Intel 4004. Historia i architektura pierwszego procesora niebieskich

Ostatnio było trochę o tranzystorach, a właściwie miliardach tranzystorów. Czy to dużo? Cóż, interpretacja zawsze zależy od punktu odniesienia. Dlatego pozwolę sobie przytoczyć taki bardzo skrajny – procesor Intel 4004 z 1971 roku, pierwszy procesor niebieskich. 

Oto niezwykła historia o tym jak, z dobrze prosperującego producenta pamięci, Intel przekształcił się w procesorowego hegemona. Zapnijcie pasy, gdyż wskakujemy właśnie w kapsułę czasu, przechodząc na moment ze świata tranzystorów liczonych w miliardach do świata tranzystorów liczonych na palcach.

Litografia a proces litograficzny. O tym dlaczego 2+2 to nie zawsze 4

Ostatnio sporo kontrowersji wywołałem pisząc, że "proces litograficzny klasy 7 nm jest około 2,5-krotnie bardziej gęsty od 14 nm". Jedni z was raportowali błąd, inni wysyłali mnie do szkoły podstawowej, jeszcze inni pytali jak to możliwe. Nie, nie była to kaczka dziennikarska – ale czuję się dłużny małe wyjaśnienie. 

Bez dalszego przedłużania. Osoby wrażliwe na piękno mowy ojczystej ostrzegam, że tekst jest bez redakcji i bez korekty. Może zawierać literówki ;)

Jak zapewne wiecie, współczesne mikroukłady produkuje się z krzemu, a konkretniej tzw.