Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Aero czy Memphis- Windows 7

Dosyć często w poradach dla użytkowników Windows 7 pojawia się stwierdzenie, aby wyłączyć efekty wizualne. Czy to naprawdę pomaga? Mówią, że ich system po zastosowaniu się do tej rady "chodzi lżej". Dziś to sprawdzimy, ale najpierw moja specyfikacja sprzętowa.

W testach poszczególne ustawienia wizualne będą zwane trybami:
 • Tryb 1: Maksymalne ustawienia wizualne
 • Tryb 2: Minimalne ustawienia wizualne
 • Tryb 3: Optymalne ustawienia wizualne
 • Tryb 4: Moje ustawienia (Wyłączone animacje i przeźroczystość)
 • Najlepsze jest to, że pomiędzy ustawieniami optymalnymi, a maksymalnymi jest tylko jedna opcja różnicy.

  Testy

  Cinebench R10 & R11.5

  W wersji R10 został wykonany test wszystkich 4 rdzeni procesora, wynik podany jest w sekundach (mniej = lepiej), zaś w wersji R11.5 została zmierzona wydajność karty graficznej w środowisku OpenGl, więc wynik podany jest w klatkach na sekundę (więcej = lepiej).
  Dziwna sytuacja, wyglądający jak Windows 98 Windows 7 nie najlepiej radzi sobie z serią Cinebench ( no gorsze są tylko moje ustawienie jeżeli chodzi o R11.5), ale te 2 FPS- y w tę czy w tą nie są odczuwalne, zupełnie, no chyba, że nie wiem jest się Chuckiem Norrisem. Sytuacja miewa się inaczej jeżeli chodzi o CPU, ale ta sekunda, czy dwie dalej nie są wyczuwalne.

  Truecrypt

  Parametr to AES, zaś wielkość "próbki" użytej do testu wynosi 100 KB. Ciekawe, czy popularna porada tutaj znajdzie swą dobrą stronę. Wyniki podane w MB/s (więcej = lepiej).
  No interfejs lekki szybko leci, a ciężki wolniej, widać, że jak masz mało RAM to bierz ten staroć, no chyba, że nie "muli" i nie musisz, bo samą pracę w systemie "odwalało" się przyjemniej na starszym interfejsie (szybciej, ale mniej "bajkowo"), no ale mniej elementów przykuwa uwagę, mniej myślimy nad tym, a może tylko placebo?

  SuperPi

  Ostatni test, zobaczmy jak prezentują się wyniki w sekundach (mniej = lepiej) obliczane na próbce do miliona miejsc po przecinku.
  No dobra widać, że jeżeli chodzi o CPU to Memphis najsłabiej sobie radzi, zaś moja konfiguracja najlepiej, o czym świadczy również wynik z programu Cinebench R10.

  Podsumowanie

  Jeżeli nie robisz benchmarków, tylko używasz internetu i nie zwracasz uwagi na wygląd to wyłączenie wszystkich efektów wizualnych jest dla Ciebie, również jeżeli wolno otwierają Ci się nowe okna. Reszcie użytkowników polecam włączenie wszystkiego co piękne. 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
  #1 01.08.2012 09:49

Dużo zależy od karty graficznej. Zobacz, że masz dosyć mocną, test wypadłby lepiej przy jakiejś typowej integrze w biurach np. chipsety typu G33, G35 (akurat te starsze, bo są teraz bardzo często wybierane).

jurekn73   2 #2 01.08.2012 17:02

Dokładnie, to przy gorszych/starszych procesorach daje lepsze wyniki+szybszy odpał komputera(wiem,testowane na starym athlonie @ 2,3 rok temu) no i te wizualizacje i animacje mniej procesora żrą. Bo co z tego,że robiłeś test, skoro wtedy nie bawiłeś się oknami,animacje nie działały, a jeśli coś działało w tle na tym athlonie i te ekefty były powłączane to były opóźnienia lagi, bo zjadały koło 30 % procesora, mniej więcej, nie pamiętam dokładnie ;) ale test dobry i jak najbardziej sensowna konkluzja. przy nowych sprzętach nie jest to w ogole odczuwalne;)

Sajbi   4 #3 01.08.2012 17:12

Czego oczekiwać ja tam mom Servera 2008 r2 oraz W7 na sprzęciku C2D1.8Ghz 2GB RAM DDR2 GF8800 320MB DYSK SATA II i nimo żadnej różnicy podczas realnego korzystania z komputera ;]

matrix012345   4 #4 01.08.2012 18:09

Należy też pamiętać o tym że Aero Glass to nie tylko inny wygląd, ale także nowy menadżer okien. W starym (Aero Basic i wygląd klasyczny) każde okno rysowało tylko tą część obrazu, która jest widoczna, a przy przenoszeniu okien każdy proces musi dorysować część która się pojawiła. W Aero Glass wszystkie okna są generowane w całości i przy przenoszeniu całość robi menadżer okien.

  #5 01.08.2012 20:05

A czy nie można było napisać tego testu poprawną polszczyzną? Słabo się czyta takie zwroty jak "No interfejs lekki szybko leci, a ciężki wolniej, widać, że ".... Średnio to świadczy o poziomie autora. Dbajmy o język.

guildos   4 #6 01.08.2012 21:55

@sajbi W jakiej gwarze powiadasz?

Sajbi   4 #7 01.08.2012 22:27

@guildos w żadnej ;) Acz jestem puki co na wojennej ścieżce z słownikiem ;)

guildos   4 #8 02.08.2012 17:07

@Phoen a co w tym zdaniu jest nie tak?

kszyhu   3 #9 14.08.2012 19:38

Proszę, nie idź na ilość a na jakość :)