Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 7 i Ubuntu

Na początek chciałbym zacytować wypowiedź mojego wykładowcy „Gdyby Cannonical miało pieniądze Microsoftu, czy Google, potencjał pracowników Apple to zapewne stworzyli by popularny system, z siłą przebicia”

A dlaczego nie przebija? Cóż pracując czy to na Windowsie 7 czy na Ubuntu 11.10 dostrzegamy błędy, ludzką rzeczą jest je popełniać. Jednak tu trzeba zauważyć że porównujemy 2 produkty z zupełnie innego świata. Jeden ze świata pieniędzy, typowego marketingu, drugi z kolei ze świata idei wolnego oprogramowania.

Im dłużej pracuję tym bardziej dostrzegam niedogodności na ubuntu, czy to w postaci niedopasowanego unity, czy niezgodności z programami, dochodząc do braku obsługi i regulacji poszczególnych sprzętów takich jak scroll myszki, scroll touchpada, wielodotykowość, obsługa 2 kart graficznych. I dochodzę do wniosku dlaczego Microsoft ma taką popularność.

r   e   k   l   a   m   a

Ludzie czy płacąc czy dostając za darmo mają jakieś tam wymagania.
Każdy chce dostać najlepszy produkt. System który będzie dobry zarówno dla zaawansowanego użytkownika jak dla komputerowego laika. W pełni to rozumiem. Mnie szlak trafiał jak pisałem pod NetBeansem na Ubuntu, całkowicie niedopracowany motyw unity do programu, a jak zmieniałem motyw to znów traciłem na wyglądzie unity.
Wygląd trzeba przyznać jest imponujący w Ubuntu. Wszystko takie ładne, takie podobne… do Maca. Mac kojarzy się z burżuazją. Ale Mac to tez system „zarabiający”.

Chciałbym pokrótce przedstawić jakie dostrzegam wady w systemach i co, dla przeciętnego kowalskiego, jak i dla zaawansowanego informatyka dają te 2 systemy .

Wiem że jest jeszcze wiele innych zalet jak i wad. Jednak mogę stanowczo stwierdzić że obydwa systemy nie są idealne. Zarówno Ubuntu jak i Windows mają błędy. Jednak moim zdaniem Ubuntu jednak stwarza poważniejsze problemy. Jednak jako że jest to system darmowy w tej rozgrywce jest remis.
Jednocześnie chciałbym zauważyć, że człowiek który ma pieniądze i chce w pełni działającego systemu bez poważnych błędów wybierze Windows. Dlaczego ? Bo wszyscy go mają, bo pomoc w razie czego jest szeroko dostępna, bo kolega kolegi też go ma, bo jest taki multimedialny i daje rozrywkę i bo „office ma wstążkę”. Oczywiście wiem o rozwiązaniu typu Wine, ale człowiek który chce żeby wszystko po prostu działało od zaraz, i żeby mógł w razie czego coś sobie zainstalować wybierze zawsze Windows. Taki sam jest i mój wybór ale tylko po części, bo ja nie musze płacić za windowsa i jego produkty bo jeszcze jestem Studentem.

Jednak jeśli ktoś się interesuje troche systemami przyznam szczerze, że warto posiadać oba. Tworzą one całkowicie odmienna wizję.


 

windows linux

Komentarze