Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

SmartDevCon - relacja dzień I

SmartDevCon oczami uczestnika

Dzisiaj (tj. 4 września) odbył się pierwszy dzień konferencji zatytułowanej SmartDevCon – konferencji poświęconej otaczającemu nas z każdej strony światu „mobile”. Impreza jest 3 dniowa i odbywa się w hotelu Angelo w Katowicach – miejsce całkiem przyjemne, przestronna sala konferencyjna i... piłkarzyki! W które namiętnie graliśmy w przerwach z kilkoma nowo poznanymi osobami :)

Ale do rzeczy... w holu, na pierwszym piętrze, ok. godziny 9 rano przywitali nas panowie (jak się domyślam studenci), którzy czuwali nad procedurą rejestracji. Dostaliśmy identyfikatory i spotkał nas pierwszy miły akcent – koszulka! (nigdy ich za wiele :P). Czarna koszuleczka, z logo SmartDevCon – fajna sprawa. Każdy został zaopatrzony w agendę i mając jeszcze sporo czasu, przeszliśmy do rozgrywek we wspomniane piłkarzyki.

Czas start!

Część właściwa konferencji rozpoczęła się o godzinie 10:00 od przywitania przez głównego organizatora Filipa Kłębczyka, a następnie przeszliśmy do prezentacji sympatycznego Martina de Keijzera – Martin poopowiadał nam o systemie Mozilli – Boot to Gecko. Mówił o tym czego jeszcze brakuje, nad czym pracują i jakie mają wyznaczone kamienie milowe. W przedsięwzięcie B2G jest zaangażowanych sporo dużych firm (Telefonica, Deutsche Telekom czy Qualcomm) co dosyć dobrze wróży temu systemowi.

Kolejnym prelegentem był Oguz Bastemur, który przedstawił dość ciekawy projekt, jakim jest VisualJS.net – dodatek do Visual Studio pozwalający pisać aplikacje za jednym razem na większość przeglądarek i platform – aplikacje tworzone z tym rozszerzeniem będą działać pod Firefoxem, Chrome, Operą, Safari, ale także na iOSie i Androidzie – ideał? Jeszcze trochę pracy w to trzeba włożyć, ale projekt warty uwagi.

Deweloper najważniejszy? Ale gdzie to tak?

Następnie na „scenę” wszedł Łukasz Dzierżak – ewangelista BlackBerry – jak się łatwo domyślić, Łukasz przedstawiał nowy system BlackBerry, opatrzony numerkiem 10. To co zrobiło BB, to wg mnie mistrzostwo – aplikacje można pisać na wszelakie sposoby, praktycznie we wszelakich językach – do tego dochodzi konwerter aplikacji z Androida, który za pomocą kilku kliknięć przerabia nam aplikację napisaną na system spod znaku zielonego robocika, na aplikację dla BlackBerry. Łukasz nadmienił jeszcze o gwarancji jaką daje BB na pisanie aplikacji do ich sklepu – jeżeli Wasza aplikacja zarobi 1000$, to od BlackBerry dostaniecie w prezencie 9000$ - jakie są kruczki i haczyki – nie wiem – niewiele też nasz prelegent o tym mówił. Natomiast szerzej wspominał o tym, że jak się pisze aplikacje mobilne i zdecyduje się na wkroczenie na rynek BB to jest duża szansa otrzymania telefonu deweloperskiego... Kuszące, kuszące :) W przerwie można było „pomacać” słuchawki testowe z BB10 oraz PlayBooka (o którym szerzej na końcu...).

Po tych trzech wystąpieniach przyszła pora na dłuższą, lunchową przerwę. Chwila oddechu i czas na podzielenie się przemyśleniami z innymi uczestnikami konferencji – wszyscy, z którymi miałem okazję rozmawiać byli pod wrażenie jak dynamicznie rozwija się rynek mobilny. Dla wielu (łącznie ze mną) rzeczy, o których mówił Oguz to magia – ale magia, która ułatwia życie. Żartowaliśmy, troszkę z nadzieją, że niedługo wystarczy będzie napisać aplikację, następnie wrzucić ją do czterech marketów i leżeć na leżaczku sącząc piwko - Przyszłość? Zobaczymy :)

Nic tylko pisać!

Po przerwie przyszedł czas na drugą prelekcje Martina – tym razem opowiadała o projekcie nazwanym Sencha Touch 2 – framework do pisania aplikacji mobilnych, bez względu na platformę, oparty na html5, css3 oraz javascripcie. Kolejne udogodnienie, kolejna dawka nowości – coś pięknego. Apetyt na ciekawostki rósł w miarę słuchania, a jeszcze w planie było trzech prelegentów!

I tak kolejno, streszczając Carsten Munk (który to był obecny także na n9party) poopowiadał o trudnościach w projektach opensourcowych, o tym jak manewrować między komercją, a społecznością. Następnie Timur Kristof pokazał nam próbkę programowania na żywo w QMLu – co ciekawe cała prezentacja była także w nim przygotowana i działała interaktywnie – Timur pisał kod, a w prezentacji wszystko działo się „online” :) Po tej próbce możliwości, można było dojść do wniosku, że QML, to coś dziennie prostego... obawiam się, że im głębiej w las, tym ciężej :)

Pierwszy dzień konferencji dobiegał końca – pozostał jeden mówca – Flame Herbohn z Łotwy i to dosłownie z Łotwy – organizatorzy połączyli się z Flamem przez Skype'a – Flame prezentował kolejne narzędzie będące ułatwieniem dla deweloperów - tak, tak tyle tych ułatwień, nic tylko siąść i pisać te aplikacje – niedługo to się same chyba będą pisały :P Omawiany projekt to www.appmo.de. Demonstracją narzędzia był filmik jak zbudować aplikację mobilną w 45 sekund, nie instalując przy tym żadnego środowiska programistycznego. Jak? Cały projekt jest zawarty w przeglądarce i co ciekawe znowu pisząc jedną aplikację możemy ją zbudować na 5 platform – Google Android, Apple iOS, BlackBerry, Symbian i webOS z HP.

Niespodzianka? NIESPODZIANKA!

Na zakończenie pierwszego dnia kolejna, miła niespodzianka - losowanie nagród. Losującą sierotką została tradycyjnie, jedna, z bodajże dwóch pań :) Na pierwszy rzut poszły książki z Heliona, który był jednym z partnerów konferencji. Bodajże 5 lub 6 książek o tematyce programowania mobilnego. Na sam koniec – gwóźdź programu – Tablet BlackBerry PlayBook 32GB... zgadnijcie na kogo trafiło? TAK! Szczęśliwym wybrańcem zostałem właśnie ja, to teraz nie posiadam się ze szczęścia, bo tablet, to był jeden z odkładanych od jakiegoś czasu zakupów – a tak, spadł z nieba :)

I to by było na tyle z pierwszego dnia, jutro od 9 rano, kolejny. Dzisiaj jeszcze była impreza G33K Bar Tour – ale niestety z racji dojeżdżania do Katowic musiałem sobie odpuścić.

P.S. Z racji wpisu chciałbym podziękować Redakcji dobrychprogramów za konkurs na wejściówkę – nie dość, że udało się ją wygrać, to jeszcze ten tablet... cofam krytyczne słowa o Asystencie Pobierania – jest przecudowny! :P :P :P 

sprzęt programowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
gowain   19 #1 05.09.2012 00:54

Dziękuję, ale żebyś widział tych wszystkich na sali :P jeszcze jak się dowiedzieli, że wejściówkę też wygrałem :P

djfoxer   18 #2 05.09.2012 08:00

Gratuluje wejściówki i tabletu :)
Żałuję, że nie udało mi się wylosować wejściówki, ale dzięki Twojej relacji będzie można coś nowego się dowiedzieć. O WP chyba nic tam nie będzie?

gowain   19 #3 05.09.2012 09:14

Microsoft jest głównym sponsorem, ale jak na razie nigdzie go nie widać - nawet standów reklamowych nie ma :P może nie wiedział, że jednym z organizatorów jest PLUG ;P Pozdrowienia z dnia drugiego. Startujemy od.... Jednorożców :/

przemor25   14 #4 05.09.2012 13:07

Farciarz :)

wojtekadams   18 #5 05.09.2012 13:10

Teraz musisz wymienić telefon na BlackBerry żeby był jakiś sens :)

gowain   19 #6 05.09.2012 13:19

@wojtekadams dzisiaj chyba będzie losowanie telefonów BB ale ciiiiii :P

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #7 05.09.2012 13:44

O fajnie, ze piszesz o tej imprezie. Sam chciałem na niej być. Jednak wyszło jak wyszło.
Gratuluję wygranej, a ile mniej więcej osób brało udział w losowaniu? Ciekawi mnie jak dużego masz farta :). Jeszcze raz gratulacje oby Ci służył długo i bezawaryjnie.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 05.09.2012 13:51

Gratulacje podwójnej wygranej i czekam na kolejną część relacji.

soanvig   10 #9 05.09.2012 15:41

O której się skończyło?

gowain   19 #10 05.09.2012 23:11

Dzięki wszystkim za gratulacje. Telefonów dzisiaj nie było, ale był kolejny PlayBook :) Drugi dzień opisany tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/gowain/SmartDevCon-relacja-dzien-II,35996.html

@soanvig - konferencja skończyła się jakoś w okolicach godziny 18.

@DjLeo jeszcze raz dzięki, a osób było, ja wiem, około 30-40 - z połowa sali pusta - nie wiem z czego to wynikało, ale przemyślenia zostawię na wpis po 3 dniu :)

Autor edytował komentarz.
underface   14 #11 11.09.2012 16:38

czekamy na recenzję tableciku;p

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłaś naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.