Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czy microsoft szpieguje ?

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie w jaki sposób Bing Maps lokalizuje położenie komputera i wskazuje naszą lokalizację na mapie.

W 2010 roku głośno było o zbieraniu przez google adresów MAC kart sieciowych w celach chyba tylko im znanych. Peter Schaar, niemiecki komisarz federalny ds. ochrony danych, jest – jak pisze „Der Spiegel” – „przerażony takim stanem rzeczy”. Wezwał Google do skasowania bezprawnie zgromadzonych danych i zaprzestania przejazdów floty aut wykorzystywanych w tworzeniu Street View. Określił amerykańską firmę jako „pochłaniającą dane ośmiornicę (Datenkrake)”, która sekretnie pochłania wszystko, na czym może położyć swoje macki, jednocześnie zapewniając o ochronie danych.
Sprawa jednak przycichła i nikt już o tym nie mówi. O tej sprawie przypomniałem sobie podczas testowania systemu Windows 8 .
Jako, że jedną z aplikacji w metro jest właśnie Bing Maps , chciałem zobaczyć jak to "cuś" wygląda i czy nada się do np. wyznaczenia trasy z pkt. A do pkt. B.

Jednym z przycisków który się tam znajduje jest "my location". Po kliknięciu w niego wyświetla się komunikat o nadaniu uprawnień aplikacji maps do pobrania naszej lokalizacji i po zatwierdzeniu na mapie pokazuje się punkt gdzie powinniśmy się znajdować. Tutaj dodam , że podczas instalacji systemu jedyne konto jakie założyłem to było konto lokalne , czyli nie połączone z Live , nie posiadam podłączonego do komputera żadnego gps ani nie synchronizowałem żadnego telefonu z tym świeżo postawionym systemem. Jakie było moje zdziwienie gdy Bing maps wskazał moją lokalizację bardzo dokładnie ( pomylił tylko stronę ulicy). Zastanawiające jest również to , że taką lokalizację wskazuje tylko podczas pierwszego użycia , bo przy kolejnych wyznaczaniach pokazuje już inne części miasta w sposób , jaki można poznać lokalizację przez sprawdzenie ip.

Z początku myślałem , że to był przypadek , ale tak się działo po trzech instalacjach tego systemu na jednym kompie i dwóch na innych . Za każdym razem ten sam schemat : pierwsza lokalizacja dokładna a następne już nie. Czyżby microsoft tylko przy pierwszym uruchomieniu korzystał ze swojej bazy danych adresów MAC , a potem już pozwalał na lokalizację po adresie ip.?

Czym to jest spowodowane i czy czasem nie obawą o pozwy za gromadzenie danych pozwalające na zlokalizowanie użytkowników komputerów ?
Tego niestety nie wiem i pewnie tylko część pracowników Microsoftu wie, ale nie podoba mi się ,że skoro taki mechanizm lokalizacji istnieje i działa poprawnie, to jest używany prawdopodobnie w celu przesłania naszego położenia do microsoftu. Czy jest to nowa metoda na namierzanie spiraconych systemów, czy ma służyć innym celom tego się pewnie nie dowiemy ale niestety nasze poczucie anonimowości jest coraz większą mrzonką i kto wie czy za kilka lat nasza wizyta w WC nie będzie zarejestrowana na jakimś serwerze, którejś z wielkich korporacji. 

windows bezpieczeństwo inne

Komentarze

0 nowych
MaXDemage   19 #1 28.07.2012 17:04

Dobra, ale co ma zbieranie danych MAC przez google do map microsoftu. Bo nie do konca rozumiem...

Dimm   4 #2 28.07.2012 18:09

Też nie rozumiem, a teorie spiskowe już wychodzą mi bokiem. Jak ktoś jeszcze wysnuje zbieranie danych przez systemy J2ME to trzeba będzie porzucić komunikację bo wszyscy już szpiegują. Zwykła paranoja.

  #3 28.07.2012 18:14

No ale o tym, ze autor dal aplikacji mozliwosc uzyskania lokalizacji (bardzo czytelny monit) to juz nie pamieta...

  #4 28.07.2012 18:15

"Czy jest to nowa metoda na namierzanie spiraconych systemów , czy ma służyć innym celom tego się pewnie nie dowiemy ale niestety nasze poczucie anonimowości jest coraz większą mrzonką i kto wie czy za kilka lat nasza wizyta w WC nie będzie zarejestrowana na jakimś serwerze , którejś z wielkich korporacji . "

Haha, dawno się tak nie uśmiałem :)

gruby1974   5 #5 28.07.2012 18:31

@MaXDemage To był tylko przykład jaka była wtedy reakcja na takie praktyki .
@Dimm i @ gowain Na dobrą sprawę mam gdzieś w tylnej części ciała kto i jakie dane zbiera o moim komputerze .
@Lukasamd Nie kwestionuję tutaj samego faktu udzielenia zgody , tylko to , że faktycznie dokładną lokalizację można uzyskać tylko raz , tak jakby chcieli to ukryć , bo tak jak już pisałem , myślałem ,że to jakiś przypadek z tak dokładnym położeniem i pewnie większość tego nawet nie zauważy.

command-dos   18 #6 28.07.2012 18:48

jest to ciekawy temat i niekoniecznie autor musi się tu mylić. Według mnie, (gdybym ja był producentem sys. operacyjnego to pewnie bym tak robił), po kliknięciu "my location" uruchamiamy zapewnie ciekawe mechanizmy lokalizacyjne. Mnóstwo wokół nas sieci wifi, które się rozgłaszają. Różne fony, i inne otwarte, a nawet te zamknięte. Kiedy nasz komputer wykrywa ileśtam sieci, to przecież po samej liście nazw tych sieci, możemy skumać gdzie jesteśmy. Jeśli do tego wszystkiego użytkownicy tamtych sieci pozaznaczali się na mapach, to już wszystko jasne - przynajmniej dla tego, kto zbiera te dane :) Tak na dobrą sprawę, to wcale nie trzeba ruszać się z domu, żeby poskanować aktywne urządzenia sieciowe...

  #7 28.07.2012 19:33

Wystarczy wyłączyć geolokalizację i włączyć powiadamianie stron, że nie chcesz być śledzonym i po sprawie...

budda86   9 #8 29.07.2012 18:41

Dobra, ale nie kumam tej części o adresie MAC... Co ma MAC do lokalizacji, możesz wytłumaczyć?

Autor edytował komentarz.
duszek.mestre   3 #9 30.07.2012 12:40

A może po prostu po IP i MACu urządzenia? Standardowe namierzanie. A jak w komórkach masz lokalizowanie nie zauważyliście, że od razu niemalże mamy naszą lokalizację dość dokładnie tylko za pomocą nadajników? Nawet w mieszkaniu. Gdyż właśnie nasze IP oraz MAC karty sieciowej pozwala na lokalizację dość dokładną urządzenia.

budda86   9 #10 30.07.2012 15:04

@duszek.mestre
OK, a w jaki konkretnie sposób można ustalić lokalizację znając adres MAC karty sieciowej?

Hitm3n   7 #11 30.07.2012 20:51

@up - podbijam pytanie.

Trochę racji jest w tym tekście, aczkolwiek jak wyżej napisano - nie musisz się na to godzić, więc i takiej "wpadki" nie będzie ;)

  #12 30.07.2012 22:33

Z google to było tak, że google cary które robiły zdjęcia do streetview czy po prostu mapy zbierały adresy mac sieci i powiązywały je z kordynatami gps. Podobno telefony z androidem tez to robiły. Teraz sprawdzając jakie sieci mamy w zasięgu laptopa/telefonu możemy mniej więcej oszacować miejsce w którym jesteśmy.

gruby1974   5 #13 31.07.2012 01:02

@budda86 Dlatego właśnie podałem przykład google i tego co robili przy okazji robienia fotek do street view ( zbierali dane dostępnych kart sieciowych ruterów itp. i zapisywali ich lokalizacje) . Mając takie dane podczas używania neta łatwo określić położenie komputera.

@duszek.mestre Jako ,że mam przydzielony wewnętrzny adres ip. to w sieci mój komputer , jak i część innych u tego dostawcy, w necie widziany jest pod innym nr. ip i właśnie po tym ip (zbiorczym) lokalizowany jest komputer przy każdej próbie z wyjątkiem pierwszego uruchomienia.

@gowain Tutaj właśnie zastanawiające jest , że tylko przy pierwszym uruchomieniu geolokalizacji podawany jest tak dokładny wynik , jakby wykorzystywane były dane już istniejące w systemie, zresztą czas wyświetlenia naszej pozycji prawie natychmiast na to by wskazywał , a dopiero drugie uruchomienie korzysta z namierzania po ip i trwa to już sporo dłużej.
Poza tym nie było monitu o nadanie praw systemowi tylko uruchomionemu właśnie programowi.

matrix012345   4 #14 31.07.2012 15:05

@budda86 samochody StreetView oraz telefony z Androidem robią tzw. wardrive czyli skanują na okrągło sieci WiFi oraz śledzą lokalizację GPS, potem wysyłają do googla adresy MAC sieci które znaleźli wraz ze współrzędnymi z GPSu. Korzysta z tych danych potem m.in. Google Chrome, Mozilla Firefox i Android.

Microsoft pewnie robi podobnie.
@gruby1974 u mnie nie ma problemów, korzystałem z programu kilka razy i ciągle jest dokładnie (około 100 metrów odemnie pokazuje punkt na mapie, ale mieszczę się w tym kole oznaczającym dokładność.

gruby1974   5 #15 02.08.2012 00:34

Zagłębiłem się nieco więcej na ten temat i dotarłem do jednej z części " Zasady zachowania poufności informacji dotyczące systemów Windows Release Preview i Windows Server Release Candidate" na stronach microsoft poniżej cytuję część dotyczącą usługi lokalizacji :


"Dostawca lokalizacji systemu Windows to składnik systemu Windows, który nawiązuje połączenie z usługą lokalizacyjną firmy Microsoft w trybie online ułatwiającą określenie przybliżonej lokalizacji komputera na podstawie informacji dotyczących sieci bezprzewodowej lub adresu IP komputera.

Informacje zbierane, przetwarzane lub przesyłane

Kiedy aplikacja autoryzowana przez użytkownika do korzystania z danych dotyczących lokalizacji chce uzyskać takie dane, platforma lokalizacji systemu Windows próbuje określić bieżącą lokalizację, korzystając z informacji dostarczonych przez wszystkich zainstalowanych dostawców lokalizacji (w tym przez dostawcę lokalizacji systemu Windows). Dostawca lokalizacji systemu Windows sprawdza najpierw, czy istnieje lista punktów dostępu Wi-Fi utworzona w wyniku poprzedniego żądania ze strony aplikacji obsługującej usługi lokalizacji. Jeśli dostawca lokalizacji systemu Windows nie ma jeszcze listy pobliskich punktów dostępu Wi-Fi lub jeśli ta lista jest nieaktualna, wówczas wysyła informacje dotyczące pobliskich punktów dostępu Wi-Fi oraz dane GPS (jeśli są dostępne) do usługi lokalizacyjnej firmy Microsoft. Usługa lokalizacyjna firmy Microsoft zwraca dane o przybliżonej lokalizacji komputera, które dostawca lokalizacji systemu Windows przekazuje do platformy lokalizacji systemu Windows w celu udostępnienia ich aplikacjom, które wysłały odpowiednie żądanie. Dostawca lokalizacji systemu Windows aktualizuje również swoje dane dotyczące punktów dostępu Wi-Fi za pomocą listy pobliskich punktów dostępu Wi-Fi. Dostawca lokalizacji systemu Windows zachowuje tę listę, aby określić przybliżoną lokalizację komputera bez konieczności łączenia się z Internetem. Lista punktów dostępu jest zaszyfrowana i przechowywana w taki sposób, że dostęp do niej ma tylko dostawca lokalizacji systemu Windows.

Informacje dotyczące pobliskich punktów dostępu Wi-Fi zawierają między innymi identyfikator BSSID (adres MAC punktu dostępu Wi-Fi) i dane dotyczące siły sygnału. Dane GPS to między innymi szerokość i długość geograficzna, prędkość i wysokość. "