Koniec świata, porzucają Windowsa 7. Okazjonalny poradnik survivalowy

Microsoft zadeklarował, że 14 stycznia 2020 roku zakończy wydawanie aktualizacji dla Windowsa 7. Zaiste zaskakujące, że ponad 10 letni system odchodzi na emeryturę i nie żeby na przykład Windowsa 2000 wcześniej spotkał analogiczny los, i to w podobnym okresie jego życia. Ale hurr durr zły Microsoft, a ludzie drą szaty, deklarując migrację na Linuksa, zakup Maca albo inne niepoważne rzeczy. Jak my to przeżyjemy? – pytam.

A tak serio, do napisania niniejszego artykułu natchnął mnie pewien znajomy. Mój zdecydowanie ulubiony typ użytkownika – dinozaur.

Intel 4004. Historia i architektura pierwszego procesora niebieskich

Ostatnio było trochę o tranzystorach, a właściwie miliardach tranzystorów. Czy to dużo? Cóż, interpretacja zawsze zależy od punktu odniesienia. Dlatego pozwolę sobie przytoczyć taki bardzo skrajny – procesor Intel 4004 z 1971 roku, pierwszy procesor niebieskich. 

Oto niezwykła historia o tym jak, z dobrze prosperującego producenta pamięci, Intel przekształcił się w procesorowego hegemona. Zapnijcie pasy, gdyż wskakujemy właśnie w kapsułę czasu, przechodząc na moment ze świata tranzystorów liczonych w miliardach do świata tranzystorów liczonych na palcach.

Litografia a proces litograficzny. O tym dlaczego 2+2 to nie zawsze 4

Ostatnio sporo kontrowersji wywołałem pisząc, że "proces litograficzny klasy 7 nm jest około 2,5-krotnie bardziej gęsty od 14 nm". Jedni z was raportowali błąd, inni wysyłali mnie do szkoły podstawowej, jeszcze inni pytali jak to możliwe. Nie, nie była to kaczka dziennikarska – ale czuję się dłużny małe wyjaśnienie. 

Bez dalszego przedłużania. Osoby wrażliwe na piękno mowy ojczystej ostrzegam, że tekst jest bez redakcji i bez korekty. Może zawierać literówki ;)

Jak zapewne wiecie, współczesne mikroukłady produkuje się z krzemu, a konkretniej tzw.