Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dobro i zło — inżynieria wiedzy

Komputeryzacja dosięgnęła praktycznie każdej dziedziny naszego życia. Dla ludzkości to dobrze. Idziemy ciągle do przodu. Rozwijamy się.

Rozwój jednak wpłynął na technologię informacyjną. Obecnie staje się to coraz bardziej rozległą dziedziną. A zastosowania jej możemy dostrzec dosłownie wszędzie.

Jak w każdej większej dziedzinie nauki, zaczęły występować podziały. Technologia informacyjna zaczęła dzielić się na dziedziny zgodnie z realizowanymi zagadnieniami. I tak właśnie powstała inżynieria wiedzy. Termin, który został wprowadzony w dziedzinie sztucznej inteligencji dotyczący budowy baz wiedzy. Inżynieria wiedzy jest obecnie dziedziną, która łączy matematyków, psychologów , informatyków i kognitywistyków.

Celem tej stosunkowo nowej nauki jest budowania baz wiedzy, zbieranie i przetwarzanie danych. Informacje stają się najbardziej cennym towarem. Z każdej strony jesteśmy atakowani informacjami. A zbieranie ich i analizowanie dostarcza wiele możliwości.

Takim dobrym przykładem może być pewna firma z branży odzieży. Mieli oni bardzo dobrych specjalistów od zbierania danych. A, że była bardzo znana również każda premiera ich produktu wywoływała szum. Pewnego razu wypuścili nową sukienkę, która w porównaniu do ich obecnych produktów miała zaskakująco niską sprzedaż.

Ludzie dyskutowali o tej sukience na Tweeterze, Facebooku wyrażali swoje opinie.
Analiza tych informacji umożliwiła odpowiedź na niską sprzedaż w ciągu dosłownie 24 godzin. Po 24 godzinach firma wypuściła nową kampanię reklamową, dając klientom to, czego im brakowało. I sukienka stała się hitem.

Tak, to co piszemy nie jest takie anonimowe, czy niewidoczne. Cały czas na świecie chodzą komputery, które analizują wszystkie treści na Facebooku, Tweeterze i innych serwisach społecznościowych. Oni nie są fundacją charytatywną. Umożliwiają nam pozornie łatwiejszy kontakt z ludźmi. Możemy się komunikować na odległość. Ale z czego żyją te firmy? Z reklam? Też. Ale również sprzedają informacje.

Informacje są w cenie. A wyniki wyciągnięte z informacji są bliżej niż nam się wydaje. Jednym z wniosków jest to, że mężczyzna w wielu 28-35 lat najczęściej kupuje pieluchy i piwo. Jaka jest odpowiedź sklepów na tą informację? Piwo zostaje umieszczone jak najdalej od pieluch. Takie ułożenie daje szansę na to, że chodzący po sklepie klient kupi coś jeszcze po drodze.

Komputeryzacja świata stworzyła nowe możliwości. Jesteśmy bardziej dostępni. Codziennie przeglądamy internet, kupujemy różne rzeczy, wyrażamy swoje opinie. Stajemy się powoli towarem. Stajemy się informacją, którą inni chcą kupić.

Stajemy się statystyką. A komputery dostarczają informacji o każdym z nas takich jak:
 • co trzeba zrobić abyśmy poczuli, że potrzebujemy produktu danej firmy?
 • Co lubimy?
 • Jakie strony najczęściej przeglądamy
 • Jakie obrazy są najbardziej do nas przemawiające?
 • Jak skonstruować reklamę?

Tak, jeżeli przyjrzymy się obecnie stosowanym reklamom, zobaczymy że trzymają się one pewnych reguł, które zostały potwierdzone na podstawie między innymi lajków. Zostały opracowane szablony i standardy które po prostu trafiają do ludzi i się im podobają. Produkt ma zostać sprzedany.

Celem inżynieri wiedzy jest wykorzystywanie informacji do własnych celów oraz wyciąganie wniosków. Taka wiedza również może posłużyć do manipulacji, która będzie wykorzystywana przeciwko nam.

Czy my jesteśmy celem? Przecież siedzę tylko przy komputerze, czasem oglądam parę stron, serwisów.

A teraz zróbmy sztuczkę. Wyłącz proszę Adblocka chwilę. Wejdź na allegro, pooglądaj buty. W niedługim okresie, większość reklam na stronach będzie dotyczyła butów i tego co ostatnio oglądaliśmy. Reklama może nam pokazywać promocję "kup teraz buty za 219zł UWAGA przecena z 349zł". Cóż, bardzo możliwe, że znajdziesz taniej te buty. Ale tu chodzi o zysk. Aby taki przeciętny Kowalski kupił drożej. A, że ludzie są leniwi z natury, takie sztuczki działają.

A teraz mała odpowiedź, na pewne pytanie. Ile razy za czasów, kiedy nie było Adblocka mieliśmy taką sytuację, że przeglądamy Internet, a tu wyskakuje okienko z nieprzyzwoitą reklamą? Cóż to, że staliśmy się adresatem takiej reklamy nie wzięło się z powietrza :)

Wydaje się to złe. Takie zbieranie o nas informacji, narusza w jakiś sposób naszą prywatność. To próba manipulacji. Ale nie wątpliwie jest to też nauka, która nie tylko jest zła. Dostarcza również odpowiedzi na ważne pytania takie jak:

 • jakie czynniki najczęściej powodują raka?
 • Jak ludzie prowadzą samochody? Jak sprawić aby jazda była bezpieczniejsza?
 • Jak zachowuje się jedzenie w różnych warunkach?
 • Co jest dla nas wygodne?
 • Co ułatwi nam życie?

Ten dział inżynierii wiedzy ma już nazwę. DATA MINING. Opierająca drążeniu danych, eksploracji danych, odkrywaniu wiedzy w danych i wyciąganiu z nich wniosków. Zadaniem eksploracji danych jest uzyskanie informacji, które normalnie sa niewidoczne, oraz przewidywanie przyszłości. Analiza informacji ma umożliwić szybkie reakcje na dynamicznie zmieniający się rynek i oraz dostarczyć informację jak przetrwać na obecnym rynku.

Korzyści dostarczane przez Data mining są nieocenione dla osób na stanowiskach kierowniczych. Od osoby kierującej oczekuje się podejmowania decyzji. Trafnych decyzji i często bardzo ryzykownych. Można kierować się instynktem, przeczuciami i doświadczeniem. Podejmowanie skutecznych decyzji, które przyniosą korzyści jest naprawdę trudne. Z każdym brakującym faktem decyzja staje się bardziej ryzykowna. A gdy jest za mało faktów do podjęcia decyzji, to trzeba ryzykować. Data mining właśnie dostarcza te brakujące informacje. Trudne do zdobycia, które dla normalnego człowieka są prawie niewidoczne.

Dlaczego DataMining? Ponieważ informacje są wszędzie. Ponieważ dostarcza on informacji tam gdzie:

 • nie można znaleźć informacji których się potrzebuje,
 • nie można dostać informacji których się potrzebuje,
 • nie można zrozumieć informacji które się znalazło,
 • nie można użyć informacji które się znalazło.

Trendy dla tej dziedziny naukowej są bardzo dobre. W przeciągu najbliższych lat będzie bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów od data miningu, na "Data Scientists". W dużych zagranicznych korporacjach ta technologia już jest wykorzystywana. Jest niezbędna do kolejnych sukcesów. W Polsce dopiero rozpoczyna swoją karierę.

Eksperci z doradztwa personalnego mówią zgodnie - Analityk Data Mining to bez wątpienia jeden z zawodów przyszłości, podczas gdy inne - jak księgowy czy telemarker - będą umierać.

Harward Business Review określił właśnie ten zawód Data Scientist "najbardziej seksownym zawodem XXI wieku" - październik 2012.

Zachęcam wszystkich do poczytania szerzej o Data Miningu.

Źródła obrazków: 1. sujanpatel.com 2. www.zalando.pl 3. slicedbread.co.uk 4. www.teen.com 5. www.educationaldatamining.org 6. danmaycock.com 

internet hobby inne

Komentarze

0 nowych
bystryy   12 #1 28.05.2015 08:40

Wiele z tych kwestii podejmował Stanisław Lem w książce "Summa Technologiae", która o ile dobrze pamiętam, wyszła w latach '60 ubiegłego wieku.

eimi REDAKCJA  17 #2 28.05.2015 09:23

Tak, już widzę jak zawód księgowego zacznie umierać :D. Prędzej będziemy mieli komunizm czy anarchokapitalizm, niż księgowi znikną.

I jeszcze jedno, co może wielu zaskoczyć. Informatyka nie zajmuje się komputerami.

Informatyka zajmuje się przetwarzaniem danych :). A że robi się to zwykle na maszynach matematycznych :D, to już inna sprawa.

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #3 28.05.2015 09:52

@eimi: Informatyka jako taka w ogólnym ujęciu, to fakt - komputerami się nie zajmuje. Aczkolwiek niektóre jej dziedziny już tak :-)

Autor edytował komentarz.
En_der   9 #4 28.05.2015 10:28

@eimi: O, redaktorze eimi, czy już nie mamy od dawna dobrze zakorzenionego komunizmu, anarchokapitalizmu, narodowego socjalizmu, skrajnego idiotyzmu, kibico- kibolizmu, religio fanatyzmu itp. Być może nawet epoka robotyzacji nie odbierze księgowym pracy i nie podzielą losu kowali i szewców- Jednak za sprawą coraz "genialniejszych" pokoleń programistów, pewnie Internet podzieli los tele gazety i stanie się jednym wielkim śmietnikiem reklamy.

grajekk   12 #5 28.05.2015 10:29

@eimi:To prawda trudno to sobie wyobrazić, aby księgowość miała umierać. Jednak niestety pojawiają się już spekulacje na ten temat:

http://natemat.pl/118621,smierc-bialych-kolnierzykow-za-20-lat-zostanie-tylko-ki...

__Tux__   13 #6 28.05.2015 11:10

@eimi: Już myślałem, że nikt poza mną nie wie czym się zajmuje informatyka. Swoją drogą to czasem jest śmieszne, kiedy ktoś z rodziny chce, żeby mu naprawić komputer, bo "tam na informatyce" się komputerami i "Łordem" zajmują :-) .

moh3r   11 #7 28.05.2015 11:38

@__Tux__: "Już myślałem, że nikt poza mną nie wie czym się zajmuje informatyka." - że też Cie jeszcze ministrem nauki nie mianowali...

Autor edytował komentarz.
  #8 28.05.2015 12:04

to punkt widzenia i zainteresowania biznesową stroną rozwoju i wykorzystania informatyki na rynku przez przedsiębiorców
a człowiek ?
wpasowywany zostaje w ten opis, w rynkową strukturę, jako sztuka inwentarzowa państwa, rynku
i może to nawet lepiej ze stoimy w przededniu lll światowej, bo nie widać nawet na horyzoncie zdarzeń uznanie przez warstwę polityczno-biznesową człowieka jako podmiotu struktur społecznych
odarty z prawa do prywatności, ma być sam, pozostawiony samemu sobie, wystawiony na żer, na wydojenie przez cwańszych, obrotniejszych, przez zorganizowane bandy, kartele...

__Tux__   13 #9 28.05.2015 12:09

@moh3r: Poczekaj do jesieni :-) .

grajekk   12 #10 28.05.2015 12:56

No skorygowałem tą definicję informatyki (usunąłem :D), aby już nie było sporów :)

Fakt, Informatyka z definicji jest nauką o przetwarzaniu danych, a komputer to tylko mały fragment tej dziedziny. Ale spróbujmy powiedzieć to Babci czy osobie nie zwiazanej z IT.

kaisuj   11 #11 28.05.2015 12:57

Może się czepiam, ale informatyka nie zajmuje się technologiami komputerowymi, a można by nawet rzec, że nawet nie zajmuje się komputerami. Informatykę można by realizować przy pomocy jakichś innych urządzeń niż komputery. Informatyka bowiem zajmuje się przetwarzaniem informacji. Przynajmniej tak mnie uczono...
Tak samo nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że informatyka zajmuje się gromadzeniem danych. Jeśli już, to ich przetwarzaniem. Samo gromadzenie danych jest w zasadzie bezcelowe.
Ciężko się natomiast nie zgodzić z myślą przewodnią - informacja jest obecnie najcenniejszym towarem. Jednak dalsze wnioski wyciągane z tej myśli przewodniej są moim zdaniem dyskusyjne. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że informatyka zajmuje się manipulowaniem informacją. To domena marketingowców, którzy pracują w oparciu o dane przetworzone przez narzędzia informatyczne.

  #12 28.05.2015 12:59

@eimi 1++
Dla autora, rozwija Pan wizje dążenia Informatyki, nie znając i nie określając czym naprawdę Informatyka jest.
Ona nie dąży do manipulacji danymi, ona jest nauką o danych i ich manipulacjach. Także Data Mining to nie jest kolejny kierunek, tylko proste rozwinięcie nauki.

Pozdrawiam,
Informatyk

DonPetch   6 #13 28.05.2015 14:05

Baszybzuk

Autor edytował komentarz.
grajekk   12 #14 28.05.2015 16:48

@Anonim (niezalogowany): Na samym początku Informatyka nie była nauką o manipulacji danych. Dopiero z czasem kiedy ludzie zobaczyli jakie dane przetwarzają i gromadzą, zaczeli je wykorzystywać do manipulacji.

kaisuj   11 #15 28.05.2015 22:05

@grajekk: Mylisz informatykę z jej zastosowaniami.

GioWDS   15 #16 29.05.2015 02:19

@grajekk mnie tam uczyli, że to o czym piszesz to inżynieria wiedzy, a informatyka to tylko i wyłącznie przetwarzanie informacji lub tworzenie systemów do ich przetwarzania.

  #17 29.05.2015 16:35

Jak to ktoś ładnie ujął:
Komputery służą do rozwiązywania problemów których by nie było gdyby nie było komputerów...
;)

grajekk   12 #18 29.05.2015 16:59

@GioWDS: Cóż masz rację. Biorę artykuł na warsztat, bo trzeba poprawić :)

GioWDS   15 #19 29.05.2015 20:27

@grajekk nie jest tak źle, grunt, że komuś chce się jeszcze w dzisiejszych czasach pisać :)

grajekk   12 #20 30.05.2015 12:06

Myślę, że poprawiłem już większość moich niedociągnięć ;)

marcin1510   9 #21 30.05.2015 22:28

Dlaczego Zalando ? Zalando może i ma mnóstwo marek, ale ma wręcz astronomiczne ceny w porównaniu do innych sklepów. Nawet za głupią czapkę z daszkiem trzeba tam zapłacić 100 zł, gdzie nawet w sklepie oryginalnej marki (typu adidas) można kupić ją za 50-60 zł. Z jakich danych stamtąd korzystałeś, jeśli można zapytać ?

grajekk   12 #22 06.06.2015 19:47

@marcin1510: Obrazek jest z kampani Zalando (dobre kolega ma oko), ale został użyty przypadkowo, aby pokazać sukienkę :)

Historia ma swoje źródło w książce twórcy DataMiningu - Ralph Kimball: The Data Warehouse Toolkit. Tam też niestety nie jest przytoczona nazwa firmy (została nazwana dużym amerykańskim salonem mody) . Opisana historia jest przytoczona pod kątem użyteczności narzędzi analitycznych połączonych z napływającymi danymi zewnętrznymi.

Autor edytował komentarz.