Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Tym oto przysłowiem zaczynam nowy wpis :) Powrócę znowu do tematu piractwa, ale w kompletnie inny sposób. Otóż co niby ma przyciągać do legalności i jakiejś tam moralności pirata, który ma wszystko za free? Płatnie rzeczy? Na pewno nie! A wszyscy chcą nagłego nawrócenia. Więc zajmę się tym razem alternatywnymi źródłami i co najważniejsze darmowymi :)

Muzyka

Jest wiele darmowej, legalnej muzyki w internecie, którą bardzo często możemy nawet używać do celów komercyjnych :) Jak to tutaj uczyniłem:


(Dane w opisie filmiku na stronie YouTube )
Wszystko w pełni legalnie :) Również korzystając z prawa cytatu, ale to potem. Piosenkę znalazłem dzięki serwisowi www.jamedo.com Piosenka została tam udostępniona za darmo. Zaś jeżeli chcemy wspomóc twórcę robiącego kawałki darmo (to należy podkreślać) to możemy go wspomóc wykupując pełne prawa do utworu, bez podawania autora pod filmikiem itd... Oczywiście wszystkie piosenki z tej strony możemy sobie dowolnie słuchać na własny użytek bez wykupienia praw. Niektóre, tak jak już pisałem również do celów komercyjnych :)

Oczywiście można sobie również posłuchać przez internet radia. Tutaj możemy znaleźć dużo kategorii muzycznych, stacji. Tutaj już ustawiłem na RMF MAXXX oto link.

Muzyki możemy też szukać na kanałach "VEVO" gdzie autor, bądź wytwórnia udostępniają utwór, na przykład:


Filmiki z YouTube nie musza być określane autorem i pochodzeniem, bo gdy wrzucimy poprzez link sobie taki jeden na stronę, to on sam wykaże, iż pochodzi z YouTube, również oświadczy nam stwórcę.

Filmy

Tutaj niestety nie mamy już tak zacnych zasobów jak w przypadku muzyki, ale kilka filmów się znajdzie i to polskich! Bo przecież innych raczej się nie ogląda -_- Bynajmniej nie ja :D

Strony to na przykład www.euscreen.eu albo zwyczajnie YouTube, którego chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Jednakże na "YT" znajduje się dosyć dużo treści udostępnionych nie przez twórców lecz piratów. Więc w drodze do pełnej czystości, znaczy ten... legalności należy się strzec! Przykład legalnego filmiku na YouTube:


Filmiki w sumie też zaliczają się do filmów, a na YT można znaleźć wiele śmiesznych rzeczy, bądź naukowych, często dodawanych przez profesjonalne stacje telewizyjne. Jest dobrze :)

Zdjęcia

Bardzo często w swych pracach wykorzystujemy zdjęcia, przeważnie bez oznaczania autora, pochodzenie itd... Często tak się właśnie dzieje na naszym szanownym blogu, a najbardziej lubię tak dodane zdjęcia w wpisach przeciwko piractwu :D Jest to tak zacne, iż wytrzymać nie mogę.

Skąd brać legalne, darmowe zdjęcia? Z serwisu www.flickr.com, bądź najprościej w świecie z wyszukiwarki obrazów Google. Musimy tylko zaznaczyć, że chcemy zdjęcia do dowolnego pobierania, udostępniania, modyfikowania, jak kto tam chce! Oto jak powinno wyglądać prawidłowo wstawione zdjęcie:

I po krzyku, kilka literek i wszystko gra! Czy to naprawdę takie skomplikowane?

Treści naukowe

Tutaj działamy jak w przypadku zdjęć, podajemy autora jak podany, no i źródło oczywiście. O ile dobrze kojarzę nie musimy tego robić chcąc wiedzę od takich stron jak www.sciaga.pl i z Wikipedii, lecz co do Wikipedii to nie jestem do końca pewien. Jednakże dla pewności zawsze jest lepiej podać autora i źródło, nie waymaga to jakiegoś większego wysiłku. Więc teraz znowu krótki przykład dla lepszej świadomości:

Suzuki GSX 1300R Hayabusa — sportowo-turystyczny motocykl firmy Suzuki, wprowadzony na rynek w roku 1999. Nazwa „Hayabusa” pochodzi od japońskiego określenia najszybszego zwierzęcia świata — sokoła wędrownego. Wyposażony jest w rzędowy czterocylindrowy silnik o pojemności 1340 cc i wielokrotnie uznawany był za najszybszy seryjny motocykl świata, dopóki producent nie zdecydował się na obniżenie jego osiągów w 2001 roku.

Źródło: pl.wikipedia.org

Gry i systemy operacyjne

Wbrew pozorom darmowych gier jest bardzo dużo, tylko aby grę uruchomić potrzebny jest system operacyjny, a większość programów jest na Windowsa. Gry na Linuksie? Ok, używając Wine da się żyć, nie najlepiej, ale da się. Szukajmy alternatyw! Wracając do gier to polecam:


  • Bullet Run
  • Blacklight: Retribution
  • Battlefield Play4Free
  • League of Legend
  • Team Fortness 2
  • PlanetSide 2

Źródło: Steam oraz mój mózg
Stwierdzając, najprościej jest pobrać platformę Steam i wybieracz w kategorii gier darmowych.
Jak zawsze mały pokaz umiejętności danej treści na koniec: dobreprogramy.pl
Chyba wszyscy oganiają, że jest bardzo dużo darmowych programów. Na przykład jak dla mnie LibreOffice trzyma poziom godny MS Office 2003, no ale to moja opinia :)

Dlaczego tak, a nie inaczej?

Copyright

Powodem wprowadzenia praw autorskich majątkowych było zabezpieczenie interesów twórców oraz wydawców. Efektem naruszenia tych właśnie praw są m.in. następujące szkody:
utrata przez twórców zysków z tytułu rozpowszechniania utworów,
straty firm zajmujących się dystrybucją i promocją utworów,
straty państwa związane z nieodprowadzonymi podatkami.

Każdy zarabia w inny sposób, tak zarabiają twórcy owych dzieł i nic na to bez ich przyzwolenie nie poradzimy :(

Zasadą w prawie autorskim jest, iż z utworu może korzystać lub nim rozporządzać tylko osoba uprawniona. Najczęściej będzie to sam twórca lub osoba, która nabyła określone prawa majątkowe, lub na rzecz której ustanowiona została licencja.

Źródło: pl.wikipedia.org
Na rzecz kreatywności i wolności została stworzona licencja:

Creative Commons

Creative Commons — organizacja typu non-profit, która postawiła sobie za zadanie uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a niczym nieskrępowanym korzystaniem z twórczości innych osób. Głównym celem organizacji jest stworzenie umiarkowanych, elastycznych zasad w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych domyślnych reguł prawa autorskiego, które stawiają coraz większe bariery wolnemu przepływowi informacji.

Źródło: pl.wikipedia.org
Na tej właśnie licencji możemy sobie bardzo frywolnie bazować, dobrze wykorzystana może otworzyć nam horyzonty na piękny świat sztuki i kultury.

Prawo cytatu

Cytat jako ograniczenie praw autorskich twórcy musi spełniać kilka warunków, aby mieścić się w granicach określonych przez prawo:
Cytat musi być rozpoznawalny. Czytelnik musi wiedzieć, które słowa są słowami autora, a które są cytowane. Brak odróżnienia cytatu od reszty tekstu stanowić będzie naruszenie praw autorskich. Można w takim przypadku mówić o popełnieniu plagiatu[2].
Cytat musi być wyraźnie oznaczony co do autorstwa i źródła, i to w każdym przypadku, w którym się pojawia. Nie wystarczy samo ogólne odwołanie się do autorów lub dzieł w końcowym zestawieniu bibliografii lub źródeł. Brak wyraźnego oznaczenia cytatu stanowić będzie naruszenie praw autorskich. W przypadku przytaczania cytatów, których autorstwo nie jest znane (rozpowszechniane były anonimowo), należy taką okoliczność również zaznaczyć[3].
Zamieszczenie cytatu musi być uzasadnione celem – ma służyć wyjaśnianiu lub nauczaniu, krytycznej analizie lub prawom gatunku twórczości.
Cytat pełni funkcję pomocniczą – ma służyć uzupełnieniu i wzbogaceniu dzieła, nie może go natomiast zastępować, ani tworzyć jego zasadniczej konstrukcji. Tworzone dzieło ma być samoistne, nie może polegać na przytoczeniu cudzej twórczości, ewentualnie jedynie z własnym, krótkim komentarzem. Nie może być również serią cytatów, nawet gdyby to były cytaty z różnych dzieł i autorów. Cytaty w samoistnym dziele powinny mieć rolę podrzędną. Nadmierne, zbyt obszerne i nieuzasadnione korzystanie z cytatów również stanowi naruszenie praw autorskich.

Źródło: pl.wikipedia.org

"Źródło źródeł!"

Większość informacji, jak i stron internetowych możemy znaleźć tutaj. Co więcej strona jest w języku polskim, więc nie powinno tutaj być problemu z odnalezieniem czegoś.

Mam nadzieję, że skłoniłem was do refleksji na ten tamat. Lwg :) Guildos