Aero czy Memphis- Windows 7

Dosyć często w poradach dla użytkowników Windows 7 pojawia się stwierdzenie, aby wyłączyć efekty wizualne. Czy to naprawdę pomaga? Mówią, że ich system po zastosowaniu się do tej rady "chodzi lżej". Dziś to sprawdzimy, ale najpierw moja specyfikacja sprzętowa.

W testach poszczególne ustawienia wizualne będą zwane trybami:


 • Tryb 1: Maksymalne ustawienia wizualne
 • Tryb 2: Minimalne ustawienia wizualne
 • Tryb 3: Optymalne ustawienia wizualne
 • Tryb 4: Moje ustawienia (Wyłączone animacje i przeźroczystość)
 • Najlepsze jest to, że pomiędzy ustawieniami optymalnymi, a maksymalnymi jest tylko jedna opcja różnicy.

  Testy

  Cinebench R10 & R11.5

  W wersji R10 został wykonany test wszystkich 4 rdzeni procesora, wynik podany jest w sekundach (mniej = lepiej), zaś w wersji R11.5 została zmierzona wydajność karty graficznej w środowisku OpenGl, więc wynik podany jest w klatkach na sekundę (więcej = lepiej).

  Dziwna sytuacja, wyglądający jak Windows 98 Windows 7 nie najlepiej radzi sobie z serią Cinebench ( no gorsze są tylko moje ustawienie jeżeli chodzi o R11.5), ale te 2 FPS- y w tę czy w tą nie są odczuwalne, zupełnie, no chyba, że nie wiem jest się Chuckiem Norrisem. Sytuacja miewa się inaczej jeżeli chodzi o CPU, ale ta sekunda, czy dwie dalej nie są wyczuwalne.

  Truecrypt

  Parametr to AES, zaś wielkość "próbki" użytej do testu wynosi 100 KB. Ciekawe, czy popularna porada tutaj znajdzie swą dobrą stronę. Wyniki podane w MB/s (więcej = lepiej).

  No interfejs lekki szybko leci, a ciężki wolniej, widać, że jak masz mało RAM to bierz ten staroć, no chyba, że nie "muli" i nie musisz, bo samą pracę w systemie "odwalało" się przyjemniej na starszym interfejsie (szybciej, ale mniej "bajkowo"), no ale mniej elementów przykuwa uwagę, mniej myślimy nad tym, a może tylko placebo?

  SuperPi

  Ostatni test, zobaczmy jak prezentują się wyniki w sekundach (mniej = lepiej) obliczane na próbce do miliona miejsc po przecinku.

  No dobra widać, że jeżeli chodzi o CPU to Memphis najsłabiej sobie radzi, zaś moja konfiguracja najlepiej, o czym świadczy również wynik z programu Cinebench R10.

  Podsumowanie

  Jeżeli nie robisz benchmarków, tylko używasz internetu i nie zwracasz uwagi na wygląd to wyłączenie wszystkich efektów wizualnych jest dla Ciebie, również jeżeli wolno otwierają Ci się nowe okna. Reszcie użytkowników polecam włączenie wszystkiego co piękne.