypał – teraz się musi pozbierać. Próba ponownego uruchomienia i konsternacja...

Nie ma bootowalnego dysku, wchodzę do Biosu – brak dysku. Szlak go trafił - pomyślałem – Trzeba było schować do kieszeni swoje chore, naukowe ambicje. Oczywiście wykonałem kilka resetów, ale moja mina była coraz bardziej nietęga. Już zacząłem sobie układać w głowie co powiem Krogulcowi, czy pisać maila jeszcze dzisiaj, czy może zadzwonić jutro z „dobrymi” wieściami. Potem, jak wiadomo, zazwyczaj przychodzi etap zwalania winy na innych. Tak też w myślach robiłem – „Ooo, a to pewnie Intel dał jakiś trefny egzemplarz”, „Eee tam, pewnie coś było nie tak, jakoś się to wytłumaczy”, mijały minuty, a NUC dalej odmawiał posłuszeństwa.

Show me Your soul

Pomyślałem, że może coś w środku będzie widać – Jak pomyślałem, tak też zrobiłem. Śrubokręt w rękę i odkręcamy. 4 śrubki, słownie CZTERY wystarczą, żeby dobrać się do wnętrza. Szybki ogląd sytuacji:

Powiem szczerze, myślałem, że będzie to wszystko bardziej „upchane”, a tutaj zaskoczenie na plus. Jeszcze by się sporo rzeczy zmieściło :) Wracając do meritum, znalazłem „winowajcę”, czyli dysk SSD:

Skoro to zestawy do samodzielnego kompletowania, to nie czułem się ograniczony, żeby czegoś nie odkręcać. Wykręciłem śrubkę, pooglądałem, ale nic szczególnego nie da się zauważyć. Żadnych oznak samozapłonu :P Poskręcałem wszystko do kupy, o dziwo nie została mi ani jedna śrubka – rzadko się to zdarza...

Chwila prawdy

HDMI podłączone z powrotem, zasilanie także – czas próby. Odpalam, poprzez naciśnięcie magicznego guziczka Power na obudowie. Obraz się pojawia. Ekran z logo Intela – to już znamy... Uff! Jest i logo Windowsa, system się ładuje, jest ekran logowania – już dawno się tak nie cieszyłem na widok kafli!

Podsumowanie

Już na pierwszy rzut oka, po tej historii widać, że sprzęt ma problemy z temperaturami. Zwykłe biurowe prace na pewno nie doprowadzą dysku do takiego stanu, ale trzeba by się było zastanowić czy ciągłe utrzymywanie się tak wysokiej temperatury, nawet w stanie spoczynku, nie wpłynie negatywnie na żywotność dysku.

Całe urządzenie jest niemal bezgłośne, jedynie przy przystawieniu do ucha słychać delikatne piszczenie cewek. NUC ma też wentylator – może mi się uda jutro do niego dostać, to powklejam zdjęcia. Domyślam się, że wentylator pracuje cały czas ze stałymi obrotami, bo nie słychać żadnego odgłosu zwiększania bądź zmniejszania ich ilości. Moim zdaniem lepiej by było dać mocniejsze, trochę więcej szumiące chłodzenie, niż serwować użytkownikom takie temperatury. Jak na dzień pierwszy to dosyć dużo wrażeń, a tu jeszcze miesiąc... NUCku drżyj! :P

P.S.

Pewnie co poniektórzy się zorientują, że wyniki z CrystalDiskMark na zdjęciu TV z aparatu, nie pokrywają się z zrzutami ekranów... tak przyznaje się – akcja była powtarzana, żeby ją lepiej udokumentować (jednak te chore ambicje naukowe :P) – za drugim razem byłem już spokojniejszy o stan NUC, chociaż czas reaktywacji był dłuższy niż za pierwszym razem. Mierząc od momentu wysypania się do ponownej „chęci” uruchomienia się urządzenia, wyszło jakieś 30min – sporo... Nie wiem kto po mnie dostanie to urządzenie... ale nie gwarantuję, że będzie co testować :P
 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
  #1 11.04.2013 07:39

SSD tak zagrzany przy CrystalDiskMark?!
Olaboga... czegoś takiego się nie spodziewałem...

U mnie co prawda normalny dysk w obudowie itd., może być zamontowany tak, że styka się z jednym z chipsetów. Ten nieźle go podgrzewa, ale ponad 55 stopni to na nim jeszcze nigdy nie widziałem. Chyba skopano chłodzenie w tym intelu. Przy kopiowaniu sporych plików może go jednak zaboleć, a już na pewno jak będzie lato i wzrosną temperatury pokojowe.

djfoxer   18 #2 11.04.2013 08:22

Temperatura jest zdecydowanie za wysoka. Na dłuższą metę może być nieciekawie. A próbowałeś z otwartą obudową? :)

gowain   19 #3 11.04.2013 08:22

@lukasamd kaluzaaa ma drugiego NUCa, zobaczymy jak u Niego, może rzeczywiście u mnie jest coś nietak.

januszek   21 #4 11.04.2013 08:34

Dysk SSD się przegrzał? ;)

Samurai   16 #5 11.04.2013 08:38

@gowain
Tej informacji, że zamontowany dysk SSD to mSATA nie doczytałem w poprzednim wpisie. Dlatego masz rację, że nie będzie się dało wsadzić tam zwykłego dysku HDD, a tym samym zbić trochę z ceny o czym pisałem ;p

Co do temperatury i chłodzenia, o których wspomniałeś, to na zdjęciach wygląda, że po zdjęciu górnej przykrywki jest "dość" sporo miejsca żeby dodać jeden wentylatorek więcej bądź w jakiś inny sposób rozwiązać zaistniały problem.

gowain   19 #6 11.04.2013 08:41

@djfoxer jeszcze nie, chociaż zastanawiam się nad tym - powstrzymuje mnie jeden z elementów na dolnej ściance, który w momencie rozkręcenia, zostaje właśnie osobno z resztą urządzenia - nie wiem do czego służy, czy to nie jest jakieś odizolowanie portu USB, czy coś podobnego :)

@januszek a no, myślałem wczoraj, że zakończyłem swój udział w teście :P

juliuszk   5 #7 11.04.2013 08:56

@gowain. W Bios mozesz wygodnie regulowac prace wentylatora

gowain   19 #8 11.04.2013 09:07

@juliuszk - Tak można zmieniać, ale po pierwsze podejrzewam, że za dużo to nie da - wentylator jest po drugiej stronie płyty głównej, a po drugie to są defaultowe ustawienia, jeszcze dla pewności dałem w Biosie ładowanie domyślnych ustawień. Urządzenie sobie stoi, włączona jedynie przeglądarka, a temperatura dysku 61 stopni...

wojtekadams   18 #9 11.04.2013 09:20

@gowain
no nieźle dać Ci coś w te wielkie łapska to od razu prawie popsujesz :P
Już widzę jak będziesz zazdrościł @djfoxerowi ZTE i będziesz chciał dzwonić z tego NUCa

djDziadek   17 #10 11.04.2013 09:28

@gowain - przy takich testach dobrze jest mieć mocną suszarkę (do włosów) z zimnym nawiewem w pogotowiu lub wiadro wody :)
Może ta płyta ma problem ze stabilnością napięć na mSATA ?

KyRol   18 #11 11.04.2013 09:58

Nie spodziewałem się, że biorąc od klienta 2k można z niego tak zedrzeć i zostawić go z przysłowiowym g@#€m w ręku... Parametry maszyny są interesujące, istnieje ponoć możliwość rozbudowy, nawet specyfika chipsetu może być zachęcająca do stawiania GNU/Linuksów. I co? Jak widzę nie warto, nawet w zastosowaniu na NAS... Przecież mamy kwiecień, temperatury zewnętrzne nie są szałowe, ledwo co stopniał śnieg... Co będzie latem? W spoczynku 70 dych na blacie?

@gowain: jeśli nie zabraknie Ci tchu, czekam na benchmarki Linuksowe.

kaluzaaa   5 #12 11.04.2013 09:58

@gowain 65 stopni w spoczynku. Do 80 udało mi się przy testowaniu dysku...

gowain   19 #13 11.04.2013 10:00

@djDziadek zastanawiałem się już nad użyciem wiadra z wodą, ale jakiś wewnętrzny opór miałem :P

@KyRol - coś z linuksa pewnie też będzie, ale muszę w pierwszej kolejności wymyślić, jak zrobić backup dysku :)

gowain   19 #14 11.04.2013 10:01

@kaluzaaa czyli moje obawy się potwierdzają, to nie wadliwy egzemplarz, a ogólny problem chłodzenia wnętrza.

KyRol   18 #15 11.04.2013 10:02

@kaluzaaa:

łojej, znaczy na kolankach tego sprzętu się nie kładzie, bo będą jaja na twardo ;P

Samurai   16 #16 11.04.2013 10:28

@gowain
Kopię możesz zrobić tak jak @kaluzaaa, za pomocą clonzilli :) A jak czegoś nie wymyślą z tą temperaturą to nie wróżę przyszłości temu produktowi ;/

dzikiwiepsz   12 #17 11.04.2013 10:40

Mnie ciekawi jakim cudem dysk ssd tak się potrafił nagrzać, taki dysk nie ma ruchomych części to nie jest procesor by się tak grzał.

Druedain   14 #18 11.04.2013 10:50

@gowain
Czekam na test z wyjętym dyskiem!

  #19 11.04.2013 11:24

@dzikiwiepsz:
Procesor swój ma (kontroler), poza tym są tam pamięci.
Niemniej i tak faktycznie temperatura dziwnie wysoka. Ja obstawiam, że coś innego go tak nagrzewa.

dzikiwiepsz   12 #20 11.04.2013 12:15

@lukasamd
sam z robiłem u siebie taki test i mój dysk podgrzał się o 2 stopnie,
może to procesor / kontroler np jakiś sand force lub coś innego się może tak grzać lub go coś co jest pod nim go grzeje procek cpu / gpu.

gowain   19 #21 11.04.2013 12:39

@dzikiwiepsz pod nim na pewno nic, dla pewności wyciągnąłem moduł WiFi, który właśnie był poniżej dysku. Temperatury takie same, jedyna różnica taka, że trochę szybciej się chłodzi. Natomiast cały dysk mSATA jest gorący.

Axles   17 #22 11.04.2013 12:55

A to miałeś fajną zabawę :) i pewnie ręce też trochę się spociły ze strachu :P Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, odkryłeś być może wadę produkcyjną, Intel już pewnie szykuje dla ciebie stanowisko w firmie :)
Co do clonezilli trzeba uważać by nie pomylić źródła z z przeznaczeniem backupu :) Oj boli to boli.

deepone   12 #23 11.04.2013 13:37

@gowain za tobą chyba też są ludzie w kolejce... współczuję im, nie będą mieli co robić ze sprzętem już...

Fajny ten SSD w nim ale temperatury nie są zbyt miłe.

Ja walczę z SSD w laptopie... nie mogę odpalić systemu coś.

Na pierwszy rzut oka masz chyba lepsze transfery niż ja.

Autor edytował komentarz.
Rychu_z_Pragi   4 #24 11.04.2013 13:49

Ja sądzę, że jeden z rdzeni procka jest uranowy i trochę grzeje w pudełku. Ale o tym sza! :'-)

FaUst   13 #25 11.04.2013 14:49

Przynajmniej będę wiedział czego nie robić jak przyjdzie moja kolej :)

juliuszk   5 #26 11.04.2013 14:51

@gowain: Dziwna sprawa, NUC był testowany już w kilku miejscach i nie było podobnych sytuacji. Sam używam go od kilku miesięcy i o przegrzewaniu się nie ma mowy. Co prawda nie obciążałem go specjalnie do utraty tchu ale redakcje i testerzy owszem. Dysk SSD sam z siebie nie powinien się szczególnie nagrzewać, temperatury takie jak 60 stopni to nie jest nic co powinno mu zaszkodzić.

juliuszk   5 #27 11.04.2013 14:54

Tu jeszcze jako uzupełnienie - można rzucić okiem na wyniki kolegów z Benchmarka - http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/minipc-intela-dc3217by/strona/19751.html?

  #28 11.04.2013 15:05

@juliuszk:
Na benchmarku nie ma podanych temperatur dysku, może to pominęli?
Co prawda te 60 stopni mu nie zaszkodzi, no ale skoro wbija na ponad 100? Zresztą po wpisie widać, że kontroler lub pamięci już nie wyrabiają.

Dla mnie to dziwne, bo tradycyjny 2,5" SSD to przecież niemal to samo, tyle że w niewielkiej obudowie. Moim zdaniem taka własnie obudowa nie byłaby w stanie zbić temperatur samych układów (o ile w nich/przy nich są czujniki temperatury) z np. 100 stopni na powiedzmy 40-45. Taką ilość ciepła czułoby się po prostu po tej obudowie. Ja używałem już 3 SSD - Kingstona, Cruciala M4 i obecnie Plextora M5P. Żaden z nich nawet po benchmarkach nie miał obudowy na tyle ciepłej, aby to odczuwać, nie mówiąc o przekraczaniu takich granic.

Może to urok tej konstrukcji?

gowain   19 #29 11.04.2013 15:07

@juliuszk test testowi nie równy :) Z tego co pisał drugi testujący - kaluzaaa - to u niego doszło do 80 stopni, więc to jest nadal więcej niż u "Benchmarków" :) Ale to dopiero początek testów - będzie też dużo dobrego o sprzęcie :P Choć nie ukrywam, że będzie jeszcze jeden wpis o temperaturze.

drobok   14 #30 11.04.2013 15:19

Jak tak dalej pójdzie to intel będzie miał antyreklamę na twym blogu :P
Swoją drogą, nie ładnie tak robić konkurencję świeżym blogerom (patrz ja)

Autor edytował komentarz.
gowain   19 #31 11.04.2013 15:36

@drobok jak na razie nie planuję więcej "paszkwili" (oprócz tego, który właśnie poszedł do publikacji :P). Temat z temperaturami wyniknął sam z siebie. Nie planowałem go kompletnie, ale jak już się pojawił to trzeba było napisać. Kolejne tematy już w drodze! :)

Autor edytował komentarz.
  #32 11.04.2013 15:38

Wow:)

Vanshei   15 #33 11.04.2013 15:57

ciekawe jak się sprawuje w zastosowaniach kulinarnych ten sprzęt, spróbuj na nim upiec ciasto ;)

Autor edytował komentarz.
drobok   14 #34 11.04.2013 16:09

O ile ciasto nie (200* nie dochodzi), to jajko: why not :))

arlid   15 #35 11.04.2013 19:31

"Już na pierwszy rzut oka, po tej historii widać, że sprzęt ma problemy z temperaturami." - a ja właśnie dla kaluzaaa zadałem pytanie jak wygląda chłodzenie, gdy to przyczepimy do tv, czy jest tam jakaś szczelina :P Tutaj zostawiłeś to przyczepione do TV ? Swoją drogą, podobno tych dysków nie da się zniszczyć, jeździć po nich można itd :P Więc co to te 100 stopni ;)

gowain   19 #36 11.04.2013 19:46

@arlid Jest tam może milimetrowa szczelinka, zależy też jak daleko wkręcisz te śrubki, które robią za haczyki. A i jeszcze sprostuję, do monitora da się przyczepić, do telewizora chyba nie - w TV dużo szerzej są otwory.

Sugerujesz mi jakiś test? :P

arlid   15 #37 11.04.2013 19:52

Test, może :P właśnie chciałem spytać czy to się jakoś więcej grzeje jak jest przykręcone :P Ale grzeje się i bez tego xD Z tego co widziałem to ma to tylko otwory chłodzące od spodu, z boku ich brak chyba, że ich nie dojrzałem na fotkach. Dziwne, bo przecież stawiamy to normalnie więc z boku też coś by się przydało. A tak powstaje coś na wzór zamkniętej skrzyni. Pisałeś tam o poborze prądu :P Masz może miernik co ułatwi pomiar rzeczywistego poboru? Sorki, że tak trochę może chaotyczne prośby, ale tak mi przyszło do głowy.

PS: Jak coś wymyślę to dam znać xD Ok? :P

Autor edytował komentarz.
Jim1961   7 #38 11.04.2013 20:06

Też miałem/mam okazję testować to "pudełeczko". Z termometrem nie latałem, ale cały czas jest to dziwnie ciepłe. Ciekawe co będzie w upalne dni?
Mój test to głównie odpalenie pewnej aplikacji i zostawienie tego na kilka dni, podczas których właściwie nie było problemów. Jedynym był właśnie "znikający" dysk w momencie robienia obrazu za pomocą Ubuntu'owego "dd". Z tym że ja szybko znalazłem rozwiązanie - wystarczy wyciągnąć wtyczkę na 30 sekund i nagle dysk się znajduje :D

gowain   19 #39 11.04.2013 20:19

@arlid są wloty z boku: http://gallery.dpcdn.pl/img/-/-x-/-/-/-/UGC/40533/20130410191026_0.jpg

Pobór prądu będę jeszcze pewnie sprawdzał, jak coś Cię jeszcze nurtuje to pytaj :)

@Jim1961 Też się zastanawiam. Znikający dysk mógł być właśnie oznaką przegrzewania się, u mnie było podobnie.

Jim1961   7 #40 11.04.2013 20:36

@gowain
myślałem że to tylko kolor pokrywki, ale teraz patrzę na tą fotkę i mam chyba jednak lekko inny model - u mnie są 2 wyjścia HDMI i na dwa monitory Full HD dawało radę :)

gowain   19 #41 11.04.2013 20:39

@Jim1961 Jak dwa wyjścia HDMI, to i pewnie LAN też masz? Mi właśnie tego złącza brakuje :)

  #42 11.04.2013 20:55

Ile to cudo bierze prądu?

Jim1961   7 #43 11.04.2013 21:03

@gowain
Yeap, jest i LAN :)

arlid   15 #44 12.04.2013 18:05

@gowain
Fakt nie zauważyłem, ale same wloty to nie wszystko :P

Dimatheus   22 #45 18.04.2013 00:17

Hej,

Pierwszy raz widzę BSOD na Windows 8 - ślicznie wygląda i ta smutna minka. Już nie mogę się doczekać na forum postów o BSOD - we wcześniejszych wersjach systemu ludziska pisali, że wyskoczył taki dziwny obraz z cyferkami, a tera co będzie? Że komputer się zmartwił?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Olbi   10 #46 30.04.2013 18:44

A jak się ma sprawa z dźwiękiem po HDMI? Mi wykrywa kartę dźwiękową, ale za nic nie mogłem zmusić do jakiegokolwiek wydźwięku na Ubuntu 13.04 i Xubuntu 13.04 :/

gowain   19 #47 30.04.2013 19:03

Hmm, zainstalowałem Ubuntu 12.10 i nic nie musiałem więcej robić - dźwięk po HDMI był, bo grałem w Team Fortress i pamiętam, że słyszałem strzały :P