Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Tym oto przysłowiem zaczynam nowy wpis :) Powrócę znowu do tematu piractwa, ale w kompletnie inny sposób. Otóż co niby ma przyciągać do legalności i jakiejś tam moralności pirata, który ma wszystko za free? Płatnie rzeczy? Na pewno nie! A wszyscy chcą nagłego nawrócenia. Więc zajmę się tym razem alternatywnymi źródłami i co najważniejsze darmowymi :)

Muzyka

Jest wiele darmowej, legalnej muzyki w internecie, którą bardzo często możemy nawet używać do celów komercyjnych :) Jak to tutaj uczyniłem:
(Dane w opisie filmiku na stronie YouTube)
Wszystko w pełni legalnie :) Również korzystając z prawa cytatu, ale to potem. Piosenkę znalazłem dzięki serwisowi www.jamedo.com Piosenka została tam udostępniona za darmo. Zaś jeżeli chcemy wspomóc twórcę robiącego kawałki darmo (to należy podkreślać) to możemy go wspomóc wykupując pełne prawa do utworu, bez podawania autora pod filmikiem itd... Oczywiście wszystkie piosenki z tej strony możemy sobie dowolnie słuchać na własny użytek bez wykupienia praw. Niektóre, tak jak już pisałem również do celów komercyjnych :)

Oczywiście można sobie również posłuchać przez internet radia. Tutaj możemy znaleźć dużo kategorii muzycznych, stacji. Tutaj już ustawiłem na RMF MAXXX oto link.

Muzyki możemy też szukać na kanałach "VEVO" gdzie autor, bądź wytwórnia udostępniają utwór, na przykład:

Filmiki z YouTube nie musza być określane autorem i pochodzeniem, bo gdy wrzucimy poprzez link sobie taki jeden na stronę, to on sam wykaże, iż pochodzi z YouTube, również oświadczy nam stwórcę.

Filmy

Tutaj niestety nie mamy już tak zacnych zasobów jak w przypadku muzyki, ale kilka filmów się znajdzie i to polskich! Bo przecież innych raczej się nie ogląda -_- Bynajmniej nie ja :D

Strony to na przykład www.euscreen.eu albo zwyczajnie YouTube, którego chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Jednakże na "YT" znajduje się dosyć dużo treści udostępnionych nie przez twórców lecz piratów. Więc w drodze do pełnej czystości, znaczy ten... legalności należy się strzec! Przykład legalnego filmiku na YouTube:

Filmiki w sumie też zaliczają się do filmów, a na YT można znaleźć wiele śmiesznych rzeczy, bądź naukowych, często dodawanych przez profesjonalne stacje telewizyjne. Jest dobrze :)

Zdjęcia

Bardzo często w swych pracach wykorzystujemy zdjęcia, przeważnie bez oznaczania autora, pochodzenie itd... Często tak się właśnie dzieje na naszym szanownym blogu, a najbardziej lubię tak dodane zdjęcia w wpisach przeciwko piractwu :D Jest to tak zacne, iż wytrzymać nie mogę.

Skąd brać legalne, darmowe zdjęcia? Z serwisu www.flickr.com, bądź najprościej w świecie z wyszukiwarki obrazów Google. Musimy tylko zaznaczyć, że chcemy zdjęcia do dowolnego pobierania, udostępniania, modyfikowania, jak kto tam chce! Oto jak powinno wyglądać prawidłowo wstawione zdjęcie:

I po krzyku, kilka literek i wszystko gra! Czy to naprawdę takie skomplikowane?

Treści naukowe

Tutaj działamy jak w przypadku zdjęć, podajemy autora jak podany, no i źródło oczywiście. O ile dobrze kojarzę nie musimy tego robić chcąc wiedzę od takich stron jak www.sciaga.pl i z Wikipedii, lecz co do Wikipedii to nie jestem do końca pewien. Jednakże dla pewności zawsze jest lepiej podać autora i źródło, nie waymaga to jakiegoś większego wysiłku. Więc teraz znowu krótki przykład dla lepszej świadomości:
Suzuki GSX 1300R Hayabusa — sportowo-turystyczny motocykl firmy Suzuki, wprowadzony na rynek w roku 1999. Nazwa „Hayabusa” pochodzi od japońskiego określenia najszybszego zwierzęcia świata — sokoła wędrownego. Wyposażony jest w rzędowy czterocylindrowy silnik o pojemności 1340 cc i wielokrotnie uznawany był za najszybszy seryjny motocykl świata, dopóki producent nie zdecydował się na obniżenie jego osiągów w 2001 roku.
Źródło: pl.wikipedia.org

Gry i systemy operacyjne

Wbrew pozorom darmowych gier jest bardzo dużo, tylko aby grę uruchomić potrzebny jest system operacyjny, a większość programów jest na Windowsa. Gry na Linuksie? Ok, używając Wine da się żyć, nie najlepiej, ale da się. Szukajmy alternatyw! Wracając do gier to polecam:
  • Bullet Run
  • Blacklight: Retribution
  • Battlefield Play4Free
  • League of Legend
  • Team Fortness 2
  • PlanetSide 2
Źródło: Steam oraz mój mózg
Stwierdzając, najprościej jest pobrać platformę Steam i wybieracz w kategorii gier darmowych.
Jak zawsze mały pokaz umiejętności danej treści na koniec: dobreprogramy.plChyba wszyscy oganiają, że jest bardzo dużo darmowych programów. Na przykład jak dla mnie LibreOffice trzyma poziom godny MS Office 2003, no ale to moja opinia :)

Dlaczego tak, a nie inaczej?

Copyright

Powodem wprowadzenia praw autorskich majątkowych było zabezpieczenie interesów twórców oraz wydawców. Efektem naruszenia tych właśnie praw są m.in. następujące szkody:
utrata przez twórców zysków z tytułu rozpowszechniania utworów,
straty firm zajmujących się dystrybucją i promocją utworów,
straty państwa związane z nieodprowadzonymi podatkami.
Każdy zarabia w inny sposób, tak zarabiają twórcy owych dzieł i nic na to bez ich przyzwolenie nie poradzimy :(
Zasadą w prawie autorskim jest, iż z utworu może korzystać lub nim rozporządzać tylko osoba uprawniona. Najczęściej będzie to sam twórca lub osoba, która nabyła określone prawa majątkowe, lub na rzecz której ustanowiona została licencja.
Źródło: pl.wikipedia.org
Na rzecz kreatywności i wolności została stworzona licencja:

Creative Commons

Creative Commons — organizacja typu non-profit, która postawiła sobie za zadanie uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a niczym nieskrępowanym korzystaniem z twórczości innych osób. Głównym celem organizacji jest stworzenie umiarkowanych, elastycznych zasad w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych domyślnych reguł prawa autorskiego, które stawiają coraz większe bariery wolnemu przepływowi informacji.
Źródło: pl.wikipedia.org
Na tej właśnie licencji możemy sobie bardzo frywolnie bazować, dobrze wykorzystana może otworzyć nam horyzonty na piękny świat sztuki i kultury.

Prawo cytatu

Cytat jako ograniczenie praw autorskich twórcy musi spełniać kilka warunków, aby mieścić się w granicach określonych przez prawo:
Cytat musi być rozpoznawalny. Czytelnik musi wiedzieć, które słowa są słowami autora, a które są cytowane. Brak odróżnienia cytatu od reszty tekstu stanowić będzie naruszenie praw autorskich. Można w takim przypadku mówić o popełnieniu plagiatu[2].
Cytat musi być wyraźnie oznaczony co do autorstwa i źródła, i to w każdym przypadku, w którym się pojawia. Nie wystarczy samo ogólne odwołanie się do autorów lub dzieł w końcowym zestawieniu bibliografii lub źródeł. Brak wyraźnego oznaczenia cytatu stanowić będzie naruszenie praw autorskich. W przypadku przytaczania cytatów, których autorstwo nie jest znane (rozpowszechniane były anonimowo), należy taką okoliczność również zaznaczyć[3].
Zamieszczenie cytatu musi być uzasadnione celem – ma służyć wyjaśnianiu lub nauczaniu, krytycznej analizie lub prawom gatunku twórczości.
Cytat pełni funkcję pomocniczą – ma służyć uzupełnieniu i wzbogaceniu dzieła, nie może go natomiast zastępować, ani tworzyć jego zasadniczej konstrukcji. Tworzone dzieło ma być samoistne, nie może polegać na przytoczeniu cudzej twórczości, ewentualnie jedynie z własnym, krótkim komentarzem. Nie może być również serią cytatów, nawet gdyby to były cytaty z różnych dzieł i autorów. Cytaty w samoistnym dziele powinny mieć rolę podrzędną. Nadmierne, zbyt obszerne i nieuzasadnione korzystanie z cytatów również stanowi naruszenie praw autorskich.
Źródło: pl.wikipedia.org

"Źródło źródeł!"

Większość informacji, jak i stron internetowych możemy znaleźć tutaj. Co więcej strona jest w języku polskim, więc nie powinno tutaj być problemu z odnalezieniem czegoś.

Mam nadzieję, że skłoniłem was do refleksji na ten tamat. Lwg :) Guildos 

internet porady inne

Komentarze

0 nowych
AdrianSasquatch   9 #1 26.11.2012 18:33

W kwestii muzyki, to to było moje pierwsze skojarzenie :)
http://www.youtube.com/watch?v=bfd6xsWPA70
(oczywiście licencja Creative Commons)

Dziwię się, że w tej kwestii nie wspomniałeś też o takich serwisach, jak Last.fm, ponieważ dają one dużo większe możliwości personalizacji, niż zwykłe radia internetowe (jeżeli się mylę, to proszę o poprawienie tak karygodnego czynu)

I wpis z pewnością lepszy od poprzedniego, chociaż tamten pamiętam jakby przez mgłę.

Autor edytował komentarz.
FL FAN   4 #2 26.11.2012 23:04

Ja mam jasno ustabilizowane zasady i wolę czyste legalne demo albo trial niż scrakowany syf przez jakiegoś ZŁODZIEJA. Na płytkę oryginalną z muzyką też każdego stać od czasu do czasu więc nie ma się co zasłaniać, że wszystko kosztuje - ja mówię - nie musisz mieć wszystkiego.

  #3 27.11.2012 06:22

Wzajemna masturbacja orędowników czystości wobec przestrzegania praw autorskich przyjęła na tym portalu rozmiary wręcz karykaturalne. A już nazywanie złodziejami ludzi kopiujących cudzą twórczość to w ogóle nieporozumienie. Odsyłam do lektury wykładni.
Przypominam także, że posiadanie kopii utworów sztuki nie jest nielegalne. Oczywiście nie dotyczy to programów komputerowych, ale mam nadzieje, że wszyscy to wiedzą.
A teraz mam dla Was prezent, małe remedium na problemy z "nielegalnymi" treściami na komputerze. Nazywa się to TrueCrypt i trio AES-Twofish-Serpent.

koneton   6 #4 27.11.2012 09:31

A ja za to mam wrażenie, że autor nie wie o czym pisze. Po pierwsze i najważniejsze, o tym jak można wykorzystać dany utwór mówi nam jego licencja. Jeżeli nie ma licencji, to znaczy, że możemy go wykorzystać tylko do użytku osobistego.

Odniosę się do trzech przykładów:
1. Wikipedia udostępnia swoje treści na kilku licencjach. Przynajmniej w części z nich (wszystkich nie sprawdziłem) jest wyraźnie napisane, że musisz podać źródło i autora. Zatem nie podanie autora jest złodziejstwem.
2. Serwis sciaga.pl udostępnia utwory tylko do użytku prywatnego, czyli nie wolno Ci ich rozpowszechniać dalej. Nawet jak podasz źródło i autora, to jesteś złodziejem.
3. Zdjęcie motoru. Można je wykorzystać dlatego, że jest na odpowiedniej licencji. Błędnie jednak podałeś źródło, ponieważ pochodzi z serwisu flickr.

Podsumowując mogę jedynie napisać, że w tekście jest mnóstwo błędów. Proponuję mocno przerobić ten artykuł...

  #5 27.11.2012 11:55

Prawda taka, że w dzisiejszych czasach, trafiając np. na jakieś zdjęcie w internecie nie wiesz czy ono nie jest już od kogoś "użyczone" i nie ma szans za bardzo sprawdzić, kto jest rzeczywistym autorem (jest wyszukiwanie podobnych obrazków w google, ale nigdy do końca nie wiadomo).

  #6 27.11.2012 12:31

Co do kupowania oryginalnej muzyki, owszem, myślę że czasem każdego stać, nawet na płytkę w bzdurnym opakowaniu EKO bo tańsza, ale co jeżeli takiej płyty zwyczajnie nie ma? Jeżeli nie mam znajomego w Anglii, co mi taką kupi? I dlaczego nie wszystko się ukazuje w Polsce? Czemu jestem gorszy? Dlaczego kupując w iTunes pojawia mi się komunikat, że dany utwór nie jest dostępny w moim kraju. Dlaczego ktoś na YT blokuje dostęp do filmu w moim kraju? Kupuję oryginalną muzykę, ale jeżeli jest utwór na którym mi zależy, za którego naprawdę wydałbym kilkadziesiąt złotych, a nie daje mi się tej legalnej możliwości, to z chęcią korzystam z xxx. Owszem, jestem piratem.

koneton   6 #7 27.11.2012 12:43

@gowain żeby użyć czyjś utwór musisz mieć na to zgodę autora/właściciela praw (pomijam użytek osobisty oraz dzieła nie chronione prawem autorskim). Jeżeli takiej zgody nie masz lub nie jesteś wstanie odszukać autora, to utworu wykorzystać ponownie nie możesz.

  #8 27.11.2012 14:06

@koneton ja to wiem, ale co w przypadku kiedy ktoś inny jest podpisany pod zdjęciem? Albo używam tego na użytek osobisty, podaję źródło strony, a okazuje się, że to zdjęcie jest tam wstawione komercyjnie, bez zgody autora?

FL FAN   4 #9 27.11.2012 14:34

@ DziwnyTyp

Mam rozumieć "Kopia zapasowa" ? Jeśli tak, to zdaje się tylko do oryginału, jeśli ktoś wszedł nielegalnie w posiadanie takich materiałów bez posiadania oryginału, bądź bez uiszczenia opłaty w internetowym sklepie muzycznym - to jest złodziejem.


Nie kradniemy w sklepach to i uszanujmy czyjąś pracę i zapłaćmy za to czego używamy i z czego korzystamy.

Autor edytował komentarz.
koneton   6 #10 27.11.2012 15:53

@FL FAN co to znaczy wejść nielegalnie w posiadanie? Niezgodnie z prawem? Nie muszę posiadać oryginalnej płyty mając jej kopię na dysku. Mogę ją posiadać w ramach dozwolonego użytku własnego.

@gowain jeżeli używasz czegoś na użytek osobisty to znaczy, że tego nie rozpowszechniasz. Jeżeli umieścisz obrazek na własnej, niekomercyjnej stronie, a nawet na tym blogu to już nie jest użycie na własny użytek osobisty, tylko rozpowszechnianie i musisz mieć na to zgodę autora bezpośrednią lub pośrednią poprzez licencję.

drobok   14 #11 27.11.2012 16:57

Możesz sobie wszystko podpinać pod co chcesz, ściąganie muzyki z neta również jest piractwem. Podaj adres, chętnie spowoduję że dowiesz się na własnej skórze :)

wojtasinski   2 #12 27.11.2012 18:44

Dobrze, że daleś jammendo. Dla mnie od dłuższego czasu to podstawa poszukiwań nowej porządnej muzy. Kilka niesamowitych perełek już znalazłem. Jednak nawet naprawdę ciekawa twórczość ma tu jedną wadę. Technicznie jest dosyć niskiej jakości.
Jednak w wypadku muzyki bywa niekiedy ciężko o określenie licencji czy właściciela praw autorskich, zwłaszcza jeśli to twórczość spoza szeroko pojętego mainstreamu

DelphiX   7 #13 27.11.2012 20:00

Bardzo fajny i treściwy artykuł - osobiście preferuje zakup Windows, ale jeśli chodzi "sztukę" to lubię szukać darmowych utworów różnych artystów oraz słuchać radia :D Jeśli chodzi o oprogramowanie specjalistyczne to zawsze można coś znaleźć za darmo
np w moim przypadku wymodliłem sobie Delphi 2005 Personal - ostatnia gazetka z pełną wersją tego IDE w Krakowie była moja :D. Odkryłem na nowo Lazarus'a - naprawdę warte uwagi środowisko - w dodatku pełni darmowe.


Fajny kawałek - dziewczyna ma fajny głos - duża część z Was dostanie szoku o czym to jest, ale przymknijmy na to oko, gdyż liczy się wkład tych młodych muzyków :)

http://www.youtube.com/watch?v=3RPoo4gN1dk

Polecam również soundcloud.com ;)

Autor edytował komentarz.
biomen   8 #14 28.11.2012 12:06

@drobok
ściąganie muzyki z neta również jest piractwem.

Pobieranie oficjalnie udostępnionych za darmo, przez artystów EPek też? :O

guildos   4 #15 28.11.2012 19:44

Nie :) Bo w tym właśnie celu darmówki zostały wrzucone :)

koneton   6 #16 29.11.2012 10:16

@drobok no to podaj mi paragraf, który łamię ściągając muzykę z sieci. Konkretnie. A jak takiego nie ma, to się zamknij i nie trolluj na forum. Nie znasz się, to się nie odzywaj. Co do adresu/kontaktu to przy minimum wysiłku znalazłbyś namiary na mnie w minutę.

przemek1234   7 #17 29.11.2012 18:56

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19940240083

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Odział 3, Art. 23, Ustęp 1:
" Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do bu- dowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno- urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym. "

przemek1234   7 #18 29.11.2012 18:57

to było do @drobok i wszystkich, którzy twierdzą, że samo pobierania (bez dalszego rozpowszechniania) jest zakazane

przemek1234   7 #19 29.11.2012 18:58

poprawka: Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Rozdział 3, Oddział 3, Art. 23, Ustęp 1:

  #20 30.11.2012 01:28

@FL FAN

"Kradzież (art. 278 kk) – zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Pod pojęciem zaboru rozumie się fizyczne wyjęcie rzeczy spod władztwa właściciela." Nie można ukraść słowa "krzesło". Można co najwyżej nielegalnie użyć marki Super Krzesło Extreme. Ale dalej to nie będzie kradzież, choć próbuje nam to wmówić przemysł.

Pomijając powyższe, chodziło mi o to, że mój znajomy może sobie skopiować ode mnie (legalnie zakupioną) płytę. A ja np. mam dużo znajomych, szczególnie na portalach torrentowych:]

  #21 02.12.2012 11:25

@DziwnyTyp: Tak. Ale z większością znajomych na portalach torrentowych nie łączą Cię więzi towarzyskie, więc to, że ich tak nazywasz, nie oznacza, że są oni Twoimi znajomymi.

Wpis dość śmieszny, część komentarzy również.

FL FAN   4 #22 03.12.2012 00:04

Teraz panuje zjawisko "ja was wszystkich pier*ole" czyli "wszyscy kradną, więc czemu ja mam być tym frajerem który nie będzie miał wszystkiego za darmo"

Wyszukiwarki internetowe popowiadają sugestie które mogą naprowadzić na nielegalne materiały i koło się zamyka, choć Google usunęło sugestię "torrent" to jednak "crack" zostało. W Bing jest za to jeszcze sporo do zrobienia....

  #23 03.12.2012 00:13

@NiezwykłyTyp

Wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy ;)

W każdym razie torrent nie jest legalny, gdyż następuje udostępnianie dóbr.

koneton   6 #24 03.12.2012 09:13

@fervi.doctor - po pierwsze rozpowszechnianie i udostępnianie to nie to samo, a jedynie rozpowszechnianie jest karalne. Po drugie, torrent to tylko jeden ze sposobów pobierania z sieci.

  #25 03.12.2012 10:09

@koneton

Nie pomyliłeś udostępniania z pobieraniem? Jak komuś udostępniasz plik, to go rozpowszechniasz (w jakiś sposób).

W zasadzie guildos nie napisał o wszystkich możliwych sposobach, jak będzie mi się chciało, to rozwinę jego myśli

  #26 03.12.2012 17:05

Stała się rzecz straszna, lobbyści mający potężną kasę wmówili ludziom ze kopiując coś są przestępcami.
Kopiuję, gram, oglądam, słucham, producent nic nie stracił, osoba która skopiowała zyskała możliwość darmowego dostępu do dóbr kultury masowej. To jest niesamowite osiągnięcie ludzkości, masz co chcesz nie zabierając tego innym. Artysta też jest piratem bo w szkole korzystał z alfabetu za który nie zapłacił licencji, korzystał z nut za darmo, korzystał z milionów rzeczy za darmo, więc jak coś wniesie od siebie dla dobra ludzkości to mu nic się nie stanie. Kiedyś pisarze, wybitni wynalazcy byli biednymi ludźmi żyli w nędzy, a jednak powstawały ogromne dzieła, wynalazki.
Oczywiście osoby, firmy które zarabiają ogromną kasę korzystając z kopiowanego oprogramowania w tą definicję nie wchodzą i są przestępcami.

FL FAN   4 #27 03.12.2012 18:31

Niestety żadne zastrzeżenie informujące o tym, że umieszczone w serwisach hostingowych itp pliki są chronione prawami autorskimi i powinny być traktowane, jako kopia zapasowa lub też usuwane po jakimś czasie nie ma żadnej mocy prawnej i nie zwalnia właściciela konta w tym serwisie z odpowiedzialności za ewentualne łamanie praw autorskich przez rozpowszechnianie cudzych plików.

YouTube też chroni prawa autorskie i w przypadku otrzymania jakiegoś roszczenia film blokuje:

http://ocdn.eu/images/pulscms/MTg7MDMsMjA4LDAsMCwx/7d0f97c3dd6b3a1093219b2c30542...

Skoro jednak według niektórych ludzi wszystko jest ok, to wszyscy piratujmy i niech nikt nie płaci za nic, idźmy nawet do jakiegoś sklepu i też zapieprzmy co tylko się uda ! Mamy prawo mieć dostęp do filmów, książek za darmo - do zasobów kultury ! (ironicznie pisałem tę część wypowiedzi)

Autor edytował komentarz.
  #28 03.12.2012 20:06

@wolna kultura

Zapomniałeś, że artysta płacił i do tej pory płaci za naukę - chociażby twoich dzieci, tak samo "autorzy nauki" dostają pieniądze za nauczanie. A to, że ty ściągniesz jego muzykę - on nic z tego nie ma