Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 7 i Ubuntu

Na początek chciałbym zacytować wypowiedź mojego wykładowcy „Gdyby Cannonical miało pieniądze Microsoftu, czy Google, potencjał pracowników Apple to zapewne stworzyli by popularny system, z siłą przebicia”

A dlaczego nie przebija? Cóż pracując czy to na Windowsie 7 czy na Ubuntu 11.10 dostrzegamy błędy, ludzką rzeczą jest je popełniać. Jednak tu trzeba zauważyć że porównujemy 2 produkty z zupełnie innego świata. Jeden ze świata pieniędzy, typowego marketingu, drugi z kolei ze świata idei wolnego oprogramowania.

Im dłużej pracuję tym bardziej dostrzegam niedogodności na ubuntu, czy to w postaci niedopasowanego unity, czy niezgodności z programami, dochodząc do braku obsługi i regulacji poszczególnych sprzętów takich jak scroll myszki, scroll touchpada, wielodotykowość, obsługa 2 kart graficznych. I dochodzę do wniosku dlaczego Microsoft ma taką popularność.

Ludzie czy płacąc czy dostając za darmo mają jakieś tam wymagania.
Każdy chce dostać najlepszy produkt. System który będzie dobry zarówno dla zaawansowanego użytkownika jak dla komputerowego laika. W pełni to rozumiem. Mnie szlak trafiał jak pisałem pod NetBeansem na Ubuntu, całkowicie niedopracowany motyw unity do programu, a jak zmieniałem motyw to znów traciłem na wyglądzie unity.
Wygląd trzeba przyznać jest imponujący w Ubuntu. Wszystko takie ładne, takie podobne… do Maca. Mac kojarzy się z burżuazją. Ale Mac to tez system „zarabiający”.

Chciałbym pokrótce przedstawić jakie dostrzegam wady w systemach i co, dla przeciętnego kowalskiego, jak i dla zaawansowanego informatyka dają te 2 systemy .

Wiem że jest jeszcze wiele innych zalet jak i wad. Jednak mogę stanowczo stwierdzić że obydwa systemy nie są idealne. Zarówno Ubuntu jak i Windows mają błędy. Jednak moim zdaniem Ubuntu jednak stwarza poważniejsze problemy. Jednak jako że jest to system darmowy w tej rozgrywce jest remis.
Jednocześnie chciałbym zauważyć, że człowiek który ma pieniądze i chce w pełni działającego systemu bez poważnych błędów wybierze Windows. Dlaczego ? Bo wszyscy go mają, bo pomoc w razie czego jest szeroko dostępna, bo kolega kolegi też go ma, bo jest taki multimedialny i daje rozrywkę i bo „office ma wstążkę”. Oczywiście wiem o rozwiązaniu typu Wine, ale człowiek który chce żeby wszystko po prostu działało od zaraz, i żeby mógł w razie czego coś sobie zainstalować wybierze zawsze Windows. Taki sam jest i mój wybór ale tylko po części, bo ja nie musze płacić za windowsa i jego produkty bo jeszcze jestem Studentem.

Jednak jeśli ktoś się interesuje troche systemami przyznam szczerze, że warto posiadać oba. Tworzą one całkowicie odmienna wizję.

 

windows linux

Komentarze

0 nowych
januszek   22 #1 22.12.2011 17:00

"Gdyby Cannonical miało pieniądze Microsoftu, czy Google, potencjał pracowników Apple to zapewne stworzyli by popularny system, z siłą przebicia" - i na pewno nie był to Linux bo wtedy mieliby potencjał aby wymyślać coś nowego a nie odgrzewać po raz enty coś co już było, co powstało z tego co wcześniej było a i to było bo coś wcześniej było... ;)
Cała reszta tekstu to opis dogmatów wyznania Ubuntu. G+N+U 2011, amen ;P

wojti.   2 #2 22.12.2011 17:01

Całości nie czytałem.
Doczepię się dwóch fragmentów tekstu.

"Jednocześnie chciałbym zauważyć, że człowiek który ma pieniądze i chce w pełni działającego systemu bez poważnych błędów wybierze Windows. Dlaczego ? Bo wszyscy go mają"

Zarabiam pieniądze i wybrałem openSUSE z KDE, dlaczego? Bo ładnie wygląda i jest po prostu wygodniejszy niż Windows

"człowiek który chce żeby wszystko po prostu działało od zaraz, i żeby mógł w razie czego coś sobie zainstalować wybierze zawsze Windows"

Dlatego wybieram Linuksa, na starcie działa mi więcej elementów podzespołów komputera niż pod 7. Instalacja programów również jest dla mnie wygodniejsza pod Suse, wpisuję co chcę i ile rzeczy chcę by mi się zainstalowały i po prostu się instalują pod moją nieobecność. Nie siedzę bez sensu przed komputerem, nie szukam programów po stronach i nie klikam bez sensu dalej. Wychodzę na pół godziny i po powrocie mam wszystko zainstalowane.

Meszuge   16 #3 22.12.2011 17:03

Gdyby zacytować moją babcię... "Jakby ciocia miała wąsy, to by był wujek". :-)

Jak słyszę (czytam) o IDEI w połączeniu z techniką i technologią, to przyznam, że coraz częściej mnie mdli. Próby porozumienia użytkowników z wyznawcami są z góry skazane na niepowodzenie: http://www.dobreprogramy.pl/Meszuge/Nie-mamy-szansy-na-porozumienie,15572.html

Ale czyta się fajnie - masz coś do powiedzenia i to się liczy.

  #4 22.12.2011 17:33

Doczytałem do momentu, gdzie w tabeli po stronie Windowsa jest "+duża konfigurowalność wyglądu" a po stronie Ubuntu "-brak możliwości głębszej integracji w wygląd"... Jak pierwszy raz korzystałem z Ubuntu, to w oczy rzuciła mi się właśnie łatwiejsza i głębsza ingerencja w wygląd. Jeśli w W7 można więcej niż w nowym Ubu, to chyba dobrze robię, że na razie siedzę na Windowsie (mam zamiar ogarnąć coś inszego niż GNOME, które schodzi na pieski i kotki) bo wygodniej korzysta mi się z Linuksa, ale bez odpowiedniego środowiska, to ni ma jak. Poza tym nic mnie zbytnio nie zdziwiło, po raz kolejny zostało potwierdzone znane od dawna stwierdzenie, że jak ktoś ma kasę to na pewno wybierze Windows.

januszek   22 #5 22.12.2011 17:45

@RaveStar: Co to jest kurs hackowania Menu Start?

grajekk   12 #6 22.12.2011 17:47

RaveStar grafika chodziło mi o framy w programach. Zainstaluj sobie netbeans i powiedz co sadzisz o framach i menu. Dodatkowo framy w dziwnych momentach potrafią migać takie jest moje spostrzeżenie. Jednak tak jak na koncu wspomniałem dzieki temu ze jest to system darmowy uważam że jest w stosunku cena / jakosc na równi z windows.

grajekk   12 #7 22.12.2011 17:58

@RaveStar : Jaki Epic Fail :D zobacz na screen ;D
http://imageshack.us/f/692/zrzutekranu201112221707f.png/

Przeźroczystość(po prawej stronie) pod menu załapało buga jak by było fatalnym fotomontarzem -> przeźroczystość wzięta z góry ekranu ;D

dominikc   5 #8 22.12.2011 18:07

> "Brak ingerencji w wygląd"
Tu masz rację, Unity ma dopiero rok. Canonical w najbliższych wydaniach skupi się właśnie na tym. Kilka wersji temu wygląd w Ubuntu był mega-konfigurowalny.

Ogólnie ze zgodnością Ubuntu jest różnie - mi na wielu komputerach wszystko działało bez problemu. Jedyne co mnie denerwuje, to niska rozdzielczość plymoutha po instalacji sterowników własnościowych.
Ewentualnie spróbuj inną dystrybucję user-friendly, np. Minta, Fedorę lub openSUSE.

Tutaj trochę się przyczepię:
> "Ciężka naprawa w razie awarii"
W Windows naprawa jest jeszcze trudniejsza lub niemożliwa, więc zwykle trzeba zrobić format.
W Ubuntu mając odpowiednią wiedzę można postawić system na nogi.
> "Ciężki do usunięcia GRUB"
Gdy zainstalujesz Windows obok Ubuntu też będziesz musiał się namęczyć, aby przywrócić bootloader.

  #9 22.12.2011 18:13

Mówiłem to wiele razy i powtórzę raz jeszcze - Linux nie ma własnej TYPOGRAFII i jeśli firma Canonical tego nie zmieni, to Ubuntu nigdy nie będzie pełnoprawnym systemem operacyjnym. Polecam uruchomić Ubuntu w 1920 x 1080 i zainstalować pakiet mscorefonts, a następnie porównać wygląd stron internetowych z Windowsem. To jest kompromitacja, że system operacyjny, który ma ambicje desktopowe nie ma własnych natywnych fontów na wysokim poziomie. To jest właśnie największa wada Linuxa względem Windowsa, a nie komercyjnego oprogramowania bądź sterowników. Psujcie sobie oczy - wasza sprawa.

SalcefiX   8 #10 22.12.2011 18:29

Ubuntu to bardzo dobry system, ale niestety ostatnio zrezygnowałem z niego z powodu jednej rzeczy - losowo przerywa połączenie z internetem. Niby wszystko działa, widzi router itp. ale nie łączy się z niczym. Masakra.

A Windows ... no cóż, można na niego narzekać bo też nie jest idealny ale jakoś działa.

Onlinemaster   9 #11 22.12.2011 18:49

Ja korzystał bym z Ubuntu gdyby nie brak jednej małej ale bardzo potrzebnej mi funkcji a mianowicie możliwości regulacji szybkości scroll-a, aż dziw bierze że jeszcze tego w Ubuntu nie wynaleźli ;-) Po za tym miałem problemy z instalacją mojego urządzenia wielofunkcyjnego od HP, Ubuntu miał też problemy z obsługą zewnętrznych urządzeń jak np. zwykły telefon komórkowy, w dzisiejszych czasach takie coś jest nie do przyjęcia, na Windowsie wszystko hula aż miło...

Pazuzu   4 #12 22.12.2011 19:00

Zarówno autor, jak i jego wykładowca chyba zapomnieli, że firma Cannonical nie jest twórcą Linuksa. Jest twórcą jednej z jego dystrybucji. Oprócz Ubuntu są jeszcze inne. Wcale nie uważam Ubuntu za najłatwiejszą w obsłudze dystrybucję. Z tego co pamiętam z używania Ubuntu, to zdecydowanie częściej trzeba tam korzystać z terminala, niż np. w OpenSuse. osobna sprawa, że tych dystrybucji jest chyba jednak jak na system dla Kowalskiego zdecydowanie za dużo

grajekk   12 #13 22.12.2011 19:12

@Onlinemaster: Ze scrollem do dzisiaj szukam rozwiązania aby spowolnic przewijanie -> przewijanie o cały ekran w dół to ze tak powiem troche za dużo...

Może ktoś wie jak to rozwiązać na ubuntu ?

grajekk   12 #14 22.12.2011 19:15

@RaveStar: no teraz przyznam ze z menu zrobiłeś czad :D zaczynam kombinować aby uzyskac taki efekt ;p

sla17   7 #15 22.12.2011 19:16

Ubuntu i wygląd z Mac OS X? Nie powiedziałbym, systemy do siebie bardziej podobne niżeli Windows 7 z Maciem, ale w Ubuntu podoba mi się barwa, możliwość dostosowania wszystkiego jak pasuje. Szkoda tylko, że nie wszystkie programy potrafią przenieść menu "plik, edycja" (jak to się fachowo nazywa?) na górny pasek jak w Mac OS X, szkoda szkoda bo cenne piksele zaoszczędzone ;)

dominikc   5 #16 22.12.2011 19:24

@sla17
Raczej chodzi o pojedyncze elementy intefejsu: Launcher = Dock, przyciski przeniesione na lewą stronę, global menu, a wraz z GNOME 3 mamy podobne System Settings.

grajekk   12 #17 22.12.2011 19:33

@ RaveStar: Ubuntu za 0 zł masz produkt który ok zgodze się ze jest dopracowany, jednak owy produkt nie jest zgodny z np. Grami, nie masz na nim odpowiedników Expression Web, Cyberlink PowerDirector, Adobe Premiere. Za te 500 zł kupując Windowsa wiesz, że powyższe programy odpalisz i będą działać.

Stosunek ceny do wykonania to jest.

Ubuntu nie ma wszystkiego ale ma cene 0 zł
Windows ma prawie wszystko i kosztuje .

  #18 22.12.2011 19:35

ło rany Ravestar co za bzdury piszesz ;)

dominikc   5 #19 22.12.2011 19:41

@grajekk
"nie masz na nim odpowiedników Expression Web, Cyberlink PowerDirector, Adobe Premiere"
Wszystko zależy od potrzeb. Na Windows też nie ma wielu programów.

"Stosunek ceny do wykonania to jest.
Ubuntu nie ma wszystkiego ale ma cene 0 zł
Windows ma prawie wszystko i kosztuje ."
Co ma wspólnego cena z dostępnością aplikacji?

  #20 22.12.2011 19:50

"Jednocześnie chciałbym zauważyć, że człowiek który ma pieniądze i chce w pełni działającego systemu bez poważnych błędów wybierze Windows."
Czemu nie wybrałem Windows...Hmm... Przecież mogę sobie na niego pozwolić bez nadszarpnięcia budżetu (to tylko równowartość dwóch tankowań samochodu).
Chyba dlatego, że widzę W7 przez minimum 8 godzin dziennie w robocie. I jego nieergonomiczność ciągle mnie zaskakuje. Czemu nie ma wirtualnych pulpitów? Czemu nie można przewijać zawartości nieaktywnego okna? Czemu najpierw trzeba kliknąć LPM na plik a dopiero potem wywołać menu kontekstowe PPM (w starszych Windows nie ma tego problemu)? Czemu pasek zadań jest taki gruby, a Menu Start takie skomplikowane i bez podziału aplikacji na kategorie? Czemu te ikonki w zasobniku systemowym się chowają?

Do tego te aktualizacja, a to Java, a to Flash a to sterowniki od grafiki. Każde osobno... Do tego nie ma żadnego źródła przetestowanych aplikacji (takiego repozytorium). Trzeba sporo walczyć z Google by znaleźć coś poza śmieciowymi trialami i shareware'ami.

Do tego większość programów jest niespójne pod względem wyglądu jak i klikologii. Dlaczego niemal wszystkie (nawet CAD-y) muszą mieć jakieś dziadowskie skórki?

I w końcu dlaczego ten ukochany Windows nie potrafi pokazać normalnego komunikatu błędu, loga? Liczbowe komunikaty błędów i te wszystkie kreatory rozwiązywania problemów prowadzą tylko do uświadomienia człowiekowi że coś nie działa, a nie dlaczego nie działa.

djgrzenio   9 #21 22.12.2011 19:53

desktop: nigdy sie nie zgodze z tym iz wiecej ikon na pulpicie spowalnia system.. mam ich na 3 monitory szerokosci 1650 rozdzielczosc i komp chodzi tak samo jak ma tylko kosz na pulpicie

Druedain   14 #22 22.12.2011 19:58

Dla mnie wpis nic nie wnosi, bo starasz się pokazać obiektywne różnice, jednak w wielu miejscach piszesz o brakach, choć zwyczajnie nie wiesz jak uzyskać ten sam / lepszy efekt na drugim systemie. Reszta rzeczy została wielokrotnie omówiona…

W temacie popularności moim zdaniem głównym problemem jest pragmatyzm w najgorszym wydaniu. Ponieważ od dłuższego czasu noszę się z zamiarem napisania o tym, nie będę tutaj rozwijać tematu.

grajekk   12 #23 22.12.2011 20:00

@djgrzenio ikonki w sensie system taki jaki ma większość moich znajomych -> filmy hd, instalki gier itp wszystko na pulpicie.

grajekk   12 #24 22.12.2011 20:00

@RaveStar

Poddaje sie :D z tobą nie wygram

xomo_pl   24 #25 22.12.2011 20:24

z paroma rzeczami się nie zgodzę odnośnie wpisu w części Windsows:
1) nie trzeba samemu pobierać kodeków. WMP12 podstawowe typy plików otworzy, resztę otworzy VLC, kodeki ma "w sobie", wystarczy sam program
2) Windows nie jest goły: dostajemy wbrew pozorom dużo softu, część średnio użyteczna ale jest.
W W7 jest tego mniej niż np w Viscie, która była już praktycznie wyposażona we wszystko co zwykły użytkownik potrzebuje.
3) defragmentacja w Windows jest automatycznie robiona od czasów xp więc nic nie trzeba robić
4) nie trzeba mieć antywirusa, wystarczy mieć rozum i wiedzieć co się robi. Do przeskanowania pendrive'a starczy skaner a przynajmniej nic nie muli w tle. Ja av nie mam od dobrych 3 lat i jeszcze nic nie złapałem. Stosuję się do kilku zasad:
- przeglądarka i system zawsze aktualne
- wgrany dodatek WOT, który pokazuje, króry link jest bezpieczny a który nie, co pozwala unikać niebezpiecznych stron
- jeśli podłączałem gdzieś pendrive i wiem, że mogłem coś złapać to albo skanuję go skanerem albo od razu robię format
- system skanuję profilaktycznie raz na miesiąc / dwa z poziomu dysku ratunkowego kaspersky i od ponad 3 lat av nie mam i dobrze mi z tym.

poza tym wpis ok

skandyn   10 #26 22.12.2011 20:30

Jako użytkownik Windowsa i Linuksa chciałem coś napisać, ale najbardziej na tej stronce podoba mi się tapeta i chyba zassam jakiegoś torrenta.

Pozdrawiam.

  #27 22.12.2011 20:40

@RaveStar:
OO panie ;D zainstalowałem gnoma i mam hieroshime ;D włączam pulpit z gnomem ekran biały, byały potem mam cos ala pasek cały biały taki jakby poszarpany ale menu po najechaniu na góre działa ;D

  #28 22.12.2011 20:42

@RaveStar
OOO panie ;D zainstalowałe gnoma i teraz to dopiero mam hjerosjime ;D
Loguje się => białe poszarpane tło z 3 min potem pokazuje sie tapeta i pasek tesz poszarpany (na górze ekranu), jedyne co działa to menu start po najechaniu w lewy górny róg :D

grajekk   12 #29 22.12.2011 20:44

@RaveStar:
O Panie teraz to mam hierosime ;D zainstalowałem i jak logguje sie to mam ekran biały ala poszarpany :) potem pokazuje sie po 3 min pasek stanu i tapeta ( pasek dalej poszarpany i biały, co dziwne czcionka tez biała). Ale menu działa po najechaniu na lewy górny róg ;D jest Git :D

G.Gn7Ex   6 #30 22.12.2011 20:44

@grajekk
Wpis nawet może być, ale niestety zapomniałeś tam uwzględnić jednej wręcz kolosalnej rzeczy: KWESTIE PRAWNE I LICENCYJNE o cenie nie mówiąc. Nie wiem, jak można o takiej istotnej rzeczy zapominać?

Porównaj cenę oraz warunki licencji Windowsa(zwłaszcza OEM) oraz Linuksa.
Mnóstwo ograniczeń, problemów z aktywacją(udowadnianiem że nie jesteś piratem), zakazów, traktowania klientów przez firmę to kilka kwestii które świadczą bardzo poważnie na niekorzyść Windowsa.

Prawda jest taka, że Windows tak w pełni przyjazny tylko dla piratów.

grajekk   12 #31 22.12.2011 20:51

@skandyn:
Masz tapetki ;D
http://publicenemy.cba.pl/Blog/1.png
http://publicenemy.cba.pl/Blog/2.png@G.Gn7Ex
To prawda masz rację. O tym nie pomyślałem. Bo szczerze mówiąc może i windowsa mam orginalnego ( MDSNAA ) wiec licencją się nawet nie przejmowałem.

G.Gn7Ex   6 #32 22.12.2011 20:55

@zomo_prl
"
4) nie trzeba mieć antywirusa, wystarczy mieć rozum i wiedzieć co się robi."

Trzeba koniecznie mieć! Z doświadczenia wiem, że wcale nie trzeba wchodzić na strony XxxX czy warezowych z crackami, żeby trafić na wirusa.
A to, że od 3 lat niczego nie masz(a może Ci się tylko tak wydaje że nie masz) świadczy tylko o tym, że miałeś więcej szczęścia niż tego rozumu. ;-]
Rozum i wiedza o tym co się robi jest dobra tylko wtedy gdy ma się zainstalowanego antyvirusa, firewalla oraz antyspyware. Zresztą sama intuicja oraz rozum bezwzględnie każą mieć te programy koniecznie zainstalowane.

grajekk   12 #33 22.12.2011 20:57

aczkolwiek strony XxxX są interesujące co dodatkowo przemawia za aspektem zainstalowania antywirusa ;D

G.Gn7Ex   6 #34 22.12.2011 21:05

@grajekk
"aczkolwiek strony XxxX są interesujące co dodatkowo przemawia za aspektem zainstalowania antywirusa ;D "

Lub używania Linuksa ;-]

Druedain   14 #35 22.12.2011 21:10

@G.Gn7Ex Czy to ty pisałeś o haczykach w licencji?

ste-fan   12 #36 22.12.2011 21:40

"...bo ja nie musze płacić za windowsa i jego produkty bo jeszcze jestem Studentem"
zaciekawiła mnie ta cześć zdania, choć nie jestem studentem i nie znam się na prawach licencji to proszę o wyjaśnienie tej kwestii?

  #37 22.12.2011 21:53

Chyba chodzi o MSDNAA

SalcefiX   8 #38 22.12.2011 21:59

Z tym, że nie trzeba mieć antywirusa to życzę szczęścia. Całkiem niedawno szukaliśmy z żoną przepisu kulinarnego i trafiliśmy na taką stronkę, że antywir się rozdarł od razu. Szukając czasem zupełnie niewinnych rzeczy można nieźle wtopić.

@szczepaniak5315 - to, że jakiś skaner antywirusowy nie znalazł wirusa na dysku, wcale nie musi oznaczać, że go tam nie ma.

xomo_pl   24 #39 22.12.2011 22:06

@@G.Gn7Ex

oczywiście firewall mam (systemowy + defender aktywny), skanuję raz na miesiąc kaspersky'im i nic nie ma- komputer chodzi normalnie a do tego nic mi nie muli i nie marnuje łącza na bazy zagrożeń...
Dodatkowo chroni mnie kontrola konta użytkownika ustawiona na max więc nic nie ma prawa się zainstalować bez mojej wiedzy.
Dodatek WOT do przeglądarki i nic nie powinno się dostać do komputera więc av zbędny.

ste-fan   12 #40 22.12.2011 22:08

@bartek46op
@ wszyscy
na jakiej to jest zasadzie, czy dla każdego studenta czy dla wybranych kierunków np: informatycznych?
no i skąd wziąść klucz/serial do np: pakietu office?

xomo_pl   24 #41 22.12.2011 22:22

@ste-fan, MSDNAA, bo o to chyba pytasz, jest tylko dla studentów kierunków typu informatyka, elektronika i podobne (wydział musi mieć umowę z MS, info o tym jest na stronie uczelni)

office'a tam nie ma w pełnej wersji: są tylko poboczne programy (brak worda, excela, PP, Onenote, czy outlook).

@SalcefiX: dodatek WOT załatwia problem nie bezpiecznych witryn.

  #42 22.12.2011 22:29

Kilka uwag do samego tekstu:

szlag, a nie "szlak" [szlak moze byc turystyczny ;) ]

Pulpit, zamiast Desktop [jesli decydujesz sie uzywac slownictwa polskiego, to pozostan konsekwentny]

nie "integracja w wyglad", a "ingerencja w wyglad", bo pewnie o to ci chodzilo ;)

Powtorzenia: dwa razy w zdaniach obok: "w praktyce"

karnela, nie karnelu - jesli juz decydujesz sie uzywac historycznego i pierwotnego [choc dzis juz olewanego] okreslenia KARNEL, bo dzis pisze sie KERNEL ;)

***

A tak juz czysto merytorycznie: nie orzekalbym zbyt szybko wyzszosci systemu Windows z kilku powodow.
1. myslenie w kategoriach "wyzszosci" i "nizszosci" jest wg mnie bledne. Sens ma stwierdzenie "dobry ze wzgledu", "zly ze wzgledu", "przydatny/nieprzydatny do", "sprawdza/nie sprawdza sie w"
2. problem wirusow, ktory - jak sam napisales - nie dotyka systemow GNU/Linux *nie jest problemem malym*. To, co dopada systemy Windows to istna plaga i nie sposob spokojnie z tym zyc. Nierzadko uniemozliwia to prace
3. wsparcie finansowe ma tu niewielkie znaczenie, bo ... Ubuntu *posiada wsparcie finansowe* Cannonicala i ... mimo to pojawiaja sie bledy. Wina za aktualny stan rzeczy obarczalbym raczej odmienne kierunki rozwoju [koncepcja interfejsu - zarowno Ubuntu, jak i nowy Windows 8 wprowadzaja absurdalne i niepraktyczne/nieintuicyjne interfejsy, ktore przy okazji wprowadzaja wiele nowych bledow]
4. porownywanie Windowsa 8 z Ubuntu nie ma wiekszego sensu. Ja porownalbym go raczej z Xubuntu/Mint xfce. Glownie dlatego, ze obydwa systemy posiadaja zblizone interfejsy [paski narzedzi, okna, itd], zas nowe Ubuntu z Unity moze byc porownane raczej do Windows 8, nie 7.

  #43 22.12.2011 22:52

Swoją drogą to strony XXX są często wskazywane jako źródło złośliwego oprogramowania -- to są jeszcze takie strony, które same coś instalują bez ingerencji użytkownika? To te strony są chyba wygrzebane z ładnie odległej otchłani sieci... :|

xomo_pl   24 #44 22.12.2011 23:11

@szczepaniak5315

nie mylą się, złapanie czegoś przez normalnych ludzi jest bliskie 0 o ile wiedzą "co robią"...

SalcefiX   8 #45 22.12.2011 23:15

@zomo_prl - zainstalowałem, nawet fajnie to działa.

sla17   7 #46 22.12.2011 23:19

Zobaczyłem właśnie w telewizji reklamę iPhone 4S i ich niesamowite funkcje (rzeczywiście, wrzucanie postu na twittera i usuwanie oczu jest dla innych nieosiągalne). Co to ma do wpisu, do Ubuntu, do Windowsa - (o, reklama Nikona J1) - minimalizm dominuje w wielu sprzętach, nie ma przepychu i to się podoba. Coraz więcej ludzi ogranicza ilość instalowanych programów, bo nie jest im to potrzebne i mają to wszystko w formie internetowej. Czy ja wiem czy ilość dołączonych programów to taka wielka zaleta - wiele osób obok systemu instaluje kilka aplikacji i gotowe, a to co jest w Ubuntu jest zbędne, sam nie wiedziałem do czego połowa służy. Sam tak sobie myślę teraz, że gdyby nie to, że lubię sobie od czasu do czasu w coś zagrać, to w sumie nie robiłoby mi większej różnicy czy korzystałbym z Linuxa, z Windowsa, z Maca, z Androida czy z czego kto woli. Do życia wystarczy mi komunikator oraz przeglądarka - reszta to dodatki ułatwiające i przyspieszające pracę (tak jak np. program do filmów, muzyki, Office i inne bzdety).

  #47 22.12.2011 23:19

Twój wykładowca ma rację. Ja wierzę w potencjał Linuxa, ale bez konkretnej wizji i pieniędzy nie da się nic zrobić.

Problem nie jest z Linuksem - Tylko z Ubuntu. Bo wy utożsamiacie Ubuntu z Linuksem - po części tak jest, aczkolwiek Ubuntu "łamie zasady" - Jest strasznie niestabilne (porównajcie to do np. Debiana Stable / Testing), problematyczne (blablabla). A wy ludzie wyrabiacie sobie opinię o Linuksie - właśnie na Ubuntu.

Osobiście polecam usiąść nad Debianem, chwilę popracować i się okaże, że połowa rzeczy jest zbędna (itd.)

Fervi

SalcefiX   8 #48 23.12.2011 00:57

@fervi.doctor - no i znowu zonk. Przeczytawszy Twojego posta postanowiłem spróbować z debianem. Ściągnąłem sobie live cd, odpaliłem i cacy - wszystko hula. Do momentu instalacji. Niby wszystko ok do czasu instalacji sieci - instalator prosi o klucz WEP - używam WPA2 i ni cholery nie pójdzie dalej. Takie właśnie bzdury zniechęcają człowieka do używania czegoś innego niż Windows.

  #49 23.12.2011 01:10

Średnio dziwne, bo mi sam rozpoznaje jak zabezpieczona jest sieć Wi-Fi

Zresztą kto używa Debiana LiveCD?

Nie wnikam

Fervi

SunriSebi   4 #50 23.12.2011 07:54

Teraz to ten Ubuntu dopiero cukierkowo wygląda

  #51 23.12.2011 08:28

Kłamstwo z tym brakiem repozytorium programów w Windows!!!
Oczywiście, że takie coś istnieje w systemie Windows!

Trzeba tylko stworzyć skrót na pulpicie do http://www.dobreprogramy.pl/Kategorie,Windows.html

:)

Pozdrawiam

SalcefiX   8 #52 23.12.2011 10:54

@fervi.doctor - "Zresztą kto używa Debiana LiveCD?" - ktoś, kto chce zobaczyć jak działa system bez instalacji na komputerze. Chyba po to robi się LiveCD, czy tylko mi się tak wydaje?

  #53 23.12.2011 12:16

Może na dekstopy tak, ale w wypadku lapów (w szczególności z kartami AMD) Ubuntu to po prostu porażka, niezależnie od odmiany (Lubuntu, Kubuntu również). U mnie wiecznie są jakieś problemy, do tego włącza się "grill mode" i lap który jest chłodny i cichy na Windowsie, zamienia się w piekarnik i suszarkę w jednym...

Znacznie lepiej to wygląda na PCLOS czy najnowszym OpenSUSE - tych systemów naprawdę mogę używać bez ciągłego rzucania przekleństwami.
Niemniej wszystkie aplikacje do których jestem przyzwyczajony, a także sprzęt zewnętrzny (AllInOne Lexmarka, telefon itd.) działają bezproblemowo tylko w Windowsie. Wybór jest więc w moim wypadku oczywisty - wolę zapłacić i mieć święty spokój.

  #54 23.12.2011 19:37

@fervi.doctor - "Zresztą kto używa Debiana LiveCD?" - ktoś, kto chce zobaczyć jak działa system bez instalacji na komputerze. Chyba po to robi się LiveCD, czy tylko mi się tak wydaje?

Pewnie, problem w tym, że celem Debiana jest "Zrób sobie system sam z naszą pomocą". Głównie polega na tym, że (przynajmniej w moim odczuciu) instalujemy system w Konsoli i dogrywamy ulubione programy. Takie testowanie na LiveCD jest śmieszne w moim odczuciu

Fervi

grajekk   12 #55 25.12.2011 15:54

Owszem Debian może i jest troche taki "zrób sam z naszych narzędzi" jednak człowiek który sam zrobi system ma w nim to dokładnie, czego chce i co oczekuje od systemu. Bardziej idealnego wtedy systemu sie nie znajdzie.

  #56 26.12.2011 22:01

Kolejny wpis laika na temat wyższości świąt.....Chłopie jak Ubuntu niekonfigurowalny?Masa motywów na gnome-look,sterta porad jak z Gnome 3 zrobić Łyndołsa 7.W czym ten łyndołs taki konfigurowalny?W zerżniętym z Gnome 2 sposobie zmiany tapety i koloru?Dlaczego grafomani nie mający pojęcia o systemach,biorą się za ich recenzowanie?Zajrzyj że tu : http://www.ubucentrum.net/ i tu http://www.omgubuntu.co.uk/ i tu http://www.lffl.org/ i tu http://gnome-look.org/index.php?xcontentmode=167&PHPSESSID=a6fc15236fe7cb869... i cała masa podobnych.

  #57 27.12.2011 10:10

@Singel
Na mojej konfigracji gnome3 wogole nie raczy odpalić ?
Zamiast puplitu mam wszystko pomazane.
Scroll przewija o cały ekran i żadna konfuguracja nic nie zmienia.
Domyslnie w unity nic nie zmienisz. A mówimy o Ubuntu które ma domyślnie unity a nie gnome.
Teraz osobiście testuje Linux Mint, i jak na razie powiem że błędy które miałem w ubuntu ( te powyższe) są wyeliminowane.Konfiguracja:
Core 2 Duo T5800 @2,0 Ghz,
4 GB Ram DDR3 Kingston
2xRadeon hd3470 (hybryd x2 Radeon)

  #58 30.12.2011 21:38

ubuntu 11.10 czy ogolnie mowiąc te unitowe to jednak jest inna bajka. opcje konfiguracyjne nawet jak dorwiemy sie do dodatkow jakis kończą sie na pierdołach w stylu rozmiar ikonek. niestety póki co unity do obsługi wymaga klawiatury, ewenturalnie trzeba unikać zbyt wielu otwartych okien.
co jest bolączką każdego linuxa to marność obsługi sprzętu. o ile wydajność w grach nie ma znaczenia jak nie ma gier, tak bolą sprawy inne. hybrydowy model z grafami działa albo nie, zarządzanie energią jest jakieś nie takie, dyski głośne, chłodzenie działa inaczej itd
tyczy się to głównie różnego typu lapków.

z takich problemów dla kowalskiego to jest element konfiguracji początkowej. niestety nie wiedzieć czemu za dużo domyślnych ustawień jest jakby pod serwer zrobiona i mało życiowa.

kwestia multimediów kwestią sporną. domyślnie windows 7 da rade z każdym "kupnym" filmem. linux teoretycznie da z każdym. choć dalej chyba filmów 1080p nie przetrawi. no i nie ma wsparcia z grafy (albo ma marne) co jest naistotniejsze tak naprawdę.

taki ubuntu nie wymaga już wiele pracy. gdyby nie miał takich kiksów z zarządzaniem energią czy pracą dysków byłby idealnym systemem na laptopa. lekki, interfejs fajny pod klawiaturę z touczpadem, wystarczająca funkcjonalność.
ale to trzeba naprawić zarządzanie energią,hybrydowe grafy, hibernacje, wstrzymanie, pracę dysków i inne czysto mobilne sprawy.

Bucic   9 #59 01.01.2012 21:35

W moim przypadku przejście na Linuksa trwałoby tyle, co jego instalacja, bo już nie raz testowałem Ubuntu, a programów otwartoźródłowych, wieloplatformowych używam od lat. Niestety sytuację schrzanili twórcy Linuksa (problemy z przegrzewaniem/zużyciem energii, compiz pełny błędów w stopniu, w który bym nie uwierzył, gdybym sam nie zobaczył...), przez co to, co mogło być sprawą jednego wieczoru z piwkiem stało się dwumiesięczną drogą przez mękę.

zlotek   3 #60 02.01.2012 03:50

Popraw w "Działanie systemu":

skąt -> skąd

  #61 08.01.2012 17:37

Gdyby Canonical popracował nad stabilnością to moglibyśmy mówić o jakiejś tam konkurencji, nie oszukujmy się Ubuntu zeszło na psy... Jeśli nie używasz 10.4 LTS to nie maż o stabilnym Ubuntu. Dużo lepszym porównaniem było by porównanie do Minta LMDE, którego chociaż da się używać.

  #62 08.01.2012 17:40

GNOME 3 nie rusza dlatego że masz RADEONA, AMD jak zwykle schrzaniło sterowniki, a w takiej sytuacji GNOMik nie chce z nim gadać...

  #63 20.03.2012 18:23

Mam laptopa z którym dostałem Windowsa 7. Mam go zainstalowanego, ale obok mam Ubuntu (w tej chwili jest wersja 12.04 beta) i z Windowsa nie korzystam.Szlag mnie trafia jak mam tego muła (Windowsa)włączyć, na szczęście zdarza to się bardzo rzadko.

  #64 13.04.2012 07:32

Widzę że użytkownik tego forum jest naprawdę niedoświadczony nie napisze że ja jestem lecz wypisuje tu głupoty Systemy Linux szczególnie Ubuntu w wersji 11.10 bije na 100% Windows 7 i faktycznie Ubuntu jest 100 razy lepszy niż Windows jeżeli chodzi o wymagania na sprzęcie rocznym co jest procesor AMD 2.6 DUO (64) karta graficzna Force 8500 Ram 3 Gb i system xp podtrawił się wieszać a Ubuntu chodzi szybko i płynnie to chyba coś o tym świadczy ? tyle możliwości ile daję system Linux żaden Windows nie ma i nie będzie miał a dla początkujących właśnie polecam Ubuntu co jest wszystko w zasięgu reki oraz nowy system który też jest dobry mageia początkujący nie będą mieć problemów z systemem większość ludzi po przeniesieniu się na Linux są zadowoleni i o to chodzi
według mnie Unity wygląda o dużo lepiej niż Gnome Shell to wszystko na dzień dzisiejszy :)
pozdrawiam
P.S.
RaveStar podoba mi się ta wypowiedź z dnia | 22.12.2011 17:32 oraz zdjęcia co zrobiłeś też bym menu i ikony w ten sposób chciał ustawić lecz nie wiem jak

  #65 13.04.2012 07:45

Gdyby przyznaj się że nie chodzi Tobie o stabilny system tylko że ubuntu zmieniło Gnome shell na Gnome Unity ;) Ja akurat się z tego powodu cieszę ponieważ Unity ma przyszłość :) miałem wiele dystrybucji Linux wybrałem Linux dlaczego ? ponieważ łatwy w obsłudze i najstabilniejszy Ubuntu używam od wersji 8.4 i szczerze pisząc nie mam zamiaru zmieniać systemu jedyny system co Ja jako chyba jedyny nie narzekam i nie mam z niczym problemów nawet że sterownikami w repo co są dla zaawansowanych

  #66 15.08.2015 14:29

@xomo_pl: to ja sobie kupuje Ferrari i będę nim na zakupy jeździł max 20km, żeby mi się krzywda nie stała :)