Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Aplikacje dla Chrome (PC) cz. 1

Witam!

Chciałem podzielić się z Wami opiniami na temat różnych aplikacji dostępnych w Chrome Web Store dla mojej przeglądarki Chrome 11.

reklama

Na pierwszy ogień idzie dość nowa aplikacja do popularnego serwisu społecznościowego Blip.pl

W związku z ociężałością standardowej webowej stronki www.blip.pl spróbowałem poszukać aplikacji do mojego Chroma. Znalazłem Mikrob 0.2.9.5 beta. Używam tej aplikacji od kilku tygodni i muszę stwierdzić że choć jest jeszcze w fazie początkowego rozwoju to rokuje do dobrego produktu.

Do danej aplikacji możemy wejść klikając "Nowa karta" gdzie pojawia nam się ekran z wyborem danej aplikacji


Ja korzystam z "Przypnij kartę" i aplikacja działa od razu po włączeniu przeglądarki.

Banalna konfiguracja aplikacji polegająca na wypełnieniu loginu i hasła z Blipa i jest ona gotowa do boju. Wygląda ona tak:


Ekran jest podzielony na 3 kolumny odpowiadające blipowym rodzajom wypowiedzi. Mamy kokpit oraz osobno wiadomości między użytkownikami i wiadomości prywatne. Na początku troszkę się może człowiek gubić w tym lecz gdy korzysta się intensywnie jest to wielkie udogodnienie. Bardzo przejrzyście i czytelnie widać nasze konwersacje z naszym znajomym a z boczku nadal przychodzą ogólne blipy. Oczywiście dzięki ustawieniom na dole możemy sobie przełączać widoki. Możemy każdą kolumnę wyświetlić osobno na całym ekranie lub w pełnym układzie 3 kolumn.
Sporym minusem niestety, jak zaobserwowałem, jest przychodzenie np prywatnej wiadomości gdy mamy wyświetlony tylko widok Kokpitu. Wtedy już nie zobaczymy tej prywatnej wiadomości póki nie przełączymy widoku.. Z jednej strony po to jest osobny widok lecz w dobrym zwyczaju byłaby choćby jakaś mrygająca ikonka powiadamiająca nas że dostaliśmy coś innego niż nasz wybrany widok.

Ratunkiem jest genialna opcja wyświetlania powiadomień które wyskakują po prawej dolnej stronie ekranu przeglądarki.


Są bardzo prostym oraz niezwykle zauważalnym "gestem" Mikroba do nas. Wyświetlają się one na dosłownie kilka sekund. Wystarczy jednak by kątem oka spojrzeć i ocenić wiadomość. A w tym czasie możemy czytać np. zupełnie co innego, być na innej karcie niż Mikrob. Działa to także podczas np pełnoekranowych filmików odtwarzanych w Chromie. Czy gdzieś nie wykrzaczy się na jakimś ruskim playarze? Narazie nie zbadałem tego :) Jeśli ktoś pięknie się wstrzeli to można dostać i kilka powiadomień na raz. Jest jednak chyba ograniczenie wielkości miejsca na pokazywanie, gdyż np. grając w grę i nie wyłączając przeglądarki po zakończeniu grania, jak szalone pokazują się nam kolejne powiadomienia z Mikroba.. można próbować je zamykać ale mija się to chyba z naszym refleksem ;)

Na samym dole ekranu Mikroba znajduje się okno do wpisania naszego blipa, licznik znaków oraz ikonki do zmiany ekranów, ustawień (praktycznie w roli informacyjnej) plus opcja Skocz która zastępuje nam uciążliwe wg mnie okienko do wyszukania osoby lub tagu z oficjalnej strony blip.pl Jest też przycisk do dołączenia jakiegoś pliku oraz osobny do dodania naszej lokalizacji.

Co do dodawania np filmików z youtuba to na razie jestem zawiedziony tym, iż na ekranie ukazuje się tylko suchy link a bez podglądu i mini playera youtubowego..
Zdjęcia pokazują się w ładnych miniaturkach które można kliknąć i pojawi się nam ono w osobnym wyrzuconym na wierzch okienku Mikroba. Podoba mi się to.
Oczywiście można np pobrać w podobny sposób info o innym użytkowniku (klikając w jego nazwę) i w ten sam sposób ukaże się nam jego kokpit.

Mam nadzieję że aplikacja będzie aktualizowana i dopracowywana jeszcze. Zachęcam do komentowania :) a może uda nam się podrzucić jakiś ciekawy pomysł autorom Mikroba :) 

Komentarze